Рішення № 81789075, 17.05.2019, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.05.2019
Номер справи
280/1302/19
Номер документу
81789075
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

17 травня 2019 року Справа № 280/1302/19 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сацького Р.В., при секретарі Серебрянниковій О.А., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за правилами спрощеного провадження

за позовом ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 НОМЕР_2 )

до Енергодарського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (юридична адреса: 71503, Запорізька область, м, Енергодар, вул. Українська, буд. 4 - А, код ЄДРПОУ 41249795),

про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

26 березня 2019 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі по тексту – позивач) до Енергодарського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі по тексту – відповідач), в якому позивач просить суд:

- визнати протиправними дії відповідача щодо застосування до розміру пенсії позивача обмеження її виплати у розмірі 11004,48 грн.;

- зобов`язати відповідача виплачувати позивачу пенсію в раніше встановленому розмірі, а саме 14797,22 грн., без обмеження її розміром в 11004,48 грн., з урахуванням максимального розміру пенсії станом на 01.01.2018, починаючи з 01.01.2018 та доплатити не виплачену різницю.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що, з 20.02.2017 перебуває на обліку в Енергодарському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримує пенсію у відповідності до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Розмір пенсії становив при призначенні 14797,22 грн., проте, з 01.10.2017 у зв`язку з проведенням пенсійної реформи, відповідачем було переглянуто розмір пенсії позивача, розмір пенсії складав 11008,98 грн. Тобто, на думку позивача, починаючи з 01.01.2018 позивач отримує 11004,48 грн., а повинен отримувати 13730,00, починаючи з 01.07.2018 мав би отримувати 14350,00 грн., а з 01.12.2018 повинен вже отримувати повний розмір пенсії, а саме 14797,22 грн., оскільки зі 01.12.2018 такий розмір не перевищує 10 прожиткових мінімумів для осіб, які втратили, працездатність. За зверненням до відповідача стосовно пенсійної виплати, відповідач вказав, що 01.10.2017 було проведено пенсійну реформу відповідно до якої, пенсії перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосування оцінки страхового стажу 1%. Позивач вважає, що відповідач своїми діями порушив його законні права та інтереси, оскільки вони ґрунтуються на безпідставних мотивах і не відповідають критеріям правомірності, тому є протиправними.

Ухвалою суду від 01.04.2019 відкрито спрощене позовне провадження без виклику (повідомлення) сторін в адміністративній справі № 280/1302/19. Відповідачу запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.

Представник відповідача через канцелярію суду (вх. №16133) подав до суду відзив на позов. Позов відповідачем не визнаний, просить відмовити позивачу у задоволенні позову, та зазначає, що позивачу призначена пенсія в розмірі 14797,22 грн., з наступним перерахунком, в зв`язку із уточненням даних про щомісячну середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) за лютий-березень 2017 року. За результатом перерахунку розмір пенсії склав 14791,33 грн. На виконання Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» пенсію позивача перераховано, починаючи з 01.10.2017 загальний розмір якої склав 11004,48 грн. З 01.01.2018, в зв`язку із збільшенням максимального розміру пенсії, саме цей розмір виплачується Позивачу в повному обсязі. Вказує, що всі перерахунки та середній показник (2014-2016 роки) із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1% застосовуються відповідно до приписів законодавства, яке не визнано неконституційним та підлягає виконанню на всій території України.

Статтею 258 КАС України передбачено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 4 КАС України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

За таких обставин, суд дійшов висновку про наявність підстав для розгляду справи в порядку письмового провадження, фіксація судового засідання за допомогою технічного засобу, відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України не здійснювалось.

Суд, розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 20.02.2017 перебуває на обліку в Енергодарському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримую пенсію у відповідності до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Розмір пенсії при призначенні становив 14797,22 грн., проте оскільки існувало обмеження в отриманні максимального розміру пенсії, а саме 10740,00 грн., позивач отримував пенсію з обмеженням. На підтвердження в матеріалах справи міститься протокол №1201 від 11.05.2017. Після перерахунку з 01.10.2017 розмір пенсії складав 11008,48 грн.

05.02.2019 позивач звернувся до відповідача із заявою про надання інформації стосовно нарахування йому пенсії із обмеженням та відновленням розміру пенсії до попереднього розміру, який був при призначенні пенсії з урахуванням розміру станом на 01.01.2018.

Листом Енергодарського об`єднаного УПФУ в Запорізькій області від 26.02.2019 № 32/П-1, було повідомлено позивача, що у зв`язку з проведеною пенсійною реформою 01 жовтня 2017 року, пенсії перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015, 2016 роки, із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %. Тобто, розмір пенсії до перерахунку був більший максимального розміру та був обмежений розміром до виплати 10740,00 грн., а після реформи 01.10.2017 пенсію перераховано та нараховано 11004,48 грн. Крім того, відповідач наголошує, що позивачем хибно визначений раніше встановлений розмір пенсії: позивач має право та отримує пенсію в розмірі 14791,33 грн, а вимагає 14797,22 грн. Не погоджуючись з таким рішенням відповідача позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.

При вирішенні спору по суті судом прийнято до уваги приписи Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (ст. 27, п. 4 Розділу XV «Прикінцеві положення»), Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» та інших норм права у редакціях на час виникнення спірних правовідносин.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом.

Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», розмір пенсії за віком визначається за формулою:

П = Зп х Кс, де:

П - розмір пенсії, у гривнях;

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;

Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740,00 гривень. З 01 січня 2018 року таке обмеження не діє, а встановлений прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, відповідно достатті 7 Закону України "Про державний бюджет України на 2018 рік" дорівнює 1373,00 грн., то максимальний розмір пенсії до виплати у 2018 році становить 13730,00 грн. (1373,00 грн. х 10).

У зв`язку з підвищенням мінімального прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, до 1435 грн., з 01 липня 2018 року обмеження максимального розміру пенсії було збільшено до 14350,00 грн. та до 1497 грн., з 01 грудня 2018 року обмеження максимального розміру пенсії було збільшено до 14970,00 грн.

Приписами положень пункту 4-3 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування"визначено, що пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.

Відповідно до п. 4 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", у разі якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Позивач у позові вказує, що на виконання вимог Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" було здійснено перерахунок розміру пенсії позивача, яка склала 14797,22 грн. В матеріалах справи міститься протокол №1201 від 11.05.2017, який підтверджує розмір пенсії позивача у сумі 14797,22 грн.

Однак, як стверджує відповідач у своєму відзиві, розмір пенсії після перерахунку складав 14791,33 грн, але жодного підтверджуючого документу (протоколу, розпорядження тощо) відповідачем не надано.

Суд не може погодитися із тим, що саме такий розмір пенсії, який визначений відповідачем мав бути виплачуватись позивачу, оскільки відповідно по пункту 4 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", у разі якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Посилання відповідача на те, що у зв`язку з реформою, яка відбулася у жовтні 2017 року, до позивача застосовано коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1%, внаслідок якої розмір пенсії зменшився, є безпідставним, оскільки при первинному призначенні пенсії за віком пенсія позивача розрахована з урахуванням показника середньої заробітної плати за 2014-2016 роки та оцінки страхового стажу 1,35 %. Тобто, починаючи з 01.01.2018 пенсія позивачу повинна виплачуватися у раніше встановленому розмірі 14797,22 грн.

Отже, з зазначеного вбачається, що після проведення перерахунку пенсії позивача на підставі пункту 4-3 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", її розмір зменшився, а тому відповідно мали застосуватись гарантії визначені п. 4 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", а саме пенсія мала залишатись у раніше встановленому розмірі, тобто 14797,22 грн.

Так, у відзиві відповідач зазначив, що розмір пенсії позивача, на яку останній мав право у 2017 році з урахуванням ч. 3 ст. 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" становив 11004,48 грн., у зв`язку з чим, в даному випадку відсутній факт її зменшення внаслідок проведеного перерахунку.

Однак, суд зазначає, що положення ч. 3 ст. 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" визначають максимальний розмір пенсії, який підлягає виплаті пенсіонеру, в даному випадку з 01.01.2018 такий розмір становить 13730,00 грн.

В свою чергу, перерахунок розміру пенсії, на підставі пункту 4-3 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" має здійснюватися виходячи з розміру нарахованої пенсіонеру суми пенсії, яка в даному випадку становить 14797,22 грн.

Таким чином, аналізуючи встановлені обставини справи у сукупності, суд дійшов висновку, що пенсійним органом було протиправно зменшено розмір пенсії позивача, внаслідок її перерахунку на підставі пункту 4-3 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", а відповідно позовні вимоги підлягають задоволенню.

Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно статті 22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Частиною першою статті 9 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною третьою статті 2 КАС України передбачено, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Тому суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України прийшов до висновку, що позовна заява підлягає задоволенню повністю.

Згідно з ч. 1, 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Матеріалами справи встановлено факт сплати судового збору у розмірі 768 гривні 40 копійок, що підтверджується квитанцією № П301/7580956/1 від 22.03.2019.

Керуючись статтями 2, 6, 8-10, 14, 90, 139, 143, 241-246 та 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , код ДРФО 2452118995) до Енергодарського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (юридична адреса: 71503, Запорізька область, м. Енергодар, вул. Українська, буд. 4 - А, код ЄДРПОУ 41249795) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправними дії Енергодарського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (юридична адреса: 71503, Запорізька область, м. Енергодар, вул. Українська, буд. 4 - А, код ЄДРПОУ 41249795), щодо застосування до розміру пенсії ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , код ДРФО 2452118995) обмеження її виплати у розмірі 11004,48 грн.

Зобов`язати Енергодарське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (юридична адреса: 71503, Запорізька область, м, Енергодар, вул. Українська, буд. 4 - А, код ЄДРПОУ 41249795), виплачувати ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , код ДРФО 2452118995) пенсію в раніше встановленому розмірі, а саме 14797,22 грн., без обмеження її розміром в 11004,48 грн., з урахуванням максимального розміру пенсії станом на 01.01.2018, починаючи з 01.01.2018 та доплатити не виплачену різницю.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Енергодарського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (юридична адреса: 71503, Запорізька область, м, Енергодар, вул. Українська, буд. 4 - А, код ЄДРПОУ 41249795), на користь ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , код ДРФО 2452118995) витрати на оплату судового збору в сумі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення в повному обсязі складено та підписано суддею 17.05.2019.

Суддя Р.В.Сацький