Ухвала суду № 81790238, 16.05.2019, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.05.2019
Номер справи
360/1045/19
Номер документу
81790238
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

16 травня 2019 року СєвєродонецькСправа № 360/1045/19

Луганський окружний адміністративний суд

у складі головуючого судді Чернявської Т.І.,

за участю

секретаря судового засідання Шляхтун М.М.,

позивача - ОСОБА_1

та

представників сторін:

від позивача - Дашко Ю.І. (ордер від 27.12.2018 серії ЛГ № 009701,

свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю

від 17.01.2008 № 883)

від І відповідача - не прибув

від ІІ відповідача - Жердєва О .В. (довіреність від 21.03.2019 № 620)

розглянувши у підготовчому засіданні клопотання ОСОБА_1 про призначення комплексної судово-медичної експертизи стану здоров`я у справі за позовом

ОСОБА_1

до Сєвєродонецької міської ради в особі призовної комісії м. Сєвєродонецька, Сєвєродонецького міського військового комісаріату

про визнання протиправним та скасування рішення призовної комісії, визнання протиправними дій,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Луганського окружного адміністративного суду на розгляді перебуває справа за позовом ОСОБА_1 (далі - позивач) до Сєвєродонецької міської ради в особі призовної комісії м. Сєвєродонецька (далі - І відповідач), Сєвєродонецького міського військового комісаріату (далі - ІІ відповідач), в якому позивач просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення призовної комісії м. Сєвєродонецька, оформлене протоколом від 23 листопада 2018 року № 17, про придатність ОСОБА_1 до військової служби та направлення матеріалів до правоохоронних органів;

- визнати протиправними дії Сєвєродонецького міського військового комісаріату щодо виписки ОСОБА_1 повістки від 27 жовтня 2018 року про необхідність з`явитися 22 листопада 2018 року о 8.00 годині для відправки на збірний пункт.

Разом з позовною заявою позивачем подано клопотання про призначення комплексної судово-медичної експертизи стану здоров`я (арк. спр. 25).

Ухвалою від 18 березня 2019 року про відкриття провадження у справі вирішено розглядати дану справу за правилами загального позовного провадження, по справі призначено підготовче засідання (арк. спр. 1-3).

Згідно з частиною першою статті 179 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) для виконання завдання підготовчого провадження в кожній судовій справі, яка розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче засідання.

Відповідно до частин першої, другої статті 173 КАС України підготовку справи до судового розгляду здійснює суддя адміністративного суду, який відкрив провадження в адміністративній справі. Завданням підготовчого провадження є: 1) остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу; 2) з`ясування заперечень проти позовних вимог; 3) визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів; 4) вирішення відводів; 5) визначення порядку розгляду справи; 6) вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті.

Частиною першою, пунктом 8 частини другої статті 180 КАС України регламентовано, що підготовче засідання проводиться судом з повідомленням учасників справи, у підготовчому засіданні суд вирішує питання про призначення експертизи, виклик у судове засідання експертів, свідків, залучення перекладача, спеціаліста.

У підготовчому засіданні суд постановляє ухвалу (ухвали) про процесуальні дії, що необхідно вчинити до закінчення підготовчого провадження та початку судового розгляду справи по суті (частина перша статті 183 КАС України).

Відповідно до поданого клопотання, позивач просить призначити у справі комплексну судово-медичну експертизу, проведення якої доручити експертам комунального закладу охорони здоров`я Харківське обласне бюро судово-медичної експертизи. На вирішення перед експертом (експертами) поставити питання:

- які хвороби (захворювання, стан, фізичні вади) або їх несприятливі наслідки маються у ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка давність їх виникнення і чи є серед них такі, що визначають ступінь придатності до військової служби згідно Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, зазначеного в Додатку 1 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14 серпня 2008 року № 402, і якщо так, то які саме з них?

- чи є у ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , об`єктивна можливість, за наявності конкретного патологічного стану, виконувати обов`язки військової служби або бути придатним до військової служби?

- яка ступінь придатності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до військової служби?

Клопотання обґрунтоване тим, що позивач за станом свого здоров`я є непридатним до військової служби у мирний час (має захворювання, які обмежують придатність до військової служби). У зв`язку з цим виникає необхідність у встановленні стану здоров`я та наявності у позивача певних захворювань, що має значення для справи, а для цього потрібні спеціальні знання у сфері медицини, без яких встановити відповідні обставини неможливо. Позивач вважає, що для встановлення стану його здоров`я і придатності до військової служби необхідно проведення комплексної судово-медичної експертизи, із залученням спеціалістів різних напрямків медицини.

У підготовчому засіданні позивач та його представник клопотання про призначення комплексної судово-медичної експертизи стану здоров`я підтримали.

Представник Сєвєродонецької міської ради в особі призовної комісії м. Сєвєродонецька у підготовче засідання не прибула, про дату, час і місце підготовчого засідання відповідач повідомлений належним чином (арк. спр. 155). Клопотанням від 16 травня 2019 року представник І відповідача просить провести підготовче засідання за її відсутності (арк. спр. 156).

Представник Сєвєродонецького міського військового комісаріату у підготовчому засіданні проти клопотання про призначення комплексної судово-медичної експертизи стану здоров`я позивача заперечувала, про що подала письмові заперечення від 14 травня 2019 року № 1045, в яких просить відмовити позивачу у задоволенні клопотання про призначення у справі комплексної судово-медичної експертизи, проведення якої доручити експертам комунального закладу охорони здоров`я Харківське обласне бюро судово-медичної експертизи (арк. спр. 158).

ІІ відповідач зазначив, що відповідно до вимог пункту 1.4 Інструкції про проведення судово-медичної експертизи визначення придатності за станом здоров`я до військової служби призовників не належить до компетенції судово-медичної експертизи. Вказане питання вирішує згідно з пунктом 1.1 розділу 1 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України військово-лікарська експертиза, для проведення якої створюються військово-лікарські комісії (ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Для керівництва і контролю за діяльністю ВЛК військового комісаріату у Луганському обласному військовому комісаріаті створена обласна ВЛК, яка має право переглядати постанови ВЛК міського військового комісаріату. У порядку контролю на вказану ВЛК також покладається огляд (переогляд) призовників. Крім того, з огляду на те, що 13 лютого 2019 року призовником ОСОБА_1 до Сєвєродонецького військового комісаріату надано довідку від 31 січня 2019 року № 1124 про те, що він зараз навчається на другому курсі денного відділення Східноукраїнського національного університету імені В. Даля, позивач згідно з пунктом 8 статті 17 Закону України від 25 березня 1992 року № 2232-XII «Про військовий обов`язок і військову службу» має право на відстрочку від призову на строкову військову службу для здобуття освіти на весь період навчання до 30 червня 2021 року.

Вирішуючи клопотання позивача, суд виходить з такого.

Частиною першою статті 101 КАС України визначено, що висновок експерта - це докладний опис проведених експертом досліджень, зроблені у результаті них висновки та обґрунтовані відповіді на питання, поставлені перед експертом, складений у порядку, визначеному законодавством.

Відповідно до частини другої статті 101 КАС України предметом висновку експерта може бути дослідження обставин, які входять до предмета доказування та встановлення яких потребує наявних у експерта спеціальних знань. Предметом висновку експерта не можуть бути питання права.

Згідно з частиною першою статті 102 КАС України суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов:

1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо;

2) жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності.

Згідно з частиною першою статті 15 Закону України від 25 березня 1992 року № 2232-XII «Про військовий обов`язок і військову службу» на строкову військову службу призиваються придатні для цього за станом здоров`я громадяни України чоловічої статі, яким до дня відправлення у військові частини виповнилося 18 років, та старші особи, які не досягли 27-річного віку і не мають права на звільнення або відстрочку від призову на строкову військову службу (далі - громадяни призовного віку).

Частиною першою статті 71 Закону України від 19 листопада 1992 року № 2801-XII «Основи законодавства України про охорону здоров`я» передбачено, що проведення судово-медичної і судово-психіатричної експертизи призначається особою, яка проводить дізнання, слідчим, прокурором або судом у порядку, встановленому законодавством, для вирішення питань, що потребують спеціальних знань в сфері судової медицини або судової психіатрії.

Згідно з пунктом 1.1 Інструкції про проведення судово-медичної експертизи, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров`я України від 17 січня 1995 року № 6 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 26 липня 1995 року за № 254/790, судово-медична експертиза проводиться з метою дослідження на підставі спеціальних знань матеріальних об`єктів, що містять інформацію про обставини справи, яка перебуває в провадженні органів дізнання, слідчого, прокурора чи суду. Пунктом 1.4. вказаної Інструкції визначено, що до компетенції судово-медичної експертизи належить: 1.4.1. Експертиза трупів у випадках насильницької смерті; 1.4.2. Експертиза трупів при підозрі застосування насилля або з інших обставин, що обумовлюють необхідність такої експертизи; 1.4.3. Експертиза потерпілих, обвинувачених та інших осіб; 1.4.4. Експертиза речових доказів; 1.4.5. Експертиза за матеріалами кримінальних та цивільних справ.

Статтею 70 Закону України від 19 листопада 1992 року № 2801-XII «Основи законодавства України про охорону здоров`я» передбачено:

військово-лікарська експертиза визначає придатність до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов`язаних, встановлює причинний зв`язок захворювань, поранень і травм з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям;

військово-лікарська експертиза здійснюється військово-лікарськими комісіями, які створюються при військових комісаріатах і закладах охорони здоров`я Міністерства оборони України, Служби безпеки України та інших військових формувань, а також Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України;

порядок організації та проведення військово-лікарської експертизи встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до статті 70 Основ законодавства України про охорону здоров`я, постановою Кабінету Міністрів України від 07 вересня 1993 року № 708 «Про порядок організації та проведення військово-лікарської експертизи» зобов`язано Міністерство оборони України розробити Положення про військово-лікарську експертизу та медичний огляд в Збройних Силах, в якому, зокрема, визначити:

основи організації військово-лікарської експертизи в Збройних Силах;

порядок медичного огляду призовників, військовозобов`язаних, громадян, які виявили бажання вступити до військово-навчальних закладів, військовослужбовців і членів їхніх сімей;

порядок медичного огляду льотного складу авіації;

порядок встановлення причинного зв`язку захворювань, поранень і травм у військовослужбовців, військовозобов`язаних, призваних на збори, колишніх військовослужбовців з проходженням військової служби;

перелік хвороб і фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби в Збройних Силах;

перелік військових формувань, на які поширюватиметься Положення.

Наказом Міністерства оборони України від 14 серпня 2008 року № 402, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2008 року за №1109/15800, затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі - Положення № 402).

Пунктами 1.1-1.3 Положення № 402 встановлено, що військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров`я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов`язаних, установлює причинний зв`язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Військово-лікарська експертиза - це медичний огляд допризовників, призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов`язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військово-навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів Міністерства оборони України (далі - ВВНЗ), учнів військових ліцеїв; колишніх військовослужбовців; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), компонентами ракетного палива (далі - КРП), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами I-II груп патогенності; працівників допоміжного флоту Військово-Морських Сил Збройних Сил України (далі - ВМС Збройних Сил України); визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом; установлення причинного зв`язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов`язаних, резервістів.

Основними завданнями військово-лікарської експертизи є: добір громадян України, придатних за станом здоров`я до військової служби, для укомплектування Збройних Сил України; аналіз результатів медичного огляду та розробка заходів щодо комплектування Збройних Сил України особовим складом, придатним до військової служби за станом здоров`я; контроль за організацією і станом лікувально-оздоровчої роботи серед призовників, аналіз результатів і розроблення пропозицій із удосконалення цієї роботи; контроль за організацією, проведенням і результатами лікувально-діагностичної роботи у військових, цивільних лікувальних закладах та медичних підрозділах військових частин, що стосується військово-лікарської експертизи; надання методичної та практичної допомоги з питань військово-лікарської експертизи військово-лікарським комісіям, лікувальним закладам Міністерства оборони України; визначення причинного зв`язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтва) у військовослужбовців, військовозобов`язаних, резервістів, які призвані на збори, у осіб, звільнених із військової служби, а також причинного зв`язку захворювань, поранень, які заподіяли військовослужбовцям смерть; розроблення спільно з головними медичними спеціалістами Міністерства охорони здоров`я України (далі - МОЗ України) і Міністерства оборони України вимог щодо стану здоров`я призовників, кандидатів на навчання у ВВНЗ, військовослужбовців, громадян, які приймаються на військову службу за контрактом, резервістів для найдоцільнішого використання їх на військовій службі; визначення ступеня придатності військовослужбовців до військової служби у зв`язку з їх звільненням; проведення наукової роботи з питань військово-лікарської експертизи; підготовка кадрів для військово-лікарських комісій.

Отже, військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров`я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов`язаних, установлює причинний зв`язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Згідно з пунктом 2.1 Положення № 402 для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).

Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця.

Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов`язкові до виконання.

Відповідно до пункту 2.2 Положення № 402 штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК); ВЛК регіону; ВЛК евакуаційного пункту; ВЛК пересувної госпітальної бази.

Штатні ВЛК комплектуються лікарями із клінічною підготовкою за однією з лікарських спеціальностей (терапія, хірургія, неврологія, психіатрія, оториноларингологія, офтальмологія, організація охорони здоров`я тощо), з досвідом роботи у військових частинах та лікувальних закладах. Залучати особовий склад штатних ВЛК для вирішення питань та завдань, не пов`язаних із військово-лікарською експертизою, забороняється.

Підпунктом 2.3.1 пункту 2.3 Положення № 402 визначено, що Центральна військово-лікарська комісія є органом військового управління, який здійснює керівництво ВЛК регіонів у Збройних Силах України та є керівним органом із військово-лікарської експертизи в Збройних Силах України.

Отже, визначення придатності до військової служби є питанням, яке вирішується під час військово-лікарської експертизи, та не може бути предметом судово-медичної експертизи.

Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для призначення у справі комплексної судово-медичної експертизи стану здоров`я позивача, внаслідок чого клопотання позивача не підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 102, 173, 180, 181, 183, 241, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання ОСОБА_1 про призначення комплексної судово-медичної експертизи стану здоров`я відмовити.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення та оскарженню в апеляційному порядку окремо від рішення суду не підлягає. Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.

Згідно з частиною третьою статті 243 КАС України повний текст ухвали складено 17 травня 2019 року.

СуддяТ.І. Чернявська