Рішення № 81790327, 15.05.2019, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.05.2019
Номер справи
360/978/19
Номер документу
81790327
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

15 травня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/978/19

Луганський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Смішливої Т.В.,

за участю:

секретаря судового засідання Бутенко К.В.,

позивача ОСОБА_1

представник відповідач не прибув

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області про визнання протиправними дій та зобов`язати вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

11 березня 2019 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у місті Сєвєродонецьку Луганської області, в якому позивач просить:

- визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області щодо відмови позивачу в прийнятті довідки про заробітну плату № 137 від 17.06.2014, виданої Товариством з обмеженою відповідальністю "Луганськшахтобудмонтаж", за період роботи з 01.01.1989 по 31.03.1995 для розрахунку коефіцієнту заробітної плати при призначені пенсії на підставі наданих документів;

- зобов`язати Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області врахувати довідку про заробітну плату № 137 від 17.06.2014, видану Товариством з обмеженою відповідальністю "Луганськшахтобудмонтаж", за період роботи з 01.01.1989 по 31.03.1995 для розрахунку коефіцієнта заробітної плати на підставі наданих документів та здійснити перерахунок пенсії з 30.01.2019.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він є тимчасово переміщеною особою та 30 січня 2019 року звернувся до Управління Пенсійного фонду України в місті Сєвєродонецьку Луганської області із заявою щодо призначення пенсії за віком. Для розрахунку коефіцієнта заробітної плати позивачем надана довідка про заробітну плату № 137 від 17.06.2014, видана Товариством з обмеженою відповідальністю "Луганськшахтобудмонтаж", за період з 01.01.1989 по 31.03.1995, однак, листом від 08.02.2019 позивача повідомлено, що врахувати для обчислення пенсії вищевказану довідку не має можливості, оскільки згідно розпорядження Кабінету Міністрів України № 1085 від 07.11.2014 підприємства до 01.12.2014 повинні були переміститися та перереєструватись з населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють в неповному обсязі, в населенні пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі. Товариство з обмеженою відповідальністю "Луганськшахтобудмонтаж" знаходиться за адресою: м. Луганськ, вул. А. Линьова, буд. 106, не зареєстроване на підконтрольній Україні території, а отже, відповідач не може перевірити достовірність наданої довідки.

Також позивач зазначає, що з трудової книжки можна встановити стаж роботи у Товаристві з обмеженою відповідальністю "Луганськшахтобудмонтаж" за період часу з 01.01.1989 по 31.03.1995. Позивачем надані відповідачу первинні документи - розрахункові відомості, засвідчені належним чином, на підставі яких складено довідку № 137 від 17.06.2014. Пенсію позивачу призначено у розмірі 4238,73 грн. Розмір призначеної йому пенсії врахований без довідки про заробітну плату № 137 від 17.06.2014, виданої ТОВ "Луганськшахтобудмонтаж" за період роботи з 01.01.1989 по 31.03.1995, яка не була прийнята Управлінням Пенсійного фонду України в місті Сєвєродонецьку Луганської області для розрахунку коефіцієнта заробітної плати, є значно меншим.

Позивач вважає відмову у зарахуванні для розрахунку коефіцієнта заробітної плати довідки № 137 від 17.06.2014 періоду роботи з 01.01.1989 по 31.03.1995 в Товаристві з обмеженою відповідальністю "Луганськшахтобудмонтаж" незаконною, такою що суперечить діючому законодавству.

Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області через відділ діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) 10 квітня 2019 року за вхідним реєстраційним № 20100/2019 подало відзив на позовну заяву від 09 квітня 2019 року № 8552/07-20 (арк. спр. 171-172), в якому відповідач зазначив, що 30.01.2019 року ОСОБА_1 звернувся до управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області із заявою про призначення пенсії та з цього часу позивачу була призначена пенсія за віком. До заяви про призначення пенсії позивачем, окрім іншого, була додана довідка про заробіток для обчислювання пенсії від 17.06.2014 № 137, видана Товариством з додатковою відповідальністю "Луганськшахтобудмонтаж", однак відповідач зазначену довідку не врахував з огляду на таке.

Згідно з частиною першою статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Згідно з частиною першою статті 44 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" заява про призначення пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій врегульоване Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1).

Відповідно абзацу другого підпункту 3 пункту 2.1 Порядку № 22-1 за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Згідно з пунктом 2.10 Порядку № 22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств. установ чи організацій або архівними установами.

Довідка про заробітну плату для обчислення пенсії повинна містити назви первинних документів, на підставі яких вона видана та їх місцезнаходження.

Відповідно до пункту 4.2 Порядку № 22-1 при прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).

Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформления у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

З вищенаведеного вбачається, що обов`язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 1 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами із вказівкою їх назви та місця розташування у відповідній довідці. Надана позивачем довідка первинними документами не підтверджена та видана підприємством, яке знаходиться у м. Луганську, яке відноситься до Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 № 1085-р. Тому провести перевірку довідки не можливо. Також спірна довідка не відповідає змісту та формі довідки про заробітну плату для обчислення пенсії, наведеним у Додатку 1 до Порядку № 22-1. Зокрема, у спірній довідці не зазначено, що на всі виплати нараховано страхові внески/єдиний внесок. Оскільки заробітна плата із страхового стажу до 01 липня 2000 року може братися для обчислення пенсії тільки на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у встановленому законодавством порядку, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, правові підстави для обчислення позивачу пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи з 01.01.1989 по 31.03.1995 на підставі довідки про заробітну плату № 137 від 17.06.2014, видану Товариством з обмеженою відповідальністю «Луганськшахтобудмонтаж», відсутні.

З урахуванням викладеного, відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 14 березня 2019 року позовну заяву ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії залишено без руху (арк.спр. 155).

Ухвалою від 25 березня 2019 року про відкриття провадження в адміністративній справі судом ухвалено розглядати дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (арк. спр. 1-2).

Ухвалою від 24 квітня 2019 року у відповідача витребувано додаткові докази та справу призначено до розгляду по суті спору у судовому засіданні з викликом сторін (арк. спр. 189).

Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, пояснив, що 30.01.2019 звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії, надав всі необхідні документи на підтвердження стажу роботи, а також довідку про заробітну плату № 137 від 17.06.2014, у якій зазначена заробітна плата позивача за період роботи з 01.01.1989 по 31.03.1995. Разом з цією довідкою позивач також надав копії розрахункових відомостей про нарахування позивачу заробітної плати за період роботи з 01.01.1989 по 31.03.1995, завірені підписом головного бухгалтера ТДВ «Луганськшахтобудмонтаж» та печаткою підприємства, однак, працівник УПФУ в м. Сєвєродонецьку копії первинних документів про нарахування заробітної плати одразу повернула, повідомивши, що достатньо довідки про заробітну плату № 137 від 17.06.2014. Всі вищевказані документи позивач отримав ще у червні 2014 року, коли підприємство нормально здійснювало свою діяльність, а на територія м. Луганська була підконтрольна державі Україна.

Представник відповідача у судове засідання не прибув, надіслав клопотання про розгляд справи за його відсутності (арк. спр. 194)

Вислухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статті 90 КАС України, судом встановлено таке.

ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) 30 січня 2019 року звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії за віком, до якої додав документи, зазначені в розписці-повідомленні від 30 січня 2019 року № 413. Серед документів, зазначених в розписці-повідомленні, є довідка від 17 червня 2014 року № 137 про заробітну плату за період страхового стажу до 01 липня 2000 року видана Товариством з додатковою відповідальністю "Луганськшахтобудмонтаж" (арк. спр. 13,177).

З 30 січня 2019 року позивачу призначено довічно пенсію за віком у місячному розмірі 4163,88 грн, про що свідчить протокол управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області (арк. спр. 182).

Відповідно до розрахунку стажу до протоколу управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області до страхового стажу позивача серед іншого зараховано період роботи з 09 вересня 1975 року по 31 грудня 2016 року, що складає 40 років 7 місяців 14 дні (арк. спр. 174).

Листом від 08 лютого 2019 року відповідач повідомив, ОСОБА_1 про те, що довідку від 17 червня 2014 року № 137 про заробіток для обчислення пенсії видану Товариством з додатковою відповідальністю "Луганськшахтобудмонтаж" за період з 01.01.1989 по 31.03.1995 не може врахувати для обчислення пенсії, оскільки зазначене підприємство, знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , тобто на території непідконтрольній Україні та перевірка наявності первинних документів неможлива (арк.спр. 11)

Для обчислення розміру пенсії взято заробітну плату позивача, починаючи з 01 липня 2000 року, про що свідчить відповідний розрахунок (арк. спр. 174-176).

Той факт, що позивач з 01.01.1989 по 31.03.1995 дійсно працював в Товаристві з додатковою відповідальністю "Луганськшахтобудмонтаж", підтверджується первинними документами, а саме: копією наказу від 12 вересня 1983 року про призначення, копіями наказів про переведення, копією наказу від 17 травня 1995 № 13-ок про звільнення, трудовою книжкою від 09 вересня 1975 року № БТ № 0140199, розрахунково - платіжними відомостями, які завірені печаткою Товариства з додатковою відповідальністю "Луганськшахтобудмонтаж" (арк.спр. 16-22, 25-29, 30-150).

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Закон України від 09 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV) визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Відповідно до статті 1 Закону № 1058-IV (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:

застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування;

страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;

страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування;

страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.

Відповідно до частини першої статті 5 Закону № 1058-IV цей Закон регулює відносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Відповідно до абзаців другого, третього частини першої статті 26 Закону № 1058-IV починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року не менше 25 років.

Страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (абзац перший частини першої статті 24 Закону № 1058-IV).

Відповідно до абзацу першого частини другої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до частини першої статті 27 Закону № 1058-IV розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

За бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону (абзац перший частини другої статті 27 Закону № 1058-IV).

Згідно з абзацом першим частини першої статті 40 Закону № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини (абзац четвертий частини першої статті 40 Закону № 1058-IV).

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку (абзац п`ятий частини першої статті 40 Закону № 1058-IV).

Згідно з частиною першою статті 44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 45 Закону № 1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону (частини друга, п`ята статті 45 Закону № 1058-IV).

Згідно з абзацом першим пункту 1.1 розділу I "Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії" Порядку № 22-1 заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім`ї у зв`язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об`єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).

Відповідно до абзацу першого підпункту 2 пункту 2.1 розділу ІІ "Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший" Порядку № 22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.

Абзацами першим, другим підпункту 3 пункту 2.1 розділу II "Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший" Порядку № 22-1 встановлено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 3, 4 до Положення). За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами. У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми. Установлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається. Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об`єднань не є документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії (абзаци перший-третій пункту 2.10 розділу II "Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший" Порядку № 22-1).

Тобто, єдиною і обов`язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 01 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, зокрема, виписками з особових рахунків, платіжними відомостями та іншими документами про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України, зокрема, у постановах від 17 березня 2015 року у справі № 21-11а15, від 15 грудня 2015 року у справі № 2-а/576/29/14, та Верховним Судом, зокрема, у постановах від 13 лютого 2018 року у справі № 358/1179/17, від 24 квітня 2018 року у справі № 686/6278/17.

Судом встановлено, що довідка від 17 червня 2014 року № 137 про заробіток для обчислення пенсії, видана Товариством з додатковою відповідальністю «Луганськшахтобудмонтаж», в ній також зазначено, що вона видана на підставі особових рахунків, за 1989-1995 роки (арк.спр.12).

Одночасно, позивачем надано до суду розрахунково - платіжні відомості, які завірені печаткою Товариства з додатковою відповідальністю "Луганськшахтобудмонтаж", та якими підтверджено нарахування заробітної плати позивачу за відповідний період (арк.спр. 30-150).

Згідно інформації зазначеної у витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань судом також встановлено, що Товариством з додатковою відповідальністю «Луганськшахтобудмонтаж» зареєстрований за адресою: 91021, м. Луганськ, вул. А. Линьова , буд. 106 на час розгляду справи вказане підприємство не ліквідовано (арк.спр.184,186-188).

Стосовно доводів відповідача, що Товариство з додатковою відповідальністю "Луганськшахтобудмонтаж" на час видання спірних довідок знаходиться на території, яка непідконтрольна українській владі, а тому врахувати при призначенні та перерахунку пенсії довідки № 137 від 17.06.2014 про заробітну плату, неможливо, суд зазначає наступне.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція» до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, включено м. Луганськ.

Дію зазначеного розпорядження зупинено розпорядженням Кабінету Міністрів України № 1079-р від 05.11.2014.

Вищевказані розпорядження втратили чинність згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України № 1275-р від 02 грудня 2015 року «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України». Відповідно до Переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, затвердженим розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 року № 1275-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України» м. Луганськ Луганської області є територією проведення антитерористичної операції.

Як встановлено судом раніше, Товариством з додатковою відповідальністю «Луганськшахтобудмонтаж» станом на 17 червня 2014 року (коли було видано довідку) та на теперішній час зареєстровано у м. Луганську.

Разом з тим, довідка № 137 датована 17 червня 2014 року, тобто вона була видана до прийняття розпорядження Кабінету Міністрів України № 1053-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція» до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, було включено й м. Луганськ.

Суд зазначає, що відповідач має право проведення перевірки даних зазначених в трудовій книжці позивача та наданих документів.

Суд не може розцінювати факт не підтвердження даних довідок первинними документами та факт відсутності тимчасового доступу до них, як рівнозначні обставини, що позбавляють права позивача на врахування довідки при призначенні пенсії, з урахуванням принципів здійснення адміністративного судочинства.

Позивачем надано відповідачу належним чином завірені копії первинних документів про нарахування йому заробітної плати у період з 01.01.1989 по 31.03.1995. Тобто, факт відсутності первинних документів, на підставі яких видано спірну довідку, не встановлений.

Всі первинні документи, на підставі яких позивач отримав право на призначення пенсії, були створенні до проведення антитерористичної операції і не можуть піддаватися сумніву та позбавляти позивача права на отримання пенсії, обрахованої із заробітку, який він отримував на законних підставах, тільки на тій підставі, що Україна тимчасово не здійснює контроль на території, де позивач працював.

За таких обставин суд вважає необґрунтованими доводи відповідача про недійсність довідки № 137 від 17 червня 2014 року.

Відповідачем не надано суду жодних доказів, що дані, які містяться в довідці про заробітну плату, містять неправдиві або недостовірні дані. В судовому порядку вказана довідка недійсною також не визнавалась., підприємством не відкликана.

Щодо посилання відповідача на те, що довідка не відповідає змісту та формі довідки про заробітну плату для обчислення пенсії відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженою постановою правління ПФУ 25.11.2005 № 22-1, суд зазначає наступне.

Порядок обчислення та сплати страхових внесків визначено у ст.20 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» 1058-XV, відповідно до ч. 2 якої обчислення страхових внесків застрахованих осіб, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Згідно ч. 10 вищенаведеної статті, якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Відповідно до положень ст.106 Закону № 1058-XV відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи.

За змістом вищезазначених норм вбачається, що обов`язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом, зокрема, у постанові від 22 листопад 2018 року справа № 242/4793/16-а провадження № К/9901/23351/18

Крім того, замінити довідку про заробітну плату позивач не може з об`єктивних причин внаслідок знаходження Товариства з додатковою відповідальністю «Луганськшахтобудмонтаж» на даний час на території, непідконтрольній українській владі (м. Луганськ).

Таким чином надана довідка № 137 від 17 червня 2014 року про заробітну плату є такою, що відповідає вимогам Порядку N 22-1, а також вимогам ст. 40 Закону № 1058, оскільки Законом не передбачено іншого порядку встановлення та підтвердження вказаного факту, виходячи з тих життєвих обставин, що склалися.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 23.01.2018 р. у справі N 583/392/17.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність неправомірних дій відповідача щодо не прийняття довідки про заробітну плату при призначення пенсії від 17 червня 2014 року № 137 виданої Товариством з обмеженою відповідальністю "Луганськшахтобудмонтаж", за період роботи з 01.01.1989 по 31.03.1995 .

Що стосується вимог позивача щодо зобов`язання УПФУ в м. Сєвєродонецьку Луганській області провести перерахунок пенсії за віком ОСОБА_1 з 30 січня 2019 року на підставі довідки про заробітну плату № 137 виданої Товариством з обмеженою відповідальністю "Луганськшахтобудмонтаж", за період роботи з 01.01.1989 по 31.03.1995 суд зауважує наступне.

Відповідно до матеріалів справи, позивач із заявою про призначення пенсії звернувся 30 січня 2019 року надавши при цьому довідку про заробітну плату № 137 від 17 червня 2014 року. Однак, на час подання вказаної довідки у відповідачу були відсутні первинні документи про нарахування заробітної плати позивачу, а тому обов`язок перерахунку пенсії у останнього виникне після надання позивачем вказаних документів.

З урахуванням зазначеного, адміністративний позов підлягає задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При зверненні до суду з позовом позивачем сплачено судовий збір в загальному розмірі 768,40 грн, (арк.спр.3).

Оскільки позовні вимоги підлягають задоволенню повністю, суд вважає за необхідне судовий збір у розмірі 768,40 грн стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії- задовольнити.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області щодо відмови ОСОБА_1 в прийнятті довідки про заробітну плату № 137 від 17.06.2014, виданої Товариством з обмеженою відповідальністю "Луганськшахтобудмонтаж", за період роботи з 01.01.1989 по 31.03.1995.

Зобов`язати Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області врахувати довідку про заробітну плату № 137 від 17.06.2014, видану Товариством з обмеженою відповідальністю "Луганськшахтобудмонтаж", за період роботи з 01.01.1989 по 31.03.1995 та здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням первинних документів про нараховану заробітну плату за вищевказаний період.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області (93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Шевченко, буд. 9, код ЄДРПОУ 21792459) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) судовий збір у сумі 768,40 грн (сімсот шістдесят вісім гривень 40 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення суду складено та підписано 17 травня 2019 року.

Суддя Т.В. Смішлива