Рішення № 81814630, 15.05.2019, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.05.2019
Номер справи
120/1053/19-а
Номер документу
81814630
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

15 травня 2019 р. Справа № 120/1053/19-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Сала П.І.,

за участю

секретаря судового засідання Кулика В.В.,

прокурора Ігнатова Р.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом: заступника керівника Вінницької місцевої прокуратури в інтересах держави

до: Писарівської сільської ради Вінницького району Вінницької області

про: зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

27.03.2019 заступник керівника Вінницької місцевої прокуратури (далі - прокурор) в інтересах держави звернувся до Писарівської сільської ради Вінницького району Вінницької області з позовом про зобов`язання вчинити дії по розробленню та затвердженню планів технічної інвентаризації та паспортизації об`єктів благоустрою населення, а саме дитячих майданчиків, що розташовані в селах Писарівка і Щітки Вінницького району Вінницької області, а також вирішити питання про проведення інвентаризації та паспортизації вказаних об`єктів благоустрою, зокрема затвердити технічні паспорти на вказані об`єкти благоустрою.

На підтримку позовних вимог прокурор зазначає, що під час проведення вивчення стану законності з питань дотримання законодавства України щодо благоустрою населених пунктів на території Вінницького району Вінницькою місцевою прокуратурою було встановлено, що на території Писарівської сільської ради знаходяться два дитячі майданчики, балансоутримувачем яких є відповідний орган місцевого самоврядування. Проте всупереч вимогам чинного законодавства відповідач допускає бездіяльність, яка полягає у не прийнятті рішення по розробленню та затвердженню планів технічної паспортизації та інвентаризації зазначених майданчиків. Крім того, відповідно до затвердженого плану сільською радою не проведено інвентаризацію та паспортизацію цих об`єктів благоустрою, в тому числі не затверджено технічні паспорти на них. Водночас така бездіяльність відповідача, який є відповідальним за забезпечення благоустрою на території відповідних населених пунктів, може негативно позначитися на технічному стані дитячих майданчиків та ставить під загрозу життя і здоров`я неповнолітніх громадян, які користуються ними. Відтак інтерес держави у цьому випадку полягає в захисті прав та інтересів невизначеної кількості дітей та підлітків, які проживають на території сіл Писарівка та Щітки Вінницького району, що полягають у можливості користуватися безпечними ігровими об`єктами та обладнанням на дитячих майданчиках, а також запобігання можливим нещасним випадкам з травмування дітей. Крім того, прокурор зазначає, що в правовідносинах у сфері дотримання законодавства щодо благоустрою населених пунктів відсутній відповідний орган, який уповноважений державою представляти вказані інтереси в суді. Тому прокурор вважає, що з цих підстав він набуває статус позивача, який звертається до суду за захистом інтересів держави.

Ухвалою суду від 01.04.2019 позовну заяву прокурора прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін. Відповідачу встановлено 15-денний строк з дня вручення ухвали для подання відзиву на позовну заяву.

Копію вказаної ухвали відповідач отримав 03.04.2019, однак своїм правом на подання відзиву не скористався.

Ухвалою суду від 24.04.2019 відмовлено у задоволенні клопотання позивача про закриття провадження у справі на підставі положень п. 8 ч. 1 ст. 238 КАС України.

В судовому засіданні прокурор позовні вимоги підтримав в частині зобов`язання відповідача вчинити дії щодо проведення інвентаризації та паспортизації дитячих майданчиків, що розташовані в селах Писарівка та Щітки Вінницького району Вінницької області, в тому числі затвердити технічні паспорти на такі об`єкти благоустрою. При цьому прокурор зазначив, що після прийняття судом справи до розгляду відповідач добровільно вчинив певні дії, спрямовані на усунення порушень вимог чинного законодавства у сфері благоустрою населених пунктів. Зокрема, виконавчим комітетом Пасирівської сільської ради Вінницького району Вінницької області було прийнято рішення № 12 від 28.03.2019, яким затверджено план технічної інвентаризації та паспортизації дитячих майданчиків, що розташовані в селах Писарівка та Щітки. Крім того, 19.04.2019 відповідач звернувся з листом до КП «Вінницьке обласне об`єднане бюро технічної інвентаризації» про виконання необхідних замірів та виготовлення технічних паспортів на вказані дитячі майданчики. Водночас прокурор зазначає, що такі дії не є достатніми та не свідчать про вжиття відповідачем належних заходів для проведення інвентаризації та паспортизації об`єктів благоустрою. Крім того, вони не відповідають вимогам Інструкції з проведення технічної інвентаризації та паспортизації об`єктів благоустрою населених пунктів, затвердженої наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 55- від 29.10.2012. За цих обставин прокурор просить суд зобов`язати Писарівську сільську раду вчинити необхідні дії для проведення технічної інвентаризації та паспортизації дитячих майданчиків, в тому числі затвердити технічні паспорти на такі об`єкти благоустрою.

Відповідач в судове засідання двічі на вилик суду не з`явився, хоча про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, що підтверджується рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення. Водночас до суду не подавались заяви про розгляд справи за відсутності представника відповідача або відкладення розгляду справи через неможливість його прибуття в судове засідання з поважних причин.

Відповідно до ч. 1 ст. 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті.

Згідно з п. 1 ч. 3 ст. 205 КАС України у разі неявки без поважних причин або без повідомлення причин неявки в судове засідання учасника справи, який був належним чином повідомлений про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи.

Відтак суд вважає можливим здійснювати розгляд справи за відсутності відповідача.

Дослідивши матеріали справи в їх сукупності, заслухавши прокурора та оцінивши наявні у справі докази в їх сукупності, суд приходить до переконання, що позовні вимоги належить задовольнити частково з огляду на таке.

Встановлено, що на території Писарівської сільської ради Вінницького району Вінницької області розташовані два дитячих майданчики (у селах Писарівка та Щітки), які перебувають на балансі вказаної сільської ради та були введені в експлуатацію 01.10.2018.

Відповідно до листа Писарівської сільської ради № 112/02-19 від 14.03.2019 рішення про розроблення та затвердження планів технічної інвентаризації та паспортизації зазначених об`єктів благоустрою радою не приймались, а їх інвентаризацію та паспортизацію планується здійснити у 2019 році.

Прокурор вважає неправомірною бездіяльність відповідача у не прийнятті рішення по розробленню та затвердженню планів технічної паспортизації та інвентаризації дитячих майданчиків, а також щодо вирішення питання про їх інвентаризацію та паспортизацію, в тому числі затвердження технічних паспортів на ці об`єкти благоустрою. Відтак, з метою захисту інтересів держави, що полягають у захисті прав та інтересів невизначеної кількості дітей та підлітків, які проживають на території сільської ради та користуються відповідними дитячими майданчиками, прокурор звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд керується такими мотивами.

Питання, вирішення яких віднесено до виключної компетенції сільської, селищної, міської ради, передбачені у статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Так, відповідно до п. 44 ч. 1 ст. 26 цього Закону виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання щодо встановлення відповідно до законодавства правил з питань благоустрою території населеного пункту, забезпечення в ньому чистоти і порядку, торгівлі на ринках, додержання тиші в громадських місцях, за порушення яких передбачено адміністративну відповідальність.

Благоустроєм населених пунктів відповідно до визначення, закріпленого у статті 1 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», є комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.

Під заходами з благоустрою населених пунктів, відповідно до цієї ж статті, слід розуміти роботи щодо відновлення, належного утримання та раціонального використання територій, охорони та організації упорядкування об`єктів благоустрою з урахуванням особливостей їх використання.

Згідно з ч. 1 ст. 2 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» благоустрій населених пунктів передбачає: 1) розроблення і здійснення ефективних і комплексних заходів з утримання територій населених пунктів у належному стані, їх санітарного очищення, збереження об`єктів загального користування, а також природних ландшафтів, інших природних комплексів і об`єктів; 2) організацію належного утримання та раціонального використання територій, будівель, інженерних споруд та об`єктів рекреаційного, природоохоронного, оздоровчого, історико-культурного та іншого призначення; 3) створення умов для реалізації прав та виконання обов`язків суб`єктами у сфері благоустрою населених пунктів.

Відповідно до частин першої, другої статті 20 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом. Благоустрій здійснюється в обов`язковому порядку на всій території населеного пункту (села, селища, міста).

Водночас в силу положень ч. 1 ст. 10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить, зокрема, затвердження місцевих програм та заходів з благоустрою населених пунктів, затвердження правил благоустрою територій населених пунктів, створення в разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення спільно з іншими суб`єктами комунальної власності благоустрою населених пунктів, визначення повноважень цих органів (служб), визначення на конкурсних засадах підприємств, установ та організацій (балансоутримувачів), відповідальних за утримання об`єктів благоустрою.

За змістом пунктів 1, 2 частини першої статті 13 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» об`єктами благоустрою населених пунктів, серед іншого, є території загального користування, майданчики та прибудинкові території.

Елементами (частинами) об`єктів благоустрою відповідно до пункту 8 частини першої статті 21 вказаного Закону є обладнання (елементи) дитячих, спортивних та інших майданчиків.

Пунктом 5 частини другої статті 18 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» передбачено, що підприємства, установи та організації у сфері благоустрою населених пунктів зобов`язані проводити згідно з планами, затвердженими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, інвентаризацію та паспортизацію закріплених за ними об`єктів благоустрою (їх частин), що здійснюються у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

На виконання наведених вище положень статті 18 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України наказом від 29 жовтня 2012 року № 550 затвердило Інструкцію з проведення технічної інвентаризації та паспортизації об`єктів благоустрою населених пунктів (далі - Інструкція № 550).

Згідно з пунктом 1.3 Інструкції № 550 під паспортизацією об`єктів благоустрою необхідно розуміти складання технічних паспортів об`єктів благоустрою за результатами їх інвентаризації; під технічною інвентаризацією об`єктів благоустрою - сукупність заходів з обстеження, спрямованих на підтвердження наявності об`єктів нерухомого майна, елементів благоустрою та оцінку їх технічного стану, а також наявності інженерних мереж на об`єкті благоустрою.

Відповідно до пункту 1.4 Інструкції № 550 технічна інвентаризація та паспортизація об`єктів благоустрою проводяться власником, балансоутримувачем або виконавцем на підставі договору із замовником або самостійно.

Пунктом 1.5 Інструкції № 550 передбачено, що технічна інвентаризація об`єктів благоустрою може бути плановою або позаплановою. Планова технічна інвентаризація повинна проводитись згідно з планами, затвердженими органами державної влади та органами місцевого самоврядування.

З огляду на викладене суд зазначає, що організацію благоустрою територій населених пунктів Писарівської сільської ради повинен забезпечувати відповідач, до компетенції якого віднесено, зокрема, затвердження правил і заходів благоустрою населеного пункту.

Для підтримання об`єктів благоустрою у належному стані Закон України «Про благоустрій населених пунктів» зобов`язує, зокрема, підприємства, установи, організації у сфері благоустрою населених пунктів проводити їх планову інвентаризацію та паспортизацію. Однією з необхідних умов для належного виконання цього обов`язку є наявність затвердженого плану проведення таких заходів з благоустрою населеного пункту.

За змістом наведених вище положень Закон України «Про благоустрій населених пунктів» та прийнятої на його виконання Інструкції № 550, затвердження планів інвентаризації та паспортизації об`єктів благоустрою населених пунктів Писарівської сільської ради є компетенцією відповідача.

Крім того, саме на відповідача покладено обов`язок з вирішення питання про проведення технічної інвентаризації та паспортизації тих об`єктів благоустрою, що перебувають на балансі Писірвської сільської ради, в тому числі дитячих майданчиків в селах Писарівка та Щітки Вінницького району Вінницької області.

Як встановлено судом, після подання адміністративного позову відповідач частково усунув ті порушення вимог законодавства у сфері благоустрою, що зумовили необхідність звернення прокурора до суду задля захисту інтересів держави. Зокрема, рішенням виконавчого комітету Пасирівської сільської ради № 12 від 28.03.2019 затверджено план технічної інвентаризації та паспортизації вищезазначених дитячих майданчиків, з терміном виконання протягом травня-червня 2019 року.

Отже, на сьогодні відсутні правові підстави для задоволення позовних вимог щодо зобов`язання відповідача вчинити дії по розробленню та затвердженню планів технічної інвентаризації та паспортизації дитячих майданчиків в селах Писарівка та Щітки Вінницького району Вінницької області.

Разом з тим, позов прокурора в іншій частині є обґрунтованим, оскільки відповідачем не надано, а судом не здобуто належних і достатніх доказів на підтвердження факту вжиття відповідачем передбачених законодавством заходів для проведення інвентаризації та паспортизації вищевказаних об`єктів благоустрою. Водночас суд зауважує, що дії відповідача при вирішенні цього питання мають відповідати вимогам Інструкції з проведення технічної інвентаризації та паспортизації об`єктів благоустрою населених пунктів, затвердженої наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 55- від 29.10.2012.

З огляду на викладене суд доходить висновку, що позовні вимоги прокурора в інтересах держави про зобов`язання відповідача вчинити дії щодо проведення інвентаризації та паспортизації дитячих майданчиків, що розташовані в селах Писарівка та Щітки Вінницького району Вінницької області, в тому числі затвердити технічні паспорти на ці об`єкти благоустрою, належить задовольнити.

Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Відтак сплачений позивачем при зверненні до суду судовий збір з відповідача не стягується.

Керуючись ст.ст. 46, 53, 72, 77, 90, 139, 242, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Зобов`язати Писарівську сільську раду Вінницького району Вінницької області вчинити дії щодо проведення технічної інвентаризації та паспортизації об`єктів благоустрою - дитячих майданчиків, що розташовані в селах Писарівка та Щітки Вінницького району Вінницької області, в тому числі затвердити технічні паспорти на вказані об`єкти благоустрою.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Інформація про учасників справи:

1) позивач: заступник керівника Вінницької місцевої прокуратури (службова адреса: пров. Цегельний, 8, м. Вінниця, 21020);

2) відповідач: Писарівська сільська рада Вінницького району Вінницької області (код ЄДРПОУ 04329932, місцезнаходження: пров. Покровський, 1, с. Писарівка, Вінницький район, Вінницька область, 23205).

Повне судове рішення складено та підписано суддею 20.05.2019.

Суддя Сало Павло Ігорович