Рішення № 81815369, 12.04.2019, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.04.2019
Номер справи
320/1172/19
Номер документу
81815369
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 квітня 2019 року № 320/1172/19

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Щавінського В.Р, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Києво-Святошинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до суду з позовом до Києво-Святошинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області (далі - відповідач), у якому просила суд:

- рішення Києво-Святошинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області (08132, м. Вишневе, вул. Святошинська, 50, код ЄДРПОУ 41248571), яке викладено у листі від 21 січня 2019 року щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) дострокової пенсії за віком з вересня 2018 року визнати протиправним та скасувати;

- зобов`язати Києво-Святошинське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області (08132, м. Вишневе, вул. Святошинська, 50, код ЄДРПОУ 41248571) призначити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) дострокову пенсію за віком з вересня 2018 року.

Підставою подання позовної заяви є незгода позивача з рішенням відповідача від 21.01.2019 № 927/07 про відмову позивачу в призначенні пенсії за віком відповідно до пункту 4 частини першої ст. 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Позивач зазначила, що у період з 01 грудня 2015 року по 18 квітня 2016 року безпосередньо брала участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України на території Донецької та Луганської областей, що підтверджується відповідною довідкою виданою Донецьким обласним військовим комісаріатом. На підставі цієї довідки позивачу було надано статус учасника бойових дій, про що видане відповідне посвідчення.

Також позивач зазначає, що нею підтверджено вік та загальний стаж, необхідний для призначення дострокової пенсії відповідно до ст. 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Тому позивач вважає, що нею подані відповідачу всі необхідні документи для призначення відповідної пенсії.

Ухвалою суду від 14.01.2019 року справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання.

Відповідач проти задоволення позову заперечив, про що подав до суду відзив на позовну заяву.

У ньому він просив суд відмовити у задоволені позову, у зв`язку з тим що право на призначення дострокової пенсії за віком у ОСОБА_1 не має.

Зазначена відмова мотивована тим, що відповідач не призначив позивачу дострокової пенсії згідно із пунктом 4 частини першої ст. 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з огляду на те, що позивач була працівником Донецького обласного військового комісаріату Донецької області оперативного командування «Схід» Сухопутних військ ЗСУ на посаді провідного спеціаліста відділу фінансового забезпечення, що не дає право на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази суд встановив таке.

Позивач - ОСОБА_1 у вересні 2018 року звернувся до Києво-Святошинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, з заявою про призначення дострокової пенсії за віком.

Рішенням Києво-Святошинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області від 21.01.2019 №927/07 зазначено, що позивач була працівником Донецького обласного військового комісаріату на посаді провідного спеціаліста відділу фінансового забезпечення, що не дає право на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку.

На підставі вищезазначеного рішення, відповідачем в призначенні пенсії відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» відмовлено.

Не погодившись із такою відмовою, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Судом встановлено, що згідно копії довідки від 18.04.2016 р. №05/1271, виданої військовим комісаром Донецького обласного військового комісаріату, про те що ОСОБА_1 дійсно в період з 01 грудня 2015 року по 18 квітня 2016 року безпосередньо брала участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України на території Донецької та Луганської областей.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Положеннями ч.2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 9 ст. 1 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» визначено, що військовослужбовці - особи, які проходять військову службу.

Відповідно до змісту п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов`язків військової служби (службових обов`язків), або внаслідок захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов`язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов`язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов`язків військової служби (службових обов`язків), захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов`язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 20 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особи з числа резервістів і військовозобов`язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус особи, на яку поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", відповідно до абзаців шостого і сьомого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону, а також абзацу восьмого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов`язаних, - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку з виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни визначені Законом України "Про військовий обов`язок та військову службу" № 2232-ХІІ. Відповідно до частини дев`ятої статті 1 цього Закону щодо військового обов`язку громадяни України поділяються, зокрема, на такі категорії в т.ч.: військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов`язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави.

Пунктом 19 ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» визначено, що до категорії учасників бойових дій належать в тому числі: військовослужбовці (резервісти, військовозобов`язані) та працівники Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці, працівники Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій. Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.

Згідно посвідчення серії НОМЕР_3 від 09.04.2016 позивач має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій, виданий начальником управління персоналу заступник начальника штабу військової частини А1314 полковник О.П. Киричок.

Пунктом 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове пенсійне страхування», затвердженого постановою Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 визначено, що документом, який визначає особливий статус особи, зокрема учасника бойових дій, є посвідчення учасника бойових дій та довідка військового комісаріату про періоди та місце участі в бойових діях.

Постановою КМУ № 413 від 20.08.2014 затверджено Порядок надання статусу учасника бойових дій, які захищали незалежність, суверенітет, та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції і забезпеченні її проведення.

В пункті 3 вищеназваної постанови КМУ зобов`язано Міністерства та інші органи виконавчої влади привести власні нормативно - правові акти у відповідність із цією постановою та рекомендувати іншим державним органам привести власні нормативно правові акти у відповідність із цією постановою.

Положеннями п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" передбачена можливість дострокового виходу на пенсію учасникам бойових дій.

Питання встановлення статусу учасника бойових дій учасникам АТО регламентується постановою КМУ № 413 від 20.08.2014 «Про затвердження Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення».

Пунктом 4 вказаного Порядку визначено, що документом про безпосереднє залучення до виконання завдань АТО в районах її проведення з метою виконання завдань із захисту суверенітету, незалежності та територіальної цілісності України шляхом безпосередньої участі є витяги з наказів, директив, розпоряджень АТЦ, а також інші офіційні документи, видані органами державної влади, що містять достатньо доказів про безпосередню участь особи у виконанні завдань АТО у районах її проведення.

З матеріалів справи встановлено, що позивачем були надані всі необхідні документи до Києво-Святошинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, з заявою про призначення пенсії відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», а саме:

- посвідчення учасника бойових дій НОМЕР_3 від 09.04.2016;

- довідку від 18.04.2016 р. № 05/1271, виданої військовим комісаром Донецького обласного військового комісаріату, про те що ОСОБА_1 в період з 01 грудня 2015 року по 18 квітня 2016 року безпосередньо брала участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України на території Донецької та Луганської областей.

Суд зазначає, що наявність стажу роботи відповідачем не заперечується, відповідні доводи відсутні.

Враховуючи вищевикладене, позивач надав документи в підтвердження наявності підстав отримання пенсії згідно вимог п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", як військовослужбовець учасник бойових дій.

На підставі зазначеного та беручи до уваги те, що позивач має статус учасника бойових дій, досяг віку 50 років, має трудовий стаж більше 20 років, він підпадає під дію вимог п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Таким чином, рішення Києво-Святошинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області від 21.01.2019 № 927/07 є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідно до положень ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційна, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частин 1 та 3 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

Відповідно до частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

З врахуванням вищевикладеного, повно і всебічно з`ясувавши обставини, які мають значення для правильного вирішення справи, оцінюючи наявні в справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні на предмет належності, допустимості та достовірності кожного доказу окремо, а також достатності та взаємного зв`язку доказів у їх сукупності, як того вимагає процесуальне законодавство, проаналізувавши норми матеріального права, які належить застосувати до спірних правовідносини, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню повністю.

Розподіл судових витрат здійснюється з урахуванням норм ст. 139 КАС України.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Розподіл судових витрат відповідно до вимог статті 139 КАС України судом не вирішується, оскільки позивач згідно з пунктом 13 частини першої статті 5 Закону України від 08 липня 2011 року № 3674-VІ "Про судовий збір" від сплати судового збору звільнений.

Керуючись ст.ст.257, 258, 262, 246, 255, 295 КАС України, суд

в и р і ш и в:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Києво-Святошинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області (08132, м. Вишневе, вул. Святошинська, 50, код ЄДРПОУ 41248571), яке викладено у листі від 21 січня 2019 року щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) дострокової пенсії за віком з вересня 2018 року.

3. Зобов`язати Києво-Святошинське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області (08132, м. Вишневе, вул. Святошинська, 50, код ЄДРПОУ 41248571) призначити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) дострокову пенсію за віком з вересня 2018 року.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Щавінський В.Р.