Рішення № 81789622, 17.05.2019, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.05.2019
Номер справи
300/480/19
Номер документу
81789622
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"17" травня 2019 р. справа № 300/480/19

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Остап?юка С.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Коломийського об`єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання неправомірними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

05.03.2019 ОСОБА_1 (далі – позивач) звернувся в суд з адміністративним позовом до Коломийського об`єднаного управління Пенсійного фонду України (далі – відповідач) про визнання неправомірними дій щодо відмови у призначенні пенсії згідно з пунктом “б” статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, зобов`язання вчинити дії щодо витребування довідки, зобов`язання призначити пенсію за віком на пільгових умовах за списком № 2 із врахуванням періоду роботи з 03.07.1985 до 21.07.2002, зобов`язання нарахувати та виплатити пенсію за віком з 25.09.2018, зобов`язання нарахувати та виплатити індексацію пенсії та компенсацію втрати частини доходів при нарахуванні пенсії за період з 25.09.2018 до 01.03.2019.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11.03.2019 позовну заяву ОСОБА_1 до Коломийського об`єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання неправомірними дій та зобов`язання вчинити певні дії залишено без руху та надано позивачу десятиденний строк для усунення її недоліків, які позивачем у встановлений судом строк усунено.

18.04.2019 ухвалою суду, з врахуванням уточнених, після залишення позовної заяви без руху, позовних вимог відкрито провадження за позовом ОСОБА_1 до Коломийського об`єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання неправомірними дій щодо відмови у призначенні пенсії згідно з пунктом “б” статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, зобов`язання вчинити дії щодо витребування довідки, зобов`язання призначити пенсію за віком на пільгових умовах за списком №2 із врахуванням періоду роботи з 03.07.1985 до 21.07.2002, зобов`язання нарахувати та виплатити пенсію за віком з 25.09.2018, а справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому проваджені).

Заявлені позовні вимоги, мотивовані тим, що відповідач протиправно, за наявності підтверджуючих документів про наявність пільгового стажу, відмовив у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 2. Вважає протиправною відмову відповідача в призначенні пенсії, у зв`язку із чим просить зобов`язати призначити та виплачувати пенсію за віком на пільгових умовах з 25.09.2018.

Відповідач направив відзив на позовну заяву, в якому позовних вимог не визнав, просив в задоволенні позову відмовити на тій підставі, що 27.08.2018 позивач звернувся із заявою про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 2 згідно частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». 26.11.2018 відповідачем відмовлено позивачу у призначенні пенсії у зв`язку із відсутністю необхідного стажу роботи на пільгових умовах. Зазначені у трудовій книжці записи про займану посаду відповідачем не беруться до уваги, оскільки не містять відомостей про характер виконуваної роботи та про зайнятість повного робочого дня. Крім того, відсутні відомості про результати атестації робочих місць.

Подані 03.05.2019 в спрощеному позовному провадженні незначної складності без повідомлення учасників справи, одночасно з відзивом на позовну заяву, клопотання про залучення до даної адміністративної справи третьої особи, витребування доказів та розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін, суд, на підставі частини 2 статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, залишив без розгляду, як безпідставні та необґрунтовані.

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, встановив наступне.

27.08.2018 ОСОБА_1 , з досягненням 55 років та наявності загального стажу роботи 37 років 5 місяців 4 дні, з них 17 років 19 днів пільгового стажу, звернувся до Коломийського об`єднаного Управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області із заявою та відповідними документами про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 2.

Листом відповідача від 27.11.2018 за №13401/03-1 повідомлено позивача, що на підставі рішення відповідача від 26.11.2018 йому відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за списком №2 відповідно до частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» в зв`язку з відсутністю необхідного стажу роботи на пільгових умовах.

Підставою для відмови у призначенні пенсії на пільгових умовах слугували висновки відповідача про те, що згідно записів трудової книжки, позивач працював з 03.07.1985 до 21.07.2002 в ПАТ «Коломийський завод комплектних розподільчих пристроїв» на посаді пресувальника виробів з пластмас. Однак, вказаний період не врахований в стаж роботи на пільгових умовах у зв`язку із відсутністю довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній та документів, що підтверджують атестацію робочого місця позивача.

Закон України «Про пенсійне забезпечення» відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій.

Закон спрямований на те, щоб повніше враховувалася суспільно корисна праця як джерело зростання добробуту народу і кожної людини, встановлює єдність умов і норм пенсійного забезпечення робітників, членів колгоспів та інших категорій трудящих.

Закон гарантує соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв`язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки.

Відповідно до статті 2 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за цим Законом призначаються: трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років.

Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Відповідно до пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Також, відповідно до частини 1 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті.

Згідно з частиною 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Відповідно до статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» за №461 від 24.06.2016 затверджено список № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Розділом ХХХІІІ списку № 1 встановлено, що умови праці робітників – пресувальників виробів з пластмас дають право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України за №637 від 12.08.1993, встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, а за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами (пункт 1, 2 Порядку). У тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (пункт 20 Порядку).

Також, згідно статті 48 Кодексу законів про працю України трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.

До трудової книжки заносяться відомості про роботу, заохочення та нагороди за успіхи в роботі на підприємстві, в установі, організації; відомості про стягнення до неї не заносяться.

Наказом Міністерства праці України за №58 від 29.07.1993 затверджено Інструкцію про порядок ведення трудових книжок працівників.

Відповідно до пункту 1.1 «Загальні положення» Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.

Також, відповідно пункту 1 до Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постанов Кабінету Міністрів України за №637 від 12.08.1993, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Таким чином, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Суд встановив, що згідно записів у трудовій книжці позивача серії НОМЕР_1 позивач в період з 03.07.1985 до 21.07.2002 з працював в Коломийському заводі комплектних розподільчих пристроїв на посаді пресувальника виробів з пластмас, і така посада, згідно з списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України за №461 від 24.06.2016, дає право позивачу на пенсію за віком на пільгових умовах.

Як наслідок, суд встановив, наявність у позивача 55 років, 37 років 5 місяців 4 днів загального стажу роботи, з них більше 12 та 6 місяців пільгового стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України за №461 від 24.06.2016.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Щодо обґрунтувань відповідача про необхідність довідки про підтвердження трудового стажу для призначення пенсії, як на підставу для відмови у призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах, то необхідність такої довідки виникає у випадку відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, а в даних правовідносинах у позивача наявна трудова книжка та відповідні у ній записи про роботу та відповідний стаж роботи позивача, то відсутня необхідність надати відповідачу уточнюючої довідки підприємства, тому вказані обґрунтування відповідача є безпідставними.

Щодо твердження відповідача про відсутність у трудовій книжці позивача відомостей про його зайнятість протягом повного робочого дня, як на підставу для відмови у призначенні пенсії позивача, то Інструкцією про порядок ведення трудових книжок працівників не передбачено внесення до трудової книжки відомостей про повні робочі дні, а передбачено внесення відомості про працівника: прізвище, ім`я та по батькові, дата народження; відомості про роботу, переведення на іншу постійну роботу, звільнення; відомості про нагородження і заохочення: про нагородження державними нагородами України та відзнаками України, заохочення за успіх у роботі та інші заохочення відповідно до чинного законодавства України; відомості про відкриття, на які видані дипломи, про використані винаходи і раціоналізаторські пропозиції та про виплачені у зв`язку з цим винагороди. Внесені до трудової книжки позивача відомості про періоди роботи позивача не викликають у суду сумнівів щодо зайнятості позивача на відповідних посадах повного робочого дня.

Неврахування відповідачем до пільгового стажу роботи позивача періоду його роботи з 22.08.1992 до 06.10.1994 з тих підстав, що атестація робочих місць проведена 07.10.1999, не обґрунтовую відмову у призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 2, оскільки, відповідно до пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» необхідною умовою для призначення пенсії за віком чоловікам на пільгових умовах є наявність 55 років, стаж роботи не менше 30 років, з них не менше 12 років 6 місяців на роботах із шкідливими і важкими умовами праці. У позивача наявні: 55 років, стаж роботи 37 років 5 місяців 4 дні, з них пільговий стаж роботи 17 років 19 днів. Відповідачем підтверджується можливість зарахування до пільгового стажу роботи позивача період його роботи з 03.07.1985 до 21.08.1992 та з 07.10.1994 до 21.07.2002, оскільки за ці період проведено атестацію робочих місць підприємства, де працював позивач. Тому, наявність у позивача пільгового стажу з 03.07.1985 до 21.08.1992 та з 07.10.1994 до 21.07.2002, без врахування період роботи позивача з 22.08.1992 до 06.10.1994, становить більше 12 років 6 місяців на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, що дає право позивачу на отримання пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 2.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що відповідач безпідставно відмовив позивачу в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2, а належним способом захисту порушеного відповідачем права позивача, є визнання протиправною відмову відповідача у призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах та зобов`язання відповідача призначити та виплатити з 26.09.2018 позивачу пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Решта позовних вимог задоволенню не підлягають, оскільки охоплені вимогами про зобов`язання відповідача призначити та виплатити з 26.09.2018 позивачу пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

За таких обставин, суд вважає адміністративний позов позивача обґрунтованим, тому позовні вимоги підлягають до задоволення.

Частина 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, враховуючи, що заявлені позовні вимоги підлягають до задоволення, позивач, квитанцією за № 147 від 16.04.2018 підтвердив сплату судового збору в розмірі 2 305, 20 гривень, за подання даного адміністративного позову, суд робить висновок про стягнення на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача сплачений судовий збір в розмірі 2 305, 20 гривень.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Коломийського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (індекс 78200, вулиця Валова, будинок 47-А, місто Коломия, Івано-Франківська область, код ЄДРПОУ 37904176) у призначенні ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Зобов`язати Коломийське об`єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (індекс 78200, вулиця Валова, будинок 47-А, місто Коломия, Івано-Франківська область, код ЄДРПОУ 37904176) призначити та виплатити з 26.09.2018 ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) за рахунок бюджетних асигнувань Коломийського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (індекс 78200, вулиця Валова, будинок 47-А, місто Коломия, Івано-Франківська область, код ЄДРПОУ 37904176) сплачений судовий збір в розмірі 2 305 (дві тисячі триста п`ять) гривень 20 копійок.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Остап`юк С.В.