
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 травня 2019 року м. Житомир справа № 240/5615/18
категорія 112010201
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Попова О. Г.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, Департаменту фінансів міністерства оборони України про визнання дій неправомірними, зобов`язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, Департаменту фінансів Міністерства оборони України, в якому просить:
- визнати неправомірними дії та бездіяльність Головного управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області, щодо зменшення розміру пенсії з надбавками, за рахунок виплати 50% суми підвищення, та не включення до перерахунку довідки в/ч А 0409 № 7734 від 03.09.2018 про складові та розмір мого грошового забезпечення визначеного станом на 1 березня 2018 року з 01 січня 2018 року;
- визнати неправомірними дії Департаменту фінансів Міністерства оборони України щодо не направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідки про складові та розмір грошового забезпечення із урахуванням усіх видів грошового забезпечення станом на 01.03.2018;
- зобов`язати Департамент фінансів Міністерства оборони направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області та на адресу позивача, аналогічну довідку про складові і розмір грошового забезпечення посади, з якої звільнено з військової служби, виходячи з таких даних, які мав при виключенні позивача зі списків особового складу військової частини із урахуванням усіх видів грошового забезпечення станом на 01 березня 2018 року;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області провести перерахунок пенсії, а саме - здійснити виплату недоплаченої частини суми в розмірі 50 % підвищення пенсії з 01.01.2018 та в подальшому виплачувати з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії визначеного станом на 1 березня 2018 року з 01 січня 2018 року;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області провести перерахунок пенсії з урахуванням складових та розмірів грошового забезпечення, згідно довідки в/ч А 0409 № 7734 від 03.09.2018;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області провести індексацію донарахованих виплат пенсії з 01 січня 2018 року.
В обґрунтування позову зазначає, що з 24.10.2017 йому була призначена пенсія за вислугу років у розмірі 70% грошового забезпечення. На виконання постанови КМУ від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб", з 01.01.2018 Пенсійним фондом проведено перерахунок пенсії, проте відповідно до п.2 вказаної постанови виплату сум підвищення проведено у розмірі 50%, у зв`язку з чим фактично зменшено розмір доплат до пенсії, що на думку позивача є порушенням ст.ст.17,22 Конституції України. На звернення позивача від 08.11.2018 щодо вищевказаних обставин орган Пенсійного фонду відповіді не надав, перерахунок не здійснив.
Крім того, позивач зазначає, що перерахунок з 01.01.2018 проведено органом Пенсійного фонду на підставі довідки, в якій вказано лише три види грошового забезпечення, тоді як, на думку позивача, при перерахунку слід враховувати усі види грошового забезпечення, які він отримував при виключенні його зі списків особового складу військової частини. У зв`язку із зазначеним, позивач 24.07.2018 звернувся до військової частини із проханням надати довідку про розмір грошового забезпечення, із урахуванням усіх його видів. Отриману довідку військової частини А 0409 №7734 від 03.09.2018 позивачем 02.10.2018 надіслано до Головного управління Пенсійного фонду в Житомирській області для проведення перерахунку пенсії. У відповіді від 22.10.2018 орган Пенсійного фонду відмовив у проведенні перерахунку з посиланням на постанову КМУ від 21.02.2018 №103.
Також зазначає, що звертався до Житомирського ОВК із проханням надати довідку про розмір грошового забезпечення із урахуванням усіх його видів, які він отримував при виключенні його зі списків особового складу військової частини. Проте, останній надав відповідь від 02.07.2018 про відсутність законодавчих підстав для виготовлення та направлення такої довідки до органу Пенсійного фонду.
02.10.2018 позивач звернувся до Департаменту фінансів Міністерства оборони України із проханням надати таку довідку про розмір грошового забезпечення та надіслати її до органу Пенсійного фонду України для перерахунку пенсії. Департамент фінансів Міністерства оборони України 11.10.2018 надав відповідь, у якій запропонував позивачу звернутись із вказаного питання до Житомирського ОВК. Вказана відповідь, на думку позивача, порушує вимоги Закону України "Про доступ до публічної інформації" та вимоги ст.ст.17,22 Конституції України, що свідчить про неправомірність дій відповідача.
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, у відзиві на позов заперечує проти задоволення позовних вимог, посилаючись на те, що перерахунок пенсії позивача проведено у відповідності до постанови КМУ від 21.02.2018 №103 на підставі довідки, надісланої військовим комісаріатом. Звертає увагу, що військові частини не уповноважені надавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Також зазначає, що під час перерахунку пенсії використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням. Тобто, перерахунок пенсії здійснюється не з врахуванням особистого грошового забезпечення позивача на час звільнення зі служби, а з розміру грошового забезпечення за посадою позивача, який обчислено на час виникнення права на перерахунок (на 01.01.2018) (а.с.43-47).
21 грудня 2019 року до відділу документального забезпечення суду надійшла відповідь позивача на відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (а.с.58-59).
Ухвалою суду від 21.12.2018 провадження у справі зупинено до набрання законної сили судовим рішенням Окружного адміністративного суду м.Києва у адміністративній справі №826/3783/18. Дана ухвала скасована постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 14.02.2019.
Ухвалою суду від 25.03.2019 продовжено розгляд даної справи та призначено підготовче засідання із викликом (повідомленням) учасників справи на 04.04.2019.
Ухвалою суду від 04.04.2019 закрито підготовче провадження у адміністративній справі та призначено справу до судового розгляду по суті на 18.04.2019.
18.04.2019р. до відділу документального забезпечення суду в порядку, визначеному статтею 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) надійшов відзив на позовну заяву Департамент фінансів Міністерства оборони, відповідно до змісту якого відповідач позовні вимоги не визнає та просить відмовити у їх задоволенні за безпідставністю. Зазначив, що у відповідності до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 за №45, підготовку довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної у списку, та подання головним управління Пенсійного фонду України, - здійснюється не державними органами (зокрема, Міноборони), а органами, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії (уповноважені органи), в даному випадку військовими комісаріатами (а.с.143-145).
У зв`язку із неявкою представника відповідача в судове засідання, розгляд справи відкладено на 06.05.2019.
В судовому засіданні 06.05.2019 розпочато розгляд справи по суті.
Позивач в судове засідання не з`явився, подав заяву про розгляд справи без його участі.
Представник відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області проти позовних вимог заперечував з підстав, викладених у відзиві на позов.
Представник відповідача Департаменту фінансів Міністерства оборони в судове засідання не з`явився, про причини неявки суд не повідомив, хоча про час та місце судового розгляду був повідомлений належним чином.
У судовому засіданні суд перейшов у письмове провадження для прийняття рішення по справі, що внесено секретарем до протоколу судового засідання від 06.05.2019 (а.с.154).
Згідно з частиною четвертою статті 243 КАС України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Частиною п`ятою статті 250 КАС України встановлено, що датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
Відповідно до наказу Командира військової частини А0409 від 23.10.2017 №105, виданого на підставі наказу командира 30 окремої механізованої бригади від 23.10.2017 №203-рс, прапорщика ОСОБА_1 звільнено з військової служби у запас та з 23.10.2017 виключено зі списків особового складу частини (а.с.22-23).
З 24.10.2017 позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
02.10.2018 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою, в якій просив провести перерахунок пенсії з урахуванням наданої довідки військової частини А 0409 №7734 від 03.09.2018, провести індексацію за несвоєчасне нарахування та виплату коштів, надати детальний розрахунок розміру пенсії станом на 01.12.2017 та після проведення перерахунку згідно рішення суду станом на 01.01.2018, індексації (а.с.26).
08.10.2018 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою, в якій просив перерахувати та виплачувати пенсію з урахуванням 100% суми підвищення пенсії та здійснити виплату недоплаченої частини суми в розмірі 50% підвищення пенсії з 01.01.2018 та провести індексацію (а.с.24).
Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області листом від 22.10.2018 надало відповідь на вказані звернення, де вказало, що рішення Житомирського окружного адміністративного суду по справі №295/1162/18 виконано, про що позивачу надано детальну відповідь листом від 03.07.2018 №Н-3121. Загальний розмір перерахованої пенсії з урахуванням рішення суду з 01.01.2018 становить 7577,83грн. На виконання постанови КМУ від 21.02.2018 №103 позивачу з 01.01.2018 проведено перерахунок пенсії на підставі довідки, наданої Житомирським обласним військовим комісаріатом та загальний розмір становить 7577,83грн. Вказано, що військові частини не є уповноваженим структурним підрозділом МОУ, які мають право надавати довідки про розмір грошового забезпечення, а тому надану позивачем довідку не прийнято до розгляду. Також зазначено, що нарахована на виконання рішення суду індексація становить 0 грн. (а.с.28-29).
Крім того, 02.10.2018 ОСОБА_1 звернувся до Департаменту фінансів Міністерства оборони із запитом про надання довідки про складові та розмір грошового забезпечення посади, з якої його звільнено з військової служби, виходячи з таких даних, які він мав при виключенні його зі списків особового складу військової частини із урахуванням усіх видів грошового забезпечення станом на 01.01.2018 та 01.03.2018. Також просив надіслати таку довідку до ГУ ПФУ в Житомирській області для донарахування (перерахунку) пенсії (а.с.32).
Департамент фінансів Міністерства оборони листом №0290/197(з)96 від 09.10.2018 повідомив позивача, що відповідно до наказу Міністерства оборони України від 14.08.2014 №530 "Про затвердження Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей" передбачено, що складання довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій, особам, які отримують пенсію відповідно до закону, покладено на уповноважені органи Міністерства оборони України - обласні та Київський міський військові комісаріати. У зв`язку з наведеним, позивачу запропоновано звернутися за необхідною інформацією до Житомирського обласного військового комісаріату (а.с.34).
Не погоджуючись із такими діями відповідачів, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною третьою статті 46 Основного Закону проголошено, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію визначаються Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII (зі змінами та доповненнями, далі - Закон №2262-XII).
У преамбулі Закону №2262-XII закріплено, що держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Перерахунок раніше призначених пенсій врегульовано ст. 63 Закону №2262-XII.
Частиною четвертою статті 63 Закону №2262-XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що всі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців. Наведений висновок узгоджується із правовою позицією Верховного суду України, яка викладена в постанові від 06.07.2016 по справі №2-а/638/70/15.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2018 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова № 704) затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.
Постанова № 704 набрала чинності 01 березня 2018 року.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45)
Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку №45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
На підставі зазначеного в пункті 1 Порядку №45 рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв`язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п`ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п`ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Згідно з п. 1 Постанови КМУ від 21 лютого 2018 р. №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі за текстом - Постанова №103) перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Відповідно до п. 2 Постанови КМУ від 21 лютого 2018 р. №103 виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Як встановлено судом, рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 24.04.2018 у справі №295/1162/18 зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести з 01 січня 2018 року перерахунок (донарахування) призначеної ОСОБА_1 пенсії на підставі раніше поданих документів та додатково наданої довідки ТВО командира Військової частини А0409 від 01 листопада 2017 року за вих. №3100, з урахуванням в складі грошового забезпечення, виплачених за період з жовтня 2015 року по вересень 2017 року сум отриманих: щомісячної додаткової грошової винагороди; матеріальної допомоги; грошової допомоги на оздоровлення; одноразової премії; винагороди за участь в АТО, з яких справлялися страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, виплатити різницю в недоотриманій з 01 січня 2018 року пенсії.
Постановою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 29.08.2018 вказане судове рішення частково змінено, зокрема зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести з 01 січня 2018 року перерахунок (донарахування) призначеної ОСОБА_1 пенсії на підставі раніше поданих документів та додатково наданої довідки ТВО командира Військової частини А0409 від 01 листопада 2017 року за вих. №3100, з урахуванням в складі грошового забезпечення, виплачених за період з жовтня 2015 року по вересень 2017 року сум отриманих: щомісячної додаткової грошової винагороди; матеріальної допомоги; грошової допомоги на оздоровлення; одноразової премії; винагороди за участь в АТО, з яких справлялися страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, виплатити різницю в недоотриманій з 01 січня 2018 року пенсії та проведення індексації донарахованих виплат пенсії за останні 12 місяців.
На виконання зазначеного судового рішення ОСОБА_1 проведено з 01.01.2018 перерахунок пенсії, загальний розмір пенсії після перерахунку становив 7577,83грн., виплату у новому розмірі розпочато з 01.06.2018. Доплата до пенсії за період з 01.01.2018 по 31.05.2018 в розмірі 16765,90грн. зарахована на рахунок позивача в червні 2018 року. Оскільки за період з 24.10.2017 по вересень 2018 року поріг індексації не перевищував 103 відсотка, нарахована на виконання рішення суду індексація становила 0 грн. (розрахунок індексації від 07.09.2018).
Отже, після проведення перерахунку пенсії на підставі вказаного рішення суду розмір пенсії позивача з 01.01.2018 становив 7577,83грн.
Як зазначалось, з 01.01.2018 набрала чинності Постанова КМУ №103, відповідно до якої перерахунок пенсії позивача проведено з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
При цьому, як встановлено з матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 № НОМЕР_1 , розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії склав 5925 грн., в тому числі 3000грн. посадовий оклад, 950грн. оклад за військове звання, 1975 грн. процентна надбавка за вислугу років 50%. Таким чином, розмір пенсії (70% від грошового забезпечення) становив 4147,50грн. Крім того, надбавки до пенсії становили: 363 грн. як учаснику АТО (ст.6), 40 грн. як учаснику бойових дій. Загальний розмір пенсії після проведення її перерахунку на підставі Постанови КМУ №103 становив 4550,50грн. До 01.01.2018 розмір пенсії позивача становив 3898,80грн.
Отже, розмір підвищення склав 651,70грн. (4550,50-3898,80).
Враховуючи вимоги п.2 Постанови КМУ №103, позивачу з 01.01.2018 по 31.12.2018 щомісячно мало доплачуватись 50% від підвищення, тобто 325,85грн. (651,70*50%).
Водночас, внаслідок перерахунку пенсії позивача на підставі Постанови КМУ №103 її розмір зменшився, у зв`язку з чим було здійснено доплату у розмірі 3027,33грн. для прирівняння пенсії до раніше встановленого розміру (7577,83грн. після проведення перерахунку на підставі рішення суду).
Таким чином, твердження позивача про те, що йому фактично зменшено розмір доплат до пенсії не відповідає дійсності.
Щодо посилань позивача на те, що під час проведення перерахунку не було враховано усі види грошового забезпечення суд зазначає, що Постанова КМУ №103 чітко встановила, що під час перерахунку пенсії використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Тобто, перерахунок пенсії здійснюється не з врахуванням особистого грошового забезпечення позивача на час звільнення зі служби, а з розміру грошового забезпечення за посадою позивача, який обчислено на час виникнення права на перерахунок (на 01.01.2018), з урахуванням складових, визначених Постановою КМУ №1039 ( яка діяла на час виникнення спірних відносин).
Як зазначалось, перерахунок пенсії позивача проводився на підставі довідки Житомирського обласного військового комісаріату від 09.03.2018, де було визначено розмір посадового окладу за посадою начальника радіолокаційної станції взводу управління в сумі 5925 грн., з них 3000 грн. посадовий оклад, 950 грн. оклад за військовим званням, 1975 грн. надбавка за вислугу років, тобто усі складові визначені Постановою КМУ №103.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області при проведенні перерахунку пенсії позивача відповідно до Постанови КМУ №103 діяло на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені чинним на той час законодавством.
Твердження позивача про те, що йому не було надано відповідь на заяву від 08.10.2018 спростовується матеріалами справи, зокрема листом Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 22.10.2018, яким розглянуто порушені позивачем у вказаній заяві питання.
Також суд погоджується із поясненнями Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відсутності підстав для прийняття до розгляду довідки військової частини А 0409 №7734 від 03.09.2018 про грошове забезпечення для проведення перерахунку пенсії, з огляду на те, що військові частини не наділені повноваженнями видавати такі довідки.
Як зазначалось, відповідно до Порядку №45 довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 №530 "Про затвердження Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей" передбачено, що складання довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій, особам, які отримують пенсію відповідно до закону, покладено на уповноважені органи Міністерства оборони України - обласні та Київський міський військові комісаріати.
Пунктами 3.16-3.18 вказаного Положення передбачено, що у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, перерахунок раніше призначених пенсій здійснюється відповідно до статті 63 Закону та Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393" (зі змінами) (далі - Порядок проведення перерахунку пенсій).
На підставі рішення Кабінету Міністрів України, зазначеного в пункті 3.16 цього розділу, Департамент фінансів Міністерства оборони України повідомляє у п`ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям та членам їх сімей. Пенсійний фонд України повідомляє у п`ятиденний строк з моменту надходження інформації від Міністерства оборони України головним управлінням Пенсійного фонду України про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, за формою згідно з додатком 1 до Порядку проведення перерахунку пенсій та подають їх до обласних військових комісаріатів та військової частини А0515.
На підставі списків обласні військові комісаріати та військова частина А0515 готують для перерахунку пенсій довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатком 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій та в місячний строк подають їх до головних управлінь Пенсійного фонду України.
Тобто, вказаним Положенням чітко визначено, що саме обласні військові комісаріати є уповноваженими органами при підготовці та надісланні довідок про грошове забезпечення для проведення перерахунку пенсій до органів Пенсійного фонду, в даному випадку таким органом є Житомирський обласний військовий комісаріат.
За таких обставин, Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області правомірно не прийняло до розгляду довідку військової частини А 0409 №7734 від 03.09.2018 про грошове забезпечення для проведення перерахунку пенсії позивача відповідно до Постанови КМУ №103.
Отже, вимоги щодо визнання неправомірними дій та бездіяльності Головного управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області, щодо зменшення розміру пенсії з надбавками, за рахунок виплати 50% суми підвищення, та не включення до перерахунку довідки в/ч А 0409 № 7734 від 03.09.2018 про складові та розмір грошового забезпечення позивача, визначеного станом на 1 березня 2018 року з 01 січня 2018 року, є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Також із наведених вище підстав безпідставними і такими, що не підлягають задоволенню є вимоги позивача до Департаменту фінансів Міністерства оборони України про зобов`язання надати довідку про розмір грошового забезпечення та надіслати її до органу Пенсійного фонду України для перерахунку пенсії, оскільки Департамент фінансів Міністерства оборони України не є уповноваженою особою для видачі таких довідок.
Як зазначалось, Департамент фінансів Міністерства оборони України листом №0290/197(з)96 від 09.10.2018 надав позивачу відповідь, у якій роз`яснив порядок видачі довідок про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії та запропонував позивачу звернутись із вказаного питання до Житомирського ОВК, що узгоджується із вимогами чинного законодавства.
Враховуючи, що вищевказаним Положенням на Департамент фінансів Міністерства оборони України не покладено обов`язку щодо надсилання довідки про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії до органів Пенсійного фонду, позовні вимоги про визнання неправомірними дій Департаменту фінансів Міністерства оборони України щодо не направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідки про складові та розмір грошового забезпечення із урахуванням усіх видів грошового забезпечення станом на 01.03.2018, задоволенню не підлягають.
Щодо позовної вимоги про зобов`язання Головного управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області провести індексацію донарахованих виплат пенсії з 01 січня 2018 року слід зазначити наступне.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" №1282-XII від 03.07.1991 індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення проводиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Підвищення грошових доходів населення у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін (ст.4).
Як зазначалось, Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провело розрахунок індексації пенсії позивача, донарахованої на підставі рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 24.04.2018 у справі №295/1162/18. Оскільки за період з 24.10.2017 по вересень 2018 року поріг індексації не перевищував 103 відсотка, нарахована на виконання рішення суду індексація становила 0 грн. (розрахунок індексації від 07.09.2018).
В матеріалах справи відсутні докази, що свідчать про ухилення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від обов`язку проводити індексацію пенсії позивача. Судом також таких обставин не встановлено.
З огляду на викладене, дана вимога є безпідставною та не підлягає задоволенню.
За таких обставин, з врахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку про безпідставність вимог позивача та необхідності відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 у повному обсязі.
Керуючись статтями 9, 77, 90, 242-246, 371 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, Департаменту фінансів міністерства оборони України про визнання дій неправомірними, зобов`язання вчинити дії - відмовити в повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.Г. Попова