
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
06 травня 2019 р. № 520/11193/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Білової О.В.,
за участю секретаря судового засідання – Ділбаряна А.А.,
за участю представників: позивача – Кобріна М.В., відповідача – Єрохіна І.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "ВЕГА+" (вул. Нетіченська, буд. 34, оф. 9, м. Харків, 61010, код ЄДРПОУ 32236398) до Державної фіскальної служби України (Львівська площа, буд. 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 39292197) про скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, Приватне підприємство "ВЕГА+", з адміністративним позовом до Державної фіскальної служби України, в якому просить суд скасувати рішення комісії Державної фіскальної служби України від 21.02.2018 №600030/32236398 щодо відмови у реєстрації податкової накладної №194 від 29.11.2017 у Єдиному реєстрі податкових накладних та зобов`язати Державну фіскальну службу України здійснити реєстрацію у Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної №194 від 29.11.2017.
Ухвалою суду від 01.02.2019 відкрито загальне позовне провадження у цій справі.
Протокольною ухвалою суду від 20.02.2019 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ним була надіслана засобами електронного зв`язку до ДФС України на реєстрацію податкова накладна №194 від 29.11.2017, її реєстрація була зупинена. За результатами надання повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленим ПН/РК позивач отримав відмову в задоволенні його заяви. Позивач вважає, що реальність здійснених операцій ним була підтверджена належними документами.
Представник відповідача, Головного управління ДФС у Харківській області - не погодився з позовними вимогами та надав відзив на позов, в якому просив відмовити в його задоволенні, посилаючись на те, що відповідач діяв в межах повноважень та на підставі чинного законодавства, оскільки позивач не надав усіх необхідних документів, в тому числі актів приймання-передачі ТМЦ, транспортування, документів складського обліку.
Представник позивача - Приватного підприємства "ВЕГА+" Кобрін М.В. – в судовому засіданні просив задовольнити позовні вимоги з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача - Державної фіскальної служби України Єрохін І.О. - в судовому засіданні просив відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на обставини, викладені у відзиві на позов.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини.
Приватне підприємство "ВЕГА+" зареєстровано як юридична особа та перебуває на податковому обліку в Східній ОДПІ ГУ ДФС м. Харкова, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Приватним підприємством “ВЕГА+” була виписана на користь ТОВ «КАР ІНВЕСТ» податкова накладна №194 від 29.11.2017 на товар: лист №1 передньої ресори ТАТА 613-2902101-01 – 4 шт., протитуманна фара – 2 шт., термостат ТАТА є-2 87г – 1 шт., ресора перед. ТАТА 613-2902012-01 – 1 шт., штовхач клапана 240-1007375 -12 шт., карданний вал задній 70*3*1206 (з 2 хрестовинами) ТАТА ТМ – 1 шт., прокладка кришки клапанної ЗМЗ 406 (повний комплект) – 1 шт., карданний вал передня частина з підвісним (коротка) ТАТА – 1 шт. (а.с. 19-20).
12.12.2017 зазначена податкова накладна була надіслана позивачем для реєстрації на адресу ДФС України засобами електронного зв`язку, за результатами чого позивачем отримана Квитанція №1, в якій зазначено, що відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПКУ реєстрація ПН/РК зупинена. В якості підстави для прийняття вказаного рішення зазначено наступне: за результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 4016,9032. Також запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН в ЄПРН відповідно до п. «в» п.п. 201.16.1 п. 201.16 ст. 201 ПКУ України, вичерпний перелік яких встановлено наказом МФУ від 13.06.2017 №567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу. (а.с. 21)
Позивач звернувся до податкового органу з повідомленням щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по вказаній податковій накладній №194 від 29.11.2017, в поясненнях до якої зазначив, що ПП «ВЕГА+» займається оптовою торгівлею деталями та приладдям для автотранспортних засобів, що є основним видом діяльності підприємства (Код КВЕД 45.31 Оптова торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів (основний)). За даною податковою накладною ПП «ВЕГА+» реалізувало автозапчастини Товариству з обмеженою відповідальністю «КАР ІНВЕСТ» на умовах, описаних у договорі. Запчастини були забрані власним транспортом ТОВ «КАР ІНВЕСТ». Зазначені вище автозапчастини були придбані у ТОВ «ХАРЗБУТ». Для підтвердження відсутності ознаки фіктивності по операції надало копії наступних документів: Договір з постачальником - 1 шт., Видаткова накладна від постачальника - 2 шт., Податкова накладна від постачальника, зареєстрована в ЄРПН - 2 шт., Платіжне доручення на оплату постачальнику - 2 шт., Договір з покупцем - 1 шт., Видаткова накладна покупцю - шт., Платіжне доручення від покупця – 3 шт. (а.с. 22).
За результатами розгляду заяви позивача комісією ДФС України прийнято рішення від 21.02.2018 №600030/32236398 про відмову в реєстрації податкової накладної №194 від 29.11.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних у зв`язку з наданням платником податку копії документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної (а.с.24).
Рішенням Комісії з розгляду скарг №25898/32236398 від 06.03.2018 скаргу позивача залишено без задоволення та рішення комісії ДФС - без змін (а.с.61)
При вирішені цієї справи суд керується такими приписами чинного законодавства.
Вимоги щодо оформлення податкових накладних, їх видачі та внесення до ЄРПН встановлені ст. 201 Податкового Кодексу України
Відповідно до п. 201.1. ст. 201 ПКУ на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Так, згідно п. 201.10 ст. 201 ПКУ при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.
Згідно з п.201.16. ст. 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.
Відповідно до п.п. 201.16.1. п.201.16. ст. 201 ПК України, в редакції, чинній на момент зупинення реєстрації податкових накладних позивача, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування;
в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Вичерпний перелік таких документів у розрізі критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Згідно з п.п. 201.16.2 п.201.16. ст. 201 ПК України письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті "в" підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного у такій податковій накладній/розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.
Згідно з п.п.201.16.3 п.201.16. ст. 201 ПК України письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту, розглядаються комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.
Зазначена комісія приймає рішення про:
- реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підстави для прийняття комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Порядок роботи комісії визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних приймається та надсилається платнику податку протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та документів, поданих відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту.
Форма таких рішень встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.
Відповідно до п.п. 201.16.4 п.201.16. ст. 201 ПК України податкова накладна/розрахунок коригування, реєстрацію якої в Єдиному реєстрі податкових накладних було зупинено, реєструється у день настання однієї із таких подій:
а) прийнято рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;
б) набрало законної сили рішення суду про реєстрацію відповідної податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Згідно з п. 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 р. № 1246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2017 р. № 341), у разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Пунктом 74.2. ст. 74 ПКУ передбачено, що в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Наказом Мінфіну України від 13.06.2017 №567, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 16 червня 2017 р. за № 753/30621, затверджено Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та Вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі за текстом - Критерії), який був чинним на момент виникнення спірних правовідносин.
Пунктом 2 Критеріїв передбачено, що моніторинг здійснюється ДФС на підставі аналізу даних звітних показників платника податку, наявної податкової інформації, а також інформації, поданої платником податку за формою згідно з додатком до цих Критеріїв, яка відображає специфіку господарської діяльності платника податку окремо за кожним видом економічної діяльності, якщо така інформація врахована комісією Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (далі - Комісія ДФС).
Згідно з Пунктом 6 Критеріїв моніторинг податкової накладної/розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями, зокрема, як:
1) обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній / розрахунку коригування, яку (який) подано на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 раза більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеному у податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75% загального такого залишку для платників, у яких значення показника D становить більше 0,03; більше 60% - від 0,02 до 0,03; більше 50% - від 0,015 до 0,02; більше 40% - від 0,01 до 0,015, більше 30% - від 0,005 до 0,01, більше 20% - до 0,005) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється).
Відповідно до п.1 Вичерпного переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, у розрізі Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13 червня 2017 року № 567:
1) для критерію, зазначеного у підпункті 1 пункту 6 Критеріїв:
договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Постановою КМУ №190 від 29.03.2017 визначені підстави для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації та встановлено, що комісія Державної фіскальної служби (далі - комісія ДФС) приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації на підставі отриманих від платника податку на додану вартість відповідно до підпункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) письмових пояснень щодо підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, та/або копій документів, які платник податку має право подати до органу Державної фіскальної служби протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного у податковій накладній/розрахунку коригування.
Підставами для прийняття комісією ДФС рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є:
ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, до якої/якого застосована процедура зупинення реєстрації згідно з пунктом 201.16 статті 201 Кодексу;
ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу;
надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.
Судом з досліджених в ході розгляду справи письмових доказів щодо господарських операцій позивача з купівлі-продажу товарів встановлені такі обставини.
Між позивачем та ТОВ «Харзбут» укладено договір постачання від 25.04.2016 (а.с.25-37).
На підставі зазначеного договору позивач придбав у ТОВ «Харзбут» низку товарів, зокрема: лист №1 передньої ресори ТАТА 613-2902101-01 – 4 шт., протитуманна фара – 2 шт., термостат ТАТА є-2 87г – 1 шт., ресора перед. ТАТА 613-2902012-01 – 1 шт., штовхач клапана -12 шт., карданний вал задній 70*3*1206 (з 2 хрестовинами) ТАТА ТМ – 1 шт., прокладка кришки клапанної ЗМЗ 406 (повний комплект) – 1 шт., карданний вал передня частина з підвісним (коротка) ТАТА – 1 шт., про що ТОВ «Харзбут» складені та надані на адресу позивача податкові накладні №439 від 27.11.2017 та №479 від 29.11.2017, які зареєстровані в ЄРПН, та видаткові накладні №4636 від 27.11.2017 та № 4716 від 29.11.2017 (а.с. 28-33)
Оплата за отримані товари була проведена платіжними дорученнями № 2347 від 29.01.2018 та №2348 від 29.01.2018 (а.с. 36-37)
На підтвердження складського зберігання товарів, придбаних у ТОВ «Харзбут», позивачем до суду надано договір оренди приміщення, укладений з ТОВ «ВТП», відповідно до умов якого орендодавець, ТОВ «ВТП», передає, а орендар, ПП "ВЕГА+", приймає в тимчасове оплатне користування приміщення, яке являє особою частину нежитлового приміщення за адресою: м. Харків, вул. Нетічинська, 34, нежитлові приміщення №3, 4 в літ «Ж-1» - складські приміщення загальною площею 25,0 м.кв., про що також надано акт приймання передачі приміщень від 01.10.2017 (а.с. 76-78)
Придбаний позивачем у ТОВ «Харзбут» товар було доставлено на склад позивача постачальником - ТОВ «Харзбут», що підтверджується товарно-транспортними накладними № Р4636 від 27.11.2017 та № Р4716 від 28.11.2017(а.с. 79-82).
Придбаний позивачем у ТОВ «Харзбут» товар було оприбутковано в бухгалтерському обліку позивача, що підтверджується картками рахунку 281 (а.с. 107-115)
Також між позивачем та ТОВ «КАР ІНВЕСТ» укладено договір поставки від 28.02.2017, відповідно до умов якого постачальник, ПП "ВЕГА+", зобов`язується передати у встановлені терміни товар у власність Покупця, ТОВ «КАР ІНВЕСТ», відповідно до поданого покупцем замовлення, а покупець зобов`язується прийняти товар та сплатити його вартість відповідно до умов даного договору(а.с. 38-44)
На виконання цього договору позивачем на адресу ТОВ «КАР ІНВЕСТ» була виписана спірна податкова накладна №194 від 29.11.2017 та видаткова накладна № 1517 від 29.11.2017 (а.с. 19-21, 46).
Оплата за придбаний товар була здійснена ТОВ «КАР ІНВЕСТ» на підставі платіжних доручень № 1600 від 12.12.2017, №1614 від 13.12.2017 та № 1627 від 14.12.2017 (а.с.47-49).
На підтвердження отримання ТОВ «КАР ІНВЕСТ» товарів від ПП "ВЕГА+", представником позивача надані копія довіреності на отримання представником ТОВ «КАР ІНВЕСТ» - Хорошайлом В.М., товарно-матеріальних цінностей від ПП "ВЕГА+" за договором поставки від 28.02.2017, а також лист № 3 від 12.03.2019, надісланий директором ТОВ «КАР ІНВЕСТ» на адресу позивача, в якому повідомлено, що ТОВ «КАР ІНВЕСТ» підтверджує отримання власним транспортом товарно-матеріальних цінностей від ПП «Вега+», згідно видаткової накладної №1517 від 29.11.2017. Розрахунок проведено в повному обсязі, відповідно до рахунку на оплату №2177 від 29.11.2017. (а.с. 83-84)
З огляду на наведене, суд зазначає, що позивач в ході судового розгляду надав до суду договір оренди складського приміщення, первинні документи на отримання товару (деталей) та подальшої реалізації товару (деталей), їх транспортування, що належно та достатньо підтверджує відповідність обсягів постачання обсягам придбання реалізованої продукції, а отже і наявність підстав для реєстрації податкової накладної №194 від 29.11.2017.
Оскільки відповідні документи подані до суду та підтверджують відповідність обсягів постачання та обсягів придбання товару, суд приходить до висновку, що позивач має право на реєстрацію спірної податкової накладної.
Згідно з п. 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, у разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році», який набрав чинності з 01.01.2018, п. 201.16 ст. 201 ПК України викладено в такій редакції: «реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України».
Постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 117 затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідно до пунктів 27 та 28 якого рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку. Податкова накладна/розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій, зокрема: прийнято та набрало чинності рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.
Отже, фактично порядок вчинення відповідачем дій щодо реєстрації податкових накладних, щодо яких прийнято судове рішення про їх реєстрацію, не змінився та нормативно визначений день реєстрації податкової накладної у разі скасування рішення комісії про відмову в такій реєстрації.
З огляду на зазначене та враховуючи те, що позовна вимога про зобов`язання відповідача зареєструвати податкову накладну є похідною вимогою від позовних вимог про скасування рішення відповідача, суд вважає, що належним способом захисту прав позивача є задоволення позовних вимог шляхом скасування рішення комісії Державної фіскальної служби України від 21.02.2018 №600030/32236398 щодо відмови у реєстрації податкової накладної №194 від 29.11.2017 у Єдиному реєстрі податкових накладних та зобов`язання Державної фіскальної служби України здійснити реєстрацію у Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної №194 від 29.11.2017.
Щодо строків звернення до суду з цим позовом, суд вважає за необхідне зазначити про таке.
12.12.2017 спірна податкова накладна №194 від 29.11.2017 була надіслана позивачем для реєстрації на адресу ДФС України та податковим органом зупинено її реєстраціїю.
За результатами розгляду заяви позивача комісією ДФС України прийнято рішення від 21.02.2018 №600030/32236398 про відмову в реєстрації податкової накладної №194 від 29.11.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Рішенням Комісії з розгляду скарг №25898/32236398 від 06.03.2018 скаргу позивача залишено без задоволення та рішення комісії ДФС без змін.
Вперше позивач звернувся до суду з позовом 09.10.2018, однак позовна заява позивачу була повернута ухвалою суду від 26.11.2018, у зв`язку з неусуненням недоліків позовної заяви.
Вдруге позивач звернувся до суду з цим позовом 05.12.2018, що підтверджується штампом на конверті, в якому надійшов цей позов (а.с. 50-51)
Відповідно до приписів ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно з п. 56.23 ст. 56 ПК України оскарження рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється у порядку, визначеному цією статтею з урахуванням таких особливостей:
- скарга на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних подається до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику;
- скарга на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних розглядається в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, за участі уповноваженої особи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику;
- скарга на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних розглядається протягом 10 календарних днів з дня отримання такої скарги центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику. Термін розгляду скарги не може бути продовженим;
- якщо вмотивоване рішення за скаргою платника податків на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних не надсилається платнику податків протягом 10-денного строку, така скарга вважається повністю задоволеною на користь платника податків з дня, наступного за останнім днем зазначеного строку.
Відповідно до п 56.18 ст. 56 ПК України з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення - рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення.
В свою чергу, ст. 102 ПК України передбачає 1095-денний строк давності для оскарження рішень контролюючого органа.
Отже, для позовів про скасування рішень контролюючого органу про відмову в реєстрації податкових накладних застосовується строк звернення у 1095 днів.
З огляду на зазначене, суд приходить до висновку про те, що позивачем не пропущено строк звернення до суду із цим позовом.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до вимог ч. 1 ст. 139 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 19, 241-247, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Приватного підприємства "ВЕГА+" (вул. Нетіченська, буд. 34, оф. 9, м. Харків, 61010, код ЄДРПОУ 32236398) до Державної фіскальної служби України (Львівська площа, буд. 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 39292197) про скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити.
Скасувати рішення комісії Державної фіскальної служби України від 21.02.2018 №600030/32236398 щодо відмови у реєстрації податкової накладної №194 від 29.11.2017 у Єдиному реєстрі податкових накладних.
Зобов`язати Державну фіскальну службу України здійснити реєстрацію у Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної №194 від 29.11.2017.
Стягнути з Державної фіскальної служби України (Львівська площа, буд. 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 39292197) за рахунок бюджетних асигнувань витрати по оплаті судового збору на користь Приватного підприємства "ВЕГА+" (вул. Нетіченська, буд. 34, оф. 9, м. Харків, 61010, код ЄДРПОУ 32236398) у розмірі 1762,00 грн (одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні 00 копійок).
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту судового рішення.
Повний текст рішення складено 17 травня 2019 року.
Суддя Білова О.В.