
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
16 травня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/1261/19
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Секірська А.Г., розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
27 березня 2019 до Луганського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 (далі – позивач, ОСОБА_1 ) із позовом до управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради (далі – відповідач, УПтаСЗН Сєвєродонецької міської ради), у якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність УПтаСЗН Сєвєродонецької міської ради щодо не призначення та не виплати ОСОБА_1 щомісячної адресної допомоги як особі, що переміщена з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, з 03 вересня 2018 року;
- зобов`язати УПтаСЗН Сєвєродонецької міської ради призначити та виплатити ОСОБА_1 щомісячну адресну допомогу як особі, що переміщена з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, з 03 вересня 2018 року.
Позовну заяву обґрунтовано тим, що позивач є внутрішньо переміщеною особою, перебуває на обліку у відповідача. Згідно заяви від 19.11.2014 щодо призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам, позивачу було призначено допомогу як працездатній непрацюючій особі, відповідно до п.7 Порядку призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 505 від 01.10.2014, із скороченням терміну призначення та зменшенням суми. З 09.12.2014 позивач звільнена з Перевальської райдержадміністрації. Через те, що в подальшому позивач не працевлаштувалась, грошова допомога на наступний строк відповідачем не призначена, оскільки не було підстав для перерахування допомоги як працюючій особі.
21.04.2016 позивача призначено на посаду головного спеціаліста відділу з питань розпорядження водними об`єктами управління з питань земельних відносин та розпорядження водними об`єктами Департаменту комунальної власності земельних та майнових відносин Луганської обласної державної адміністрації.
25.04.2016 позивач надала відповідачу довідку про своє працевлаштування з 21.04.2016. Однак лише згідно заяви від 22.09.2017 щодо зміни складу сім`ї (народилася друга дитина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 було проведено перерахунок допомоги в межах терміну дії, а саме: ОСОБА_1 - як особі, що доглядає за дитиною до трьох років,
ОСОБА_3 - як працюючій особі, а ОСОБА_4 та ОСОБА_5 - як дітям до 18 - ти років: з 01.10.2017 по 19.01.2018 у розмірі 2400 грн в місяць, з 20.01.2018 по 28.02.2018 у розмірі 2884 грн в місяць.
Згідно заяви від 01.03.2018 було подовжено допомогу наступним чином: з 01.03.2018 по 31.08.2018 у розмірі 2884 грн в місяць. Враховуючи викладене, з вересня 2018 року позивач не отримує допомогу.
В подальшому, позивач звернулась до відповідача зі зверненням щодо призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
20.03.2019 за № 2180/04 відповідач надав відповідь на звернення позивача, в якому, серед іншого, зазначив, що 18.07.2018 набрала чинності Постанова від 11.07.2018 № 548 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України». Згідно внесених змін до абзацу десятого п. 3 Порядку, особам працездатного віку, яким грошова допомога була припинена відповідно до пункту 7 цього Порядку, грошова допомога на наступний строк не призначається, крім осіб, які після припинення виплати грошової допомоги втратили працездатність.
Позивач вважає, що дії відповідача порушують її законні права та інтереси, а тому вимушена звернутися до суду за захистом своїх прав.
Ухвалою суду від 28.03.2019 провадження у справі відкрито, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, позивачу відстрочено сплату судового збору до ухвалення судового рішення (акр. спр. 1-2).
Ухвалою суду від 26.04.2019 вирішено подальший розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін, зобов`язано УПтаСЗН Сєвєродонецької міської ради надати відзив та докази направлення позивачу копії відзиву та доданих до нього документів (арк.спр. 175).
Позивач у судове засідання не прибула, надала заяву від 13.05.2019 за вх.№ 26223/2019 про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив, правом надання відзиву не скористався. 26.04.2018 від відповідача до відділу діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) на виконання вимог ухвали суду від 28.03.2019 представником відповідача надано копію особової справи ОСОБА_1 .
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України), судом встановлено таке.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання АДРЕСА_1 (арк. спр. 10-14), має статус внутрішньо переміщеної особи, що підтверджується копією довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 22.09.2017 № 5105, фактичне місце проживання/перебування як ВПО: АДРЕСА_2 (арк. спр. 15).
19.11.2014 позивач звернулась до УПтаСЗН Сєвєродонецької міської ради із заявою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, у складі родини позивач зазначила чоловіка ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та сина ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (арк. спр. 30).
Рішенням відповідача від 28.11.2014 було призначено адресну допомогу ОСОБА_1 як працездатній непрацюючій особі, із скороченням терміну призначення та зменшення суми, ОСОБА_3 – як працездатній працюючій особі, ОСОБА_6 , як дитині до 18-ти років у наступному розмірі: з 19.11.2014 по 18.01.2018 – 1768 грн на місяць, з 19.01.2015 по 18.03.2015 – 1547 грн на місяць, з 19.03.2015 по 18.05.2015 у розмірі 1326 грн на місяць (арк. спр. 46).
17.08.2015 року позивач звернулась до УПтаСЗН Сєвєродонецької міської ради із заявою про продовження виплати адресної допомоги (арк. спр. 48).
Рішенням відповідача від 28.12.2015 про призначення допомоги внутрішньо переміщеним особам ОСОБА_1 не було включено до розрахунку адресної допомоги, у зв`язку з тим, що вона не працевлаштувалась. Щомісячну адресну допомогу було подовжено наступним чином: з 17.08.2015 по 16.02.2016 – 1326 грн на місяць (арк. спр. 65).
24.02.2016 позивач надала відповідачу заяву щодо подовження допомоги на наступний період (арк. спр. 67).
Рішенням від 26.03.2016 продовжено виплату адресної допомоги ОСОБА_3 та ОСОБА_6 з 24.01.2016 по 31.12.2016 (арпк. спр. 81).
29.08.2016 позивач звернулась до УПтаСЗН Сєвєродонецької міської ради із заявою про продовження виплати грошової допомоги на наступний період, додавши до заяви довідку від 04.08.2016 № 872, відповідно до якої ОСОБА_1 працює на посаді головного спеціаліста відділу з питань розпорядження водними об`єктами управління з питань земельних відносин та розпорядження водними об`єктами управління з питань земельних відносин та розпорядження водними об`єктами Департаменту комунальної власності, земельних та майнових відносин Луганської обласної державної адміністрації з 21 квітня 2016 року (арк. спр. 82, 84).
27.08.2016, 01.03.2017, 01.09.2017 позивач зверталась до відповідача із заявами про продовження виплат грошової допомоги (арк. спр. 96, 105, 114).
Рішеннями від 27.09.2016, 16.03.2017, 12.09.2017 щомісячна адресна допомога призначалась ОСОБА_3 та ОСОБА_6 наступним чином: з 29.08.2016 по 27.02.2017 - 1326 грн на місяць, з 01.03.2017 по 31.08.2017 – 1326 грн на місяць, з 01.09.2017 по 19.01.2018 - 1326 грн на місяць, з 20.01.2018 по 28.02.2018 – 1442 грн на місяць (арк. спр. 95, 104, 134).
22.09.2017 позивач звернулась до відповідача із заявою про продовження виплати грошової допомоги, зазначивши у складі сім`ї сина ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (арк. спр. 116,126).
Рішенням від 04.12.2017 позивачу проведено перерахунок допомоги в межах терміну дії, а саме: позивачу, як особі, що доглядає за дитиною до трьох років, ОСОБА_3 — як працюючій особі, а ОСОБА_6 та ОСОБА_7 - як дітям до 18 -ти років: з 01.10.2017 по 19.01.2018 у розмірі 2400 грн на місяць, з 20.01.2018 по 28.02.2018 у розмірі 2884 грн на місяць (арк. спр. 133).
Рішенням від 15.03.2018 згідно заяви позивача від 01.03.2018 було подовжено допомогу наступним чином: з 01.03.2018 по 31.08.2018 у розмірі 2884 грн на місяць (арк. спр. 135,149).
03.09.2018 та 01.03.2019 позивач зверталась до відповідача із заявами про продовження виплати грошової допомоги на наступний період (арк. спр. 150, 167).
Рішеннями від 17.09.2018 та 19.03.2019 допомогу було подовжено чоловікові позивача ОСОБА_3 , та малолітнім дітям позивача, позивача не було включено до розрахунку, а саме: з 03.09.2018 по 02.03.2019 – 2442 грн на місяць, з 03.03.2019 по 02.09.2019 - 2442 грн на місяць (арк. спр. 162, 174).
Листом від 20.03.2019 № 2180/04 УПтаСЗН Сєвєродонецької міської ради повідомило позивача про те, що 18.07.2018 набрала чинності Постанова від 11.07.2018 № 548 “ Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України”. Згідно внесених змін до абзацу десятого п. 3 Порядку, особам працездатного віку, яким грошова допомога була припинена відповідно до пункту 7 цього Порядку, грошова допомога на наступний строк не призначається, крім осіб, які після припинення виплати грошової допомоги втратили працездатність. На підстав цього згідно заяв позивача від 03.09.2018 та 01.03.2019 позивача не було включено до розрахунку грошової допомоги (арк. спр. 20).
Вирішуючи справу в межах спірних правовідносин, суд виходить з наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписами абзацу першого частини першої статті 1 Закону України від 20 жовтня 2014 року № 1706-VII “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб” (далі - Закон № 1706-VII) внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Зазначені обставини вважаються загальновідомими і такими, що не потребують доведення, якщо інформація про них міститься в офіційних звітах (повідомленнях) Верховного Комісара Організації Об`єднаних Націй з прав людини, Організації з безпеки та співробітництва в Європі, Міжнародного Комітету Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, розміщених на веб-сайтах зазначених організацій, або якщо щодо таких обставин уповноваженими державними органами прийнято відповідні рішення (абзац перший частини першої статті 1 Закону № 1706-VII).
Згідно з частиною другою статті 1 Закону № 1706-VII адресою покинутого місця проживання внутрішньо переміщеної особи в розумінні цього Закону визнається адреса місця проживання особи на момент виникнення обставин, зазначених у частині першій цієї статті.
Частиною першою та другою статті 4 Закону № 1706-VII визначено, що факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону. Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.
Відповідно до частини першої статті 5 Закону № 1706-VII довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1 цього Закону.
Адресою фактичного місця проживання внутрішньо переміщеної особи може бути адреса відповідного місця компактного поселення внутрішньо переміщених осіб (адреса містечка із збірних модулів, гуртожитку, оздоровчого табору, будинку відпочинку, санаторію, пансіонату, готелю тощо) (частина друга статті 5 Закону № 1706-VII).
Згідно з частинами другою, третьою статті 7 Закону № 1706-VII Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв`язання проблем, пов`язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина-інвалід та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.
Механізм надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (далі - грошова допомога) визначає Порядок № 505.
Так, пунктом 2 Порядку № 505 (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) визначено, що грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
Згідно пунктом 3 Порядку № 505 грошова допомога внутрішньо переміщеним особам призначається на сім`ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди у довільній формі про виплату йому грошової допомоги від інших членів сім`ї.
Для призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк уповноважений представник сім`ї подає до уповноваженого органу або установи уповноваженого банку (у випадку, передбаченому пунктом 5 цього Порядку) заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, а також пред`являє довідки про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб усіх членів сім`ї. (абзац другий пункту 3 Порядку № 505).
Відповідно до абзацу першого пункту 5 Порядку № 505 для отримання грошової допомоги (у тому числі у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку) уповноважений представник сім`ї звертається за фактичним місцем проживання (перебування) сім`ї до установи уповноваженого банку для відкриття в установленому порядку поточного рахунка, пред`являє паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу, та подає на адресу уповноваженого органу відповідну заяву про надання грошової допомоги (для призначення грошової допомоги вперше) або заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги (у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку). З метою визначення дати, часу та адреси подання заяви уповноважений представник сім`ї звертається у контакт-центр уповноваженого банку.
До заяви додається копія свідоцтва про одруження, копії свідоцтв про народження дітей, засвідчені власним підписом уповноваженого представника сім`ї, письмова згода довільної форми про виплату грошової допомоги уповноваженому представнику сім`ї від інших членів сім`ї та згода на обробку персональних даних, а також письмовий дозвіл на розкриття уповноваженим банком інформації, що містить банківську таємницю, щодо поточного рахунка, відкритого уповноваженому представнику сім`ї в установі уповноваженого банку (абзац тринадцятий пункту 5 Порядку № 505).
До заяви, в якій уповноважений представник сім`ї повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, додаються копії документів, визначених в абзаці сьомому пункту 3 цього Порядку, засвідчені підписом уповноваженого представника сім`ї (абзац чотирнадцятий пункту 5 Порядку № 505).
Згідно з пунктом 6 Порядку № 505 грошова допомога не призначається у разі, коли: будь-хто з членів сім`ї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення; будь-хто з членів сім`ї має на депозитному банківському рахунку кошти у сумі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
Абзацом другим пункту 8 Порядку № 505 визначено, що уповноважені органи протягом 10 днів після подання уповноваженим представником сім`ї заяви та документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, призначають грошову допомогу або відмовляють у її призначенні, про що надають відповідне повідомлення уповноваженому представнику сім`ї.
Відповідно до пункту 7 Порядку № 505 якщо у складі сім`ї, якій призначено грошову допомогу, є особи працездатного віку (крім громадян, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку; громадян, які доглядають за дітьми, що потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більш як до досягнення ними шестирічного віку; громадян, які мають трьох і більше дітей віком до 16 років і доглядають за ними; громадян, які доглядають за особами з інвалідністю I групи або та дітьми з інвалідністю віком до 18 років, або особами з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, або особами, які досягли 80-річного віку; а також фізичних осіб, які надають соціальні послуги, та студентів денної форми навчання), які не працевлаштувалися, в тому числі за сприянням державної служби зайнятості, або перебувають в трудових відносинах з роботодавцями на тимчасово окупованій території України, в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, але фактично не працюють, протягом двох місяців з дня призначення виплати грошової допомоги, її розмір для працездатних членів сім`ї на наступні два місяці зменшується на 50 відсотків, а на наступний період - припиняється.
Особи працездатного віку, яким призначено грошову допомогу, зобов`язані інформувати у триденний строк уповноважений орган про факт працевлаштування або перебування на обліку як безробітних.
Для контролю за фактом працевлаштування працездатних членів сім`ї, яким призначено грошову допомогу (в тому числі за направленням державної служби зайнятості), Мінсоцполітики щомісяця до 25 числа подає в електронному вигляді перелік таких осіб Пенсійному фонду України, який протягом 10 календарних днів подає Мінсоцполітики інформацію з Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування про сплату єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до пункту 3 Порядку № 505 грошова допомога внутрішньо переміщеним особам призначається на сім`ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди у довільній формі про виплату йому грошової допомоги від інших членів сім`ї, зокрема, для осіб, які отримують пенсію, дітей, студентів денної форми навчання закладів вищої освіти та учнів закладів професійно-технічної освіти, які досягли 18-річного віку (до закінчення закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років) - 1000 гривень на одну особу (члена сім`ї); для працездатних осіб - 442 гривні на одну особу (члена сім`ї).
Загальний розмір допомоги на сім`ю розраховується як сума розмірів допомоги на кожного члена сім`ї та не може перевищувати 3000 гривень, для сім`ї, до складу якої входять особи з інвалідністю або діти з інвалідністю, - 3400 гривень, для багатодітної сім`ї - 5000 гривень.
Якщо у складі сім`ї, якій призначено грошову допомогу, відбулися зміни, розмір грошової допомоги перераховується з місяця, наступного за місяцем виникнення таких змін, за заявою уповноваженого представника сім`ї або інформацією, поданою компетентним органом.
Для призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк уповноважений представник сім`ї подає до уповноваженого органу або установи уповноваженого банку (у випадку, передбаченому пунктом 5 цього Порядку) заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, а також пред`являє довідки про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб усіх членів сім`ї. Таку заяву на наступний шестимісячний строк може бути подано з дати його початку або не раніше ніж за 15 днів до закінчення поточного шестимісячного строку.
Особам працездатного віку, яким виплату грошової допомоги було припинено відповідно до пункту 7 цього Порядку, грошова допомога не призначається, крім осіб, які після припинення виплати грошової допомоги втратили працездатність.
З вищенаведених норм Порядку № 505 слідує, що щомісячна адресна допомога призначається внутрішньо переміщеним особам на сім`ю для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, за заявою уповноваженого представника сім`ї з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців, та може бути продовжена за заявою уповноваженого представника сім`ї на наступний шестимісячний строк.
Пунктом 6 Порядку № 505 передбачено, що грошова допомога не призначається у разі, коли:
будь-хто із членів сім`ї (крім сімей, до складу яких входять військовослужбовці з числа внутрішньо переміщених осіб, які захищають незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України та беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції) має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану;
будь-хто з членів сім`ї має на депозитному банківському рахунку (рахунках) кошти у сумі, що перевищує 25-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
Грошова допомога не призначається на члена сім`ї:
який перебуває на повному державному утриманні в будинку дитини, дитячому будинку, дитячому будинку-інтернаті, психоневрологічному інтернаті, будинку-інтернаті для громадян похилого віку та осіб з інвалідністю, спеціальному будинку-інтернаті системи соціального захисту населення;
який перебуває на повному державному утриманні в школі-інтернаті, закладі спеціалізованої освіти військового (військово-спортивного) профілю;
який відбуває покарання в місцях позбавлення волі.
Також, аналізуючи вище вказані норми Порядку № 505, суд дійшов висновку, що цим Порядком визначений вичерпний перелік підстав, з яких щомісячна адресна допомога не призначається або її виплата припиняється.
Так, позивач працевлаштувалась з 21.04.2016 та працює по теперішній час, що підтверджено довідкою з місця роботи від 22.03.2019 № 05/328 (арк.спр. 16), копією трудової книжки НОМЕР_2 (арк.спр. 17-18).
Щодо посилань відповідача на те, що у відповідності до пункту 3 Порядку № 505 особам працездатного віку, яким виплату грошової допомоги було припинено відповідно до пункту 7 цього Порядку, грошова допомога не призначається, крім осіб, які після припинення виплати грошової допомоги втратили працездатність, суд зазначає таке.
У разі припинення виплати особі грошової допомоги на підставі пункту 7 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово – комунальних послуг, така допомога їй не призначається лише на наступний строк. При цьому, чинним законодавством не встановлено заборони на призначення такої допомоги особі в подальшому.
З системного аналіз пункту 12 Порядку вбачається, що вказаним пунктом регулюються умови припинення призначеної грошової допомоги та умови поновлення виплат допомоги, яка була раніше призначена, але її виплата була припинена з зазначених підстав.
Порядок не містить заборони чи інших обмежень на право отримання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово -комунальних послуг за умови її отримання раніше.
Також порядок не містить правових обмежень для повторного, через певний проміжок часу, звернення за допомогою внутрішньо переміщеній особі для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово – комунальних послуг.
Аналогічний правовий висновок зроблено Верховним Судом у постанові від 27.03.2018 у справі № 333/3750/17 (2-а/333/199/17), у постанові від 29.08.2018 у справі № 415/1691/17.
Враховуючи те, що позивач не втратила статусу внутрішньо переміщеної особи, звернулася до відповідача не за поновленням раніше призначеної, а за призначенням адресної допомоги, та зважаючи на вищенаведені висновки, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню шляхом визнання протиправними дій Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам на покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг та зобов`язання УПтаСЗН Сєвєродонецької міської ради призначити ОСОБА_1 щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам на покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за її заявою від 03.09.2018 на період з 03.09.2018 по 02.03.2019 та заявою від 01.03.2019 на період з 01.03.2019 по 31.08.2019.
Відповідно до частини четвертої статті 159 КАС України неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Ухвалою суду від 28.03.2019 відповідача зобов`язано протягом п`ятнадцяти днів з дня відкриття провадження у справі надати відзив на позовну заяву (арк.спр. 1-2), яка отримана відповідачем 01.04.2019 згідно з рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (арк.спр. 26).
26.04.2019 за вх. № 23832/2019 відповідачем надано матеріали особової справи ОСОБА_1 , проте відзиву не надано.
Ухвалою суду від 26.04.2019 зобов`язано УПтаСЗН Сєвєродонецької міської ради у строк до 13.05.2019 надати відзив та докази направлення позивачу копії відзиву та доданих до нього документів (арк.спр. 175).
Ухвалу суду від 26.04.2019 отримано відповідачем 06.05.2019 згідно з рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, проте відзив ні у строк, визначений в ухвалі, ні станом на дату розгляду справи не надано.
На підставі частини четвертої статті 159 КАС України суд розцінює неподання відповідачем – суб`єктом владних повноважень, відзиву на позов без поважних причин як визнання позову.
Щодо розподілу судових витрат суд зазначає наступне.
Ухвалою суду від 28.03.2019 ОСОБА_1 відстрочено сплату судового збору у розмірі 768,40 грн до ухвалення судового рішення в справі.
Відповідно до частини другої статті 133 КАС України визначено якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо сплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Зважаючи на те, що суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, відповідно до приписів частини другої статті 133 КАС України судовий збір у розмірі 768,40 грн до Державного бюджету України слід стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради.
Керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 19, 20, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам на покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг на підставі заяви від 03 вересня 2018 року.
Зобов`язати управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради (код ЄДРПОУ 24179564, 93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Новікова, 15Б) призначити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_3 ; місце фактичного проживання як ВПО: АДРЕСА_4 ) щомісячну адресну допомогу як особі, що переміщена з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, за заявою від 03 вересня 2018 року на період з 03 вересня 2018 року по 02 березня 2019 року, та за заявою від 01 березня 2019 року на період з 01 березня 2019 року по 31 серпня 2019 року
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради на користь Державного бюджету України судовий збір у сумі 768,40 (сімсот шістдесят вісім гривень 40 коп.)
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Суддя А.Г. Секірська