Ухвала суду № 81757216, 15.05.2019, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.05.2019
Номер справи
400/2796/18
Номер документу
81757216
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

15 травня 2019 р. № 400/2796/18 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Фульги А.П., розглянув звіт про виконання рішення суду в адміністративній справі № 400/2796/18 від 16.01.2019

за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020 про:визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії,ВСТАНОВИВ:

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 16.01.2019 року у справі № 400/2796/18 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії задоволено частково.

Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 з врахуванням розміру 79 відсотків грошового забезпечення з 01.01.2016 р.

Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області протягом 1 (одного) місяця з дня набрання судовим рішенням законної сили подати до Миколаївського окружного адміністративного суду звіт про його виконання.

Ухвалою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 04.03.2019 року, апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області повернуто апелянту, а матеріали справи повернуто до Миколаївського окружного адміністративного суду.

Ухвалою Миколаївського окружного адміністративного суду від 01.04.2019 встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Миколаївській області новий строк подання до суду Звіту про виконання судового рішення у справі № 400/2796/18 протягом одного місяця з моменту отримання (вручення) даної ухвали.

06.05.2019 до канцелярії Миколаївського окружного адміністративного суду надійшов Звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 16.01.2019 року у справі №400/2796/18.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про затвердження звіту про виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 16.01.2019 року у справі №400/2796/18.

Відповідно до ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Згідно приписам ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

За наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Отже, судом можуть бути вжиті заходи реагування судового контролю за невиконанням судових рішень в адміністративних справах у формі встановлення нового строку для подачі звіту та накладення штрафу на особу відповідальну за виконання рішення суду.

Зі змісту звіту ГУ ПФУ у Миколаївській області від 06.05.2019 та доданих до нього документів вбачається, що на виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 16.01.2019 року у справі № 400/2796/18 здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 в порядку, встановленому судовим рішенням. Крім того, 13.03.2019 здійснено розрахунок на доплату пенсії ОСОБА_1 з грудня 2016 року по березень 2019 яку буде проведено відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 649.

Доплата за період з 04.03.2019 по 31.03.2019 в сумі 359,53 грн. здійснено в квітні 2019.

Однак, доказів виплати позивачу заборгованості з доплати до перерахованої пенсії за період з 01.01.2016 по 03.03.2019 відповідачем не надано. При цьому, відповідачем зазначено, що виплату перерахованих пенсій буде проведено після виділення коштів на їх фінансування з Державного бюджету України.

Відповідно до ст.8 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Органи Пенсійного фонду України фінансують вказані види пенсійних виплат за рахунок коштів Державного бюджету, реалізуючи бюджетну програму КПКВК 2506020 "Дотація Пенсійному фонду України на виплату пенсій, надбавок та підвищень до пенсії за різними пенсійними програмами" у межах виділених асигнувань.

При цьому, Головним розпорядником коштів за цією програмою є Міністерство соціальної політики України, розпорядником нижчого рівня - Пенсійний фонд України.

У постанові від 24.01.2018 у справі № 405/3663/13-а колегія суддів Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду дійшла висновку про те, що невиконання судового рішення пенсійними органами в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.

Згідно п. 4-5 п. 4 "Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об`єднані управління" № 28-2 від 22.12.2014 управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань: забезпечує ведення в районі (місті) реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) та у складі цього реєстру - реєстру платників страхових внесків до солідарної системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, своєчасне внесення відомостей до них, їх використання, контроль за достовірністю відомостей, поданих до реєстру застрахованих осіб, та автоматизовану обробку інформації; забезпечує ведення бухгалтерського обліку з виконання доходів і видатків, кошторису видатків на утримання управління Фонду та своєчасно складає і в установленому порядку подає затверджену звітність головним управлінням Фонду.

Аналіз наведеного дає підстав для висновку, що виплати пенсій здійснюються відповідачем виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління ПФУ не має.

22.08.2018 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 649 "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду", якою затверджено порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду.

В силу частини першої статті 49 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" № 794-VII від 27.02.2014, акти Кабінету Міністрів України (постанови і розпорядження) є обов`язковими для виконання.

Порядком передбачено, що перевірку обгрунтованості розрахованої боржником суми, що підлягає виплаті проводить в Пенсійному фонді України комісія з питань погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду.

Вказана комісія приймає рішення, яке оформлюється протоколом, у якому за наявності підстав зазначаються пропозиції щодо перерахування коштів на рахунок боржника.

Враховуючи, що відповідач здійснив перерахунок пенсії позивачу за весь період, визначений судовим рішенням, та частково, в межах фінансування, здійснив виплату різниці перерахованої пенсії, суд вважає за можливе прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про виконання судового рішення.

Суд звертає увагу, що виділення коштів із Державного бюджету на фінансування даної бюджетної програми не залежить від волі окремого керівника територіального органу Пенсійного фонду України, тому у діях керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області відсутні ознаки вини та умислу щодо невиконання у повному обсязі судового рішення, як умови притягнення її до відповідальності та накладення штрафу.

Крім того, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії можуть бути визначені як законами України, так і іншими нормативно-правовими актами, зокрема актами Кабінету Міністрів України. Порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, регулюється Кабінетом Міністрів України відповідно до Конституції та законів України.

Керуючись ст.ст. 241, 248, 382 КАС України, суд -

У Х В АЛ И В :

Затвердити звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 16.01.2019 року у справі №400/2796/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії.

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом п`ятнадцяти днів з дня складання її повного тексту. Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Суддя А. П. Фульга