
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 травня 2019 р. Справа № 400/929/19 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Малих О.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:фізичної особи-підприємця Резнікова Дмитра ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 до відповідача:Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області, вул. Космонавтів, 61, м. Миколаїв, 54056 третя особа:Управління містобудування та архітектури Миколаївської міської ради, вул. Адміральська, 20, м. Миколаїв,54001 про:визнання неправомірним та скасування рішень від 14.07.2017 № 92-С,ВСТАНОВИВ:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_2 (далі – позивач, ФОП ОСОБА_2 ) звернувся до суду з адміністративним позовом про визнання неправомірним та скасування рішення Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області (далі – відповідач, ДАБІ) від 14.07.2017 року № 92-С «Про скасування дії Містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки по АДРЕСА_2 районі м. Миколаєва від 16.05.2016 року № 25/15-1171».
Ухвалами від 02.04.2019 року суд поновив позивачу строк звернення до суду з адміністративним позовом, відкрив провадження у справі та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, щопідставою для прийняття оскаржуваного рішення стали результати планової перевірки ДАБІ діяльності Управління містобудування та архітектури Миколаївської міської ради (далі – третя особа, Управління) за ІІ квартал 2017 року. За результатами перевірки встановлено, що містобудівні умови на Об`єкт видано з порушенням ч. 2 ст. 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 року № 3038-VI (далі за текстом – Закон України № 3038) - відповідно до Плану зонування території міста Миколаєва Об`єкт знаходиться в Рекреаційній зоні активного відпочинку Р-2. Крім того, містобудівні умови видані без розроблення плану зонування (зонінга) та/або детального плану території.
Позивач не погоджується з такими висновками та зазначає, що ним виконані всі умови для отримання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки. Отже, у відповідача були відсутні підстави для відмови у видачі містобудівних умов та обмежень на Об`єкт.
Суд розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
З`ясувавши усі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у їх сукупності, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:
ФОП ОСОБА_2 на праві власності (на підставі договору купівлі-продажу земельної ділянки від 31.07.2013 року, акту приймання-передачі земельної ділянки від 31.07.2013 року, Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-48006922132014 від 22.04.2014 року, Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно Індексний № 7396887 від 31.07.2013 року) належить земельна ділянка площею 0,3 га кадастровий номер НОМЕР_1 , розташована за адресою: АДРЕСА_2 , цільове призначення якої: обслуговування газової автозаправочної станції; категорія земель – землі житлової та громадської забудови.
На вказаній земельній ділянці збудовано нежитловий об`єкт – газову автозаправну станцію, який також належить позивачу на праві власності на підставі Свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 04.01.2008 року та Витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 04.01.2008 року.
06.05.2016 року позивачем було подано до Управління заяву про видачу містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, до якої було додано містобудівні розрахунки умов розміщення об`єкту містобудування від 25.04.2016 року, Ситуаційний план Масштаб 1:10000, Схему генерального плану Масштаб 1:500; графічну частину М 1:2000 із графічною частиною містобудівних умов, фотофіксація земельної ділянки (з оточенням) по АДРЕСА_2 , а також правовстановлювальні документи на земельну ділянку та нежитлову будівлю. Намірами забудови у заяві позивача зазначено: «Реконструкція газової автозаправної станції під багатопаливну АЗС».
16.05.2016 року Управління видало позивачу Містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки НОМЕР_2 /15-1171.
Відповідно до наказу від 23.03.2017 року № 454, на підставі плану перевірок діяльності уповноважених органів містобудування та архітектури на ІІ квартал 2017 року, направленнь від 31.05.2017 року № 10, наказу ДАБІ «Про подовження строку планової перевірки» від 26.06.2017 року № 1011 та направлення від 29.06.2017 року № 15, посадовою особою ДАБІ проведено планову перевірку дотримання Управлінням вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил.
За результатами перевірки складено Акт від 14.07.2017 року (далі – Акт перевірки), відповідно до якого містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки по АДРЕСА_2 районі м. Миколаєва від 16.05.2016 року № 25/15-1171 на об`єкт «Реконструкція газової автозаправної станції під багатопаливну АЗС» (далі та раніше за тектом – Об`єкт), видані на земельну ділянку з цільовим призначенням для обслуговування газової автозаправної станції, чим порушено вимоги ч. 2 ст. 24 Закону України № 3038. Відповідно до Плану зонування території міста Миколаєва зазначений Об`єкт знаходиться в Рекреаційній зоні активного відпочинку Р-2, в якій не передбачено розміщення АЗС. Містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки видані без розроблення плану зонування (зонінгу) та/або детального плану території, чим порушено п. 6 Розділу V Прикінцевих положень Закону України № 3038 (арк. 15 Акту перевірки).
На підставі Акту перевірки, ДАБІ 14.07.2017 року винесено рішення № 92-С про скасування рішення про видання Містобудівних умов та обмежені забудови земельної ділянки по АДРЕСА_3 2 АДРЕСА_4 2/4 в Ленінському районі м. Миколаєва від 15.05.2016 року № 25/15-1171.
Не погоджуючись з вищевказаним, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Приймаючи рішення у справі, суд виходить з наступного:
Відповідно до ч. 4 та 5 ст. 29 Закону України № 3038 (в редакції, що була чинною станом на день видачі Містобудівних умов від 15.05.2016 року № 25/15-1171), спеціально уповноважений орган містобудування та архітектури визначає відповідність намірів щодо забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні. Рішення про відмову у наданні містобудівних умов та обмежень приймається у разі невідповідності намірів щодо забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.
Аналогічні норми містяться в пункті 2.4 розділу ІІ Порядку надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, їх склад та зміст затвердженого наказом Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 07.07.2001 року № 109 (далі – Порядок № 109).
У відповідності до п. 6 ч. 12 ст. 41 Закону України № 3038, у разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, вчинених об`єктами нагляду (в даному випадку Управління), головні інспектори державного архітектурно-будівельного контролю (в даному випадку Інспекція) мають право скасовувати чи зупиняти дію рішень, прийнятих об`єктами нагляду відповідно до визначених цим Законом повноважень, які порушують вимоги містобудівного законодавства.
Згідно Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-48006922132014 від 22.04.2014 року, цільове призначення земельної ділянки – обслуговування газової автозаправної станції.
Відповідно до ч. 1 ст. 18 Закону України № 3038 (в редакції, що була чинною на день видачі Містобудівних умов від 15.05.2016 року № 25/15-1171), план зонування території розробляється на основі генерального плану населеного пункту (у його складі або як окремий документ) з метою визначення умов та обмежень використання території для містобудівних потреб у межах визначених зон. План зонування території розробляється з метою створення сприятливих умов для життєдіяльності людини, забезпечення захисту територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, запобігання надмірній концентрації населення і об`єктів виробництва, зниження рівня забруднення навколишнього природного середовища, охорони та використання територій з особливими статусом, у томі числі ландшафтів, об`єктів історико-культурної спадщини, а також земель сільськогосподарського призначення і лісів.
Містобудівні вимоги було видано 16.05.2016 року. Видача містобудівних умов здійснювалась відповідно до Порядку № 109.
План зонування території міста Миколаєва було затверджено рішенням Миколаївської міської ради від 11.08.2016 року № 6/3 «Про затвердження Плану зонування території міста Миколаєва» (далі – План зонування).
Тобто, План зонування було прийнято після видачі позивачу Містобудівних умов (від 16.05.2016 року № 25/15-1171).
Водночас, рішення Миколаївської міської ради від 11.08.2016 року №6/3 «Про затвердження Плану зонування території міста Миколаєва», як нормативно-правовий акт органу місцевого самоврядування, не має зворотної дії у часі відповідно до положень ч. 1 ст. 58 Конституції України.
Отже, висновки відповідача щодо невідповідності Містобудівних умов від 16.05.2016 року № 25/15-1171 Плану зонування є помилковими.
Положення п. 6 розділу V «Прикінцевих положень» Закону України № 3038 не містять заборони у видачі містобудівних умов та обмежень, а лише вказують на видачу містобудівних умов та обмежень з урахуванням попередніх планувальних рішень у межах встановленого законодавством строку.
Згідно з п. 8 ст. 1 Закону України № 3038 та п. 1.2 Порядку № 109, містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки – документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об`єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією.
Відповідно до ст. 29 Закону України № 3038 та положень Розділу II Порядку № 109, які визначають основні підстави та порядок надання містобудівних умов та обмежень, не передбачено, що містобудівні умови та обмеження надаються виключно у разі розроблення та затвердження на відповідній території «плану зонування території» чи «детального плану території». Зазначеними нормами передбачено, що спеціально уповноважений орган містобудування та архітектури визначає відповідність намірів щодо забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, а відповідно до абз. 2 ч. 5 ст. 29 Закону України № 3038, рішення про відмову у наданні містобудівних умов та обмежень приймається лише у разі невідповідності намірів щодо забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.
Відповідно до п. 7 Закону України № 3038 та п. 1.2 Порядку №109 містобудівна документація – затверджені текстові та графічні матеріали з питань регулювання планування, забудови та іншого використання територій.
На підставі п. 5. ч. 1 ст. 2 Закону України № 3038, саме на органи місцевого самоврядування покладено обов`язок щодо планування і забудови територій, яка передбачає, в тому числі, визначення і раціональне взаємне розташування зон житлової та громадської забудови, виробничих, рекреаційних, природоохоронних, оздоровчих, історико-культурних та інших зон і об`єктів.
Генеральний план міста Миколаєва, затверджений рішенням міської ради від 18.06.2009 року № 35/18.
Частиною 2 ст. 16 Закону України № 3038 передбачено, що містобудівна документація на місцевому рівні розробляється з урахуванням даних державного земельного кадастру на актуалізованій картографічній основі.
Відповідно до ч. 2 ст. 24 Закону України № 3038, забудова земельної ділянки здійснюється в межах її цільового призначення, встановленого відповідно до законодавства.
Крім цього, при видачі Містобудівних вимог обов`язково враховуються вимоги норм ДБН відповідно до вимог Закону України «Про будівельні норми» від 05.11.2009 року № 1704-VI.
Отже, містобудівні умови видаються на підставі містобудівної документації з урахуванням даних Державного земельного кадастру, вимог ДБН, а не виключно на підставі плану зонування території.
Таким чином, відсутність плану зонування не виключала можливості для видачі містобудівних умов із урахуванням містобудівної документації на місцевому рівні.
На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач в строк, встановлений ухвалою суду від 02.04.2019 року про відкриття провадження в адміністративній справі, відзиву на позовну заяву не надав.
Відповідно до ч. 4 ст. 159 КАС України неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Таким чином, відповідач не довів суду правомірності оскаржуваного рішення, натомість позивачем надано усіх необхідних доказів в підтвердження обґрунтованості його позовних вимог, що є підставою для задоволення позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки розпорядником бюджетних коштів по даній справі є Державна архітектурно-будівельна інспекція України, то судовий збір підлягає стягненню за рахунок її бюджетних асигнувань.
Керуючись ст.ст. 2, 19, 77, 139, 159, 241 - 246, 260 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_3 ) до Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області (вул. Космонавтів, 61, м. Миколаїв, 54056) – задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати рішенням Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції від 14.07.2017 року № 92-С «Про скасування дії Містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки по АДРЕСА_2 районі м. Миколаєва від 16.05.2016 №25/15-1171», яким було скасовано рішення Управління містобудування та архітектури Миколаївської міської ради про видання Містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки по АДРЕСА_2 . Миколаєва від 16.05.2016 № 25/15-1171, замовник: ОСОБА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 .
3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної архітектурно-будівельної інспекції України (бульвар Лесі Українки, 26, м. Київ, 01133, код ЄДРПОУ 37471912) на користь фізичної особи-підприємця Резнікова ОСОБА_3 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_3 ) судові витрати у розмірі 1921,00 грн. (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна гривня 00 копійок).
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 16.05.2019 року.
Суддя О.В. Малих