
Справа №521/3871/19
Провадження №2/521/2361/19
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 травня 2019 року Малиновський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого судді - Поліщук І.О.,
при секретарі - Колесник Т.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Обслуговуючого кооперативу «Жемчужина на Малиновського» про зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Обслуговуючого кооперативу «Жемчужина на Малиновського» про зобов`язання вчинити певні дії, в якому просить зобов`язати Обслуговуючий кооператив «Жемчужина на Малиновського» здійснити перерахунок нарахованих та сплачених житлово-комунальних послуг (утримання будинку та прибудинкової території, опалення, водопостачання (холодна вода) та водовідведення, технічне обслуговування ліфтів, технічне обслуговування пожежної безпеки) за адресою: АДРЕСА_1 , з урахуванням 75-процентної знижки плати користування житлово-комунальними послугами йому, ОСОБА_1 як учасника бойових дій, починаючи з 14 вересня 2017 року по грудень 2018 року включно, а також зобов`язати Обслуговуючий кооператив «Жемчужина на Малиновського» при нарахуванні плати за житлово-комунальні послуги (утримання будинку та прибудинкової території, опалення, водопостачання (холодна вода) та водовідведення, технічне обслуговування ліфтів, технічне обслуговування пожежної безпеки) за адресою: АДРЕСА_1 , застосовувати пільгу у вигляді 75-процентної знижки плати користування житлово-комунальними послугами йому, ОСОБА_1 , як учасника бойових дій, починаючи з 01 січня 2019 року. Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що він, ОСОБА_1 є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 07.07.2017 р.. Згідно п.5 ч.1 ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 р. № 3551-ХІІ із змінами та доповненнями (далі - ЗУ № 3551-ХІІ) учасникам бойових дій надається 75-процента знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання. Згідно ч. 2 ст. 12 ЗУ № 3551-ХІІ пільги щодо плати за житло, комунальні послуги та паливо, передбачені пунктами 4-6 цієї статті, надаються учасникам бойових дій та членам їх сімей, що проживають разом з ними, незалежно від виду житла чи форми власності на нього. Так, згідно витягу з протоколу № 20/с від 12.10.2017 р. Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради позивача включено до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, як учасника бойових дій, для відшкодування витрат, пов`язаних з наданням пільг на оплату житлово-комунальних послуг за фактичним місцем проживання за адресою: АДРЕСА_1 . У вказаному витягу зазначено, що прийнято рішення про включення позивача до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги з 75 % знижкою на оплату житлово-комунальних послуг за фактичним місцем проживання з 14 вересня року. У зв`язку з чим, позивач звернувся до Голови обслуговуючого кооперативу «ЖЕМЧУЖИНА НА МАЛИНОВСКОГО», що здійснює комплексне обслуговування будинку АДРЕСА_1 , з заявою від 14.12.2018 р., де просив застосувати пільгу у вигляді 75-процентної знижки плати за користування комунальними послугами (водопостачання та водовідведення, опалення, утримання будинку та прибудинкової території, технічне обслуговування пожежної безпеки, технічне обслуговування ліфтів) в межах норм, передбачених законодавством, та здійснити перерахунок раніше оплаченої вартості комунальних послуг з 14.09.2017 року, однак, відповіді на свою заяву від 14.12.2018 р. позивачу надано не було. Посилаючись на викладене, позивач вимушений звернутися до суду з наведеним позовом.
Позивач в судове засідання не з`явився, надав до канцелярії суду заяву в якій просив розглянути справу за його відсутності.
Відповідач в судові засідання не з`явився, про час та місце судового засідання повідомлявся належним чином.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши і оцінивши надані докази у їх сукупності, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно ч.2 ст.247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Згідно з ч. 2 ст. 282 ЦПК України, розгляд справи і ухвалення рішення проводяться за правилами загального чи спрощеного позовного провадження з особливостями, встановленими цією главою.
Відповідно до ч. 8 ст. 178 ЦПК України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Судом також враховується, що відповідно до ч.1ст.44 ЦПК України, учасники судового процесу та їхні представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами; зловживання процесуальними правами не допускається.
В силу вимог ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен при вирішенні судом питання щодо його цивільних прав та обов`язків має право на судовий розгляд упродовж розумного строку.
Обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням ч. 1 ст. 6 даної Конвенції (§ 66 69 рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005р. у справі "Смірнова проти України").
При цьому вжиття заходів для прискорення процедури розгляду справ є обов`язком не тільки держави, а й осіб, які беруть участь у справі. Так, Європейський суд з прав людини в рішенні від 7 липня 1989 року у справі «Юніон Аліментаріа проти Іспанії» зазначив, що заявник зобов`язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, які пов`язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.
Всі ці обставини судам слід враховувати при розгляді кожної справи, оскільки перевищення розумних строків розгляду справ становить порушення прав, гарантованих пунктом 1 статті 6 Конвенції про захист прав і основних свобод людини.
Згідно з положеннями ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ для захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави (ст.2 ЦПК).
Згідно ч.1 та ч.2 ст.77 ЦПК України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні рішення.
Достовірними, відповідно до ст.79 ЦПК України є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.
Відповідно до ч.1 ст.80 ЦПК України, достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмету доказування.
Згідно ч.1 та ч.6 ст.81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених законом. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_1 є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 07.07.2017 року.
Згідно витягу з протоколу № 20/с від 12.10.2017 року Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради ОСОБА_1 включено до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, як учасника бойових дій, для відшкодування витрат, пов`язаних з наданням пільг на оплату житлово- комунальних послуг за фактичним місцем проживання за адресою: АДРЕСА_1 з 14 вересня 2017 року.
14.12.2018 року ОСОБА_1 звернувся до Голови обслуговуючого кооперативу «ЖЕМЧУЖИНА НА МАЛИНОВСКОГО», що здійснює комплексне обслуговування будинку АДРЕСА_1, з заявою в якій просив застосувати пільгу у вигляді 75-процентної знижки плати за користування комунальними послугами (водопостачання та водовідведення, опалення, утримання будинку та прибудинкової території, технічне обслуговування пожежної безпеки, технічне обслуговування ліфтів) в межах норм, передбачених законодавством, та здійснити перерахунок раніше оплаченої вартості комунальних послуг з 14.09.2017 р. До заяви заявник додав: копію витягу з протоколу № 20/с від 12.10.2017 р. Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, копію посвідчення учасника бойових дій серії НОМЕР_1 від 07.07.2017 р.
Позивач зазначив, що відповіді на його заяву від 14.12.2018 р. про застосування пільги та перерахунок комунальних послуг Обслуговуючим кооперативом «ЖЕМЧУЖИНА НА МАЛИНОВСКОГО» так і не було надано.
Згідно п. 5 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 р. № 3551-ХІІ із змінами та доповненнями (далі - ЗУ № 3551-ХІІ) учасникам бойових д ій надається 75-процента знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання. Згідно ч. 2 ст. 12 ЗУ № 3551-ХІІ пільги щодо плати за житло, комунальні послуги та паливо, передбачені пунктами 4-6 цієї статті, надаються учасникам бойових дій та членам їх сімей, що проживають разом з ними, незалежно від виду житла чи форми власності на нього.
Законом України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» від 29.11.2001 р. № 2866-ІІІ із змінами та доповненнями (далі - ЗУ № 2866-ІІІ) врегульовано порядок створення, реєстрації, реорганізації, діяльності і ліквідації об`єднань, асоціацій; відносини суб`єктів права власності щодо користування та розпорядження спільним майном співвласників у об`єднанні; відносини між об`єднаннями та асоціаціями; відносини між об`єднаннями, асоціаціями і органами державної влади та органами місцевого самоврядування; відносини між об`єднаннями і господарюючими суб`єктами (ст.2).
Відповідно до ст. 4 вказаного ЗУ № 2866-ІІІ об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. Об`єднання створюється як непідприємницьке товариство для здійснення функцій, визначених законом. Порядок надходження і використання коштів об`єднання визначається цим Законом та іншими законами України. Основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово- комунальних та інших послуг належної якості за обгрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання. Господарче забезпечення діяльності об`єднання може здійснюватися власними силами об`єднання (шляхом самозабезпечення) або шляхом залучення на договірних засадах суб`єктів господарювання. Об`єднання відповідає за своїми зобов`язаннями коштами і майном об`єднання, від свого імені набуває майнові і немайнові права та обов`язки, виступає позивачем та відповідачем у суді.
Статтею 22 ЗУ № 2866-ІІІ визначено, що для забезпечення утримання та експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у такому будинку, включаючи поточний ремонт, утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, водопостачання та водовідведення, теплопостачання і опалення, вивезення побутових відходів, об`єднання за рішенням загальних зборів має право: задовольняти зазначені потреби самостійно шляхом самозабезпечення; визначати управителя, виконавців окремих житлово-комунальних послуг, з якими усі співвласники укладають відповідні договори; виступати колективним споживачем (замовником) усіх або частини житлово-комунальних послуг.
З метою надання населенню, що проживає в багатоквартирних будинках, в яких створено об`єднання, пільг та субсидій для відшкодування витрат на управління багатоквартирним будинком внески і платежі визначаються у розмірах, затверджених загальними зборами об`єднання, але не більше встановленого згідно із законодавством граничного розміру відповідних витрат (ч. 8 ст. 22 ЗУ № 2866-ІІІ).
З метою надання населенню, що проживає в багатоквартирних будинках, у яких створено об`єднання, пільг та субсидій для відшкодування витрат на оплату комунальних послуг визначається розмір внесків (платежів) на відповідні потреби, затверджений загальними зборами об`єднання, але не більше найвищого у відповідному населеному пункті тарифу на відповідні комунальні послуги, встановленого відповідним державним органом або органом місцевого самоврядування для суб`єктів господарювання (ч. 9 ст. 22 ЗУ № 2866-ІН).
Таким чином, законодавчо врегульовано питання надання пільг та субсидій на оплату комунальних послуг мешканцям житлових будинків, у яких створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку.
Управління праці та соціального захисту населення мають правові підстави для відшкодування витрат за надані пільги і нарахування субсидій на оплату комунальних послуг мешканцям об`єднань співвласників багатоквартирного будинку з урахуванням зазначених положень.
Згідно положень п. 10 Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженого постановою КМУ від 29.01.2003 р. № 117 із змінами та доповненнями (далі - Положення № 117) підприємства та організації, що надають послуги, щомісяця до 25 числа подають уповноваженому органу на паперових та електронних носіях розрахунки щодо вартості послуг, наданих пільговикам у минулому місяці, згідно з формою «2-пільга». Згідно п. 11 Положення № 117 уповноважений орган щомісяця: 1) звіряє інформацію, що міститься в Реєстрі, з інформацією, яка надходить від підприємств та організацій, що надають послуги, і у разі виявлення розбіжностей щодо загальної кількості пільговиків або розміру пільг, що надаються конкретному пільговику, не провадить розрахунків, що стосуються виявлених розбіжностей, до уточнення цієї інформації; 2) після проведення розрахунків з підприємствами та організаціями, що надають послуги, складає: реєстр погашення заборгованості перед підприємствами та організаціями, що надають послуги, згідно з формою "5-пільга" та реєстр розрахунків згідно з формою "7-пільга"; акти звіряння розрахунків за надані пільговикам послуги згідно з формою "3-пільга".
Згідно п. 5 ч. 1 ст. 12 ЗУ № 3551-XII учасникам бойових дій надається 75-процента знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання. Площа житла, на яку надається знижка, при розрахунках плати за опалення становить 21 кв. метр опалювальної площі на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім`ю.
Ст. 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 р. № 2189-УІІІ визначено, що до житлово-комунальних послуг належать: 1) житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком. Послуга з управління багатоквартирним будинком включає: утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно- технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо; купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку; поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку; 2) комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.
П. 2 Постанови Кабінету Міністрів України «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» від 06.08.2014 р. № 409 із змінами та доповненнями (далі - Постанова № 409) визначено соціальну норму житла, в межах якої держава надає громадянам пільги на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком для: 1) оплати житлової послуги - послуги з управління багатоквартирним будинком; витрат на управління багатоквартирним будинком - 21 кв. метр загальної площі на одну особу та додатково 10,5 кв. метра на сім`ю; 2) централізованого та індивідуального опалення (теплопостачання) незалежно від джерела та виду енергії - 21 кв. метр опалюваної площі на одну особу та додатково 10,5 кв. метра на сім`ю.
Підпунктами 2, 4 пункту 3 Постанови № 409 визначено, що соціальні нормативи, в межах яких держава надає громадянам пільги або субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком становлять: для користування послугами з централізованого постачання холодної води - 2,4 куб. метра на одну особу на місяць за наявності централізованого постачання гарячої води та 4 куб. метри на одну особу на місяць за відсутності централізованого постачання гарячої води; для користування послугами з централізованого водовідведення - 4 куб. метри на одну особу на місяць.
Відповідно до п. 11 Положення № 117 управління соціального захисту населення проводить відшкодування за рахунок державного бюджету витрат, пов`язаних із наданням пільг особам, які мають право на пільги згідно чинного законодавства, безпосередньо організаціям - надавачам житлово-комунальних послуг відповідно до затверджених тарифів.
Відповідач щомісячно надає позивачу рахунки на сплату за житлово-комунальних та інших послуг. Згідно вказаних рахунків за період вересень 2017 р. по грудень 2018 р. до складу витрат входять витрати на: утримання будинку та прибудинкової території; опалення; технічне обслуговування ліфтів; технічне обслуговування пожежної безпеки; водопостачання (холодна вода) та водовідведення.
З вказаних рахунків за період вересень 2017 р. по грудень 2018 р. на сплату житлово- комунальних послуг не вбачається, що відповідачем застосовується пільга у вигляді 75 % знижки, передбачена п. 5 ч. 1 ст. 12 ЗУ № 3551-ХІІ. Так, в графі «пільга» рахунків відповідача за період вересень 2017 р. по грудень 2018 р. вказано « 0,00 ».
З рахунків відповідача за період вересень 2017 р. по грудень 2018 р. вбачається, що кошти за житлово-комунальні послуги надходять на рахунок відповідача.
За вказаними рахунками позивачем кожного місяця сплачувались комунальні послуги на рахунок відповідача без застосування пільги для учасника бойових дій, що підтверджується відповідними чеками за період з вересня 2017 р. по жовтень 2018 р..
Отже, за період з вересня 2017 р. та по теперішній час, не зважаючи на заяву позивача, відповідачем не враховується пільга, на яку позивач має право відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 12 ЗУ № 3551 -XII, не здійснено перерахунок житлово-комунальних послуг (за утримання будинку та прибудинкової території, опалення, водопостачання (холодна вода) та водовідведення, технічне обслуговування ліфтів, технічне обслуговування пожежної безпеки), а отже порушуються законні права та інтереси.
Як вбачається з положень частини 1 статті 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Суд, з урахуванням наданих до суду стороною позивача документів, вважає що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючисьст.ст. 4, 5, 12, 13, 76, 77, 81, 82, 89, 133, 137, 141, 258-259, 268 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Обслуговуючого кооперативу «Жемчужина на Малиновського» про зобов`язання вчинити певні дії- задовольнити.
Зобов`язати Обслуговуючий кооператив «Жемчужина на Малиновського» (ідентифікаційний код 40445039) здійснити перерахунок нарахованих та сплачених житлово-комунальних послуг (утримання будинку та прибудинкової території, опалення, водопостачання (холодна вода) та водовідведення, технічне обслуговування ліфтів, технічне обслуговування пожежної безпеки) за адресою: АДРЕСА_1 , з урахуванням 75-процентної знижки плати користування житлово-комунальними послугами ОСОБА_1 як учаснику бойових дій, починаючи з 14 вересня 2017 року по грудень 2018 року включно.
Зобов`язати Обслуговуючий кооператив «Жемчужина на Малиновського» (ідентифікаційний код 40445039) при нарахуванні плати за житлово-комунальні послуги (утримання будинку та прибудинкової території, опалення, водопостачання (холодна вода) та водовідведення, технічне обслуговування ліфтів, технічне обслуговування пожежної безпеки) за адресою: АДРЕСА_1 , застосовувати пільгу у вигляді 75-процентної знижки плати користування житлово-комунальними послугами ОСОБА_1 як учаснику бойових дій, починаючи з 01 січня 2019 року.
Рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного суду в тридцятиденний термін.
Головуючий: