Постанова № 81779711, 13.05.2019, Генічеський районний суд Херсонської області

Дата ухвалення
13.05.2019
Номер справи
653/996/19
Номер документу
81779711
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Справа №: 653/996/19

Провадження № 3/653/454/19

П О С Т А Н О В А

іменем України

13 травня 2019 року м. Генічеськ

Суддя Генічеського районного суду Херсонської області Берлімова Ю.Г., за участю секретаря Волвенко А.О., прокурора Кобця В.Е. розглянув у відкритому судовому засіданні справу про адміністративне правопорушення відносно:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНПП НОМЕР_1 , уродженки м. Генічеськ, Херсонської області, мешканки АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2 , громадянки України, українки, заміжньої, маючої на утриманні одну дитину, на час вчинення адміністративного правопорушення – начальник відділу фінансово-господарського забезпечення апарату Генічеської районної адміністрації Херсонської області, до кримінальної та адміністративної відповідальності раніше не притягувалась,

за порушення ч.2 ст.52 Закону України «Про запобігання корупції» та ч. 2 ст. 172 - 6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , обіймаючи станом на 16 травня 2018 року посаду начальника відділу фінансово-господарського забезпечення апарату Генічеської районної державної адміністрації Херсонської області, будучи суб`єктом декларування та відповідальності згідно зі ст. 1, п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», набувши 16 травня 2018 року право власності шляхом отримання в дар на нерухоме майно — квартиру, розташовану за адресою: АДРЕСА_3 , вартістю 293 742 грн., що перевищує поріг 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 01 січня 2018 року, в порушення вимог ч. 2 ст. 52 Закону України «Про запобігання корупції» без поважних причин, маючи фізичні та технічні можливості станом на 10 годину 50 хвилин 29 березня 2019 року не подала на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, чим вчинила правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 2 ст. 172-6 КУпАП – неповідомлення про суттєві зміни у майновому стані.

При складанні протоколу та в судовому засіданні ОСОБА_1 вину у скоєному правопорушенні визнала повністю, підтвердивши обставини викладені у протоколах про адміністративне правопорушення, щиро розкаялась.

Прокурор в судовому засіданні повністю підтримав протокол про адміністративне правопорушення, просив суд визнати ОСОБА_1 винною у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 172-6 КупАП та притягнути її до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі ста неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

Суд вислухавши правопорушника ОСОБА_1 , прокурора, приходить до наступного.

Розпорядженням голови Генічеської районної державної адміністрації Херсонської області № 112/05 від 05 серпня 2005 року ОСОБА_1 призначено на посаду начальника відділу фінансово-господарського забезпечення апарату Генічеської районної державної адміністрації, з 01 серпня 2005 року.

Згідно з приміткою ст. 50 Закону України «Про запобігання корупції», до службових осіб, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище, відносяться у тому числі особи, посади яких належать до посад державної служби категорії «А» або «Б».

Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 6 Закону України «Про державну службу» посади керівників структурних підрозділів міністерств, інших центральних органів виконавчої влади та інших державних органів, їх заступників, керівників територіальних органів цих державних органів та їх структурних підрозділів, їх заступників віднесено до категорії «Б» посад державної служби.

Таким чином, згідно із п. 3 ч. 2 ст. 6 Закону України «Про державну службу» посада начальника відділу фінансово-господарського забезпечення акарату Генічеської районної державної адміністрації Херсонської області, яку обіймає ОСОБА_1 , відноситься до категорії «Б» посад державної служби.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пунктах 4 і 5 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов`язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Відповідно до п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» державні службовці є суб`єктами відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією.

Таким чином, згідно з ст. 1, п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону «Про запобігання корупції», ОСОБА_1 є суб`єктом декларування та відповідальності, на якого поширюється дія цього Закону.

Згідно із ст. 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Відповідно до п. 9 ч, 1 ст. 8 Закону України «Про державну службу», державний службовець зобов`язаний додержуватися вимог законодавства у сфері запобігання і протидії корупції.

Згідно із ч. 2 ст. 52 Закону України «Про запобігання корупції» у разі суттєвої зміни в майновому стані суб`єкта декларування, а саме отримання ним доходу, придбання майна на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року, зазначений суб`єкт у десятиденний строк з моменту отримання доходу або придбання майна зобов`язаний письмово повідомити про це Національне агентство. Зазначена інформація вноситься до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та оприлюднюється на офіційному веб-сайті Національного агентства.

Порядок інформування Національного агентства про суттєві зміни у майновому стані суб`єкта декларування визначений Порядком формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, який був затверджений рішенням Національного агентства № 3 від 10 червня 2016 року (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 липня 2016 року за № 959/29089). Відповідно до пункту 6 Розділу II зазначеного Порядку, суб`єкти декларування письмово повідомляють Національне агентство про суттєві зміни у своєму майновому стані відповідно до частини другої статті 52 Закону шляхом подання відповідного електронного повідомлення до Реєстру через власний персональний електронний кабінет у десятиденний строк з моменту отримання доходу або придбання майна. Зазначене електронне повідомлення подається шляхом заповнення відповідної електронної форми на веб-сайті Реєстру відповідно до технічних вимог до форми. Згідно з пунктом 2 розділу II зазначеного Порядку, повідомлення про суттєві зміни у майновому стані суб`єкта декларування подається через мережу Інтернет з використанням прогамних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті суб`єкта декларування після реєстрації в Реєстрі.

Виправлені повідомлення про суттєві зміни у майновому стані суб`єкта декларування до Реєстру не подаються. Повідомлення про суттєві зміни у майновому стані суб`єкта декларування подаються винятково в електронній формі, їх паперова копія не подається.

Електронна форма для подання повідомлення про суттєві зміни у майновому стані суб`єкта декларування затверджена рішенням Національного агентства від 10 червня 2016 року № 3 зі змінами.

Згідно з листом голови НАЗК № 93-05/4886/17 від 02 березня 2017 року дата публікації документів, яка вказана у публічній частині інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» (далі - Реєстр), співпадає з фактичною датою подання суб`єктами декларування документів до Реєстру.

Відповідно до п.п. 4 пункту 4 Рішення НАЗК від 10 червня 2016 року №3 «Форма повідомлення про суттєві зміни в майновому стані суб`єкта декларування», зареєстрованого у Міністерстві юстиції України від 15 липня 2016 року № 961/129091, суб`єкт декларування у розділі 3 повідомлення «Об`єкти нерухомості» повинен повідомити про об`єкти нерухомості які він придбав (набув у власність), якщо його вартість перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня звітного року.

Отже, державний службовець, як суб`єкт декларування має в обов`язковому, визначеному законом порядку подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та виконувати додаткові заходи фінансового контролю, передбачені ч. 2 ст. 52 Закону України «Про запобігання корупції».

Встановлено, що 16 травня 2018 року згідно з договором дарування квартири серії ННС 755941 (далі - Договір), укладеного між ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) та ОСОБА_3 (Дарувальник) 16 травня 2018 року ОСОБА_1 отримала у власність двокімнатну квартиру АДРЕСА_4 , загальною площею 40,6 кв. м.

Пунктом 2 Договору визначено, що сторони оцінюють квартиру в 293 742 грн.

Згідно з п. 9 Договору право власності на квартиру у ОСОБА_4 ( ОСОБА_1 ) виникає з дня прийняття дарунка та державної реєстрації нього права в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно їх обтяжень». Момент передачі квартири від ОСОБА_5 ( ОСОБА_3 ) до ОСОБА_6 ( ОСОБА_1 ) збігається з моментом державної реєстрації прав на квартиру.

Зазначений вище договір дарування квартири від 16 травня 2018 року серії ННС НОМЕР_2 підписано у присутності приватного нотаріуса Генічеського районного нотаріального округу Штогріною Н.Л. Дарувальником ( ОСОБА_3 ) та ОСОБА_7 ( ОСОБА_1 ), особи яких встановлено, дієздатність перевірено.

Згідно з ст. 334 Цивільного Кодексу України (далі - ЦК України), право власності у набувача майна за договором виникає з моменту передання майна, якщо інше не встановлено договором або законом. Переданням майна з вважається вручення його набувачеві. Право власності на майно за договором, який підлягає нотаріальному посвідченню, виникає у набувача з моменту такого посвідчення або з моменту набрання законної сили рішенням суду про визнання договору, не посвідченого нотаріально, дійсним. Права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації, виникають з дня такої реєстрації відповідно до закону.

Відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності інд. № 159033534 від 11 березня 2019 року на підставі договору дарування квартири серії ННС № 755941 за ОСОБА_1 16 травня 2018 року зареєстровано право власності на квартиру, яка розташована за адресою: АДРЕСА_3 , загальною площею 40,6 кв. м.

Згідно із ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік», з 01 січня 2018 року встановлено прожитковий мінімум для працездатної особи в розмірі 1762 грн.

Статтями 251 -253 ЦК України визначено, що строком є певний період у часі, зі спливом якого пов`язана дія чи подія, яка має юридичне значення. Строк визначається роками, місяцями, тижнями, днями або годинами. Перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов`язано його початок.

Таким чином, 16 травня 2018 ОСОБА_1 набула право власності шляхом отримання в дар на нерухоме майно - квартиру, розташовану за адресою: АДРЕСА_3 , загальною площею 40,6 кв. м, вартістю 293 742 грн., яка перевищує поріг 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 01 січня 2018 року (80 000 грн.), що потребує здійснення додаткових заходів фінансового контролю.

Тобто, ОСОБА_1 в зв`язку із суттєвими змінами у майновому стані, зокрема набуттям права власності на нерухоме майно зобов`язана була продовж періоду часу з 00.00 год. 17 травня 2018 року до 23.59 год. 26 травня 2018 року шляхом заповнення відповідної форми в особистому кабінеті користувача на офіційнному веб-сайті НАЗК подати повідомлення про суттєві зміни у майновому стані.

Разом з тим, ОСОБА_1 , усупереч ч. 2 ст. 52 Закону України «Про запобігання корупції» станом на 10 годин 50 хвилин 29 березня 2019 року у передбачений десятиденний строк не повідомила НАЗК про суттєві зміни у майновому стані, у зв`язку з набуттям 16 травня 2018 року право власності шляхом отримання в дар на нерухоме майно - квартиру, розташовану за адресою: АДРЕСА_3 , загальною площею 40,6 кв.м, вартістю 293742 грн., яка перевищує поріг 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 01 січня 2018 року (80 000 грн), що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

У своїх поясненнях ОСОБА_1 підтвердила факт набуття 16 травня 2018 року права власності шляхом отримання в дар на квартиру, розташованої за адресою: АДРЕСА_3 , вартістю 293 742 грн., а також не направлення повідомлення до НАЗК про суттєві зміни у майновому стані. Також ОСОБА_1 пояснила, що вона своєчасно ознайомлена з вимогами Закону України «Про запобігання корупції» щодо вимог фінансового контролю, у тому числі в частині строків та порядку подання повідомлення про суттєві зміни у майновому стані, про що нею зазначено відповідний запис в особовій картці державного службовця № 17 (пункт 15.4). Робоче місце останньої протягом тривалого часу обладнане комп`ютерною технікою, підключеною до мережі Інтернет. Усі свої щорічні декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подавала на вищевказаному робочому місці. У 2018 році для подачі щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік, вона використовувала електронний цифровий підпис, отриманий нею в АЦСК органів юстиції України, зазначений електронний цифровий підпис був дійсний приблизно до кінця першого кварталу 2018 року. Для надання звітних відомостей у зв`язку із виконанням своїх функціональних обов`язків ОСОБА_1 мала інший електронний цифровий підпис, отриманий в АЦСК «Україна», які вона отримувала з 2016 року, та повторно отримувала у 2018 році. У травні 2018 року ОСОБА_1 на лікарняному, у відпустці, за кордоном, у відрядженні не перебувала. Вхід до персонального кабінету сайту НАЗК з метою подачі вищезазначеного повідомлення про суттєві зміни в майновому стані не здійснювала, у зв`язку із чим у написанні згоди на обробку персональних даних до НАЗК відмовилась, будь-якої переписки із технічною підтримкою сайту НАЗК ОСОБА_1 не вела.

Враховуючи, що правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-6 КУпАП є правопорушенням з формальним складом та зазначена норма права не містить кваліфікуючих ознак, сам факт несвоєчасного подання повідомлення про суттєві зміни в майновому стані суб`єкта декларування утворює в діях ОСОБА_1 , об`єктивну сторону правопорушення.

Відповідно до листа Генічеської районної державної адміністрації Херсонської області від 12 березня 2019 року № 202/191-02/23 начальник відділу фінансово-господарського забезпечення апарату Генічеської районної державної адміністрації Захарова С.А. забезпечена необхідною комп`ютерною технікою з доступом до мережі Інтернет та робочим місцем. У період з 16 травня 2018 року по 26 травня 2018 у відпустці, на лікарняному або у відряджені не перебувала.

Про обізнаність ОСОБА_1 з вимогами антикорупційного законодавства, наявність технічної та фізичної можливості та вміння працювати у Єдиному державному реєстрі осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування, свідчить той факт, що ОСОБА_1 28 жовтня 2016 року, 03 березня 2017 року, 22 січня 2018 року подавались щорічні декларації особи, повноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування, за 2015, 2016, 2017 роки.

Також 21 лютого 2017 року ОСОБА_1 особисто підписано «Попередження про спеціальні обмеження, встановлені Законами України «Про державну службу» - Про запобігання корупції», щодо прийняття на державну службу та проходження державної служби» та 12 червня 2017 року підписано п. 15.4 особової картки державного службовця № 17 «Про ознайомлення з вимогами і обмеженнями щодо прийняття та проходження державної служби відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про запобігання корупції» та «Про захист персональних даних», Правилами етичної поведінки державних службовців.

Відповідно до листа ДП «Українські спеціальні системи» від 04 грудня 2018 року № 07-2056 щодо дати та часи неналежного функціонування Єдиного державного реєстру декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі — Реєстр) в період з 01 грудня 2017 року по 26 листопада 2018 року, близько 09:00 год. 02 січня 2018 року виявлено помилки при спробі авторизації в реєстрі. Належне безперебійне функціонування Реєстру забезпечено з 09:50 год. 02 січня 2018 року.

Близько 12:00 год. 15 березня 2018 року Реєстр не функціонував (фіксувалась помилка доступу до сайту, помилка шлюзу 502), доступ до усіх компонентів системи був відсутній. О 12:40 год. 15 березня 2018 роботу Реєстру відновлено.

Іншим часом у вказаному періоді (з 01 грудня 2017 року по 26 листопада 2018 року) складова частина для подання електронних документів інформаційно-телекомунікаційної системи Реєстр функціонувала у штатному режимі (без збоїв).

Згідно з даними АЦСК «Україна» ОСОБА_1 19 червня 2018 року повторно отримала електронний цифровий підпис строком дії до 18 червня 2020 року.

Указане свідчить про наявність технічної та фізичної можливості у ОСОБА_1 для подачі повідомлення про суттєві зміни у майновому стані.

Вина ОСОБА_1 також підтверджується наступними матеріалами, а саме:

- копією розпорядженням голови Генічеської районної державної адміністрації Херсонської області № 112/05 від 05 серпня 2005 року;

- листом голови Генічеської районної державної адміністрації Херсонської області № 202/191-02/23 від 12 березня 2019 року;

- копією особової картки державного службовця № 17;

- копією попередження про спеціальні обмеження, встановлені Законами України «Про державну службу» та «Про запобігання корупції», щодо прийняття на державну службу та проходження державної служби від 21 лютого 2017 року;

- копією договору дарування квартири від 16 травня 2018 року серії ННС № 755941;

- інформаційною довідкою № 159033534 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта;

- витягом з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування відносно ОСОБА_1 ;

- поясненнями ОСОБА_1 ;

- відомостями з АЦСК «Україна» щодо отримання ОСОБА_1 електронного цифрового підпису;

- копією листа ДП «Українські спеціальні системи» від 04 грудня 2018 року № 07-2056;

- копією листа НАЗК від 06 лютого 2019 року № 44-01/8418/19;

- іншими матеріали, отриманими під час проведення перевірки.

Отже, з урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного корупційного правопорушення, передбачених ч.2 ст.172-6 КУпАП, оскільки в судовому засіданні достовірно встановлені вказані факти, які підтверджені неспростованими доказами та поясненнями самого правопорушника.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що вина правопорушника ОСОБА_1 доказана в повному обсязі і тому вона підлягає притягненню до адміністративної відповідальності за ч.2 ст. 172-6 КУпАП, вважає можливим призначити адміністративне стягнення у вигляді адміністративного штрафу, при цьому суд враховує характер вчиненого, особу правопорушника, обставинами, що пом`якшують відповідальність суд вважає, притягнення до адміністративної відповідальності вперше, визнання вини та щире каяття, обставин, що обтяжують відповідальність судом не встановлено.

Також, керуючись ч. 5 ст. 283 КУпАП постанова суду про накладення адміністративного стягнення повинна містити положення про стягнення з особи, щодо якої її винесено, судового збору. Згідно ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення, тобто згідно ЗУ «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення судовий збір складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тому суд вважає за необхідне стягнути з ОСОБА_1 суму судового збору у розмірі – 384,20 грн. на користь держави.

Керуючись ч.1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», ст. 172-6, 283-285, 287-289 КУпАП, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 притягнути до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 172-6 КпАП України та застосувати до неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі ста неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 1700 (одна тисяча сімсот) гривень 00 коп., на користь держави (р/р 31114106021112, код ЄДРПОУ 37934859, МФО 899998, назва отримувача коштів: УК у Генічес р-ні/Генічес р-н/21081100, банк отримувача: казначейство України (ЕАП),код класифікації доходів бюджету: 21081100, найменування коду класифікації доходів бюджету: адміністративні штрафи та інші санкції.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 384 (триста вісімдесят чотири) грн. 20 коп. на користь держави (отримувач коштів ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), Код банку отримувача (МФО) 899998, рахунок отримувача 31211256026001, код класифікації доходів бюджету 22030106.

Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується:

- подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу;

- витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.

Постанова може бути оскаржена до Херсонського апеляційного суду через Генічеський районний суд Херсонської області на протязі десяти днів.

Строк пред`явлення постанови до виконання три місяці з дня її винесення.

Постанова набрала чинності «____»___2019 року.

Суддя Генічеського районного суду Ю. Г. Берлімова