Рішення № 81784062, 16.05.2019, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
16.05.2019
Номер справи
904/6810/17
Номер документу
81784062
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49600

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16.05.2019м. ДніпроСправа № 904/6810/17

за позовом Кам`янської міської ради Дніпропетровської області, м.Кам`янське, Дніпропетровської області

до Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Дніпропетровськгаз", м. Дніпро

про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 24.04.2009

Суддя Красота О.І.

За участю секретаря судового засідання Сліпченко С.В.

Представники:

від Позивача: Змітріченко Ю.П., довіреність №01-14/9/16вих від 10.01.2019р., представник

від Відповідача: Астраханцева Л.Т., довіреність №007.1Др-331-1218 від 26.12.2018р., адвокат

СУТЬ СПОРУ:

Кам`янська міська рада Дніпропетровської області (далі - позивач) звернулася до господарського суду Дніпропетровської області із позовною заявою до Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Дніпропетровськгаз" (далі - відповідач), в якій, на момент звернення з нею до суду, просило суд внести зміни до пунктів 2.2., 4.1. договору оренди земельної ділянки від 24.04.2009, укладеного між позивачем та відповідачем, виклавши їх в наступній редакції:

- пункт 2.2.: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 20.02.2017 становить 3 558 971 грн. 04 коп.";

- пункт 4.1.: "Орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету у розмірі 427 076 грн. 52 коп./рік, яка визначається відповідно до рішення міської ради від 30.09.2016 № 349-10/VII "Про внесення змін до рішення міської ради від 12.07.2013 зі змінами, рішення від 24.02.2017 № 621-14/VII Про внесення змін до рішення міської ради від 12.07.2013 № 842-38/VI «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ» зі змінами».

Позовні вимоги обґрунтовані впровадженням нової нормативно грошової оцінки, а також зміною порядку визначення мінімального розміру орендної плати за землю на законодавчому рівні, у зв`язку з чим наявні підстави для внесення відповідних змін до договору.

Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 23.06.2017 порушено провадження у справі та її розгляд призначено в засіданні на 12.07.2017.

Від Позивача надійшла заява (вх. суду № 38376/17 від 10.07.2017), в якій він уточнює позовні вимоги, виклавши в наступній редакції:

- "Внести зміни до пункту 4.1. договору оренди земельної ділянки від 24.04.2009 № 10631, укладеного між Дніпродзержинською міською радою та Публічним акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації "Дніпропетрровсьгаз" виклавши його в наступній редакції: " пункт 4.1. Орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету у розмірі 427 076 грн. 52 коп./рік без ПДВ, яка визначається відповідно до рішення міської ради від 23.06.2017 № 725-17/VII "Про затвердження Положення про порядок обчислення та сплати орендної плати за земельні ділянки у межах міста" та рішення міської ради від 12.07.2013 зі змінами, рішення від 24.02.2017 № 621-14/VII Про внесення змін до рішення міської ради від 12.07.2013 № 842-38/VI "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ" зі змінами.";

- інші позовні вимоги залишити без змін.

Ухвалою суду від 12.07.2017 в порядку статті 77 Господарського процесуального кодексу України, в межах строків, встановлених статтею 69 Господарського процесуального кодексу України, розгляд справи було відкладено на 24.07.2017, у зв`язку з необхідністю повторного виклику сторін, витребування додаткових документів по справі, також задоволенням клопотання позивача.

Від представника Відповідача надійшло клопотання (вх. суду 41257/17 від 24.07.2017), у якому він просить суд зупинити провадження по справі № 904/6810/17 до вирішення Заводським районним судом м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області пов`язаної з нею справи № 208/3924/17 за позовом Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Дніпропетровськгаз" до Кам`янської міської ради Дніпропетровської області про визнання нечинним пункту 1 Рішення від 23.06.2017 № 725-17/VII, яким затверджено Положення про порядок обчислення та сплати орендної плати за земельні ділянки у межах міста.

Представник Відповідача у судовому засіданні 24.07.2017 обґрунтував та наполягав на задоволенні клопотанні про зупинення провадження у справі.

Представник Позивача у судовому засіданні 24.07.2017 залишив вирішення питання щодо клопотання Відповідача на розсуд суду.

Відповідно до частин 1 статті 79 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд зупиняє провадження у справі в разі неможливості розгляду даної справи до вирішення пов`язаної з нею іншої справи, що розглядається іншим судом.

Зупинення провадження у справі - це тимчасове або повне припинення всіх процесуальних дій у справі, що викликане настанням зазначених у законі причин, що перешкоджають подальшому руху процесу, і щодо яких невідомо, коли вони можуть бути усунені.

Зі змісту наведеної норми випливає, що причиною зупинення провадження у справі в даному випадку є неможливість її розгляду до вирішення пов`язаної з нею іншої справи, яка розглядається іншим судом.

Господарський суд повинен зупинити провадження у справі за наявності інформації про розгляд іншої справи, незалежно від заяв учасників судового процесу. Така інформація підтверджується тільки судовими документами: ухвалами, рішеннями, постановами судів, позовними заявами, скаргами.

Так, до матеріалів справи було долучено копію ухвали Заводського районного суду м.Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 17.07.2017 про відкриття провадження у справі № 208/3924/17.

Для вирішення питання про зупинення провадження у справі господарському суду слід з`ясовувати: як пов`язана справа, яка розглядається господарським судом, зі справою, що розглядається іншим судом; чим обумовлюється неможливість розгляду справи.

Пов`язаність справ полягає у тому, що рішення іншого суду, який розглядає справу, встановлює обставини, що впливають на збирання та оцінку доказів у даній справі, зокрема, факти, що мають преюдиціальне значення. Ці обставини повинні бути такими, що мають значення для даної справи.

Неможливість розгляду даної справи до вирішення справи іншим судом полягає в тому, що обставини, які розглядаються іншим судом, не можуть бути встановлені господарським судом самостійно у даній справі. Йдеться про те, що господарський суд не може розглянути певну справу через обмеженість своєї юрисдикції щодо конкретної справи, внаслідок: непідвідомчості; обмеженості предметом позову; неможливості розгляду тотожної справи; певної черговості розгляду вимог.

Так, судом встановлено, що на теперішній час розгляд справи № 904/6810/17 про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 24.04.2009 є неможливим, оскільки відповідачем поданий адміністративний позов про визнання нечинним пункту 1 Рішення від 23.06.2017 № 725-17/VII, яким затверджено Положення про порядок обчислення та сплати орендної плати за земельні ділянки у межах міста та ухвалою Заводського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 17.07.2017 відкрито провадження у справі № 208/3924/17.

При цьому, на підставі оскаржуваного рішення № 725-17/VII від 23.06.2017, в тому числі заявлена позовна вимога позивача (з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 07.07.2017).

Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 24.07.2017р. зупинено провадження у справі № 904/6810/17 за позовом Кам`янської міської ради Дніпропетровської області до Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Дніпропетровськгаз" про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 24.04.2009 до вирішення пов`язаної із нею справи № 208/3924/17 за позовом Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Дніпропетровськгаз" до Кам`янської міської ради Дніпропетровської області про визнання нечинним пункту 1 Рішення від 23.06.2017 № 725-17/VII, яким затверджено Положення про порядок обчислення та сплати орендної плати за земельні ділянки у межах міста, що розглядається Заводським районним судом м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області.

18.10.2018р. представник Позивача заявив клопотання про поновлення провадження у справі, оскільки усунуто обставини, що зумовили зупинення провадження, а саме: 27.03.2018р. винесено рішення Заводським районним судом м.Дніпродзержинська, яким було відмовлено у задоволенні позовних вимог Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Дніпропетровськгаз" про визнання нечинним пункту 1 рішення від 23.06.2017р. №725-17/VI, яким затверджено Положення про порядок обчислення та сплати орендної плати за земельні ділянки у межах міста, яке набрало законної сили 13.09.2018р.

Розпорядженням керівника апарату господарського суду Дніпропетровської області від 19.10.2018 року №780, у зв`язку із припиненням повноважень судді Фещенко Ю.В. щодо здійснення правосуддя, відповідно до п.2.3.50 Положення про автоматизовану систему документообігу суду, проведено повторний автоматичний розподіл справи по вх. № 4-6812/17 справи №904/6810/17, за результатами якого, справу передано для розгляду судді Красота О.І.

Відповідно до пункту 1 Постанови Пленуму Верховного Суду від 30.11.2017 №2 "Про визначення дня початку роботи Верховного Суду" з 15.12.2017 починає роботу Верховний Суд.

Як зазначено у пункті 9 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про судоустрій та статус суддів" (у редакції Закону України від 03.10.2017 №2147-VIII) справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких порушено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Справи, які перебувають у провадженні місцевих господарських судів, подальший її розгляд відбуватиметься за правилами загального позовного провадження.

Враховуючи стадію вирішення даного спору (після набрання новим ГПК України законної сили), яка відповідає стадії підготовчого провадження, а саме визначенню обставин справи, які підлягають встановленню, та зібранню відповідних доказів, суд вважає за необхідне розпочати слухання справи зі стадії підготовчого провадження.

Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 22.10.2018р. прийнято справу до провадження, провадження у справі поновлено та призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження у підготовчому засіданні на 20.11.2018р.

09.11.2018р. Відповідач подав клопотання про зупинення провадження у справі до вирішення у Верховному Суді у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду справи №208/3924/17 (2-а/208/240/17) за скаргою Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Дніпропетровськгаз" на рішення Заводського районного суду м.Дніпродзержинська від 27.03.2018р. та Постанови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 13.09.2018р.

12.11.2018р. Відповідач подав відзив на позов, в якому проти позовних вимог заперечує та в позові просить відмовити в повному обсязі.

20.11.2018р. Позивач подав заяву про уточнення позовних вимог, в якій просить внести зміни до пунктів 2.2., 4.1. договору оренди земельної ділянки від 24.04.2009, укладеного між Позивачем та Відповідачем, виклавши їх в наступній редакції:

- пункт 2.2.: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 20.02.2017 становить 3 558 971 грн. 04 коп.";

- пункт 4.1.: "Орендна плата вноситься "Орендарем" виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету у розмірі 427 076,52 грн/рік без ПДВ, яка визначається відповідно до рішень міської ради від 12.07.2013 №842-38/VI "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ" та від 29.09.2017 №816-19/VII "Про затвердження Положення про порядок обчислення та сплати орендної плати за земельні ділянки у межах міста", від 22.06.2018 №1105-25/VII "Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста"".

20.11.2018р. в підготовчому засіданні представник Позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив суд їх задовольнити.

Представник Відповідача вказав, що клопотання від 09.11.2018р. про зупинення провадження у справі вже не актуально для нього.

Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 20.1.2018р. відкладено підготовче засідання на 18.12.2018р.

10.12.2018р. від Відповідача надійшов відзив на заяву про уточнення позовних вимог, в якому він не погоджуються з позицією Позивача, викладеною в заяві про уточнення позовних вимог та просить відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на те, що Положення про порядок обчислення та сплати орендної плати за земельні ділянки у межах міста, затверджене Рішенням Кам`янської міської ради №816-19/VII від 29.09.2017р. "Про затвердження Положення про порядок обчислення та сплати орендної плати за земельні ділянки у межах міста", є таким, що не відповідає приписам Податкового кодексу України.

18.12.2018р. Представник Позивача в підготовче засідання не з`явився, клопотання про відкладення розгляду справи не заявляв, був належним чином повідомлений про дату, час та місце судового засідання.

Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 18.12.2018р. продовжено строк розгляду справи у підготовчому провадженні на 30 днів та відкладено підготовче засідання на 22.01.2019 року о 10 год. 00 хв.

В підготовче засідання 22.01.2019р. представник Позивача не з`явився, клопотання про відкладення розгляду справи не заявляв.

Представник Відповідача в підготовче засідання не з`явився, 22.01.2019р. заявив клопотання про зупинення провадження по справі.

Ухвалою господарського суду від 22.01.2019р. в задоволенні клопотання про зупинення провадження по справі №904/6810/17 - відмовлено.

Ухвалою господарського суду від 22.01.2019р. закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 14.02.2019 об 11:00год.

05.02.2019р. представник Позивача подав відповідь на відзив, в якій зазначив, що орендна плата за земельну ділянку розрахована Позивачем з урахуванням нормативної грошової оцінки, визначеної на підставі рішення Кам`янської міської ради Дніпропетровської області №842-38/VI від 12.07.2013р., №816-19/VII, №1105/VII від 22.06.2018р., які є чинними й обов`язковими до виконання.

13.02.2019р. Відповідач заявив клопотання про зупинення провадження по справі до набрання законної сили судовим рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду по справі №160/1172/19.

14.02.2019р. Відповідач подав заяву про поновлення процесуальних строків на підставі заявленого клопотання про зупинення провадження у справі від 13.02.2019р. №490007.2-СК-2157-0219.

В судовому засіданні призначеному на 14.02.2019р. оголошено перерву на 07.03.2019р. о 14:00.

26.02.2019р. представник Відповідача долучив копію ухвали Дніпропетровського окружного адміністративного суду по справі №160/1172/19.

06.03.2019р. представник Відповідача заявив клопотання про закриття провадження по справі, у зв`язку з відсутністю предмету спору, оскільки відповідно до п.3.2. Договору Відповідач не звертався до Позивача з письмовою заявою про продовження строку дії Договору, жодних додаткових угод до Договору про продовження його дії між сторонами підписано не було, отже Договір припинив свою дію 26.02.2019р.

07.03.2019р. представник Позивача подав заперечення щодо клопотання про зупинення провадження у справі та просить суд відмовити в задоволенні клопотання про зупинення провадження по справі.

У зв`язку із перебуванням судді Красота О.І. на лікарняному розгляд справи №904/6810/17 07.03.2019р. не відбувся, про що учасників судового процесу повідомлено листом господарського суду Дніпропетровської області від 07.03.2019р.

Враховуючи, повернення судді Красота О.І. з лікарняного 12.03.2019р., ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 12.03.2019р. призначено до розгляду у судовому засіданні на 26.03.2019р. о 14:00.

26.03.2019р. у судовому засіданні сторони надали пояснення по суті справи. Відповідач крім іншого вказав, що клопотання про закриття провадження по справі, у зв`язку з відсутністю предмету спору він не підтримує, просить залишити його без розгляду.

Ухвалою господарського суду від 26.03.2019р. відкладено розгляд справи на 18.04.2019р.

17.04.2019р. від Відповідача надійшло клопотання про долучення до матеріалів справи копії листа №4902.0-Сл-7079-0419 від 16.04.2019р. щодо поновлення договору оренди земельної ділянки №10631 від 24.04.2009р. на той самий строк і на тих самих умовах, що були передбачені договором, шляхом підписання додаткової угоди.

Представник Позивача в судове засідання 18.04.2019р. не з`явився, подав клопотання про відкладення розгляду справи на іншу дату у зв`язку з тим, що на теперішній час між сторонами вирішується питання щодо мирного врегулювання спору.

Представник Відповідача в судове засідання 18.04.2019р. не з`явився, подав клопотання про відкладення розгляду справи на іншу дату з метою надання часу на мирне врегулювання спору. Також, в клопотанні Відповідач просить клопотання від 06.03.2019р. про закриття провадження у справі залишити без розгляду.

Ухвалою господарського суду від 18.04.2019р. відкладено розгляд справи на 16.05.2019р. об 16.00 год.

Представник Позивача в судовому засіданні 16.05.2019р. заявив клопотання та долучив до матеріалів справи лист заступника директора департаменту комунальної власності, земельних відносин та реєстрації речових прав на нерухоме майно міської ради Кузьменко О.О., яка повідомила про те, що питання Відповідача щодо поновлення Договору оренди земельної ділянки від 24.04.2009р. на той самий строк і на тих самих умовах буде винесено на розгляд чергового засідання сесії міської ради, згідно регламенту Кам`янської міської ради.

Представник Відповідача в судовому засіданні 16.05.2019р. надав пояснення щодо поновлення Договору оренди земельної ділянки від 24.04.2009р. на той самий строк і на тих самих умовах.

У порядку ст.240 Господарського процесуального кодексу України у судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представника Позивача та Відповідача, оцінивши надані докази в їх сукупності, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

24.04.2009р. між Дніпродзержинською міською радою, правонаступником якої є Кам`янська міська рада (далі - Позивач, Орендодавець), і Відкритим акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Дніпропетровськгаз" (далі - Відповідач, Орендар) укладено договір оренди земельної ділянки №10631 (далі - Договір) (а.с.12-13).

Відповідно до умов п.1.1 Договору, Орендодавець надає, а Орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення, що знаходиться за адресою: вул.Колеусівська, 2А, м.Дніпродзержинськ, згідно з планом земельної ділянки, що додається.

Згідно з п. 1.2 Договору підставою для надання земельної ділянки в оренду є рішення Дніпродзержинської міської ради від 26.02.2009 № 612-34/V.

В оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,4518 га для розміщення автомобільної газонаповнювальної станції.

Цільове використання земельної ділянки за українським класифікатором: землі автотехобслуговування (1.11.1) (п. 2.1 Договору).

Пунктом 2.2. Договору, нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 29.09.2009 становить 559035,30 грн.

Відповідно до п.3.1. Договір укладається строком до 26.02.2019р. Після закінчення строку договору Орендар має переважне право на поновлення його на новий строк.

Згідно п.3.3. Договору, підписаний сторонами договір оренди набуває чинності з моменту його державної реєстрації.

В пункті п. 4.1 Договору визначено, що орендна плата вноситься Орендарем виключно у грошовій формі в розмірі 39132,48 грн./рік без ПДВ, що становить 3261,04 грн./міс без ПДВ, і вноситься на рахунок місцевого бюджету, реквізити якого надаються орендарю додатково.

Пунктом 4.4 Договору сторонами погодили, що розмір орендної плати щорічно переглядається у випадах і з моменту: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів ставки земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджено документами; інших випадках, передбачених законодавчими актами України.

За умовами п. 5.1 Договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,4518 га для розміщення автомобільної газонаповнювальної станції, в тому числі: під будівлями та спорудами 0,1370 га; під зеленими насадженнями 0,0962 га; під проходами, проїздами та площадками 0,2186 га.

Цільове призначення земельної ділянки: житлової та громадської забудови (п.5.2. Договору).

Згідно п.6.2. Договору, передача земельної ділянки Орендареві здійснюється протягом 3 календарних днів з моменту державної реєстрації договору оренди земельної ділянки за актом її приймання-передачі.

Відповідно до п. 12.7 Договору у разі недосягнення згоди щодо умов договору оренди, його дострокового розірвання на вимогу зацікавленої сторони та інші спори вирішуються у судовому порядку.

Позивач передав, а Відповідач прийняв земельну ділянку згідно Договору, що підтверджується Актом приймання-передачі земельної ділянки від 24.04.2009р. (а.с.21).

Додатковою угодою №2864 від 31.05.2011р. сторони погодили внести зміни до Договору, а саме: керуючись рішенням Дніпродзержинської міської ради від 31.03.2011р. №79-06/VI замість слів «Відкрите акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Дніпропетровськгаз"» читати «Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Дніпропетровськгаз» (а.с.22).

Додатковою угодою №2968 від 29.08.2011р. сторони погодили внести зміни до Договору, а саме пункти 2.2., 4.1. Договору викласти в наступній редакції:

«Пункт 2.2.: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 01.08.2011 становить 3031798,48 грн."

«Пункт 4.1. "Орендна плата вноситься Орендарем виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету, з 01.07.2011р. у розмірі 151589,90 грн./рік без ПДВ, а з урахуванням пільги - у розмірі 121271,90 грн./рік, яка застосовується на умовах визначених рішенням Дніпродзержинської міської ради від 27.05.2011р. №116-08/VI «Про плату за землю». (а.с.26).

Відповідно до Додаткової угоди №6357 від 11.09.2014р. сторони внесли зміни до Договору, а саме пункти 2.2., 4.1. Договору викласти в наступній редакції:

«Пункт 2.2.: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 28.02.2014 становить 1876099,50 грн.»

««Пункт 4.1. "Орендна плата вноситься Орендарем виключно у грошовій формі на рахунок місцевого у розмірі 56282,99 грн./рік без ПДВ, яка визначається відповідно до рішення міської ради від 12.07.2013р. №842/VI «Про затвердження нормативно грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ», ст.288 Податкового кодексу України (а.с.29).

12.07.2013 Дніпродзержинська міська рада Дніпропетровської області прийняла рішення №842-38/VI "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинська", яким вирішила:

- затвердити технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ із застосуванням базової вартості 1 кв.м. в розмірі 199,64 грн, та ввести її в дію з 01.01.2014 (п.1 рішення);

- установити коефіцієнт для розрахунку річної орендної плати за земельні ділянки, розпорядниками яких є Дніпродзержинська міська рада на рівні трикратного розміру земельного податку з 01.01.2014 (п.2 рішення);

- землекористувачам одержати у відділі Держземагенства у м. Дніпродзержинську Дніпропетровської області витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки та надати їх до департаменту комунальної власності та земельних відносин міської ради для підготовки документів щодо перегляду річної орендної плати в чинних договорах оренди земельних ділянок (п. 3.1 рішення);

- організувати оприлюднення цього рішення у міських засобах масової інформації та розміщення на офіційному веб-сайті міської ради в мережі Інтернет (п.6.2 рішення).

Типовим договором оренди землі, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 220 від 03.03.2004 визначено, що орендна плата за земельні ділянки комунальної власності розраховується у відсотках від нормативної грошової оцінки землі або розміру земельного податку.

30.09.2016 Кам`янською міською радою Дніпропетровської області прийнято рішення № 349-10/VII "Про внесення змін до рішення міської ради від 12.07.2013 № 842-38/VI зі змінами", відповідно до пункту 1 якого пункт 2 рішення міської ради від 12.07.2013 № 842-38/VI "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ" (зі змінами, внесеними рішенням міської ради від 26.12.2014 № 1168-58/VI) викладено в наступній редакції:

"2. Річна сума орендної плати у відсотках до нормативної грошової оцінки за земельні ділянки, які надані в користування, з 01.11.2016 та в подальшому до внесення змін до цього рішення, становить:

а) 3 відсотка - для землекористувачів, у яких сумарна площа орендованих земельних ділянок не перевищує 10 га (десять гектарів);

б) 3,5 відсотків - для землекористувачів, у яких сумарна площа орендованих земельних ділянок дорівнює або перевищує 10 га (десять гектарів);

в) 12 відсотків - для землекористувачів, які використовують земельні ділянки для розміщення об`єктів торгівлі (посередництво в торгівлі) пальним та паливом" (а.с.38).

24.02.2017 Кам`янською міською радою Дніпропетровської області прийнято рішення № 621-14/VII "Про внесення змін до рішення міської ради від 12.07.2013 № 842-38/VI "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ" зі змінами, відповідно до пункту 1 якого пункт 2 рішення міської ради від 12.07.2013 № 842-38/VI "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ" (зі змінами, внесеними рішенням міської ради від 30.09.2016 № 349-10/VII) викладено в наступній редакції:

а) 3 відсотка - для землекористувачів, які використовують земельні ділянки, сумарна площа яких не перевищує 10 га (десять гектарів);

б) 3,5 відсотків - для землекористувачів, які використовують земельні ділянки, сумарна площа яких дорівнює або перевищує 10 га (десять гектарів);

в) 12 відсотків - для землекористувачів, які використовують земельні ділянки для розміщення об`єктів торгівлі (посередництво в торгівлі) пальним, паливом та для землекористувачів, які використовують земельні ділянки для розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності" (а.с.37).

Рішення Кам`янської міської ради від 30.09.2016 №349-10/VII "Про внесення змін до рішення міської ради від 12.07.2013 № 842-38/VI зі змінами" вважати таким, що втратить чинність з 01.04.2017 року (пункт 2 рішення Кам`янської міської ради Дніпропетровської області від 24.02.2017 № 621-14/VII).

З метою раціонального та ефективного використання земель міста, забезпечення соціально-економічного розвитку міста, наповнення місцевого бюджету від плати за землю та виконання рішення адміністративної колегії Дніпропетровського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 14.03.2017 № 4/01-14/04-17, відповідно до Податкового кодексу України, Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році" від 20.12.2016 № 1791-VIII Кам`янською міською радою Дніпропетровської області прийнято рішення від 23.06.2017 № 725-17/VII "Про затвердження Положення про порядок обчислення та сплати орендної плати за земельні ділянки у межах міста", яке набрало чинності з 01 липня 2017 року.

Згідно з пунктами 3, 4 зазначеного рішення пункти 2, 3, 4 рішення міської ради від 12.07.2013 №842-38/VI "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ" (зі змінами, внесеними рішенням міської ради від 24.02.2017 №621-14/VII) слід вважати такими, що втратять чинність з 01 липня 2017 року. Пункти 5-9 рішення міської ради від 12.07.2013 № 842-38/VI "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ" (зі змінами, внесеними рішенням міської ради від 24.02.2017 №621-14/VII) вважати пунктами 2-6 та змінити нумерацію підпунктів відповідно.

Пунктом 5 Положення про порядок обчислення та сплати орендної плати за земельні ділянки у межах міста передбачено розмір орендної плати за земельні ділянки, який встановлюється у відсотку від нормативної грошової оцінки, а саме:

5.1. Ставки орендної плати за земельні ділянки, які використовуються для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) - 3%.

5.2. Ставки орендної плати за земельні ділянки, які не зазначені в пунктах 5.1, 5.3 - 3,5%.

5.3. Ставки орендної плати за земельні ділянки, які використовуються для розміщення об`єктів торгівлі (посередництво в торгівлі) пальним та паливом та за земельні ділянки, які використовуються для розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності - 12%.

29.09.2017 Кам`янською міською радою Дніпропетровської області прийнято рішення №816-19/VII "Про затвердження Положення про порядок обчислення та сплати орендної плати за земельні ділянки у межах міста"

З метою раціонального та ефективного використання земель міста, забезпечення соціально-економічного розвитку міста, наповнення місцевого бюджету від плати за землю, відповдіно до Податкового кодексу України, Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році» від 20.12.2016р. №1791-VIII, на виконання протколу №27 постійної комісії з питань містобудування, архітектури, будівництва, землеьних ресурсів та комунальної власності від 14.08.2017р. керуючись п.24, 34, ч.1 ст.26, ч.1 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в України», міська рада вирішила:

Відповідно до п.3 даного рішення, вважати таким, що втратив чинність пункт 1 рішення міської ради від 23.06.2017р. №725-17/IV «Про затвердження положення про порядок обчислення та сплати орендної плати за земельні ділянки у межах міста» з 01.10.2017р.

Пунктом 5 вищезазначеного Положення визначено, розмір орендної плати за земельні ділянки у відсотках від нормативної грошової оцінки, а саме пунктом 5.1 визначено ставки орендної плати за земельні ділянки, які використовуються для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) - 3% від нормативної грошової оцінки.

Пунктом 5.2 визначено ставки орендної плати за земельні ділянки, які не зазначені в пунктах 5.1., 5.3. - 4% від нормативної грошової оцінки.

В пункті 5.3 визначено, що ставки орендної плати за земельні ділянки, які використовуються для розміщення об`єктів торгівлі (посередництво в торгівлі) пальним та паливом та за земельні ділянки, які використовуються для розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності - 12% від нормативної грошової оцінки.

22.06.2018 Кам`янською міською радою Дніпропетровської області прийнято рішення №1105-25/VII "Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста».

Пунктом 3 даного рішенням, визначено, що рішення Кам`ямської міської ради від 27.07.2017р. №790-18/VII «Про затвердження Положення про порядок обчислення та сплати земльеного податку» та рішення міської ради від 29.09.2017 року №816-19/VІІ «Про затвердження Положення про порядок обчислення та сплати орендної плати за земельні ділянки у межах міста» зі змінами та доповненнями, інші нормативно-правові акти міської ради стосовно плати за землю та пільг із земельного подаку, які прийнято до набрання чинності цим рішенням, діють в частинах, що не суперечать нормам цього рішення.

Позивач вважає, що прийняття Кам`янською міською радою Дніпропетровської області вищезазначених рішень, якими внесено зміни щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки, сплати орендної плати, є підставою для внесення змін до Договору.

В свою чергу, 12.07.2017 року ПАТ «Дніпропетровськгаз» звернулося з позовною заявою до Заводського районного суду м. Дніпродзержинська про визнання нечинним п.1 Рішення від 23 червня 2017 року №725-17/VII, яким затверджено Положення про порядок обчислення та сплати орендної плати за земельні ділянки у межах міста.

17 липня 2017року ухвалою Заводського районного суду м.Дніпродзержинська було відкрито провадження по справі № 208/3924/17 за позовом Публічного акціонерного товариства по юстачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» до Кам`янської міської ради шетровської області про визнання нечинним п.1 Рішення від 23 червня 2017 року 725-17/VII, яким затверджено Положення про порядок обчислення та сплати орендної за земельні ділянки у межах міста.

Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 24.07.2017р. зупинено провадження у справі № 904/6810/17 до вирішення пов`язаної із нею справи № 208/3924/17.

Рішенням Заводського районного суду м. Дніпродзержинська від 27.03.2018р. по справі №208/3924/17 у задоволенні позовних вимог Публічного акціонерного товариства по юстачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» про визнання нечинним п.1 Рішення від 23 червня 2017 року 725-17/VII, яким затверджено Положення про порядок обчислення та сплати орендної за земельні ділянки у межах міста - відмовлено.

Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 13.09.2018р. апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства по юстачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» залишено без задоволення.

Рішення Заводського районного суду м. Дніпродзержинська від 27.03.2018р. по справі №208/3924/17(2-а/208/240/17) за позовом Публічного акціонерного товариства по юстачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» до Кам`янської міської ради шетровської області про визнання нечинним Рішення - залишено без змін.

Відповідач свої зобов`язання не виконав, що і є причиною виникнення спору.

Крім того, 17.04.2019р. Відповідач заявив клопотання №4902.0-7079-4019 від 16.04.2019р. про поновлення Договору оренди земельної ділянки від 24.04.2009р №10631, розташованої за аадресою: м.Кам`янське, вул.Колеусівська, 2А, у зв`язку із закінченням строку дії Договору.

Приймаючи рішення, господарський суд виходив з наступного.

За приписами статті 1 Законом України "Про оренду землі" орендою землі є засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Поняття договору оренди землі визначено статтею 13 цього ж Закону, за приписами якої договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Згідно зі статтею 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Крім того, відповідно до ст.33 Закону України "Про оренду землі" по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов`язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі).

Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов`язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі. У разі смерті орендодавця до спливу строку дії договору оренди землі орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов`язаний повідомити про це спадкоємця земельної ділянки протягом місяця з дня, коли йому стало відомо про перехід права власності на земельну ділянку.

До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди.

При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється.

Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.

У разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. У цьому випадку укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі здійснюється із:

власником земельної ділянки (щодо земель приватної власності);

уповноваженим керівником органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування без прийняття рішення органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної або комунальної власності).

Керівник органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який уповноважений підписувати додаткову угоду до договору оренди землі щодо земельної ділянки державної або комунальної власності, визначається рішенням цього органу.

Додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов`язковому порядку.

Відмова, а також наявне зволікання в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі може бути оскаржено в суді.

У разі зміни межі або цільового призначення земельної ділянки поновлення договору оренди землі здійснюється у порядку одержання земельної ділянки на праві оренди.

Правові засади проведення оцінки земель в Україні визначено Законом України "Про оцінку земель", з абзацу п`ятого статті 5 цього Закону вбачається, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Відповідно до статей 15, 18 Закону України "Про оцінку земель" підставою для проведення оцінки земель є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення, проводиться не рідше ніж один раз у 5 - 7 років.

Згідно з пунктами 34, 35 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування" до виключної компетенції міської ради належить вирішення на пленарних засіданнях питань регулювання земельних відносин; затвердження відповідно до закону ставок земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, що є у власності відповідних територіальних громад.

Статтею 73 Закону України "Про місцеве самоврядування" встановлена обов`язковість актів і законних вимог органів та посадових осіб місцевого самоврядування та передбачено, що акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов`язковими для виконання усіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об`єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Отже, до компетенції міської ради відноситься регулювання земельних відносин і рішення ради є обов`язковими до виконання.

Крім того, господарський суд вважає за необхідне зазначити про те, що нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної та комунальної власності.

Відповідно до частин 1, 2 статті 632 Цивільного Кодексу України у випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов`язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Справляння плати за землю, в тому числі й орендної плати, здійснюється відповідно до положень розділу ХIII Податкового кодексу України. Встановлення статтею 288 названого Кодексу граничних розмірів річної орендної плати за земельну ділянку є підставою для приведення положень спірного договору оренди земельної ділянки у відповідність до вимог закону в частині визначення розміру орендної плати.

Нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї з сторін у випадках встановлених договором або законом. Оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість внесення змін до договору, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Згідно з ч.2 ст. 651 Цивільного кодексу України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Відповідач не надав до суду доказів скасування рішень Кам`янської міської ради Дніпропетровської області № 842-38/VI від 12.07.2013, №725-17/VII від 23.06.2017, 29.09.2017 №816-19/VII "Про затвердження Положення про порядок обчислення та сплати орендної плати за земельні ділянки у межах міста", від 22.06.2018 №1105-25/VII "Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста», тому згідно зі ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" вони є чинними й обов`язковими до виконання.

Відповідно до п. 2.1 Договору та плану земельної ділянки загальна площа орендованої відповідачем земельної ділянки складає 0,4518 га.

Згідно Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за адресою: м. Кам`янське, вулиця Колеусівська, 2А, загальною площею 4518 кв.м., нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 3558971,04 грн. (а.с.34).

Отже, орендна плата складає 3558971,04 грн. х 12% = 427076,52 грн/рік.

Виходячи з системного аналізу норм законодавства, беручи до уваги рішення Кам`янської міської ради Дніпропетровської області № 842-38/VI від 12.07.2013, № 725-17/VII від 23.06.2017, 29.09.2017 №816-19/VII "Про затвердження Положення про порядок обчислення та сплати орендної плати за земельні ділянки у межах міста", від 22.06.2018 №1105-25/VII "Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста», а також клопотання Відповідача №4902.0-7079-4019 від 16.04.2019р. про поновлення Договору оренди земельної ділянки від 24.04.2009р №10631, розташованої за адресою: м.Кам`янське, вул.Колеусівська, 2А, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст.1, 13 Закону України "Про оренду землі", ст.5, 15, 18 Законом України "Про оцінку земель", ст.ст.26, 33, 34, 35, 73 Закону України "Про місцеве самоврядування", ст.ст.632, 651 Цивільного Кодексу України, ст.ст.123, 129, 232, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити в повному обсязі.

Внести зміни до пунктів 2.2., 4.1. до договору оренди земельної ділянки від 24.04.2009 року №10631 (державна реєстрація в Дніпродзержинському відділі ДРФ ДП «Центр ДЗК» від 18.05.2009 року за №040910600214), укладеного між Кам`янською (Дніпродзержинською) міською радою (51931, м.Кам`янське, майдан Петра Калнишевського, буд.2, ЄДРПОУ 24604168) та Публічним акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» (49000, м.Дніпро, вул..Шевченко, 2, ЄДРПОУ 03340920), виклавши його в наступній редакції:

«пункт 2.2.: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 20.02.2017 становить 3 558 971 грн. 04 коп.»

«пункт 4.1.: "Орендна плата вноситься "Орендарем" виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету у розмірі 427 076,52 грн/рік без ПДВ, яка визначається відповідно до рішень міської ради від 12.07.2013 №842-38/VI "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ" та від 29.09.2017 №816-19/VII "Про затвердження Положення про порядок обчислення та сплати орендної плати за земельні ділянки у межах міста", від 22.06.2018 №1105-25/VII "Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста».

Стягнути з Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» (49000, м.Дніпро, вул.Шевченко, 2, ЄДРПОУ 03340920) на користь Кам`янської міської ради (51931, м.Кам`янське, майдан Петра Калнишевського, буд.2, ЄДРПОУ 24604168) судовий збір в розмірі 1 600,00 грн.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного провадження.

Рішення може бути оскаржено до Центрального апеляційного господарського суду через господарський суд Дніпропетровської області протягом 20 днів з дня його оголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.І. Красота

Повне рішення складено

16.05.2019р.

Повне рішення складено 17.05.2019