
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №1.380.2019.000085
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 травня 2019 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Карп`як О.О.,
секретар судового засідання Лубоцька Н.І.,
за участю:
представника позивача - Стиранки М.Б.,
представника відповідача - Яворського Т.І.,
представника третьої особи - Крижанівського Ю.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові справу за позовом Приватного нотаріуса Львівського міського нотаріального округу Скречко Марії Михайлівни до Департаменту містобудування Львівської міської ради за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Комунальне підприємство «Адміністративно-технічне управління» про визнання протиправним та скасування наказу,-
в с т а н о в и в:
До суду надійшла позовна заява Приватного нотаріуса Львівського міського нотаріального округу Скречко Марії Михайлівни ( АДРЕСА_1 ) до Департаменту містобудування Львівської міської ради (79006, м. Львів, пл. Ринок, 1), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Комунальне підприємство «Адміністративно-технічне управління» (79012, м. Львів, вул. Сахарова, 42), в якій позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати наказ Департаменту містобудування Львівської міської ради від 17.08.2018 року № 155 «Про демонтаж самовільно встановлених малих архітектурних форм (вивісок)» в частині демонтажу вивісок приватного нотаріуса Львівського міського нотаріального округу Скречко Марії Михайлівни за адресою: АДРЕСА_1 .ю розміром 0,55x 0,36 м (М-1) та 1,90x0,30 м (М-2);
- стягнути з Департаменту містобудування Львівської міської ради на користь Скречко Марії Михайлівни судові витрати.
Ухвалою суду від 17 січня 2019 року позовну заяву залишено без руху та надано позивачу час для усунення недоліків.
04 лютого 2019 року представник позивача подала заяву про усунення недоліків позовної заяви. Позивачем усунуто недоліки позовної заяви визначені ухвалою суду від 17.01.2019 року.
Ухвалою суду від 06 лютого 2019 року відкрито загальне позовне провадження в адміністративній справі та призначено підготовче судове засідання.
Протокольною ухвалою від 27 березня 2019 року закрито підготовче засідання та призначено до судового розгляду.
В обґрунтування позовних вимог покликалася на те, що наказом Департаменту містобудування Львівської міської ради № 155 від 17.08.2018 року прийнято рішення про демонтаж самовільно встановлених малих архітектурних форм (вивісок) в частині демонтажу вивісок приватного нотаріуса Львівського міського нотаріального округу Скречко Марії Михайлівні за адресою: АДРЕСА_1 , розміром 0,55 х0, 36 м (М-1) та 1,90 х0, 30 м (М-2). Підставою прийняття відповідачем вказаного рішення, стало порушення вимог Порядку розміщення малих архітектурних форм (вивісок) у м. Львові затвердженого рішенням Виконавчого комітету Львівської міської ради від 11.11.2016 року №1025. Вважає, що вимоги вказаного Порядку не можуть поширюватися на неї, адже вона не є фізичною особою-підприємцем, а приватним нотаріусом. Крім того, зазначає, що оскаржуваний наказ грубо порушує її права, оскільки за відсутності інформаційної вивіски з інформацією про нотаріальну контору, вона не може здійснювати свою нотаріальну діяльність у відповідності до ст.25 Закону України «Про нотаріат».
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, з підстав викладених у позовній заяві.
Представник відповідача у відзиві на позовну заяву стверджує, що відповідно до ст. 1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» документ дозвільного характеру - дозвіл, висновок, рішення, погодження, свідоцтво, інший документ в електронному вигляді (запис про наявність дозволу, висновку, рішення, погодження, свідоцтва, іншого документа в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань), який дозвільний орган зобов`язаний видати суб`єкту господарювання у разі надання йому права на провадження певних дій щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності та/або без наявності якого суб`єкт господарювання не може проваджувати певні дії щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності. Вказують на те, що у позивача немає відповідного паспорта на розміщення вивіски. Зазначають, що розміщення вивіски у м. Львові регулюється рішенням Львівської міської ради № 1025 від 11.11.2016 року «Про затвердження порядку розміщення малих архітектурних форм (вивісок) у м. Львові». Зокрема п.1.2 Порядку передбачено, що «Порядок регулює відносини, які виникають у зв`язку з встановленням малих архітектурних форм (вивісок) у м. Львові, розміщення яких передбачено законодавством України, визначає процедуру встановлення архітектурних форм (вивісок) та регулює правові відносин між органами місцевого самоврядування і фізичними та юридичними особами, які виникають у процесі розташування архітектурних форм (вивісок), а також регламентує загальні вимоги до їх розміщення».
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечив з підстав, наведених у відзиві, просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Представник третьої особи у судовому засіданні проти позову заперечив з підстав викладених у поясненнях щодо позовної заяви. Зазначає, що згідно ст.3 Закону України «Про нотаріат», нотаріус не має права займатися підприємницькою діяльністю, однак Закон України «Про нотаріат» не виключає поширення на нотаріусів іншого законодавства, зокрема Закону України «Про рекламу» та Закону України «Про благоустрій населених пунктів». Вважає, що конструкція із зазначенням місця знаходження та контактної інформації особи, яка здійснює певний вид діяльності (незалежно від спрямування) розміщена на фасаді будівлі не вважається оголошенням. Крім того, зазначає, що якщо конструкція встановлена нотаріусом містить виключно інформацію передбачену ч.6 ст.9 Закону України «Про рекламу» та п.8 Положення про вимоги до робочого місця (контори) приватного нотаріуса та здійснення контролю за організацією нотаріальної діяльності і встановлена у місці передбаченому для встановлення вивісок площею не більше 3 кв.м. - така конструкція вважається вивіскою і на території міста Львів встановлюється на підставі узгодженого, в тому числі і органом охорони культурної спадщини паспорта вивіски в порядку визначеному рішенням Львівської міської ради №1025 від 11.11.2016 року.
Суд, заслухавши вступне слово учасників справи, з`ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступне.
Скречко Марія Михайлівна є приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу та здійснює нотаріальну діяльність на підставі свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю №5613 за адресою: АДРЕСА_1.
27.07.2018 року Департамент містобудування Львівської міської ради скерував на адресу приватного нотаріуса Львівського міського нотаріального округу Львівської області Скречко М.М., вимогу №23/Р-3-3016 про порушення вимог Порядку розміщення малих архітектурних форм (вивісок) у м. Львові", затвердженого рішенням виконкому 11.11.2016 року №1025, а саме: самовільно встановлено малу архітектурну форму (вивіску) на зовнішній поверхні будинку за адресою: АДРЕСА_1 у якої відсутній паспорт малої архітектурної форми (вивіски) та лист уповноваженого органу про відповідність. Запропоновано позивачу усунути зазначене порушення.
11.07.2018 року позивачем направлено на адресу Департаменту містобудування Львівської міської ради відповідь з обґрунтуванням того, що дія Порядку розміщення малих архітектурних форм (вивісок) у м. Львові", затвердженого рішенням виконкому 11.11.2016 року №1025 не поширюється на оголошення фізичних осіб, не пов`язані з підприємницькою діяльністю.
КП «Адміністративно - технічне управління» Львівської міської ради № 2410-10-10312 від 22.10.2018 року скерувало на адресу Приватного нотаріуса Скречко Марії Михайлівни лист - вимогу у якій просили перерахувати суму витрат за демонтаж, транспортування та зберігання конструкції демонтованої за адресою АДРЕСА_1
Зі змісту наказу Департаменту містобудування Львівської міської ради № 155 від 17.08.2018 року вбачається, що підставою прийняття рішення щодо демонтажу вивіски стало порушення позивачем вимог Порядку розміщення малих архітектурних форм (вивісок) у м. Львові".
Не погоджуючись з вказаним наказом, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає та враховує наступне.
Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Законом України "Про рекламу" визначено засади рекламної діяльності в Україні, регулювання відносин, що виникають у процесі виробництва, розповсюдження, розміщення та споживання реклами.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про рекламу": реклама це інформація про особу чи товар, розповсюджена в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо таких особи чи товару; товар це будь-який предмет господарського обігу, в тому числі продукція, роботи, послуги, цінні папери, об`єкти права інтелектуальної власності.
Згідно з ст.2 Закону України "Про рекламу", цей Закон регулює відносини, пов`язані з виробництвом, розповсюдженням та споживанням реклами на території України. Дія цього Закону не поширюється на відносини, пов`язані з розповсюдженням інформації, обов`язковість розміщення та оприлюднення якої визначено іншими законами України. Дія цього Закону не поширюється на оголошення фізичних осіб, не пов`язані з підприємницькою діяльністю.
Відповідно до ч.1 ст.16 Закону України "Про рекламу" розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а поза межами населених пунктів - на підставі дозволів, що надаються обласними державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил (2067-2003-п), що затверджуються Кабінетом Міністрів України. Під час видачі дозволів на розміщення зовнішньої реклами втручання у форму та зміст зовнішньої реклами забороняється.
Відносини, що виникають у зв`язку з розміщенням зовнішньої реклами у населених пунктах, та визначають порядок надання дозволів на розміщення такої реклами, регулюються Типовими правилами розміщення зовнішньої реклами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 року № 2067, «Порядком розміщення малих архітектурних форм (вивісок) у м. Львові», затвердженого рішенням виконкому 11.11.2016 року №1025.
Згідно з ч. 6 ст.9 Закону України «Про рекламу» вивіска чи табличка з інформацією про зареєстроване найменування особи, знаки для товарів і послуг, що належать цій особі, вид її діяльності (якщо це не випливає із зареєстрованого найменування особи), час роботи, що розміщена на внутрішній поверхні власного чи наданого у користування особі приміщення, на зовнішній поверхні будинку чи споруди не вище першого поверху або на поверсі, де знаходиться власне чи надане у користування особі приміщення, біля входу в таке приміщення, не вважається рекламою.
Відповідно до п. 2 Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 23.12.2003 року № 2067, спеціальні конструкції - тимчасові та стаціонарні рекламні засоби (світлові та несвітлові, наземні та неназемні (повітряні), плоскі та об`ємні стенди, щити, панно, транспаранти, троли, таблички, короби, механічні, динамічні, електронні табло, екрани, панелі, тумби, складні просторові конструкції, аеростати, повітряні кулі тощо), які використовуються для розміщення реклами; вивіска чи табличка - елемент на будинку, будівлі або споруді з інформацією про зареєстроване найменування особи, знаки для товарів і послуг, що належать такій особі, вид її діяльності (якщо це не випливає із зареєстрованого найменування особи), час роботи, що розміщений на зовнішній поверхні будинку, будівлі або споруди не вище першого поверху або на поверсі, де розташовується власне чи надане у користування особі приміщення (крім, випадків, коли суб`єкту господарювання належить на праві власності або користування вся будівля або споруда), біля входу у таке приміщення, який не є рекламою ( вказані зміни до частини 2 Типових правил прийняті на виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 23.05.2012 року).
Згідно з пунктом 1.4 «Порядку розміщення малих архітектурних форм (вивісок) у м. Львові», затвердженого рішенням виконкому 11.11.2016 року №1025, порядок є обов`язковим для виконання всіма підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності та відомчої належності, а також фізичними особами підприємцями, які встановлюють малі архітектурні форми (вивіски) у м. Львові.
Відповідно до частини 1 ст.3 Закону України «Про нотаріат» нотаріус - це уповноважена державою фізична особа, яка здійснює нотаріальну діяльність у державній нотаріальній конторі, державному нотаріальному архіві або незалежну професійну нотаріальну діяльність?, зокрема посвідчує права, а також факти, що мають юридичне значення, та вчиняє інші нотаріальні дії, передбачені законом, з метою надання їм юридичної вірогідності.
Підпунктом 14.1.226 статті 14 Податкового кодексу України встановлено, що самозайнята особа - платник податку, який є фізичною особою - підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність за умови, що така особа не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності.
Незалежна професійна діяльність - участь фізичної особи у науковій, літературній, артистичній, художній, освітній або викладацькій діяльності, діяльність лікарів, приватних нотаріусів, адвокатів, аудиторів, бухгалтерів, оцінщиків, інженерів чи архітекторів, особи, зайнятої релігійною (місіонерською) діяльністю, іншою подібною діяльністю за умови, що така особа не є працівником або фізичною особою - підприємцем та використовує найману працю не більш як чотирьох фізичних осіб.
У відповідності до ч. 4 ст.3 Закону України «Про нотаріат» нотаріус не може займатися підприємницькою, адвокатською діяльністю, бути засновником адвокатських об`єднань, перебувати на державній службі або службі в органах місцевого самоврядування, у штаті інших юридичних осіб, а також виконувати іншу оплачувану роботу, крім викладацької, наукової і творчої діяльності».
Таким чином, суд вважає, що приватний нотаріус є уповноваженою державою фізичною самозайнятою особою, яка не має і не може мати статусу фізичної особи-підприємця, і на якого не може поширюватися дія Закону України "Про рекламу" та Порядку розміщення малих архітектурних форм (вивісок) у м. Львові, затвердженого рішенням виконкому Львівської міської ради від 11.11.2016 № 1025.
Крім цього, суд звертає увагу, що розміщений на конструкції позивача напис «нотаріус» не містить індивідуалізації, не містить закликів до придбання конкретного товару чи отримання послуг, інформація не формує та не підтримує обізнаність споживачів реклами та їх інтересу щодо юридичної особи чи конкретного товару (послуг), що поставляється/надається, а тому не є рекламою і не потребує спеціального дозволу на розміщення зовнішньої реклами.
Відповідно до ст.90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Згідно ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи наведене, позивачем на підставі належних та допустимих доказів доведено обставини на яких ґрунтуються її вимоги, а відповідачем не доведено правомірність своїх дій, відтак позовні вимоги Скречко Марії Михайлівни є обґрунтованими та підлягають до задоволення.
Відповідно до вимог ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 14,139, 241-246, 250 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов Приватного нотаріуса Львівського міського нотаріального округу Скречко Марії Михайлівни ( АДРЕСА_1 ) до Департаменту містобудування Львівської міської ради (79006, м. Львів, пл. Ринок, 1), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Комунальне підприємство «Адміністративно-технічне управління» (79012, м. Львів, вул. Сахарова, 42), про визнання протиправним та скасування наказу, - задоволити повністю.
Визнати протиправним та скасувати наказ Департаменту містобудування Львівської міської ради №155 від 17.08.2018 року в частині наказу демонтувати вивіску приватного нотаріуса Львівського міського нотаріального округу Скречко Марії Михайлівни за адресою: АДРЕСА_1, розміром 0,55Х0,36 м (М-1) та 1,90Х0,30 м (М-2).
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту містобудування Львівської міської ради (79008, м. Львів, пл.Ринок, 1, код ЄДРПОУ 34857473) на користь приватного нотаріуса Львівського міського нотаріального округу Скречко Марії Михайлівни ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) 768 грн. 40 коп. сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 20 травня 2019 року.
Суддя Карп`як Оксана Орестівна