Ухвала суду № 81799365, 16.05.2019, Старосамбірський районний суд Львівської області

Дата ухвалення
16.05.2019
Номер справи
455/529/19
Номер документу
81799365
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України

Справа № 455/529/19

Провадження № 1-кс/455/155/2019

У Х В А Л А

16 травня 2019 року м. Старий Самбір

Слідчий суддя Старосамбірського районного суду Львівської області Ніточко Л.Й., при секретарі - Сенеті Г.Н., за участю слідчого Терлецького С.Ю., розглянувши клопотання старшого слідчого слідчого відділення Старосамбірського відділення поліції Самбірського відділу поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області (надалі Старосамбірського ВП Самбірського ВП ГУ НП у Львівській області) Сторожева І.В. про надання дозволу на проведення позапланової виїзної ревізії у кримінальному провадженні №12019140320000082 від 14.03.2019 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.366 КК України,

В С Т А Н О В И В:

Старший слідчий Старосамбірського ВП Самбірського ВП ГУ НП у Львівській області Сторожев І.В. за погодженням з прокурором Самбірської місцевої прокуратури Львівської області Гавриляком Т.М. звернувся до суду з клопотанням про надання дозволу на проведення позапланової виїзної ревізії у кримінальному проваджені №12019140320000082, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 14.03.2019 року.

Мотивуючи клопотання, старший слідчий посилається на те, що досудовим розслідуванням встановлено, що 14.03.2019 року в Старосамбірське відділення поліції надійшла письмова заява депутата Старосамбірської районної ради ОСОБА_1 про те, що посадові особи Старосамбірського ДЛГП «Галсільліс», на його думку, вчинили підробку офіційного документу - акту інвентаризації майна вказаного підприємства, а саме: основних фондів, оборотних засобів, коштів та інших цінностей.

Старосамбірське дочірнє лісогосподарське підприємство Обласного комунального спеціалізованого лісогосподарського підприємства «Галсільліс» є підконтрольний органу Держаудитслужби.

Під час досудового розслідування у кримінальному провадженні виникла необхідність у проведенні позапланової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності Старосамбірське дочірнє лісогосподарське підприємство Обласного комунального спеціалізованого лісогосподарського підприємства «Галсільліс» Старосамбірського району Львівської області з питань наявності/відсутності основних засобів Старосамбірського ДЛГП «Галсільліс», та залишку лісопродукції на підприємстві, правильності використання бюджетних коштів протягом 2013-2016 та 1-го кварталу 2017 років.

Позапланова виїзна ревізія може здійснюватися лише за наявності підстав для її проведення на підставі рішення суду. Позапланова ревізія підконтрольної установи не може проводитися частіше одного разу на квартал.

Позапланові виїзні ревізії суб`єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені цим Законом до підконтрольних установ, проводяться органами державного фінансового контролю за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.

Орган або особа, що ініціює проведення позапланової виїзної ревізії, подає до суду письмове обґрунтування підстав такої ревізії та дати її початку і закінчення, документи, які свідчать про виникнення підстав для проведення такої ревізії, а також на вимогу суду - інші відомості. Тривалість позапланової виїзної ревізії не повинна перевищувати 15 робочих днів.

Приймаючи до уваги вищевикладене та враховуючи, що результати позапланової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності Старосамбірського дочірнього лісогосподарського підприємства Обласного комунального спеціалізованого лісогосподарського підприємства «Галсільліс» з питань наявності/відсутності основних засобів Старосамбірського ДЛГП «Галсільліс», та залишку лісопродукції на підприємстві, правильності використання бюджетних коштів протягом 2013-2016 років та 1-го кварталу 2017 року, та в сукупності з іншими матеріалами кримінального провадження мають суттєве значення для встановлення предмету доказування у вказаному кримінальному провадженні, та можливі лише на підставі рішення суду.

Просить надати дозвіл Західному офісу держаудитслужби на проведення у період з 25.04.2019 року терміном на 15 діб позапланової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності Старосамбірського дочірнього лісогосподарського підприємства Обласного комунального спеціалізованого лісогосподарського підприємства «Галсільліс» Старосамбірського району Львівської області (код ЄДРПОУ 30742131), місцезнаходження юридичної особи: 82000, Львівська область, Старосамбірський район, м.Старий Самбір, вул.Коцюбинського, будинок №6, з питань наявності/відсутності основних засобів Старосамбірського ДЛГП «Галсільліс», та залишку лісопродукції на підприємстві, правильності використання бюджетних коштів протягом 2013-2016 років та 1-го кварталу 2017 року.

Правова кваліфікація ч.1 ст.366 КК України.

У судовому засіданні слідчий Терлецький С.Ю. клопотання підтримав.

Дослідивши зміст поданого слідчим клопотання та матеріали, що додані до нього, слідчий суддя прийшов до наступного висновку.

Відповідно до ч.1 ст.370 КПК України судове рішення повинно бути законним, обґрунтованим і вмотивованим.

Згідно ч.2 ст.370 КПК України законним є рішення, ухвалене компетентним судом згідно з нормами матеріального права з дотриманням вимог щодо кримінального провадження, передбачених цим Кодексом.

Згідно ч.3 ст. 26 КПК України слідчий суддя, суд у кримінальному провадженні вирішують лише ті питання, що винесені на їх розгляд сторонами та віднесені до їх повноважень цим Кодексом.

Відповідно до ч.ч. 7, 8 ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26 січня 1993 року №2939-XII позапланові виїзні ревізії суб`єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені цим Законом до підконтрольних установ, проводяться органами державного фінансового контролю за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.

Орган або особа, що ініціює проведення позапланової виїзної ревізії, подає до суду письмове обґрунтування підстав такої ревізії та дати її початку і закінчення, документи, які відповідно до частин п`ятої і сьомої цієї статті свідчать про виникнення підстав для проведення такої ревізії, а також на вимогу суду - інші відомості.

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» від 21 грудня 2016 року № 1797-VІІІ внесено зміни, зокрема до ст. 78 ПК, згідно з якими виключено положення щодо можливості здійснення документальних позапланових перевірок на підставі постанови органу, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, слідчого, прокурора. Відповідно до підп. 78.1.11 цієї статті однією з підстав проведення позапланової документальної перевірки є отримане судове рішення суду (слідчого судді) про призначення перевірки, винесене відповідно до закону.

Проведення планових та позапланових ревізій здійснюється відповідно до Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26 січня 1993 року №2939-XII, згідно ч. 5 ст. 11 якого, позаплановою виїзною ревізією вважається ревізія, яка не передбачена в планах роботи органу державного фінансового контролю і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, зазначених у ст. 11 Закону, зокрема, в разі надходження доручення щодо проведення ревізій у підконтрольних установах від Кабінету Міністрів України, органів прокуратури, органів доходів і зборів, Національної поліції, Служби безпеки України, Національного антикорупційного бюро України, в якому містяться факти, що свідчать про порушення підконтрольними установами законів України, перевірку додержання яких віднесено законом до компетенції органів державного фінансового контролю.

Частиною 6 ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26 січня 1993 року №2939-XII передбачено, що позапланова виїзна ревізія може здійснюватися лише за наявності підстав для її проведення на підставі рішення суду.

Отже, враховуючи наведені норми Податкового кодексу України та Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26 січня 1993 року №2939-XII, у кримінальному провадженні документальна позапланова перевірка та позапланова виїзна ревізія проводяться тільки на підставі ухвали слідчого судді (судді).

Разом з тим, відповідно до п. 29 Порядку проведення інспектування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2006 року №550, позапланова виїзна ревізія об`єкта контролю за зверненням правоохоронного органу проводиться в разі надання ним постанови слідчого або прокурора про призначення позапланової виїзної ревізії, винесеної після повідомлення посадовій особі підконтрольної установи, що ревізується, про підозру у вчиненні нею кримінального правопорушення.

Також, згідно з пунктом 31 Порядку проведення інспектування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2006 року №550, для проведення ревізії за зверненням правоохоронного органу складається відповідно до компетенції органу державного фінансового контролю на підставі питань, що містяться у зверненні, постанові слідчого або прокурора, рішенні суду, програма ревізії, яка письмово погоджується з правоохоронним органом.

Таким чином, відповідно до законодавства України позапланова виїзна перевірка може проводитись як за ухвалою суду, так і за постановою слідчого, прокурора. При цьому нормами кримінального процесуального законодавства не визначено чіткої процедури проведення позапланової виїзної ревізії чи документальної перевірки, конкретно не встановлено, чи є аналізована категорія процесуальною дією, слідчою розшуковою дією чи заходом забезпечення кримінального провадження.

Чинний Кримінальний процесуальний кодекс України не передбачає права слідчого, прокурора на звернення до слідчого судді з клопотанням про надання дозволу на проведення ревізії, більше того, в Кримінальному процесуальному кодексі України відсутня процесуальна процедура розгляду такого виду клопотань.

В той же час, відповідно до правової позиції викладеної в Рішенні ЄСПЛ «Михайлюк та Петров проти України» від 10 грудня 2009 року (п.25 Рішення) зазначається, що вираз «згідно із законом» насамперед вимагає, щоб оскаржуване втручання мало певну підставу в національному законодавстві, він також стосується якості відповідного законодавства і потребує, аби воно було доступне відповідній особі, яка, крім того, повинна передбачати його наслідки для себе, а також це законодавство повинно відповідати принципу верховенства права.

Ті ж самі обґрунтування містять положення ч.2 ст. 93 КПК України , адже дана норма передбачає, що сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій, та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених КПК і не містить окремого права прокурора, слідчого звертатися до слідчого судді з даними клопотаннями.

Пункт 18 ч. 1ст. 3 КПК Українислідчий суддя - суддя суду першої інстанції, до повноважень якого належать здійснення у порядку передбаченомуКПК Українисудового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні.

ПоложенняКПК Українине відносять до компетенції слідчого судді вирішення питання щодо надання дозволу на проведення перевірки,ст. 132 КПК Українине передбачає такого заходу кримінального провадження, не регламентує порядок розгляду таких клопотань, обсяг доказування при розгляді такого клопотання, критерії, за якими слідчий суддя повинен визначати достатність підстав для надання дозволу на проведення перевірки. ПоложеннямиКПК Українине передбачено повноважень слідчого судді призначати перевірку.

Враховуючи наведене,приходжу до переконання, що в задоволенні клопотання слід відмовити.

Керуючись п.18 ч.1 ст.3, ч.3 ст. 26, 107, 131-132, 309, ч.2 ст. 370, 372, 395 КПК України, Законом України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26 січня 1993 року №2939-XII, Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» від 21 грудня 2016 року № 1797-VІІІ, Порядком проведення інспектування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2006 року №550, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні клопотання старшого слідчого слідчого відділення Старосамбірського ВП Самбірського ВП ГУ НП у Львівській області Сторожева І.В., - відмовити.

Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.

Слідчий суддя Л.Й.Ніточко