Ухвала суду № 81788128, 17.05.2019, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.05.2019
Номер справи
200/6309/19-а
Номер документу
81788128
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

У Х В А Л А

про відмову у відкритті провадження

17 травня 2019 р. Справа №200/6309/19-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Кошкош О.О., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області (ідентифікаційний код 41325231) в особі Дружківського міського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області (ідентифікаційний код 41419235). Позивач просив визнати протиправними дії щодо припинення нарахування та виплати ОСОБА_2 страхових виплат з 27.05.2016 по день його смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ; зобов`язати нарахувати та виплатити належні, але не виплачені за життя ОСОБА_2 страхові виплати з 27.05.2016 по день смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 , та виплати спадкоємцю за законом ОСОБА_1 .

Відповідно до ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі – КАС України), суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, зокрема, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.

Згідно з ч. 2 ст. 171 КАС України, суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.

З матеріалів справи вбачаться, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 була дружиною чоловіка ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що свідчать свідоцтво про укладення шлюбу, свідоцтво про смерть.

Відповідачем у даній справі є Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України в Донецькій області, яке є юридичною особою.

6 лютого 2018 року до Спадкового реєстру було внесено запис про реєстрацію спадкової справи спадкодавця ОСОБА_2 , що підтверджується Витягом № 50817468 від 06.02.2018.

11 жовтня 2018 року на запит державного нотаріусу Лиманської державної нотаріальної контори Дружківським міським відділенням надано інформацію, що заборгованість відділення перед ОСОБА_2 на дату його смерті відсутня.

19 лютого 2019 року листом № «Я»-14/04-09 листом Лиманське міське відділення, на обліку якої до смерті перебував ОСОБА_2 , повідомлено, що виплати припинені у зв`язку з закінченням терміну дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

31 травня 2016 року Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України (відділення ВД Фонда в м.Красний Лиман) прийнято постанову № 0537/1227/1227/41 «Про припинення щомісячної страхової виплати», згідно якої ОСОБА_2 припинено виплату щомісячної грошової суми в разі часткової чи повної втрати професійної працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку розмірі 2790,12 грн. Як убачається зі змісту зазначеного рішення, причиною припинення соціальної виплати з 28.05.2016 було закінчення терміну дії довідки внутрішньо переміщеної особи.

Відповідно до положень частини 10 статті 47 Закону України від 23 вересня 1999 року № 1105-XIV «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» (далі Закону № 1105) належні суми страхових виплат, що з вини Фонду не були своєчасно виплачені особам, які мають на них право, у разі смерті цих осіб виплачуються членам їхніх сімей, а в разі їх відсутності - включаються до складу спадщини.

Суд зазначає, що у даному випадку вимоги про нарахування та виплату недонарахованих сум після смерті ОСОБА_2 мають ознаки приватноправового характеру.

Так, статтею 1218 Цивільного кодексу України(далі - ЦК України) визначено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до статті 1227 ЦК України суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліменти, допомоги у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім`ї, а в разі їх відсутності-входять до складу спадщини.

При цьому, суд вважає, що частина 10 статті 47 Закону № 1105 не конкурує зі змістом статей 1218, 1247 ЦК України, оскільки лише підтверджує можливість їх отримання. При цьому отримання цих коштів повинно відбуватися за вимогами Спадкового права зі встановленням всього кола спадкоємців, строків прийняття спадщини, що можливо тільки в порядку цивільного судочинства.

Тобто, суд зазначає, що майно яке залишилося після смерті особи є спадковим майном, а його отримання носить приватноправовий характер та є першопочатковим у цьому спорі.

Частиною 3 статті 19 КАС України передбачено, що адміністративні суди не розглядають позовні вимоги, які є похідними від вимог у приватно-правовому спорі і заявлені разом з ними, якщо цей спір підлягає розгляду в порядку іншого, ніж адміністративне, судочинства і знаходиться на розгляді відповідного суду.

Суд зауважує, що згідно зі статтею 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Згідно з частиною першою статті 2 КАС України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

З огляду на викладене суд дійшов висновку про наявність правових підстав для відмови у відкритті провадження, оскільки вищезазначений спір має приватноправовий характер і не належить до юрисдикції адміністративних судів. При цьому, рішення про відмову у відкритті провадження не обмежує сторони у реалізації свого права в порядку цивільного судочинства.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Першого апеляційного адміністративного суду від 09.04.2019 у справі № 200/284/19-а (номер в реєстрі 81017381).

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 170 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 170, 171, 241, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України,

П О С Т А Н О В И В:

Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії.

Роз`яснити позивачеві, що повторне звернення тієї самої особи до адміністративного суду з адміністративним позовом з тих самих предмета і підстав та до того самого відповідача, як той, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Першого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня проголошення (підписання) ухвали.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Донецький окружний адміністративний суд.

Суддя Кошкош О.О.