Рішення № 81802167, 08.05.2019, Іванівський районний суд Одеської області

Дата ухвалення
08.05.2019
Номер справи
499/1143/18
Номер документу
81802167
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Іванівський районний суд Одеської області

Іванівський районний суд Одеської області

Справа № 499/1143/18

Провадження № 2/499/132/19

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

"08" травня 2019 р. смт. Іванівка

Іванівський районний суд Одеської області у складі головуючого судді Погорєлова І.В., за участю секретаря судового засідання Дібрової О.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, треті особи на стороні позивача – Северинівська сільська рада Іванівського району Одеської області, ТОВ «Мирне», третя особа на стороні відповідача - ДП «Одеський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» про скасування результаті торгів, визнання протиправним та скасування наказу

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з вищевказаним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що ГУ Держгеокадастру в Одеській області 13.11.2018 року провело земельні торги у формі аукціону №13926, місцерозташування земельної ділянки – Северинівська сільська рада Іванівського району Одеської області (за межами населеного пункту), кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_1 , площею 27,1770 га, цільове призначення – для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Дані торги проведені стосовно орендованої земельної ділянки та яка відповідно до всіх документів відноситься до земель, які класифікуються як сіножаті і перебуває як частина великого масиву (208,53 га) в оренді на протязі більше десяти років у позивача.

Позивач вважає, що проведення земельних торгів по лоту на право оренди на вищевказану земельну ділянку з означеним по матеріалам лоту як рілля не відповідає дійсності і не може бути застосована при укладенні договору оренди, оскільки здійснена технічна документація щодо даної земельної ділянки не була затверджена ані Северинівської сільською радою, ані Іванівської районного радою, та не відповідає вимогам законодавства, оскільки цільове використання земельної ділянки було безпідставно переведено з «сіножаття» на «ріллю».

У зв`язку з чим вважає, що наказ про призначення даних торгів необхідно визнати протиправним та скасувати, та як наслідок скасувати результати торгів, відповідно до якого вони були проведенні.

У судове засідання позивач не з`явився, проте надав до суду заяву про слухання справи у його відсутність, на задоволенні позовних вимог наполягав.

Представник відповідача у судове засідання не з`явився, надав заяву про слухання справи у його відсутність, просив відмовити у задоволені позову з підстав викладених у відзиві, який був наданий раніше, якими відповідач обґрунтовує свої заперечення проти позову, однак даний відзив ухвалою суду від 01.03.2019 року було залишено без розгляду у зв`язку з порушенням процесуальних строків його подання. Разом з тим, необхідно відзначити, що відповідно до даного відзиву, представник відповідача просив у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.

Представник третьої особи - Северинівської сільської ради у судове засідання не з`явився, проте надав до суду заяву про слухання справи у його відсутність, та пояснення на позов, в яких зазначив, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі, оскільки зміна цільового використання земельної ділянки було проведена без будь-яких підстав та всупереч вимог законодавства.

Інші учасники справи у судове засідання не з`явилися, про час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, заяв та клопотань не надали, про причини неявки не повідомили, тому суд визнає їх неявку з неповажних причин та вважає за можливе розглянути справу у їх відсутність за наявними матеріалами.

Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши письмові матеріали справи та з урахуванням положень ч.1 ст. 81 ЦПК України, де зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, та ч.1 ст. 13 ЦПК України, згідно якої суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Частина 1 статті 1 Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод визначає, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

Відповідно до ст. 13 Конституції України власність зобов`язує. Власність не повинна використовуватися на шкоду людині і суспільству. Держава забезпечує захист прав усіх суб`єктів права власності і господарювання, соціальну спрямованість економіки. Усі суб`єкти права власності рівні перед законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Згідно з п.11 Прикінцевих Положень ЗУ «Про державний бюджет на 2018 рік», установлено, що у 2018 році за рішенням та в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України, проводиться загальнонаціональна (всеукраїнська) нормативна грошова оцінка земель сільськогосподарського призначення - оцінка земель сільськогосподарського призначення, яка проводиться одночасно на всій території країни.

Проведення загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Технічна документація із загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення затверджується центральним органом виконавчої влади, що формує державну політику у сфері земельних відносин.

У разі якщо технічна документація із загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення не затверджена центральним органом виконавчої влади, що формує державну політику у сфері земельних відносин, протягом трьох місяців, вона вважається затвердженою.

Технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у місячний строк з дня її надходження розглядається відповідною сільською, селищною, міською радою, яка приймає рішення про її затвердження або відмову у затвердженні.

Підставою відмови у затвердженні технічної документації може бути лише її невідповідність вимогам законодавства.

У разі якщо у місячний строк з дня надходження технічної документації з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок відповідна сільська, селищна, міська рада не прийняла рішення про затвердження або відмову у затвердженні технічної документації, технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок вважається затвердженою.

Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок застосовується у строки, встановлені відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України з урахуванням вимог цієї статті щодо затвердження нормативної грошової оцінки земельної ділянки без прийняття рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

Так, згідно з наявних в матеріалах справи копії документів, встановлено, що ДП «Одеський інститут землеустрою» направляв на адресу Северинівської сільської ради Іванівського району Одеської області на розгляд та прийняття рішення про затвердження технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Северинівської сільської ради, НОМЕР_1 , площею 27,1770 га.

Рішенням сесії Северинівської сільської ради від 15.05.2018 року було відмовлено у затверджені даної технічної документації, оскільки дана земельна ділянка використовується орендарем на протязі багатьох років, орендна плата сплачується вчасно та в повному обсязі.

Отже у відповідності до абзацу 5, 6 п.11 Прикінцевих Положень ЗУ «Про державний бюджет на 2018 рік» дана технічна документація вважає затвердженою.

До матеріалів справи представником відповідача було долучено копію технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель сільськогосподарського призначення державної форми власності (за межами населених пунктів) на території Іванівського району Одеської області, при цьому копію технічної документації щодо нормативно грошової оцінки земельної ділянки сторонами долучено не було, тому предметом розгляду вона бути не може.

Так, у відповідності до копії договору оренди землі №335 від 13.11.2018 року, ТОВ «Мирне» в особі ОСОБА_1 з одної сторони та ГУ Держгеокадастру в Одеській області з іншої, на підставі протоколу проведення земельних торгів за лотом №1911 від 13.11.2018 року №1/1911 ГУ Держгеокадастру в Одеській області надало, а ТОВ «Мирне» в особі ОСОБА_1 прийняв у строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення державної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території Северинівської сільської ради (за межами населеного пункту), кадастровий номер НОМЕР_1 . Відповідно до п.2.1 вищевказаного договору, в оренду передається земельна ділянка із земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 27,1770 га, у тому числі 27,1770 га ріллі. (а.с.72-79)

Відповідно до статті 14 Конституції України, статті 1 ЗК України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Відповідно до статті 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок державної або комунальної власності здійснюється за результатами проведення земельних торгів.

Так, даний договір був укладений за результати проведення земельних торгів відповідно до Наказу ГУ Держгеокадастру в Одеській області №15-6105/13-18-СГ від 21.09.2018 року. (а.с.155).

Земельні ділянки, які були виставлені на торги визначені у додатку 1 до вищезазначеного наказу, до переліку земельних ділянок також було включену земельну ділянку сільськогосподарського призначення державної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташована на території Северинівської сільської ради (за межами населеного пункту), кадастровий номер НОМЕР_1 площею 27,1770 га в тому числі 27,1770 га ріллі. (а.с.156-162).

Земельна ділянка сільськогосподарського призначення державної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташована на території Северинівської сільської ради (за межами населеного пункту), кадастровий номер НОМЕР_1 площею 27,1770 га, в тому числі 27,1770 га ріллі була сформована шляхом затвердження технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель. (а.с.80-153).

Згідно з ч.2 ст.79-1 Земельного кодексу України формування земельних ділянок здійснюється шляхом інвентаризації земель у випадках, передбачених законом.

Згідно з ч.3 ст.186 ЗК України технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель погоджується територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, і затверджується замовником технічної документації. У разі проведення інвентаризації масиву земель сільськогосподарського призначення технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель погоджується також сільською, селищною, міською радою (крім випадків проведення інвентаризації масиву земель сільськогосподарського призначення земель державної власності).

Враховуючи вищезазначені норми законодавства, дана технічна документація є затвердженою.

Згідно з положень ст.18 ЗК України до земель України належать усі землі в межах її території, в тому числі острови та землі, зайняті водними об`єктами, які за основним цільовим призначенням поділяються на категорії. Категорії земель України мають особливий правовий режим.

Стаття 19 ЗК України визначає перелік категорій земель, однією з яких є землі сільськогосподарського призначення.

У відповідності до ч.1, 2 ст.22 України землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей.

До земель сільськогосподарського призначення належать:

а) сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги);

б) несільськогосподарські угіддя (господарські шляхи і прогони, полезахисні лісові смуги та інші захисні насадження, крім тих, що віднесені до земель інших категорій, землі під господарськими будівлями і дворами, землі під інфраструктурою оптових ринків сільськогосподарської продукції, землі тимчасової консервації тощо).

Відповідно до переліку угідь згідно з Класифікацією видів земельних угідь (КВЗУ) Додатку №4 до Порядку, затвердженого Постановою КМ № 1051 від 17.10.2012, за групою 001.00 група рілля включає сільськогосподарські угіддя, які систематично обробляються і використовуються під посіви сільськогосподарських культур, включаючи посіви багаторічних трав, а також чисті пари (ГОСТ 26640-85) та парники, оранжереї і теплиці До ділянок ріллі не належать сіножаті і пасовища, що розорані з метою їх докорінного поліпшення і використовуються постійно під трав`яними кормовими культурами для сінокосіння та випасання худоби, а також міжряддя садів, які використовуються під посіви. За кодом 002.01 підгрупа сіножаття включає сільськогосподарські угіддя, які систематично використовуються для сінокосіння (ГОСТ 26640-85), до яких потрібно включати рівномірно вкриті деревинною та чагарниковою рослинністю площею до 20 відсотків ділянки.

У відповідності до ч.5 ст.20 ЗК України види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони) визначаються її власником або користувачем самостійно в межах вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою.

Земельні ділянки сільськогосподарського призначення використовуються їх власниками або користувачами виключно в межах вимог щодо користування землями певного виду використання.

Згідно з дослідженої копії технічної документації щодо інвентаризації земель, відповідно до якої також було здійснено інвентаризацію земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташована на території Северинівської сільської ради (за межами населеного пункту), кадастровий номер НОМЕР_1 площею 27,1770 га, вбачається, що при виконанні положень порядку проведення інвентаризації земель, затвердженого постановою КМУ від 23.05.2012 року за №513, уповноваженою та не особою, були зібрані необхідні відомості для проведення інвентаризації, відповідно до яких земельна ділянка площею 27,1770 га, що розташована на території Северинівської сільської ради відносилась до земельних ділянок сільськогосподарського призначення як «сіножатті» (а.с.109-111, 120-123).

Згідно пояснювальної записки, доданої до Технічної документації щодо інвентаризації земель та додатку про агрогрупи ґрунтів (а.с.97-114) ґрунти, які входять до складу земельної ділянки прощею 27,1770 га, що розташована на території Северинівської сільської ради, які найбільш придатні в своїй більшості для сінокосіння та обмежено придатні для засівання полових культур.

Згідно з зведеної порівняльної відомості (а.с.117-119) код та назву угідь згідно з КВЗУ щодо земельної ділянки площею 27,1770 га, що розташована на території Северинівської сільської ради було змінено з 002.01 сіножаття та 001.01 рілля, при цьому обґрунтування такої зміни не надано, у зв`язку з чим порушено вимоги ч.5 ст.20 ЗК України.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

"На підставі" означає, що суб`єкт владних повноважень: 1) повинен бути утворений у порядку, визначеному Конституцією та законами України; 2) зобов`язаний діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним.

"У межах повноважень" означає, що суб`єкт владних повноважень повинен приймати рішення, а дії вчиняти відповідно до встановлених законом повноважень, не перевищуючи їх.

"У спосіб" означає, що суб`єкт владних повноважень зобов`язаний дотримуватися встановленої законом процедури і форми прийняття рішення або вчинення дії і повинен обирати лише визначені законом засоби.

Отже, суб`єкт владних повноважень має діяти виключно в межах та у спосіб, що встановлені законом, оскільки він виконує державні функції, і лише держава шляхом законодавчого регулювання визначає його завдання, межі його повноважень та спосіб, у який він здійснює ці повноваження. Розширене тлумачення суб`єктом владних повноважень способів здійснення своїх повноважень не допускається.

Згідно ч. 1 ст. 135 ЗК України земельні торги проводяться у формі аукціону, за результатами проведення якого укладається договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки з учасником (переможцем) земельних торгів, який запропонував найвищу ціну за земельну ділянку, що продається, або найвищу плату за користування нею, зафіксовану в ході проведення земельних торгів.

Відповідно до ч. 4 ст. 135 ЗК України проведення земельних торгів щодо земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них здійснюється за рішенням організатора земельних торгів, у якому зазначаються:

а) перелік земельних ділянок або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами;

б) стартова ціна лота;

в) строк та інші умови користування земельною ділянкою у разі набуття права користування земельною ділянкою на земельних торгах;

г) особа, уповноважена організатором земельних торгів на укладення договору купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки, яка або право на яку виставляється на земельні торги.

Відтак, перелік земельних ділянок або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами, є однією зі складових рішення організатора проведення земельних торгів.

Оскільки у судовому засідання, шляхом дослідження матеріалів справи, було встановлено, що відповідно до технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель сільськогосподарського призначення державної форми власності (за межами населених пунктів) на території Іванівського району Одеської області безпідставно змінено вид використання земельної ділянки сільськогосподарського призначення з «сіножаття» на «ріллю», то дана обставина має наслідком невідповідності вимогам законодавства Наказу ГУ Держгеокадастру в Одеській області №15-6105/13-18-СГ від 21.09.2018 року «Про проведення земельних торгів у формі аукціону», та як наслідок скасування результатів даних торгів.

Застосовуючи норми процесуального права, суд зазначає.

Відповідно до ст. 12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін.

Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом.

Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.

Суд, зберігаючи об`єктивність і неупередженість, роз`яснює у випадку необхідності учасникам судового процесу їхні процесуальні права та обов`язки, наслідки вчинення або не вчинення процесуальних дій; сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.

Згідно ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ст. 77 ЦПК України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.

Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.

Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Враховуючи вищезазначене, керуючись вимогами цивільно-процесуального, цивільного та земельного законодавства, суд прийшов до висновку про наявність законних підстав для задоволення позову в повному обсязі.

У відповідності до ст.144 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягнення сплачений позивачем судовий збір у розмірі 1409,60 грн.

Керуючись ст.ст. 4, 12, 13, 81, 141, 247, 263, 264, 265, 268, 273 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 ) до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області (місцезнаходження – вул. Канатна 83, м. Одеса, код ЄДРПОУ 39765871), треті особи на стороні позивача – Северинівська сільська рада Іванівського району Одеської області, ТОВ «Мирне», третя особа на стороні відповідача - ДП «Одеський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» про скасування результаті торгів, визнання протиправним та скасування наказу – задовольнити.

Скасувати результати торгів від 13.11.2018 року прав оренди на земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_1 по лоту № НОМЕР_3 .

Визнати незаконним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру в Одеській області від 21.09.2018 року №15-6105/13-18-СГ «Про проведення земельних торгів у формі аукціону» в частині виставлення на земельні торги лотом №1911 прав оренди на земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_1 .

Стягнути з Головного управління Держгеокадастру в Одеській області на користь ОСОБА_1 судові витрати у виді сплаченого судового збору у розмірі 1409,60 грн.

Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку до апеляційного суду Одеської області через суд першої інстанції шляхом подачі протягом 30 днів апеляційної скарги з дня проголошення судового рішення, з урахуванням п.15.5 Перехідних положень ЦПК України.

Якщо апеляційну скаргу не було подано, рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи.

У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 17.05.2019 року.

СуддяІ. В. Погорєлов