
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
17 травня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/1835/19
Головуючий суддя Луганського окружного адміністративного суду Пляшкова К.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання неправомірним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Луганського окружного адміністративного суду 25 квітня 2019 року надійшла позовна заява позовом ОСОБА_1 (далі - позивач) до Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (далі - відповідач, Рубіжанське ОУПФУ Луганської області) з такими вимогами:
1) визнати неправомірним, скасувати рішення відповідача від 08.04.2019 № 121 про відмову позивачу у призначенні пенсії за віком згідно з підпунктом 1 пунктом 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне страхування»;
2) зобов`язати відповідача призначити позивачу пенсію за віком згідно з підпунктом 1 пунктом 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне страхування», зарахувавши періоди роботи з 19.09.1983 по 26.04.1984 у шахтоуправлінні Первомайське в/о «Первомайськвугілля»; з 21.06.1986 по 12.01.1987 на шахті «Первомайська» в/о «Первомайськвугілля»; з 20.10.1993 по 19.02.1994 на шахті «Сангарська»; з 13.10.1995 по 15.11.1998 у старательській артілі «Ентузіастів», як пільговий стаж за Списком № 1.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач 20.03.2019 звернувся до Рубіжанського ОУПФУ Луганської області із заявою про призначення пенсії згідно із статтею 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне страхування». На час звернення до відповідача із заявою позивачу виповнилося 53 роки, загальний страховий стаж для призначення пенсії складав 22 роки 01 місяць 21 день.
Позивач 23.04.2019 отримав рішення Рубіжанського ОУПФУ Луганської області від 08.04.2019 № 121 про відмову у призначенні пенсії, в якому зазначено, що при розгляді наданих позивачем документів встановлено, що пільговий стаж позивача становить 05 років 06 днів, що не достатньо для призначення пенсії. Також вказано, що до пільгового стажу не зараховано періоди роботи позивача з 19.09.1983 по 26.04.1984 та з 21.06.1986 по 12.01.1987 на шахті «Первомайська» в/о «Первомайськвугілля» та з 20.10.1993 по 19.02.1994 на шахті «Сангарська» у зв`язку з відсутністю довідок, які уточнюють пільговий характер роботи, необхідних для визначення права на достроковий вихід на пенсію.
З таким рішенням відповідача позивач не згоден, оскільки щодо вказаних періодів роботи в трудовій книжці позивача, наданій разом із заявою про призначення пенсії, наявні всі необхідні записи, здійснені належним чином.
Крім того, позивач звертався із відповідним запитом до ДП «Первомайськвугілля» про надання додаткових документів щодо роботи на шахті «Первомайська», на який отримав лист з повідомленням про неможливість надання інформації у зв`язку з залишенням документації на тимчасово окупованій території. У свою чергу, інформація про періоди, умови роботи та заробітну плату позивача на шахті «Первомайська» підтверджені довідками шахти «Первомайська» в/о «Первомайськвугілля» так званої ЛНР від 10.10.2017 № № 1901-1904, які, на думку позивача, мають бути враховані відповідачем з огляду на так звані «намібійські винятки».
Також вказано, що у червні 2018 року позивач звертався до відповідача з проханням направити запит до установ Російської Федерації про надання інформації, у тому числі, щодо роботи позивача у старательській артілі «Ентузіастів» у період з 13.10.1995 по 15.11.1998. Відповідачем з архівних установ було отримано документи на підтвердження роботи позивача на різних підприємствах Росії. Проте позивачу зміст таких документів не відомий.
Позивач вважає, що оскільки ним подано всі необхідні для призначення пенсії за віком на пільгових умовах документи, у відповідача відсутні законні підстави для відмови у призначенні пенсії.
Таким чином, позивач вважає, що рішення відповідача є протиправним та підлягає скасуванню.
Ухвалою суду від 02 травня 2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; визначено, що справа розглядатиметься за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (арк. спр. 1-2).
Від Рубіжанського ОУПФУ Луганської області через відділ діловодства, обліку та звернень громадян (канцелярію) суду 16 травня 2019 року за вх. № 27036/2019 надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог з таких підстав (арк. спр. 56-59).
Так, позивач 20.03.2019 звернувся із заявою про призначення пенсії згідно з абзацом 2 частини першої статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне страхування», у задоволенні якої відмовлено рішенням від 08.04.2019 № 121, оскільки загальний страховий стаж позивача складає 22 роки 01 місяць 21 день, пільговий стаж складає 5 років 0 місяців 06 днів та є недостатнім для призначення пенсії згідно з підпунктом 1 пункту 2 статті 114 цього Закону.
Оскільки записи в трудовій книжці позивача про роботу з 19.09.1983 по 26.04.1984 у шахтоуправлінні Первомайське в/о «Первомайськвугілля» та з 21.06.1986 по 12.01.1987 на шахті «Первомайська» в/о «Первомайськвугілля» не містять інформації про факт роботи протягом повного робочого дня під землею, а також відомостей про атестацію робочого місця позивача у період роботи з 20.10.1993 по 19.02.1994 на шахті «Сангарська» та з 13.10.1995 по 15.11.1998 у старательській артілі «Ентузіастів», позивачу потрібно надати відповідну уточнюючу довідку. За відсутності таких уточнюючих довідок, у відповідача відсутні підстави для зарахування цього стажу до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах.
Відповідач зауважує, що уточнююча довідка від 10.06.1998 № 18 про роботу позивача 20.10.1993 по 19.02.1994 на шахті «Сангарська» та з 13.10.1995 по 15.11.1998 у старательській артілі «Ентузіастів» не підписана керівником підприємства та головним бухгалтером, внаслідок чого не може вважатися належним доказом.
У свою чергу, довідки, видані адміністрацією м. Первомайська Луганської народної республіки, за час роботи позивача в шахтоуправлінні Первомайського виробничого об`єднання «Первомайськвугілля» також не можуть бути враховані, оскільки згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань Державне підприємство «Первомайськвугілля» зареєстроване в м. Гірське Попаснянського району Луганської області. При цьому, позивач надав копію листа від 26.01.2018 № 01/01- 74, яким керівництво ДП «Перовомайськвугілля» повідомляє, що не має можливості надати необхідні довідку, у зв`язку з тим, що архівні документи шахти «Первомайська» знаходяться на непідконтрольній Україні території. Відповідно до Переліку населених пунктів на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 № 1058, м. Первомайськ знаходиться на території, на якій органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Згідно зі статтею 9 Закону України від 15.04.2014 № 1207 «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь - які органи, їх посадові та службові особи тимчасово окупованій території та їх діяльності вважаються незаконними, якщо органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт, (рішення, документ), виданий органами, які знаходяться на тимчасово окупованій території, є недійсним і не створює правових наслідків.
Учасниками справи подано такі заяви, клопотання:
- разом з позовом позивачем подано клопотання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження (арк. спр. 42), про витребування доказів (арк. спр. 43), які вирішені ухвалою суду від 02.05.2019 (арк. спр. 1-2).
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд встановив таке.
З копій паспорта громадянина України та довідки про присвоєння ідентифікаційного номера судом встановлено такі відомості про позивача: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 (арк. спр. 10-11, 12).
Позивачем 20.03.2019 подано до Рубіжанського ОУПФУ Луганської області заяву про призначення/перерахунок пенсії за віком за статтею 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне страхування» (арк. спр. 62).
Згідно з розпискою-повідомленням разом із заявою позивачем додано такі документи: довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру; документи про місце проживання (реєстрації) особи; паспорт/посвідка НОМЕР_11; трудову книжку або документи про стаж НОМЕР_2 ; військовий квиток НОМЕР_3 , НОМЕР_4 , № НОМЕР_12, № НОМЕР_13, НОМЕР_6 ; диплом (свідоцтво, атестат) про навчання В № НОМЕР_14; довідка про джерела доходів з 01.07.2000 б/н, № 5108,б/н; довідка про заробітну плату за період страхового стажу до 01.07.2000 № № 714-715, 718-719; довідки, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислуги років, установлені для окремих категорій працівників № № 710-713, № 78к, № 40к, № № 716-717, б/н, № 1072, № 133, № 1072; документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637, - № 31-1231, № 717/2, № 186к, № 408, № 720, № № 598-599, б/н, № 597; інші документи № НОМЕР_7 , № НОМЕР_8 , № НОМЕР_9 , № НОМЕР_15 (арк. спр. 62 зв.).
За наслідками розгляду заяви та доданих до неї документів відповідачем прийнято рішення від 08 квітня 2019 року № 121 про відмову в призначенні пенсії, дослідженням змісту якого встановлено, що позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком згідно з пунктом 1 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» у зв`язку з відсутністю необхідного стажу на роботах з шкідливими і важкими умовами праці за списком № 1 (арк. спр. 19).
Так, розглянувши надані ОСОБА_1 документи, управлінням встановлено:
1) до пільгового стажу зараховано періоди роботи на шахті «Родина» з 13.04.1988 по 19.02.1990 та з 28.11.1991 по 14.09.1993, на шахті «Ентузіастів» ТОК «Куларзолото» з 06.03.1990 по 25.11.1991;
2) до пільгового стажу не зараховано періоди роботи з 19.09.1983 по 26.04.1984 та з 21.06.1986 по 12.01.1987 на шахті «Первомайська» в/о «Первомайськвугілля», з 20.10.1993 по 19.02.1994 на шахті «Сангарська» у зв`язку з відсутністю довідок, які уточнюють пільговий характер роботи, необхідних для визначення права на достроковий вихід на пенсію.
Таким чином, управлінням встановлено, що загальний страховий стаж складає 22 роки 01 місяць 21 день, пільговий стаж роботи складає 05 років 0 місяців 06 днів. Отже, для призначення пенсії за віком згідно з частиною другою статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне страхування» з 20.03.2019 не вистачає 5 років 0 місяців 0 днів.
Згідно з розрахунком стажу для призначення пенсії за віком до стажу позивача зарахована така трудова діяльність (арк. спр. 60 зв., 61 зв.):
з 01.09.1983 по 03.05.1984 - навчання у вищих/середніх навчальних закладах (8 міс. 3 дні);
з 10.05.1984 по 14.03.1985 - строкова військова служба (10 міс. 5 днів);
з 15.03.1985 по 25.05.1986 - військова служба в період бойових дій (3 р. 7 міс. 3 дні з урахуванням кратності);
з 26.05.1986 по 30.05.1986 - строкова військова служба (5 днів);
з 21.06.1986 по 12.01.1987 (6 міс. 22 дні);
з 20.01.1987 по 31.03.1988 (1 рік 2 міс. 12 днів);
з 13.04.1988 по 14.04.1988 (2 дні);
з 15.04.1988 по 22.05.1988 - робота за списком № 1 (1 міс. 8 днів );
з 23.05.1988 по 11.06.1988 (19 днів);
з 12.06.1988 по 05.07.1988 - робота за списком № 1 (24 дні);
з 06.07.1988 по 27.07.1988 (22 дні);
з 28.07.1988 по 02.08.1988 - робота за списком № 1 (5 днів);
з 03.08.1988 по 03.08.1988 (1 день);
з 04.08.1988 по 04.10.1988 - робота за списком № 1 (2 міс. 1 день);
з 05.10.1988 по 09.10.1988 - робота за списком № 1 (5 днів);
з 10.10.1988 по 15.10.1988 (6 днів);
з 16.10.1988 по 07.01.1989 - робота за списком № 1 (2 міс. 22 дні);
з 08.01.1989 по 21.01.1989 (14 днів);
з 22.01.1989 по 14.05.1989 - робота за списком № 1 (3 міс. 23 дні);
з 15.05.1989 по 03.06.1989 (19 днів);
з 04.06.1989 по 17.07.1989 - робота за списком № 1 (1 міс. 14 днів );
з 18.07.1989 по 25.07.1989 (8 днів);
з 26.07.1989 по 10.09.1989 - робота за списком № 1 (1 міс. 15 днів);
з 11.09.1989 по 16.09.1989 (6 днів);
з 17.09.1989 по 01.01.1990 - робота за списком №1 (3 міс. 15 днів);
з 02.01.1990 по 31.01.1990 (1 міс.);
з 01.02.1990 по 19.02.1990 - робота за списком № 1 (19 днів);
з 06.03.1990 по 25.11.1991 - робота за списком № 1 (1 рік 8 міс. 20 днів);
з 28.11.1991 по 29.11.1991 (2 дні);
з 30.11.1991 по 31.12.1991 - робота за списком № 1 (1 міс. 2 дні);
з 01.01.1992 по 09.04.1992 - робота за списком № 1 (3 міс. 9 днів);
з 10.04.1992 по 10.04.1992 (1 день );
з 11.04.1992 по 14.09.1993 - робота за списком № 1 (1 рік 5 міс. 4 дні);
з 20.10.1993 по 19.02.1994 (4 міс.);
з 24.02.1995 по 01.02.1996 (11 міс. 8 днів);
з 02.02.1996 по 01.06.1998 (2 роки 4 міс.);
з 22.03.1999 по 16.04.1999 (25 днів);
з 01.01.2012 по 31.12.2013 - добровільне страхування (2 роки);
з 01.02.2014 по 12.06.2015 (1 рік 4 міс. 12 днів);
з 01.07.2015 по 30.04.2018 - добровільне страхування (2 роки 10 міс.).
Дослідженням копії трудової книжки позивача від 19.09.1983 НОМЕР_2 (арк. спр. 13-18) встановлено, що у ній наявні такі записи про спірний період роботи позивача:
Шахтоуправління «Первомайське» в/о «Первомайськвугілля»:
19.09.1983 прийнятий учнем електрослюсаря на поверхні та направлений на навчання до міського ПТУ № 74, наказ від 19.09.1983 № 357 к;
10.02.1984 переведений учнем електрослюсаря підземного, наказ від 09.02.1984 № 45/к;
звільнений у зв`язку з призовом до лав Радянської Армії, наказ від 23.04.1984 № 129/к;
з 10.05.1984 по 30.05.1986 служба в лавах Радянської Армії, військовий квиток НОМЕР_3 ;
21.06.1986 прийнятий учнем прохідника підземним з повним робочим днем в шахті, наказ від 23.06.1986 № 230/к;
08.07.1986 направлений на курси в в/о «Первомайськвугілля», наказ від 07.07.1986 № 251/к;
22.09.1986 після курсів навчання присвоєна кваліфікація прохідника, посвідчення № 13192;
22.09.1986 переведений прохідником ІV-го розряду підземним, наказ від 22.09.1986 № 351/к;
Район Крайньої Півночі
Шахта «Сангарська» в/о «Якутвугілля»:
20.10.1993 прийнятий прохідником підземним з повним робочим днем під землею, наказ від 20.10.1993 № 340;
19.02.1994 звільнений за закінченням строку договору, наказ від 19.02.1994 № 407;
Старательська артіль «Ентузіастів»:
13.10.1995 прийнятий гірником очисного забою з повним робочим днем під землею, наказ від 13.10.1995 № 521;
15.11.1998 звільнений за закінченням промивного сезону, наказ від 15.11.1998 № 34.
Згідно з довідкою Державного підприємства «Первомайськвугілля» від 26.01.2018 № 01/1-74, наказом ДП «Первомайськвугілля» від 28.11.2014 № 16 припинено виробничу та фінансово-господарську діяльність відокремленого підрозділу шахта «Первомайська», тому що він знаходиться в зоні здійснення антитерористичної операції. У зв`язку з тим, що архівні документи шахта «Первомайська» знаходяться на непідконтрольній Україні території, надати довідки, необхідні для підтвердження пільгового стажу, не має можливості (арк. спр. 20).
Також позивачем до матеріалів справи надані копії довідок адміністрації м. Первомайська ЛНР від 10.10.2017 № № 1901-1905 про роботу позивача в Шахтоуправлінні «Первомайське» в/о «Первомайськвугілля» у період з 19.09.1983 по 12.01.1987, заробітну плату за цей період, участь у страйках, неоплачувані відпустки, дослідженням яких встановлено, що вони містять інформацію аналогічну, записам у трудовій книжці позивача (арк. спр. 21-25).
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і відзив учасників справи, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 46 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до частини першої, другої статті 5 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) цей Закон регулює відносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Виключно цим Законом визначаються: принципи та структура системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню; види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат; пенсійний вік чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на призначення пенсії за віком; мінімальний розмір пенсії за віком; порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов`язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування; організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування.
Відповідно до частини першої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. […].
Частиною другою статті 24 Закону № 1058-IV визначено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років.
Частиною першою статті 26 Закону № 1058-IV визначено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.
Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу:
з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - не менше 26 років; […].
Статтею 44 Закону № 1058-IV визначено, що:
- заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально (частина перша);
- заява про призначення пенсії за віком може бути подана застрахованою особою не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку (частина друга);
- органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності (частина третя).
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 45 Закону № 1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Згідно з частиною п`ятою статті 45 Закону № 1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Частиною першою статті 114 Закону № 1058-IV визначено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Відповідно до пункту 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім - тринадцятим цього пункту, страхового стажу: […]
з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 22 років у чоловіків і не менше 17 років у жінок; […].
Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п`ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону:
чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи;
жінкам - на 1 рік 4 місяці за кожний повний рік такої роботи.
Статтею 62 Закону № 1788-ХІІ визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Частиною другою статті 82 Закону № 1788-XII передбачено, що повідомлення про відмову в призначенні пенсії із зазначенням причин відмови та порядку оскарження орган, що призначає пенсії, видає або надсилає підприємству, організації або заявникові не пізніше 5 днів після винесення відповідного рішення.
Закон України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-ХІІ) відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.
Так, згідно з абзацом 2 частини першої статті 8 Закону № 2011-ХІІ час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Час навчання у професійно-технічному навчальному закладі зараховується до трудового стажу учня, слухача, у тому числі в безперервний і в стаж роботи за спеціальністю, що дає право на пільги, встановлені для відповідної категорії працівників, якщо перерва між днем закінчення навчання і днем зарахування на роботу за набутою професією не перевищує трьох місяців (абзац 1 частини першої статті 38 Закону України від 10.02.1998 № 103/98-ВР «Про професійно-технічну освіту»).
Аналогічна, за змістом, вимога міститься і у абзаці 1 пункту 26 Положення про професійно-технічний навчальний заклад, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.08.1998 № 1240, час навчання у професійно-технічному навчальному закладі зараховується до трудового стажу учня, слухача, у тому числі до безперервного і до стажу роботи за спеціальністю, що дає право на пільги, встановлені для відповідної категорії працівників, якщо перерва між днем закінчення навчання і днем зарахування на роботу за одержаною професією не перевищує трьох місяців.
Згідно з пунктом 2.1 розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів про призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (далі - Порядок № 22-1), до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.
Згідно з абзацами першим, третім пункту 4.1 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2). Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
Пунктом 4.2 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 встановлено, що при прийманні документів орган, що призначає пенсію:
1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;
2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;
3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;
4) видає пам`ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі.
Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України (абзац перший пункту 4.3 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1).
Згідно з абзацом першим пункту 4.7 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня1993 року № 637 (далі - Порядок № 637), визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Відповідно до пункту 20 Порядку № 637, у тих випадках, коли і трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, встановлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ організацій або їх правонаступників (додаток № 5).
У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 затверджено Порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі - Порядок № 383).
Зазначений Порядок № 383 регулює застосування Списків під час обчислення стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Відповідно до пункту 3 Порядку № 383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
Зазначена постанова набула чинності з 21.08.92. Це означає, що при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.92, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації (пункт 4.1 Порядку № 383).
Відповідно до пункту 4.3 Порядку № 383 у разі підтвердження цього права за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.97 (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць, до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи із шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.
Пунктом 10 Порядку № 383 встановлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637.
Відповідно до пункту 1 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами правці, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 1992 року № 442 (набула чинності 21.08.1992) (далі - Порядок № 442), атестація робочих місць за умовами праці (надалі - атестація) проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров`я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому.
Згідно приписів пункту 3 Порядку № 442 атестація проводиться згідно з цим Порядком та методичними рекомендаціями щодо проведення атестації робочих місць за умовами праці, що затверджуються Мінсоцполітики і МОЗ.
Відповідно до пункту 4 Порядку № 442 атестація робочих місць за умовами праці (далі - атестація) проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років.
Відомості про результати атестації робочих місць заносяться до карти умов праці, форма якої затверджується Мінсоцполітики разом з МОЗ (пункт 8 Порядку № 442).
Пунктом 10 Порядку № 442, окрім іншого, передбачено, що результати атестації використовуються при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.
З огляду на вищевикладене суд дійшов висновку, що уточнююча довідка може бути основним доказом підтвердження пільгового стажу в період роботи на відповідних посадах або за професіями в тих випадках, коли відсутня трудова книжка або відсутні відповідні записи трудовій книжці. Після 21 серпня 1992 року основними документами, які підтверджують пільговий стаж - період роботи на відповідних посадах або за професіями, які включені до Списків, є трудова книжка та документи, що підтверджують проведення атестації робочих місць за умовами праці, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, якими можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.
При цьому, значення трудової книжки та результатів атестації як основних документів, що підтверджують пільговий стаж роботи, встановлено статтею 62 Закону № 1788-ХІІ, і будь-які підзаконні нормативно-правові акти, які суперечать цьому положенню, не можуть бути застосовані до спірних правовідносин.
Отже, відсутність підтвердження вказаних обставин не породжує виникнення права на зарахування пільгового стажу.
Вказаний висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною, зокрема, у постановах від 10 березня 2015 року у справі № 21-51а15, від 17 березня 2015 року у справі № 21-585а14 року, від 17 листопада 2015 року у справі № 21-3287а15, від 12 квітня 2016 року № 21-6501а15, а також правовою позицією Верховного Суду, викладеною, зокрема, у постановах від 23 січня 2017 року у справі № 732/2003/14, від 30 січня 2018 року у справі № 506/384/17, від 05 червня 2018 року у справі № 466/455/17.
Судом встановлено, що відповідачем відмовлено у зарахуванні до пільгового стажу позивача період роботи з 19.09.1983 по 26.04.1984 та з 21.06.1986 по 12.01.1987 на шахті «Первомайська» в/о «Первомайськвугілля», з 20.10.1993 по 19.02.1994 на шахті «Сангарська», з 13.10.1995 по 15.11.1998 у старательській артілі «Ентузіастів».
Дослідженням записів у трудовій книжці позивача за період його роботи з 19.09.1983 по 26.04.1984 та з 21.06.1986 по 12.01.1987 на шахті «Первомайська» в/о «Первомайськвугілля» встановлено відсутність відповідних записів, що підтверджують зайнятість позивача повний робочий день на підземних роботах.
Відповідно, з огляду на приписи пункту 20 Порядку № 637 пільговий стаж має бути підтверджений уточнюючою довідкою підприємства.
Разом з тим, позивачем відповідачу уточнюючи довідки на підтвердження пільгового стажу не надані.
Як зазначає позивач, його пільговий стаж у цьому періоді підтверджений довідками адміністрації м. Первомайська ЛНР від 10.10.2017 № № 1901-1905 про роботу позивача в Шахтоуправлінні «Первомайське» в/о «Первомайськвугілля» у період з 19.09.1983 по 12.01.1987, які мають бути враховані в силу «намібійських винятків».
Проте, дослідженням цих довідок встановлено, що вони містять інформацію аналогічну, записам у трудовій книжці позивача, та не містять жодної інформації про пільговий характер роботи у цьому періоді. Тобто, ці довідки не містять інформації щодо предмета доказування, відповідно, не є належними доказами, тому не враховуються судом під час розгляду та вирішення справи.
Таким чином, судом встановлено, що оскільки документи, надані позивачем про період його роботи з 19.09.1983 по 26.04.1984 та з 21.06.1986 по 12.01.1987 на шахті «Первомайська» в/о «Первомайськвугілля», не містять інформації про пільговий характер цієї роботи, відповідач правомірно не зарахував такий стаж до стажу, що дає право на призначення пенсії за пунктом 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV.
У свою чергу зарахування періоду навчання та проходження строкової військової служби до пільгового стажу у повній мірі залежить від того чи була особа працевлаштована протягом трьох місяців після закінчення навчання на роботу за набутою професією, що дає право на пільги, встановлені для відповідної категорії працівників, а також від того, чи працювала особа за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, на час призову на військову службу.
Оскільки, як встановлено судом, відсутні підстави для віднесення роботи позивача з 19.09.1983 по 26.04.1984 на шахті «Первомайська» в/о «Первомайськвугілля» до стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, відповідно відсутні підстави для віднесення до такого стажу й періоду навчання позивача у професійно-технічному навчальному закладі та його строкової військової служби.
Відповідно твердження позивача в цій частині відхиляються судом як необгрунтовані.
Що стосується періоду роботи позивача з 20.10.1993 по 19.02.1994 на шахті «Сангарська», з 13.10.1995 по 15.11.1998 у старательській артілі «Ентузіастів», суд зазначає таке.
Дослідженням записів у трудовій книжці позивача за вказаний період встановлено, що такі записи містять інформацію про повний робочий день під землею, тобто про пільговий характер виконуваної роботи.
Зважаючи на вищевикладені положення чинного законодавства, суд вважає, що відповідач безпідставно вимагає від позивача надання уточнюючих довідок підприємства за цей період роботи.
Проте, судом встановлено, що записи за вказаний період роботи не містять інформації про проведення атестації цих робочих місць, що унеможливлює зарахування цього стажу роботи до пільгового, який дає право на призначення пенсії за пунктом 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV.
Суд також вважає за необхідне зазначити, що відповідно до статті 1 Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав в галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року пенсійне забезпечення громадян держав-учасників цієї Угоди і членів їх сімей здійснюється за законодавством держави, на території якої вони проживають.
Суд звертає увагу, що відповідно до частини першої статті 9 Конституції України чинні міжнародні договори, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.
Згідно з частиною першою статті 15 Закону України «Про міжнародні договори України» чинні міжнародні договори України підлягають сумлінному дотриманню Україною відповідно до норм міжнародного права.
Відповідно до основних положень Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року, членами якої є Україна та Російська Федерація, Уряди держав-учасниць цієї Угоди, керуючись статтями 2, 4 Угоди про створення Співдружності Незалежних Держав , виходячи з необхідності захисту прав громадян в області пенсійного забезпечення, усвідомлюючи, що кожна держава-учасниця Співдружності повинна нести безпосередню відповідальність за пенсійне забезпечення своїх громадян, визнаючи, що держави-учасниці Співдружності мають зобов`язання щодо непрацездатних осіб, які придбали право на пенсійне забезпечення на їхній території або на території інших республік за період їх входження в СРСР і реалізують це право на території держав-учасниць Угоди, визнаючи необхідність неухильного дотримання зобов`язань за міжнародними угодами, укладеними СРСР по питань пенсійного забезпечення.
Статтею 4 Угоди передбачено, що Держави-учасниці Угоди проводять політику гармонізації законодавства про пенсійне забезпечення.
Відповідно до частини другої статті 6 Угоди для встановлення права на пенсію, в тому числі пенсій на пільгових умовах і за вислугу років, громадянам держав-учасниць Угоди враховується трудовий стаж, набутий на території будь з цих держав, а також на території колишнього СРСР за час до набрання чинності цієї Угоди.
Зі змісту наведених норм вбачається, що пенсія призначається за нормами законодавства країни, де проживає особа, а стаж, набутий на території однієї із зазначених в Угоді держав, зараховується до пільгового у разі, якщо такий стаж взаємно визначений Сторонами.
Судом встановлено, що постановою Ради міністрів РСФСР від 02 жовтня 1991 року № 517 установлено, що під час призначення громадянам пенсії у відповідності з Законом РСФСР «Про державні пенсії в РСФСР» застосовуються на території РСФСР затверджені Кабінетом Міністрів СРСР від 26 січня 1991 року № 10 «Про затвердження Списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення» з додатками та змінами, внесеними постановами Кабінету Міністрів СРСР від 23 липня 1991 року № 497 та від 09 серпня 1991 року № 591. Вказані Списки з доданими доповненнями та змінами вводяться в дію з 01.01.1992.
Пунктом 4 цієї Постанови постановлено керівникам підприємств (об`єднань), організацій забезпечити своєчасну підготовку до введення в дію Списків № 1 та 2. Провести атестацію робочих місць та вжити необхідних заходів до поліпшення умов праці. Визначити за участю профсоюзів перелік робочих місць, найменувань професій та посад, працівникам яких у відповідності з зазначеними Списками установлено пільгове пенсійне забезпечення, та ознайомити з ними працюючих.
Міністерством праці та зайнятості населення РСФСР наказом від 08 січня 1992 року № 2 затверджено Інструкцію про порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці.
Суд зауважує, що з 01.01.2014 в Російській Федерації замість атестації робочих місць введена спеціальна оцінка умов праці, яка повинна проводитися відповідно до Федерального закону від 28.12.2013 № 426-ФЗ «Про спеціальну оцінку умов праці».
Відповідно до пункту 2 листа Мінпраці Російської Федерації від 13.03.2014 № 17-3/В-113 результати атестації робочих місць за умовами праці, оформлені після 31.12.2013, використовуватися не можуть. В силу частини дванадцятої статті 209 Трудового кодексу РФ в старій редакції атестація проводилася в порядку, затвердженому Наказом Міністерства охорони здоров`я Росії від 26.04.2011 № 342н.
Таким чином, діючим законодавством Російської Федерації у період з 01.01.1992 по 01.01.2014 було передбачено проведення атестації робочого місця за умовами праці.
З огляду на викладене, суд вважає, що віднесення періоду роботи позивача з 20.10.1993 по 19.02.1994 на шахті «Сангарська», з 13.10.1995 по 15.11.1998 у старательській артілі «Ентузіастів» до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії за пунктом 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV можливе за умови підтвердження атестації цих робочих місць.
Проте, надані позивачем разом із заявою про призначення пенсії документи, а також отримані з РФ відповідачем на відповідні запити, не містять інформації про проведення атестації цих робочих місць щодо умов праці, віднесених до Списку № 1.
Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідачем правомірно відмовлено у зарахуванні цього стажу до пільгового стажу, дає право на призначення пенсії за пунктом 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що рішення відповідача від 08 квітня 2019 року № 121 про відмову позивачу у призначенні пенсії за віком відповідає критеріям правомірності, визначеним частиною другою статті 2 КАС України, тому у суду відсутні підставі для визнання його неправомірним та скасування.
Інші позовні вимоги є похідними та залежать від задоволення вимоги щодо визнання протиправним та скасування рішення про відмову у призначенні пенсії, тому у їх задоволенні слід також відмовити.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов`язаний оцінити, виконуючи свої зобов`язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з того, що за правилами, визначеними статтею 139 КАС України, у разі відмови у задоволенні позову, понесені позивачем судові витрати йому не відшкодовуються.
Керуючись статтями 2, 72, 77, 90, 94, 139, 241-246, 250, 255, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (місцезнаходження: 93009, Луганська область, місто Рубіжне, вулиця Студентська, будинок 35-А, код за ЄДРПОУ 41245565) про визнання неправомірним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя К.О. Пляшкова