
Справа № 357/13471/18
2/357/771/19
Категорія 23
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 травня 2019 року Білоцерківський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючого судді - Ярмола О. Я. ,
при секретарі - Ліщинська О. С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в місті Біла Церква, в залі суду №5 цивільну справу за позовом Комунального підприємства Білоцерківської міської ради «Білоцерківтепломережа» до ОСОБА_1 про стягнення суми боргу,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з вказаним позовом мотивуючи тим, що КП «Білоцерківтепломережа» є виконавцем послуг з централізованого опалення та гарячого водопостачання, відповідач не сплачує кошти за надані послуги з опалення та підігріву води за затвердженими в установленому порядку тарифами, в зв`язку з чим за нею рахується заборгованість перед КП «Білоцерківтепломережа» в сумі 15 631 грн. 70 коп. за період з 01.06.2017 року по 01.10.2018 року, яку відповідач добровільно не сплачує, а тому позивач просить суд стягнути з відповідача вказану суму заборгованості та судові витрати по справі.
Представник позивача в судовому засіданні підтримала позовні вимоги.
Відповідач в судове засідання повторно не з`явилася, подала суду заяву з проханням відкласти розгляд справи, в зв`язку з пребуванням її адвоката Дзюби В.С. на лікарняному, попередньо надала суду відзив на позов. Суд не вбачав підстав для задоволення клопотання про відкладення розгляду справи.
Суд заслухавши пояснення учасників судового процесу, дослідивши матеріали справи, матеріали цивільної справи 357/8556/17, прийшов до висновку, що позов обґрунтований і підлягає до задоволення.
Так, судом встановлено, що по особовому рахунку НОМЕР_1 , який відкрито КП Білоцерківської міської ради «Білоцерківтепломережа» по квартирі АДРЕСА_1 , рахувалася заборгованість за послуги з опалення та гарячого водопостачання перед КП «Білоцерківтепломережа» період з 01.06.2017 року по 01.10.2018 року в сумі 15 631 грн. 70 коп., що слідує з розрахункового листа абонента, наданого позивачем.
05.07.2018 року на адресу відповідача було надіслано претензію про наявність заборгованості з вимогою сплатити її протягом місяця, яка залишилася без задоволення.
З відзиву та письмових пояснень відповідача, вбачаються, що ОСОБА_1 заперечує наявність будь-якого боргу перед позивачем, заявлені позивачем вимоги вважає необґрунтованим та спірними. Крім цього, відповідач вказує, що вона в 2010 році звернулася до постійно діючої комісії виконавчого комітету Білоцерківської міської ради з розгляду питань пов`язаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання, тобто виконала вимогу п.2.1 Порядку відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання. Відповідач отримала позитивне рішення, протокол №68 від 28.10.2010 року, та звернулася до проектно-монтажної організації, яка реалізувала проект. По закінченню робіт було складено акт про відключення квартири від ЦО пункт 2.6 Правил), що підтверджується доказами долученими до справи, але з незалежних від відповідача причин, вказаний акт не був їй повернутий для надання комісії, про що свідчить лист ЖЕК. Таким чином, відповідач виконала всі вимоги щодо відключення її квартири від мереж ЦО та ГВП, передбачені законодавством. Позивач був належним чином повідомлений про відключення квартири відповідача від ЦО та вказані дії ухвалив. Представник «Білоцерківтепломережа» був присутнім під час складання акту про відключення, заперечень не надав. Позивач з вимогою про поновлення централізованого опалення вказаної квартири, до відповідача не звертався. Доказом визнання факту відключення квартири від мереж ЦО та ГВП з боку позивача та належним чином оформленого пакету дозвільних документів відповідачем свідчать припинення нарахувань за послуги централізованого опалення та гарячого водопостачання теплопостачальною організацією. З 2010 по 2017 рік, послуги по теплопостачанню відповідачу не надавалися, позивач визнавав факт відключення квартири позивача від мереж ЦО та ГВП. Згідно п. 6 ст. 26 Закону України «Про житлово-комунальні послуги у разі зникнення потреби в отриманні послуги або відмови споживача від користування послугою виконавця/виробника споживач має право розірвати договір у порядку, встановленому законом». Відповідач зазначає, що відповідно листа комунального підприємства Білоцерківської міської ради ЖЕК №6 вих. №33 від 30.01.2018 року відключення квартири АДРЕСА_2 Церква не викликала аварійних ситуацій на мережі центрального опалення. Постійна діюча комісія виконавчого комітету Білоцерківської міської ради з розгляду питань, пов`язаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання (ЦО і ГВП), була реорганізована, тому відповідач не може самостійно надати докази, що нею було дотримано порядок проведення відключення і вона не є споживачем послуг позивача.
При вирішенні спору суд виходить з наступного.
Згідно ст.20 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" від 24.06.2004 року споживач зобовязаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Відповідно до п.18 Правил надання населенню послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою КМ України від 21.07.2005 року № 630, плата за послуги вноситься не пізніше 20 числа місяця, що настає за розрахунковим, якщо договором не встановлено інший строк.
Згідно п.9 укладеного між сторонами договору розрахунковим періодом є календарний місяць. Оплата послуг здійснюється споживачем не пізніше 20 числа місяця, що настає за розрахунковим.
Судом встановлено, що на виконання вимог Закону України «Про житлово-комунальні послуги» відповідно до рішення Білоцерківської міської ради від 23.12.2005 року за № 388 виконавцем послуг централізованого опалення та гарячого водопостачання у житловому фонді комунальної власності м.Біла Церква є КП Білоцерківтепломережа.
Згідно із Законами "Про місцеве самоврядування в Україні", «Про місцеві державні адміністрації" регулювання цін і тарифів за виконання робіт та надання житлово-комунальних послуг з урахуванням їхньої якості, режиму надання належить до повноважень місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування, які мають право ухвалювати рішення про запровадження тарифів на послуги теплопостачання.
Ст.7 Закону «Про житлово-комунальні послуги», також, передбачено, що до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить, зокрема, встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до закону.
Відповідно до ст.162 ЖК України плата за користування жилим приміщенням в будинку (квартирі), що належить громадянинові на праві приватної власності, встановлюється угодою сторін.
Плата за комунальні послуги береться крім квартирної плати за затвердженими в установленому порядку тарифами. А тому згідно вищенаведених правових норм обов`язком споживача є своєчасна оплата житлово-комунальних послуг згідно затверджених в установленому порядку тарифів.
З приводу відмови ОСОБА_1 від послуг позивача та встановлення автономного опалення, то слід зазначити, що питання відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання житлових будинків регулюється Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення (далі - Правила), затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 № 630 /зі змінами/, та Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання (далі - Порядок), затвердженим наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22.11.2005 № 4, зареєстровано в Мінюсті України 09.12.2005 року за № 1478/11758 (у редакції зі змінами, внесеними згідно з наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства від 6 листопада 2007 року № 169).
Відповідно до пункту 25 Правил відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.
Згідно з пунктом 26 Правил відключення споживачів від мережі централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України "Про теплопостачання" схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.
Як зазначає відповідач, вона розпочала виготовлення всіх документів, але документального підтвердження про відключення від центральної мережі теплопостачання не має.
Відповідно до п.2.2 Порядку, комісія розглядає надані документи лише за наявності затвердженої органом місцевого самоврядування в установленому порядку оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту та у відповідності до неї. Комісія, після вивчення наданих власником (власниками) документів, у місячний строк приймає рішення щодо відключення від мереж ЦО і ГВП, улаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання та збір вихідних даних і технічних умов для виготовлення проектної документації.
Порядком установлено, що для вирішення питання відключення споживача від мережі центрального опалення він повинен звернутися до міжвідомчої комісії (далі - Комісія) для розгляду питань щодо відключення споживачів від мережі з відповідною письмовою заявою. Комісія після вивчення наданих власником документів приймає відповідне рішення, яке оформляється протоколом. Відключення приміщень від внутрішньо будинкової мережі виконується монтажною організацією, яка реалізує проект. По закінченню робіт складається акт про відключення від мережі централізованого опалення і подається заявником до Комісії на затвердження. Після затвердження акта на черговому засіданні Комісії сторони переглядають умови договору про надання послуг з централізованого опалення.
Таким чином, єдиною підставою для розірвання договору, зняття споживача з реєстраційного обліку і припинення відповідних нарахувань є Акт про відключення, який має бути затверджений відповідною Комісією, а при відсутності зазначеного акта, відключення від системи централізованого опалення без дотримання відповідної процедури є самовільним.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду України по справах №6-95 цс-12 та №6-96цс від 26.09.2012 року.
Також, посилання відповідача на існування документів для відключення від мереж ЦО і ГВП та улаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання, збір вихідних даних і технічних умов для виготовлення проектної документації, відсутність договірних відносин між сторонами, - не скасовують встановленої процедури відключення від системи централізованого опалення.
Крім того, слід зазначити, що 21.12.2017 року Білоцерківський міськрайонний суд розглянув справу №357/8556\17 за позовом КП Білоцерківської міської ради «Білоцерківтепломережа» до ОСОБА_1 про стягнення боргу за період з 01.01.2010р. по 01.05.2017 року. Позов було задоволено. Рішення набрало законної сили. В даній справі судом досліджувалося питання правомірності відключення відповідача від мережі ЦО і ГВП та, відповідно, правомірність нарахувань відповідачу заборгованості за опалення в квартирі АДРЕСА_1 .
Згідно ч.4 ст. 82 ЦПК України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України суд вважає за можливе стягнути з відповідача на користь позивача судові витрати, а саме: судовий збір у розмірі 1762,00 грн.
Враховуючи наведене та керуючись ст. 162 ЖК України, Законом України "Про житлово-комунальні послуги", Правилами надання населенню послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими постановою КМ України від 21.07.2005 року № 630, ст.ст.12,81, 141, 259, 263-265 ЦПК України, суд-
У Х В А Л И В :
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (ІПН НОМЕР_2 ) на користь КП Білоцерківської міської ради «Білоцерківтепломережа» заборгованість станом на 01.10.2018 року в сумі 15631 грн. 70 коп. та судові витрати по справі в сумі 1762 грн.
Рішення суду може бути оскаржене до Київського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного тексту судового рішення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Повний текст рішення суду виготовлено 17.05.2019 року.
СуддяО. Я. Ярмола