Рішення № 81756921, 10.05.2019, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.05.2019
Номер справи
320/833/19
Номер документу
81756921
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 травня 2019 року справа №320/833/19

Суддя Київського окружного адміністративного суду Терлецька О.О., розглянувши порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Баришівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про зобов`язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовом до Баришівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Баришівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області при проведенні перерахунку недоотриманих сум ОСОБА_1 пенсії, призначеної на виконання рішення по справі №2-а-97/2010 з встановленням кінцевого терміну 28 лютого 2011 р.;

- зобов`язати Баришівське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області провести ОСОБА_1 перерахунок і виплату недоотриманих сум пенсії, призначеної на виконання рішення по справі №2-а-97/2010 з врахуванням раніше проведених виплат в тому числі з 01 березня 2011 року на виконання рішення по справі №2-а-820/2011 і Державним Казначейством України (38327.55 грн.) з нарахуванням компенсації втрати частини доходів за період з 01 березня 2011 р. по 26 грудня 2011 року.

В обгрунтування таких вимог позивачем зазначено, що на виконання рішення по справі №2-а-97/2010 відповідачем проведено відповідний перерахунок розпорядженням №125 від 11.11.2011 р. за період з 23.04.2010 р. по 31.10.2011 р. Оскільки були зміни в законодавстві (ЗУ Про державний бюджет на 2011 року і відповідно ПКМУ №745 від 06.07.2011) і органи ПФУ з 01 листопада 2011 р. перестали виплачувати суми пенсії призначені відповідно до рішень судів. Сума доплати становила 71052,70 грн.

Позивач зазначає, що в травні 2017 року на її рахунок в ПриватБанку було перераховано лише 38327.55 грн., а не 71052,70 грн. У зв`язку з цим, позивач вважає, що дії Баришівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області при проведенні перерахунку недоотриманих сум ОСОБА_1 пенсії, призначеної на виконання рішення по справі №2-а-97/2010 є протиправними.

Ухвалою суду від 20.02.2019 у даній справі відкрито спрощене позовне провадження.

Заперечуючи проти позову в письмовому відзиві, відповідач просить суд відмовити в задоволенні адміністративного позову та зазначає, що на виконання Постанови Березанського міського суду від 29.10.2010 № 2-а-97/2010, з 23.04.2010 року ОСОБА_1 переведено на пенсію по інвалідності 3 групи відповідно до ч.4 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Управлінням державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Київській області 05.11.2014 року до управління було надіслане повідомлення про внесення рішення до Реєстру рішень суду, виконання яких гарантується державою, постанови Березанського міського суду Київської області № 2-а-97/2010 від 29.10.2010 р.

Управлінням Пенсійного фонду України в м. Березані Київської області надіслана довідка (№ 2970/07 від 12.11.2014 р.) про здійснення нарахування на виконання рішення суду до управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Київській області (нарахована та не виплачена сума 38 327,55 грн.).

Постановою Березанського міського суду від 27.05.2011 № 2-а-820/2011 було зобов`язано управління Пенсійного фонду України в м. Березань зробити перерахунок га виплату ОСОБА_2 пенсії за понаднормовий стаж з 01 березня 2011 року відповідно до ч.2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», із збільшенням пенсії за кожен відпрацьований понад 15 років рік на один процент від заробітку, але не більше 75% заробітку.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 15 травня 2012 року, справа № 2-а-820/2011, Постанову Березанського міського суду Київської області від 27 травня 2011 року - залишено без змін.

Відповідач вважає, що виконання двох рішень суду одночасно, по двом видам пенсії є неможливим, так, як відповідно до ст. 10 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», особі, яка має одночасно право на різні види пенсії призначається один вид пенсії.

Оскільки, доплату за понаднормовий стаж передбачено нормами статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», виконання рішення суду № 2-а-820/2011, з 01.03.2011 року, без переведення на пенсію за віком є неможливим, тому розпорядженням начальника управління № 125597 від 21.03.2013 р., ОСОБА_2 було переведено на пенсію за віком, з урахуванням рішення суду № 2-а-820/2011, з 01.03.2011 року, яку позивачка отримує по даний час. Виконання вищевказаного рішення суду стало підставою для перегляду суми доплати, яка склала 38327,55 грн.

Дослідивши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи та об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

З 02.01.2000 року, ОСОБА_1 було призначено пенсію за віком, зі зниженням пенсійного віку, відповідно статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, категорії 2.

З 23 квітня 2010 року, ОСОБА_1 було встановлено третю групу інвалідності, захворювання пов`язане з впливом аварії на ЧАЕС, категорії 1. За заявою від 28.06.2010 року, до пенсії за віком було призначено додаткову пенсію внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Постановою Березанського міського суду від 29.10.2010 № 2-а-97/2010 вирішено:

- Зобов`язати управління Пенсійного фонду України в м. Березань призначити ОСОБА_1 пенсію відповідно до ч.4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 23.04.2010 року.;

- Зобов`язати управління Пенсійного фонду України в м. Березань здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії, відповідно до ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи із розміру мінімальної пенсії за віком визначеного ст. 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»: а саме основної пенсії у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком за період з 23.04.2010 року по 29.10.2010, із врахуванням вже проведених виплат;

- Зобов`язати управління Пенсійного фонду України в м. Березань здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 додаткової пенсії, відповідно до статті 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи із розміру мінімальної пенсії за віком визначеного ст. 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»: додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком за період з 01.01.2010 по 23.04.2010 року, із врахуванням уже проведених виплат.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 29 вересня 2011 року, справа № 2-а-97/2010, Постанову Березанського міського суду Київської області від 29 жовтня 2010 року - залишено без змін.

Розпорядженням начальника управління від 11.11.2011 року ОСОБА_1 було перераховано пенсію за віком з урахуванням рішення суду з 01.01.2010 по 22.04.2010 року, додаткової пенсії потерпілому внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

На виконання Постанови Березанського міського суду від 29.10.2010 № 2-а-97/2010, з 23.04.2010 року ОСОБА_1 переведено на пенсію по інвалідності 3 групи відповідно до ч.4 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Управлінням державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Київській області 05.11.2014 року до управління було надіслане повідомлення про внесення рішення до Реєстру рішень суду, виконання яких гарантується державою, постанови Березанського міського суду Київської області № 2-а-97/2010 від 29.10.2010 р.

Управлінням Пенсійного фонду України в м. Березані Київської області надіслана довідка (№ 2970/07 від 12.11.2014 р.) про здійснення нарахування на виконання рішення суду до управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Київській області (нарахована та не виплачена сума 38 327,55 грн.).

Постановою Березанського міського суду від 27.05.2011 № 2-а-820/2011 було зобов`язано управління Пенсійного фонду України в м. Березань зробити перерахунок га виплату ОСОБА_2 пенсії за понаднормовий стаж з 01 березня 2011 року відповідно до ч.2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», із збільшенням пенсії за кожен відпрацьований понад 15 років рік на один процент від заробітку, але не більше 75% заробітку.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 15 травня 2012 року, справа № 2-а-820/2011, Постанову Березанського міського суду Київської області від 27 травня 2011 року - залишено без змін.

Управління зверталось з заявами про роз`яснення рішення Березанського міського суду Київської області по справі № 2-а-820/2011 в якій вказували що при виконані з 01.03.2011 р. виникає умовна переплата в зв`язку з проведеними нарахуваннями з 23.04.2010р. по 30.10.2011 року, та просили вказати термін виплати пенсії по справі № 2-а~820/2011 вказати 01.11.2011 року, однак ухвалою Березанського міського суду від 05.02.2013 р. справа № 356/239/13-а суд роз`яснив та ухвалив виконати рішення суду від 27.05.2011 року № 2-а-820/2011, з 01.03.2011 року.

Через особистий кабінет в ПФУ 24.09.2018 року позивача звернулась до Баришівського об`єднаного управління пенсійного фонду України Київської області з заявою про уточнення розрахунку недоотриманих сум по рішенню суду по справі №2-а- 97/2010, на яку отримала відписку від 03.10.2018 р. №21/Н-ВП, в якій було надано розрахунок, але не по 31.10.2011 р. як розпорядженні від 11.11.2011р., а лише по 01.03 2011р.

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо перерахування лише 38327,55 грн., а не 71052,70 грн., позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами спору, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 50 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»: Суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пе нсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенс іонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійно го фонду чи в судовому порядку.

Тобто, для відрахувань чи утримання з позивача перерахованої суми на виконання рішення суду по справі №2-а- 97/2010 підстав у відповідача, в результаті рішення суду по справі №2-а-97/2010 не виконується належним чином.

Відповідно до Конституції та Законів України судові рішення, що набрали закон ної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місце вого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України..

Відповідно до ч.7. статті 13 ЗУ «Про судоустрій і статус суддів» судові рішення не можуть бути переглянуті іншими органами чи особами поза межами судочинства, за виня тком рішень про амністію та помилування. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи не можуть приймати рішення, які скасовують судові рі шення або зупиняють їх виконання.

Відповідно до ст.41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право власності є непорушним.

Законодавство про пенсійне забезпе чення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України "Про недержавне пенсійне забезпечення", "Про статус і соціальний захист громадян, які постра ждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". "Про пенсійне забезпечення осіб, звільне них з військової служби, та деяких інших осіб", міжнародних договорів з пенсійного забе зпечення, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прий нятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні. . Порядок обчислення пенсії по інвалідності громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи встановлений ПКМУ № 523 від 30.05.1997 р. а з 01.01.2012 ПКМУ №1210 від 23.11. 2011 р.

Відповідно до ч.2 статті 46 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»: Нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно до ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ч.ч. 1, 4 ст. 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Згідно ст. 76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За наведених обставин та не доведення відповідачем правомірності свої дій суд вважає позовні вимоги обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

Адміністративний позов – задовольнити.

Визнати протиправними дії Баришівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області при проведенні перерахунку недоотриманих сум ОСОБА_1 пенсії, призначеної на виконання рішення по справі №2-а-97/2010 з встановленням кінцевого терміну 28 лютого 2011 р.;

Зобов`язати Баришівське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області провести ОСОБА_1 перерахунок і виплату недоотриманих сум пенсії, призначеної на виконання рішення по справі №2-а-97/2010 з врахуванням раніше проведених виплат в тому числі з 01 березня 2011 року на виконання рішення по справі №2-а-820/2011 і Державним Казначейством України (38327.55 грн.) з нарахуванням компенсації втрати частини доходів за період з 01 березня 2011 р. по 26 грудня 2011 року.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Терлецька О.О.