Рішення № 81850542, 16.05.2019, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.05.2019
Номер справи
140/472/19
Номер документу
81850542
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 травня 2019 року ЛуцькСправа № 140/472/19

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Мачульського В.В.,

за участю секретаря судового засідання Савчук О.І.,

представника позивача Ємчика Р.І.,

представника відповідача Сахарчука А.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН» до Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН» (надалі ТзОВ «ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН», позивач, Товариство) звернулося з позовом до Головного управління ДФС у Волинській області (надалі ГУ ДФС у Волинській області, відповідач) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 15.11.2018 №0012791405, №0012801405 та №0012811405.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що інспекторами Головного управління ДФС у Чернігівській області проведено фактичну перевірку АЗС з магазином, на якій здійснює свою господарську діяльність ТзОВ «ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН», що розташована за адресом: Чернігівська обл., м. Прилуки, вул. Котляревського, 101, за результатами якої складено акт фактичної перевірки від 30.10.2018 №0363/25/25/РРО/41048714. Також інспекторами Головного управління ДФС у Чернігівській області проведено фактичну перевірку АЗС з магазином, на якій здійснює свою господарську діяльність ТзОВ «ЦЕНТУРІОН ДІСТРІБЮШИН», що розташована за адресом: Чернігівська область, Чернігівський район, село Красне, вул. Дружби, 1-а за результатами якої складено акт фактичної перевірки від 30.10.2018 №0369/25/22/РРО/4Ю48714. А також, інспекторами Головного управління ДФС у Чернігівській області проведено фактичну перевірку АЗС з магазином, на якій здійснює свою господарську діяльність ТзОВ «ЦЕНТУРІОН ДІСТРІБЮШИН», що розташована за адресом: Козелецький р-н, с. Кіпті, вул. Слов`янська, 53-а, за результатами якої складено акт фактичної перевірки від 30.10.2018 №0364/25/08/РРО/41048714.

У висновках зазначених актів перевірок контролюючий орган вказав на порушення товариством пункту 12 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06 липня 1995 року №265/95-ВР (надалі Закон №265/95-ВР) у зв`язку з реалізацією нафтопродуктів, які не обліковані за місцем їх реалізації. У зв`язку з цим на підставі згаданих актів перевірок, 15.11.2018 ГУ ДФС у Волинській області прийнято оскаржувані податкові повідомлення-рішення:

- №0012791405 від 15.11.2018, про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкції в сумі 496 355,68 грн.;

- №0012801405 від 15.11.2018, про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкції в сумі 2692 993,42 грн.;

- №0012811405 від 15.11.2018, про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкції в сумі 33646,62 грн.

Позивач не погоджується з прийнятими податковими повідомленнями-рішеннями та вважає їх безпідставними. Вказує на те, що товариство здійснює належним чином бухгалтерський облік та зберігає первинні документи у бухгалтерії підприємства. Разом з тим, на АЗС з магазином ведеться відповідний облік товарів, що надходять від постачальників на підставі первинних документів (ТТН, накладних), які зберігаються як прихідні документи та не рідше 10 днів передаються для обліку та зберігання у бухгалтерію товариства. При цьому, по місцю реалізації товарів (АЗС з магазином) зберігаються копії документів, що підтверджують прихід товару (ТТН, накладні). Позивач зауважує, що на момент перевірки на АЗС були наявні копії товарно-транспортних накладних, видаткові накладні від постачальників, які надавались інспекторам для перевірки. При цьому зазначає, що сама по собі відсутність на момент перевірки контролюючим органом накладних за місцем реалізації чи зберігання товарів, за умови, що ці товари належним чином обліковані відповідно до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та Положення (стандарту) бухгалтерського обліку, не є підставою для застосування до юридичної особи фінансової санкції, передбаченої статтею 20 цього Закону.

Також позивач вказує на дотримання товариством вимог Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства транспорту та зв`язку України, Міністерства економіки України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики України від 20 травня 2008 року №281/171/578/155, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 02 вересня 2008 року за №805/15496 (надалі Інструкція №281/171/578/155). У зв`язку з цим на АЗС з магазином товариство складає в кінці кожної зміни змінні звіти форми №17-НП, які також було надано перевіряючим для огляду.

Крім того, позивач зазначає, що робота АЗС з магазином є автоматизованою, тобто використовуються реєстратори розрахункових операцій, які належним чином зареєстровані. Реалізація пального здійснюється через спеціалізований електронний контрольно-касовий апарат для автозаправних станцій АЗС, який забезпечує формування й друк розрахункових та обов`язкових звітних документів на основі даних, які зберігаються в оперативній та фіскальній пам`яті, формування контрольної стрічки в електронні формі і призначений для роботи на автозаправних станціях. ТзОВ «ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН» у своїй господарській діяльності для обліку розрахункових операцій використовує реєстратор розрахункових операцій (РРО), який повністю відповідає вимогам статті12 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Позивач наголошує на тому, що звітні документи РРО, а саме Z-звіти, містять всі відомості, зокрема, про фактичні залишки пального у літрах, кожного найменування у кожному з розхідних резервуарів, внесення яких передбачено у змінний звіт АЗС за формою №17-НП. Таким чином, РРО здійснює точний та повний контроль за залишками товарних запасів за місцем їх реалізації.

Більше того, звертає увагу на те, що перевіркою встановлено саме нестачу паливно-мастильних матеріалів, що фактично унеможливлює реалізацію товариством товару, який не обліковано у встановленому порядку. Фактично, штрафні санкції застосовані до ТзОВ «ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН» оскаржуваними податковими повідомленнями-рішеннями за порушення обліку товару, що не є підставою для накладення на позивача штрафу, передбаченого статтею 20 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Також позивач зазначає, що Головне управління ДФС у Чернігівській області безпідставно не взяло до уваги подані товариством заперечення на акти перевірок, залишивши заперечення без розгляду у зв`язку з недотриманням строків на їх подання. Однак позивач наголошує на їх дотриманні.

Враховуючи вищенаведене, позивач вважає оскаржувані податкові повідомлення-рішення від 15.11.2018 №0012791405, №0012801405 та №0012811405 протиправними та просить їх скасувати.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 04.03.2019 відкрито провадження у даній справі та постановлено судовий розгляд здійснювати за правилами загального позовного провадження, призначено у даній справі підготовче засідання на 12 год. 00 хв. 28.03.2019 (т.1, а.с.1).

26.03.2019 за вх. №4609/19 від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач не погоджується з даним позовом та вважає його безпідставним з наступних підстав (т.1, а.с.113-115). В обґрунтування своєї позиції вказав, що Головним управлінням ДФС у Чернігівській області проведено фактичні перевірки за місцем провадження діяльності ТзОВ «ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН» та розташування його господарських об`єктів, за результатами яких складено акти фактичних перевірок від 30.10.2018 №0363/25/25/РРО/41048714, №0369/25/22/РРО/4Ю48714 та №0364/25/08/РРО/41048714.

Так, зокрема у висновках цих актів перевірок, зокрема, зазначено, що виявлено порушення пункту 12 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» у зв`язку з реалізацією нафтопродуктів, на які відсутні підтверджуючі документи.

Актом перевірки №0363/25/25/РРО/41048714 від 30.10.2018 встановлено, реалізацію товариством нафтопродуктів за період з 01.09.2018 по 04.09.2018 включно, які не обліковані за місцем їх реалізації. Також перевіркою встановлено незабезпечення належного виконання обліку товарних записів за місцем реалізації, а саме у період з 01.09.2018 по 04.09.2018 встановлено реалізацію ПММ кінцевому споживачу без права власності за готівкові (безготівкові) кошти в сумі 248 177,84 грн. Внаслідок цього 15.11.2018 відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення №0012791405, яким застосовано штраф у розмірі 496 355,68 грн.

Також, актом перевірки №0369/25/22/РРО/4Ю48714 від 30.10.2018 встановлено, реалізацію позивачем нафтопродуктів за період з 01.09.2018 по 29.09.2018 включно, які не обліковані за місцем їх реалізації. Також перевіркою встановлено незабезпечення належного виконання обліку товарних записів за місцем реалізації, а саме 01.09.2018 встановлено реалізацію ПММ кінцевому споживачу без права власності за готівкові (безготівкові) кошти в сумі 16 823,31 грн. У зв`язку з цим ГУ ДФС у Волинській області 15.11.2018 року винесено податкове повідомлення-рішення №0012811405, яким застосовано штраф в розмірі 33 646,62 грн.

Також, актом перевірки №0364/25/08/РРО/41048714 від 30.10.2018 встановлено, реалізацію позивачем нафтопродуктів 01.09.2018, які не обліковані за місцем їх реалізації. Також перевіркою встановлено незабезпечення належного виконання обліку товарних записів за місцем реалізації, а саме у період з 01.09.2018 по 29.09.2018 встановлено реалізацію ПММ кінцевому споживачу без права власності за готівкові (безготівкові) кошти в сумі 1 346 496,71. У зв`язку з цим ГУ ДФС у Волинській області 15.11.2018 року винесено податкове повідомлення-рішення №0012801405, яким застосовано штраф в розмірі 2692 993,42 грн.

Відповідача зазначає, що в ході проведення перевірки ТзОВ «ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН» не надало документи та письмові пояснення, що підтверджують відображення у змінному звіті за формою №17-НП та в журналі обліку надходження нафтопродуктів на АЗС за формою №13-НП паливно-мастильних матеріалів з розмежуванням власних та переданих на зберігання товарно-матеріальних цінностей (ТМЦ), які не належать товариству, у розрізі кожного резервуара, журнали обліку талонів на пальне, отримані від ТзОВ «Нафтотрейд Ресурс». А тому на думку відповідача під час перевірок встановлено факт реалізації ТзОВ «ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН» паливно-мастильних матеріалів кінцевому споживачу без права власності за готівкові (безготівкові) кошти.

Також відповідач вказує на те, що в порушення Технічних вимог до спеціалізованих електронних контрольно-касових апаратів для автозаправних станцій, затверджених рішенням Державної комісії з питань впровадження електронних систем і засобів контролю та управління товарним і грошовим обігом від 27.06.2002 року №13, позивачем не занесені видаткові накладні до оперативної пам`яті фіскального блока інформації про фактичний об`єм (у літрах) пального кожного найменування, прийнятого у розхідні резервуари.

На підставі вищенаведеного відповідач просить відмовити у задоволенні позову повністю.

28.03.2019 в підготовчому судовому засіданні оголошено перерву в розгляді справи до 11 год. 00 хв. 22.04.2019, у зв`язку із витребуванням додаткових доказів.

19.04.2019 на виконання вимог суду позивачем надано копії витребовуваних документів (т.1 а.с.127-237).

22.04.2019 в підготовчому засіданні оголошено перерву до 14 год. 30 хв. 02.05.2019 у зв`язку із необхідністю витребування додаткових доказів по справі.

25.04.2019 на виконання вимог суду позивачем надано копії витребовуваних документів (т.2 а.с.1-12).

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 02.05.2019 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 16.05.2019.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю з підстав, викладених у позовній заяві, просив позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву, просив у задоволенні позову відмовити повністю.

Заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши та дослідивши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у сукупності, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що працівниками Головного управління ДФС у Чернігівській області 22.10.2018 проведено фактичну перевірку господарської одиниці ТзОВ «ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН» АЗС з магазином, що розташована за адресою: що розташована за адресом: Чернігівська обл., м. Прилуки, вул. Котляревського, 101, за результатами якої складено Акт фактичної перевірки від 30.10.2018 року № 0363/25/25/РРО/41048714 (т.1, а.с.12-15).

Перевіркою встановлено реалізацію нафтопродуктів за період з 01.09.2018 по 04.09.2018 включно, які не обліковані за місцем їх реалізації, а саме за вищевказаний період було реалізовано наступні нафтопродукти: 1) бензин М-95 - 545,05 л. (за готівку), 234,31 л. (еквайрінг-безготівка); 2) бензин М-92 - 1330,51 л. (за готівку), 193,03 л. (еквайрінг-безготівка); 3) бензин А-95 - 1397,84 л. (за готівку) 453,18 л. (еквайрінг-безготівка); 4) паливо дизельне МДП - 2233,01 л. (за готівку), 519,93 (еквайрінг-безготівка); 5) газ - 10052,87 л., (за готівку), 1866,024 л. (еквайрінг-безготівка).

В акті перевірки зроблено висновок, що за місцем реалізації не обліковано в установленому порядку паливно-мастильних матеріалів на загальну суму 248177,84 грн., тобто, в порушення пункту 12 статті 3 Закону №265/95-ВР не ведеться у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснюється продаж товарів, які не відображено в такому обліку.

На підставі акта перевірки та відповідно до розрахунку (т.1, а.с.117) 15.11.2018 ГУ ДФС у Волинській області прийняло податкове повідомлення-рішення №00127914055 про застосування до позивача на підставі статті 20 Закону №265/95-ВР штрафних (фінансових) санкцій у сумі 496 355,68 грн., тобто у подвійному розмірі товарних запасів, щодо яких облік яких не ведеться у порядку, встановленому законодавством, та здійснюється продаж товарів, які не відображено в такому обліку (а.с.11).

Також судом встановлено, що 22.10.2018 інспекторами Головного управління ДФС у Чернігівській області проведено фактичну перевірку АЗС з магазином, на якій здійснює свою господарську діяльність ТзОВ «ЦЕНТУРІОН ДІСТРІБЮШИН», що розташована за адресом: Чернігівська область, Чернігівський район, село Красне, вул. Дружби, 1-а за результатами якої складено акт фактичної перевірки від 30.10.2018 №0369/25/22/РРО/4Ю48714 (т.1, а.с.35-38).

В ході проведення перевірки встановлено, реалізацію нафтопродуктів за період з 01.09.2018 по 29.09.2018, які не обліковані за місцем їх реалізації, а саме за вищевказаний період було реалізовано наступні нафтопродукти: 1) газ скраплений БРО - 1829,15 л.; 2) дизпаливо - 9723,78 л.; 3) бензин А-93 - 10658,49 л.; 4) бензин мустанг 92 - 11598,51 л.; 5) бензин мустанг 95 - 7846,62 л.

В акті перевірки зроблено висновок, що за місцем реалізації не обліковано в установленому порядку паливно-мастильних матеріалів на загальну суму 1 346 496,71 грн., тобто, в порушення пункту 12 статті 3 Закону №265/95-ВР не ведеться у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснюється продаж товарів, які не відображено в такому обліку.

На підставі акта перевірки та відповідно до розрахунку (т.1, а.с.113) 15.11.2018 ГУ ДФС у Волинській області прийняло податкове повідомлення-рішення №0012801405 про застосування до позивача на підставі статті 20 Закону №265/95-ВР штрафних (фінансових) санкцій у сумі 2 692 993,42 грн., тобто у подвійному розмірі товарних запасів, щодо яких облік яких не ведеться у порядку, встановленому законодавством, та здійснюється продаж товарів, які не відображено в такому обліку (а.с.34).

Також судом встановлено, що 22.10.2018 інспекторами Головного управління ДФС у Чернігівській області проведено фактичну перевірку АЗС з магазином, на якій здійснює свою господарську діяльність ТзОВ «ЦЕНТУРІОН ДІСТРІБЮШИН», що розташована за адресом: Козелецький р-н, с. Кіпті, вул. Слов`янська, 53-а, за результатами якої складено акт фактичної перевірки від 30.10.2018 №0364/25/08/РРО/41048714 (т.1, а.с.99-102).

В ході проведення перевірки встановлено, реалізацію нафтопродуктів 01.09.2018 по 29.09.2018, які не обліковані за місцем їх реалізації, а саме за вищевказаний період було реалізовано наступні нафтопродукти: 1) ДП - 138,54 л. (за готівку), 105,00 л. (еквайрінг); 2) бензин М-95 157,38 л. (за готівку), 135,35 л. (еквайрінг).

В акті перевірки зроблено висновок, що за місцем реалізації не обліковано в установленому порядку паливно-мастильних матеріалів на загальну суму 1 346 496,71 грн., тобто, в порушення пункту 12 статті 3 Закону №265/95-ВР не ведеться у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснюється продаж товарів, які не відображено в такому обліку.

На підставі акта перевірки та відповідно до розрахунку (т.1, а.с.118) 15.11.2018 ГУ ДФС у Волинській області прийняло податкове повідомлення-рішення №0012811405 про застосування до позивача на підставі статті 20 Закону №265/95-ВР штрафних (фінансових) санкцій у сумі 33 646,62 грн., тобто у подвійному розмірі товарних запасів, щодо яких облік яких не ведеться у порядку, встановленому законодавством, та здійснюється продаж товарів, які не відображено в такому обліку (а.с.34).

ТзОВ «ЦЕНТУРІОН ДІСТРІБЮШИН», вважає податкові повідомлення-рішення від 15.11.2018 №0012791405, №0012801405 та №0012811405 протиправними, а тому звернувся з позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Так пунктом 12 статті 3 Закону №265/95-ВР передбачено, що суб`єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, зобов`язані вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку.

Відповідальність за невиконання цього обов`язку встановлена статтею 20 Закону №265/95-ВР, якою закріплено, що до суб`єктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості не облікованих товарів, які не обліковані за місцем реалізації та зберігання, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Такі вимоги не поширюються на фізичних осіб - підприємців, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками податку на додану вартість.

Таким чином, вказана норма передбачає відповідальність саме за реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку.

Перевіряючи правильність оцінки відповідачем обставин, за якими він визначив склад правопорушення, передбаченого пунктом 12 статті 3 Закону №265/95-ВР, та наявність підстав для застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 20 цього Закону, судом взято до уваги, що єдиний порядок організації та виконання робіт, пов`язаних з прийманням, транспортуванням, зберіганням, відпуском та обліком нафтопродуктів (усіх типів, марок і видів (залежно від масової частки сірки) визначено Інструкцією №281/171/578/155. Вимоги цієї Інструкції є обов`язковими для всіх суб`єктів господарювання (підприємств, установ, організацій та фізичних осіб - підприємців), що займаються хоча б одним з таких видів економічної діяльності, як закупівля, транспортування, зберігання і реалізація нафти і нафтопродуктів на території України (далі - підприємства).

Порядок приймання і відпуску нафтопродуктів на АЗС визначений у пункті 10 Інструкції №281/171/578/155. Відповідно до підпунктів 10.2.1, 10.2.10 пункту 10.2 цієї Інструкції приймання нафтопродуктів, що надійшли автомобільним транспортом від постачальників, здійснюється працівниками АЗС за марками та видами (дизельне паливо залежно від масової частки сірки) за даними ТТН у разі наявності паспорта якості та копії сертифіката відповідності. На підставі ТТН та акта приймання (у разі його наявності) оператор АЗС має оприбуткувати прийнятий нафтопродукт за марками та видами (дизельне паливо залежно від масової частки сірки), тобто зробити необхідні записи в журналі обліку надходження нафтопродуктів на АЗС за формою №13-НП. Дані про оприбутковані нафтопродукти заносяться до змінного звіту АЗС за формою №17-НП (додаток 14).

За умовами підпункту 10.3.1.3 пункту 10.3 Інструкції №281/171/578/155 облік реалізації нафтопродуктів ведеться через зареєстрований, опломбований у встановленому порядку та переведений до фіскального режиму роботи РРО з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій кожною АЗС, яка здійснює розрахунки із споживачами готівкою. Відпуск нафтопродуктів за готівку відображається у Змінному звіті АЗС за формою №17-НП.

Відповідно до пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України від 20 грудня 1997 року №1442 «Про затвердження Правил роздрібної торгівлі нафтопродуктами» розрахунки за продані нафтопродукти здійснюються готівкою та/або у безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, талонів, відомостей на відпуск нафтопродуктів тощо) в установленому законодавством порядку.

Тобто, законодавством визначено можливість розрахунку за придбані у роздріб нафтопродукти як у готівковій формі, так і з використанням відомостей на відпуск, талонів, платіжних карток, смарт-карток (паливних карток).

Як визначено підпунктами 10.3.1.1, 10.3.2.1, 10.3.3.2, 10.3.4.2 пункту 10.2 Інструкції №281/171/578/155 розрахунки під час відпуску нафтопродукту власникам автотранспорту за готівку здійснюються на АЗС з використанням РРО, які відповідають технічним вимогам до їх застосування та внесені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій згідно з Положенням про Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29 серпня 2002 року №1315.

Відпуск нафтопродуктів за безготівковим розрахунком за відомостями здійснюється АЗС на підставі договорів, укладених між підприємством та споживачем. Відпуск нафтопродуктів відображається у відомості на відпуск нафтопродуктів за формою №16-НП (додаток 16).

Заправлення за талонами та відпуск нафтопродуктів за платіжними картками відображається у змінному звіті АЗС за формою №17-НП.

Згідно з пунктом 10.4 Інструкції №281/171/578/155 на АЗС здійснюється оперативне кількісне контролювання, результати якого використовуються для ведення обліку, звіряння кількості отриманих і відпущених нафтопродуктів. Кількісний облік нафтопродуктів на АЗС здійснюється за формою змінного звіту АЗС №17-НП. Під час приймання-передавання зміни оператори АЗС: визначають залишки нафтопродуктів на кінець зміни з урахуванням залишків на початок зміни (цей залишок переноситься з графи «обліковий залишок попередньої зміни»), надходження нафтопродуктів за зміну, які підтверджено відповідними документами, та кількості відпущених за зміну нафтопродуктів за сумарними показниками лічильників усіх ПРК, ОРК (обліковий залишок); вимірюють загальний рівень нафтопродуктів і рівень підтоварної води в кожному резервуарі та за результатами вимірювань визначають об`єм нафтопродуктів (фактичний залишок); роздруковують на РРО фіскальний звітний чек і визначають обсяг виконаних розрахункових операцій, що заносяться до фіскальної пам`яті; передають залишок готівки; перевіряють наявність та фіксацію у місцях, передбачених експлуатаційним документом, свинцевих пломб з відбитком повірочного тавра та відповідність відбитку цих тавр у формулярах на ПРК, ОРК.

У разі встановлення розбіжності фактичної і облікової кількості нафтопродуктів у резервуарі в границях відносної похибки методу вимірювання маси згідно з ГОСТ 26976 зміна передається і приймається за обліковим залишком нафтопродукту. Перевищення фактичного залишку на кінець зміни над обліковим залишком на кінець зміни понад допустиме граничне відхилення фіксується у змінному звіті. У разі перевищення розбіжності фактичної і облікової кількості нафтопродуктів у резервуарі понад зазначених норм керівництво повинно вжити заходів щодо проведення позачергової інвентаризації. До встановлення обставин перевищення фактичного залишку на кінець зміни над обліковим залишком на кінець зміни понад допустиме граничне відхилення обліковий залишок не корегується.

Після завершення зміни оператором АЗС складається змінний звіт АЗС за формою №7-НП у двох примірниках, з яких один з доданими ТТН здається до бухгалтерської служби, а другий - залишається на АЗС.

Після оприбуткування нафтопродуктів, дані лічильника сумарного обліку паливно-роздавальних колонок, система керування паливно-роздавальними колонками та реєстратори розрахункових операцій діють як одне ціле та не повинні мати розбіжностей даних більш ніж на 0,1%. Як наслідок, дані про оприбутковане за даними бухгалтерського обліку пальне повинні відповідати даним реєстратора розрахункових операцій, який є носієм доказової інформації про обіг пального на АЗС.

Фактичні залишки нафтопродуктів на АЗС мають відповідати обліковим залишкам надходження нафтопродуктів за певний проміжок часу, що підтверджені відповідними документами (ТТН), змінного звіту АЗС за формою №17-НП, за вирахуванням кількості відпущених нафтопродуктів за сумарними показниками лічильників паливно-роздавальних колонок. Обсяг реалізації нафтопродуктів, що фіксується лічильником сумарного обліку паливно-роздавальних колонок за певний проміжок часу, має збігатися з обсягом реалізації, відображеним у звітних документах касових апаратів за всіма формами оплати за цей самий проміжок часу.

Така ж позиція викладена у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 12.06.2018 у справі №826/18483/13-а (http://reyestr.court.gov.ua/Review/74616858).

Як передбачено пунктом 16.1 Інструкції №281/171/578/155, матеріально відповідальні особи АЗС ведуть облік руху нафтопродуктів за марками і видами (для дизельного палива в залежності від масової частки сірки) нафтопродуктів у змінному звіті за формою N 17-НП, який складається у двох примірниках. Перший примірник разом з первинними документами здається до бухгалтерської служби, а другий - залишається у матеріально відповідальної особи.

Згідно з пунктом 16.2 Інструкції №281/171/578/155 бухгалтерські служби підприємств перевіряють та приймають змінні звіти з доданими до них первинними документами (ТТН, талони, відомості встановленої форми, супровідні відомості за інкасацією готівки та інші), перевіряють правильність перенесення показників лічильників ПРК, ОРК з попередньої зміни, звіти про обсяг реалізації і форми оплати за РРО, визначення фактичних залишків нафтопродуктів у резервуарах АЗС за результатами вимірювання, відображених у формі №17-НП, та надходження готівки. Зроблені під час перевірки змінних звітів виправлення засвідчуються підписами операторів АЗС, керівника АЗС та головного бухгалтера або за його дорученням іншим працівником бухгалтерської служби підприємства.

Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що облік руху нафтопродуктів за марками і видами ведуть матеріально відповідальні особи АЗС, відповідно первинні документи знаходяться на зберіганні у таких осіб, а також у бухгалтерських службах підприємства.

На підтвердження організації порядку бухгалтерського обліку позивач надав суду наказ №1 від 02 січня 2018 року «Про організацію бухгалтерського обліку та облікову політику підприємства на 2018 рік», пунктом 7 якого зобов`язано відповідальних працівників АЗС не рідше 1 разу на 10 днів передавати звіт про рух товарів на торговій точці відповідальному працівнику бухгалтерії; до звіту додаються всі первинні документи, що підтверджують рух товарів; зобов`язано забезпечити зберігання первинних документів в бухгалтерській службі відповідно до п.6.2 Положення №88.

На думку суду, контролюючий орган дійшов помилкового висновку про реалізацію позивачем належним чином необлікованих товарів (ПММ) за місцем їх реалізації.

Під час перевірок позивачем надало податковому органу документи, що підтверджують облік товару (палива) на підприємстві, а саме: товарно-транспортні накладні (т.1, а.с.157-162, 212-234, т.2, а.с.4-5), видаткові накладні №572067 від 01.09.2018, №572686 від 02.09.2018, №573374 від 03.09.2018, №574457 від 04.09.2018, №575195 від 05.09.2018, №572013 від 01.09.2018, №572637 від 02.09.2018, №573322 від 03.09.2018, №574402 від 04.09.2018, №575146 від 05.09.2018, №575692 від 06.09.2018, №576336 від 07.09.2018, №577039 від 08.09.2018, №577473 від 09.09.2018, №578117 від 10.09.2018, №578792 від 11.09.2018, №579485 від 12.09.2018, №580062 від 13.09.2018, №580528 від 14.09.2018, №581341 від 15.09.2018, №582167 від 16.09.2018, №583164 від 17.09.2018, №584447 від 18.09.2018, №584650 від 19.09.2018, №585607 від 20.09.2018, №586468 від 21.09.2018, №589972 від 22.09.2018, №591912 від 23.09.2018, №595509 від 24.09.2018, №596367 від 25.09.2018, №596890 від 26.09.2018, №597716 від 27.09.2018, №598432 від 28.09.2018, №598916 від 29.09.2018, №572267 від 01.09.2018, (т.1, а.с.27-31, 69-97, 108), змінні звіти форми №17-НП (т.1, а.с.16-25, 39-67, 103-104, т.2, а.с.2-3), реєстри документів (т.1, а.с.26, 68) журнал обліку надходження нафтопродуктів на АЗС форми №13-НП (а.с.т.2, а.с.10-12), акти приймання-передачі майна (зі зберігання) від 24.11.2017 до договору зберігання №24/11 від 24.11.2017 (т.1, а.с.128-148, 149-156, 163-211, т.2 а.с.6-8).

Суд звертає увагу на те, що в контролюючого органу відсутні зауваження щодо форми та змісту наданих позивачем первинних документів. Також, в ході перевірки не виявлено фактів неповного відображення господарських операцій з реалізації пального через реєстратори розрахункових операцій, що використовуються в господарській діяльності позивача чи у змінних звітах за формою №17-НП.

Як слідує з цих документів, ТзОВ «ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН» реалізує через мережу АЗС нафтопродукти, які отримані, зокрема, від ТзОВ «Нафтотрейд Ресурс» відповідно до умов договору №11/06/18 купівлі-продажу від 11.06.2018 (т.1, а.с.32-33) та вищевказаного договору зберігання №24/11 від 24.11.2017 та додатків №1, №2, №3 від 24.11.2017 до нього, додатку №1 (нова редакція) від 31.08.2018 року (т.1, а.с.128-148).

Відповідно до пункту 1.1 договору №11/06/18 купівлі-продажу від 11.06.2018 Продавець (ТзОВ «Нафтотрейд Ресурс») зобов`язується передати у власність Покупця (ТзОВ «ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН») нафтопродукти в асортименті, в подальшому викладенні іменовані товар, а Покупець зобов`язується прийняти товар та оплатити його вартість на умовах даного договору.

Приймання-передача товару по кількості та якості здійснюється представниками обох сторін, згідно наданих продавцем супровідних документів на товар (п.3.2 цього Договору).

Як передбачено пунктом 1.1 договору зберігання №24/11 від 24.11.2017, Зберігач (ТзОВ «ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН») зобов`язується зберігати нафтопродукти в асортименті, в подальшому іменовані майно, передане йому Поклажодавцем (ТзОВ «Нафтотрейд Ресурс»), і повернути це майно уповноваженим представникам Поклажодавця в цілісності на умовах, визначених даним договором.

Відповідно до пункту 2.1 цього договору асортимент та кількість майна, що передається на зберігання, погоджується сторонами в актах приймання-передачі на кожну окрему товарну партію майна.

Майно вважається переданим на зберігання з моменту підписання сторонами акту приймання-передачі майна. При цьому, право власності на майно до Зберігача не переходить (п.1.2 цього Договору).

Разом з тим, суд звертає увагу на те, що пунктом 4.1.4 цього договору передбачено, що Зберігач зобов`язується відпускати зі зберігання майно уповноваженим представникам Поклажодавця (в тому числі безготівковим клієнтам Поклажодавця), при пред`явленні ними старт-карти, картки на пальне, паливних карток, відомості, тощо, шляхом заправки вказаних ними транспортних засобів, з одночасним проведенням такого відпуску через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій, з роздрукуванням відповідних розрахункових документів.

При цьому, суд зазначає, що відповідно до пунктів 4.4.3, 4.4.4 Зберігач має право: змішувати майно Поклажодавця з іншими нафтопродуктами тієї ж марки та якості, що знаходяться у Зберігача в одному резервуарі для зберігання нафтопродуктів; використовувати майно, передане йому на зберігання, у власній господарській діяльності, до моменту отримання вимоги про повернення майна зі зберігання від уповноважених представників Поклажодавця.

З вищенаведеного слідує, що ТзОВ «ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН» через мережу АЗС може здійснювати реалізацію як власних нафтопродуктів, так і тих, які передані на зберігання (в тому числі і за готівку), що не є порушенням умов вищенаведених договорів. У зв`язку з цим суд не бере до уваги твердження контролюючого органу про те, що позивачем не надано підтверджуючі документи на реалізовано майно.

До того ж, суд звертає увагу на те, що такими підтверджуючими документами можуть бути як товарно-транспортні накладні, видаткові накладні, акти приймання-передачі тощо, що підтверджують постачання товару відповідно до умов договору №11/06/18 купівлі-продажу від 11.06.2018, так і товарно-транспортні накладні, видаткові накладні, акти приймання-передачі тощо, що підтверджують передачу та реалізацію цих товарів відповідно до умов договору зберігання №24/11 від 24.11.2017.

При цьому, розмежування товару як власного, так і переданого на зберігання не впливає на факт наявності у позивача підтверджуючих документів на цей товар.

Крім того, дані про оприбутковані нафтопродукти заносяться підприємством до змінних звітів АЗС за формою №17-НП, а реалізація пального здійснюється через спеціалізований електронний контрольно-касовий апарат для автозаправних станцій АЗС, який забезпечує формування й друк розрахункових та обов`язкових звітних документів на основі даних, які зберігаються в оперативній та фіскальній пам`яті, формування контрольної стрічки в електронні формі і призначений для роботи на автозаправних станціях.

Суд також звертає увагу на те, що фінансова санкція, встановлена статтею 20 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» може бути застосована до суб`єктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку.

Фактично, штрафні санкції застосована до позивача податковими повідомленнями-рішеннями від 15.11.2018 №0012791405, №0012801405 та №0012811405 за порушення обліку товару на АЗС, що не є підставою для накладення на позивача штрафу, передбаченого статтею 20 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На підставі аналізу норм чинного законодавства та обставин, встановлених письмовими доказами, суд дійшов висновку, що підстави для застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій у зв`язку із реалізацією товарів, які не обліковані у встановленому порядку, відсутні. Відповідачем не подано належних доказів правомірності прийняття оскаржуваних рішень.

Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Перевіривши оскаржувані повідомлення-рішення, вимоги про сплату боргу (недоїмки) та рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування своєчасно не нарахованого єдиного внеску рішення, суд дійшов переконання, що такі прийняті відповідачем без урахування вимог Податкового кодексу та з порушенням передбачених статтею 2 КАС України принципів.

Оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог в цілому, а тому позов слід задовольнити повністю.

Відповідно до вимог статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.

Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, враховуючи те, що суд задовольняє позов повністю, тому за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Волинській області на користь ТзОВ «ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН» слід стягнути судовий збір в сумі 19 210,00 грн., сплачений відповідно до платіжного доручення №4453 від 20.02.2019 (а.с.2).

Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 243-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Волинській області від 15 листопада 2018 року №0012791405, №0012801405 та №0012811405.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, будинок 4, код ЄДРПОУ 39400859) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН» (43010, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кременецька, будинок 38, код ЄДРПОУ 41048714) судовий збір у розмірі 19 210,00 грн. (дев`ятнадцять тисяч двісті десять гривень).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд.

Головуючий

Суддя В.В. Мачульський

Повний текст рішення виготовлено 21.05.2019.