
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 травня 2019 року м. Кропивницький Справа № 340/979/19
Суддя Кіровоградського окружний адміністративний суду Притула К.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України про визнання протиправними та зобов`язання вчинити певні дії
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом в якому просить:
- визнати протиправними дії Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України в особі керівника ОСОБА_2 ;
- зобов`язати Південне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України надати довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, відповідно до Постанови КМУ від 07.11.2007 року №1297, за нормами чинними на 01.01.2017 року.
Позовні вимоги мотивовані тим, що 20.12.2018 та 14.03.2019 він звертався до Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України із запитом щодо надання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії відповідно до Постанови КМУ України від 07.11.2017 року №1297 за нормами чинними на 01.01.2017 року за начальника Управління державного департаменту України з питань виконання покарань в Кіровоградській області. Відповідачем, у порушення Конституції України та чинного законодавства, надавалися довідки за нормами чинними на 01.01.2018 року без зазначення встановлених позивачеві на час виходу на пенсію відповідних надбавок та премій.
19 квітня 2018 року ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи та встановлено відповідачу строк для надання відзиву.
10.05.2019 (вх. № 7614) на адресу суду відповідачем надано відзив на позов, відповідно до якого відповідач позовні вимоги не визнає та просить відмовити в їх задоволенні. В обґрунтування своєї позиції зазначає, що Державною пенітенціарною службою України було проінформовано Пенсійний фонд України про те, що Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 28.12.2016 № 1036 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294м, якою з 1 січня 2017 року підвищено посадові оклади рядового та начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, однак Пенсійний фонд України не повідомив Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про підстави проведення перерахунку пенсій, а останні в свою чергу не сформували відповідні списки та не направили їх до уповноважених органів, що в свою чергу унеможливило складання довідки Позивачу.
При цьому, Порядком №45 та Постановою №1036 не передбачена видача довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за заявами отримувача пенсії, а тому в управлінні були відсутні підстави для оформлення довідки Позивачу. Тому, Південне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції діяло у межах та у спосіб, передбачений законами України, а тому відсутні підстави для визнання дій протиправними.
Також, 10.05.2019 ( вх. № 7615) на адресу суду надійшло клопотання від представника відповідача про залишення позовної заяви без руху позовної заяви після відкриття провадження. Вказане клопотання обґрунтоване тим, що позивачем подано позовну заяву без вимог, встановлених ст.ст. 160, 161 КАС України.
Розглянувши клопотання про залишення позовної заяви без руху суд зазначає наступне.
Частиною 13 статті 171 КАС України визначено підстави для залишення позовної заяви без руху після відкриття провадження у справі, а саме: суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п`яти днів з дня вручення позивачу ухвали.
Разом з тим, вивчивши матеріали адміністративної справи, суд вважає, що клопотання відповідача про залишення позовної заяви без руху не підлягає задоволенню, оскільки позовна заява відповідає вимогам, встановленим статтями 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Розглянувши подані позивачем та відповідачем документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
20.12.2018 та 14.03.2019 позивач звертався до Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України із запитом щодо надання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за посадою – Начальник управління державного департаменту України з питань виконання покарань у Кіровоградській області, з урахуванням нового посадового окладу та інших видів грошового забезпечення з 01.01.2017 (а.с.8,10).
Південне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України в листі від 15.01.2019 № 3.3/21-19/М-818 (а.с. 9) та від 26.03.2019 № 3.1/195-19/М-144 проінформувало позивача про те, що на даний час не має законодавчих підстав для надання довідки для перерахунку пенсії, призначеної за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Частиною 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) установлено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отож, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Одночасно суд ураховує, що частину четверту статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у редакції наведеного вище змісту, викладено Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України", який набрав чинності з 01.01.2017.
Пунктом 9 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України", який набрав чинності з 01.01.2017, було встановлено, що до приведення законодавчих актів у відповідність із цим Законом вони застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.
Згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. N 45 (зі змінами та доповненнями, далі - Порядок), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
У відповідності до п. 2 Порядку, на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв`язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п`ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п`ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Згідно з положеннями п. 3 Порядку, на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх Головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками, а у разі їх відсутності або перейменування (відсутності) посад - у порядку, встановленому ОСОБА_3 .
З 01 січня 2008 року грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу Державної пенітенціарної службою установлено Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
28 грудня 2016 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 1036 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 р. N 1294", яка набрала законної сили 1 січня 2017 р.
Зазначеною постановою Кабінет Міністрів України вніс зміни у додатки до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 щодо врегулювання питання грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу міжрегіональних управлінь з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції, установ виконання покарань та Державної кримінально-виконавчої служби, збільшивши розмір посадових окладів.
За наведених обставин, суд вважає, що збільшення грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу міжрегіональних управлінь з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції, установ виконання покарань та Державної кримінально-виконавчої служби є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача.
При цьому саме постанова Кабінету Міністрів України від 28.12.16 № 1036 з 01 січня 2017 р. була тим рішенням Кабінету Міністрів України, яке за приписами Порядку та норми Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", слугувала підставою для перерахунку пенсії позивача.
Відповідно до пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Аналіз наведених норм щодо порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" свідчить про те, що Порядком встановлена наступна послідовність дій: Державна пенітенціарна служба повідомляє Пенсійний фонд України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення; Пенсійний фонд України повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України; Головні управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Установлено, що Державною пенітенціарною службою України на адресу Пенсійного фонду України було направлено лист від 12 січня 2017 року № 4/4-83-Тл/2-17, в якому зазначено про необхідність інформування підпорядкованих територіальних органів Пенсійного фонду України про необхідність проведення перерахунку пенсій, пенсіонерам Державної кримінально-виконавчої служби України, розміри посадових окладів яким були змінені відповідно до постанова КМУ від 28 грудня 2016 року № 1036..
У свою чергу, доказів повідомлення Пенсійним фондом України Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про підстави проведення перерахунку пенсій та направлення останнім до Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України, в даному випадку як уповноваженого органу видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій позивача, відповідних списків матеріали справи не містять.
Разом з цим суд відмічає, що в силу приписів п. 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання (абз. 1 п. 4 вищезгаданого Порядку).
Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган Пенсійного фонду України, так і відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, зокрема довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії пенсіонера - заявника.
З огляду на фактичні обставини справи, а також з метою реалізації та захисту права позивача на перерахунок пенсії з 01.01.2017, суд зобов`язує Південне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України виготовити і надати позивачу довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку йому пенсії, за формою, встановленою додатком 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначеної відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", затверджену постановою Кабінету міністрів України від 13.02.2008 № 45, із зазначенням розміру грошового забезпечення станом на 01 січня 2017 року (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 р. N 1036).
Щодо вимоги позивача про визнання протиправними дії Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України в особі керівника ОСОБА_2 , суд зазначає наступне. Оскільки, ОСОБА_4 в позовній заяві не вказано, які саме дії і в чому протиправність їх протиправність не зазначено обставин, якими він обґрунтовує їх протиправність, суд вважає за необхідне відмовити в задоволені даної частини позовних вимог.
Враховуючи часткове задоволення позову та приписи ст. 139 КАС України, на користь позивача належить стягнути понесені ним судові витрати в сумі 384,20 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Південого міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України.
Керуючись ст.,ст. 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд, -
В и р і ш и в
Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України (вул. Люстдорфська дорога, 9, м.Одеса, Одеська область, 65017) про визнання протиправними та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити частково.
Зобов`язати Південне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України видати довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , виходячи з розміру грошового забезпечення, встановленого за відповідною посадою – начальника Управління державного департаменту України з питань виконання покарань в Кіровоградській області.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору у сумі 384,20 грн.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Кіровоградський окружний адміністративний суд.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду К.М. Притула