
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
13 травня 2019 року о/об 11 год. 21 хв.Справа № 280/578/19 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Новікової Д.А., за участю позивача ОСОБА_1 , представника позивача ОСОБА_2 , представника відповідача Кудря Т.А., розглянувши у місті Запоріжжі у відкритому судовому засіданні у порядку загального позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ІПН НОМЕР_1 )
до Департаменту архітектури та містобудування Запорізької міської ради (69037, м.Запоріжжя, вул.Зелінського, буд.3; код ЄДРПОУ 37612054)
про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (надалі – позивач) до Департаменту архітектури та містобудування Запорізької міської ради (надалі – відповідач), в якому позивач просить суд: 1) визнати відмову Департамента архітектури та містобудування Запорізької міської ради у наданні будівельного паспорта ОСОБА_1 на будівництво індивідуального житлового будинку за адресою: АДРЕСА_2 ; 2) зобов`язати Департамент архітектури та містобудування Запорізької міської ради надати будівельний паспорт ОСОБА_1 на будівництво індивідуального житлового будинку за адресою: АДРЕСА_2 , кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_2 , кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_2 на підставі пакета документів, що надано 01.08.2018 адміністратору ЦНАП м.Запоріжжя, для отримання адміністративної послуги "Видача будівельного паспорту забудови земельної ділянки (внесення змін до будівельного паспорту) та реєстрація в містобудівному кадастрі", суб`єкт надання адміністративних послуг Департамент архітектури та містобудування Запорізької міської ради, та знаходяться в матеріалах справи.
У позові (а.с.4-10) зазначено, що 01.08.2018 позивач звернувся з заявою та пакетом документів до адміністратора ЦНАП м.Запоріжжя для отримання адміністративної послуги «Видача будівельного паспорту забудови земельної ділянки (внесення змін до будівельного паспорта) та реєстрація в містобудівному кадастрі», об`єкт - будівництво житлового будинку АДРЕСА_2 , суб`єкт надання адміністративних послуг Департамент архітектури та містобудування Запорізької міської ради. До пакету документів було додано також заяву-відповідь на лист-відмову №3-0319 від 07.03.2018 в якій зазначалось, що до пакету документів була додана заява встановленої форми та ескіз намірів забудови земельної ділянки. Також, вже неодноразово повідомлялось, що відповідно наданих документів забудовується територія, що складається з двох земельних ділянок, з відповідним цільовим використанням. Твердження про те, що розміщується зблокованй двоквартирний двоповерховий житловий будинок свідчить лише про поверховий та шаблонний розгляд поданих документів, оскільки в наданих матеріалах пропонується розміщення одноквартирного садибного будинку (Експлікація приміщень на планах), а не двоквартирного, як зазначено у відмові. Крім того, до пакету документів та заяви від 01.08.2018 додається розрахунок інсоляції (освітлення) та виконуються усі норми ДБН. Відповідач листом «Про відмову у наданні будівельного паспорта» від 13.08.2018 за вих.№3-1833 за підписом в.о. директора ОСОБА_3 . позивачу було відмовлено у видачі будівельного паспорта. З рішенням «Про відмову у наданні будівельного паспорта» від 13.08.2018 за вих.№3-1833 Департаменту архітектури та містобудування Запорізької міської ради позивач не згоден, вважає, що воно є незаконним, порушує його права та законні інтереси передбачені ст.41 Конституції України, Земельним кодексом та Цивільним кодексом України, а отже суперечить нормам чинного законодавства України з наступних підстав. Щодо першої підстави відмови, а саме про те, що на схемі ескізних намірів відсутні відстані від будівель та споруд розташованих на суміжній земельній ділянці АДРЕСА_3 . АДРЕСА_2 повідомляє наступне. Вважає дану підставу відмови хибною та нікчемною, оскільки отримано Витяг з містобудівного кадастру, з якого вбачається, що на земельній ділянці АДРЕСА_3 відсутні будівлі. Що стосується невідповідності п.19.29 ДБН В.2.5-64:2012 «Внутрішній водопровід та каналізація частина 1. Проектування. Частина 2 Будівництво», а саме довжина випуску від стояка до осі оглядового колодязя не може бути більше 20м., відстань до точки підключення каналізації не відповідає встановленій нормативній відстані, то зазначене до будівельного паспорту не має жодного відношення. Оскільки є технічна можливість підключення до централізованої мережі каналізації, отримано дозвіл на проектування та приєднання до централізованої мережі каналізації, та погоджується в обслуговуючій організації КП «Водоканал» згідно ДБН, на який посилається у відмові відповідач. Позивачем 02.01.2018 отримано дозвіл КП «Водоканал» №1/2018(2537) м.Запоріжжя на облаштування випуску каналізації від житлового будинку зі скидом зливів до каналізації в існуючий колодязь, який знаходиться на перетині АДРЕСА_4 .Прогресивної і вул.Котляревського, а п.3.25б* ДБН 360-92** передбачає каналізування садиб з використанням місцевих очисних споруд лише за відсутності інженерних мереж міської (селищної) каналізації. Що стосується підстави відмови про те, що забудова земельної ділянки здійснюється за окремим будівельним паспортом. Надання одного будівельного паспорту на декілька земельних ділянок, які розглядаються в ескізних матеріалах забудови земельної ділянки Наказом Мінрегіону №103 не передбачено, то ця підстава теж є незаконною оскільки порушує права позивача як власника двох земельних ділянок. Окрім того, відповідно до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», Розділу 1 ст.1 зазначено, що замовником є фізична або юридична особа, яка має намір щодо забудови території (однієї чи декількох земельних ділянок) і подала в установленому законодавством порядку відповідну заяву. Частиною 2 ст.27 цього ж Закону визначено, що проектування на підставі будівельного паспорта здійснюється без отримання містобудівних умов та обмежень. Для об`єктів зазначених у ч.1 цієї статті, розроблення проекту будівництва здійснюється виключно за бажанням замовника. Що стосується посилання у відмові відповідача на додаток 3.2 ДБН 360-92** «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень», то його застосування носить рекомендаційний, а не обов`язковий характер, що зазначено в самому додатку. Посилання відповідача як на підставу відмови на п.3.37 ДБН 360-92** «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень» взагалі стосується сельбищної території сільських поселень.
Позивач, представник позивача позов підтримали.
Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву (а.с.96-101), в якому зазначено, що позивач 03.08.2018 за вх.№3-1833 надав заяву про видачу будівельного паспорта (внесення змін до будівельного паспорта) забудови земельної ділянки загальною прощею 0,0393га, яка складається з двох ділянок: земельна ділянка площею 0,0276га (кадастровий номер НОМЕР_2 ); земельна ділянка площею 0,0276га (кадастровий номер НОМЕР_2 ), яка розташована по АДРЕСА_2 . За результатом розгляду даної заяви, відповідач надав вмотивовану відмову у надані будівельного паспорта від 13.08.2018 за №3-1833. Підставами прийняття рішення про відмову в наданні будівельного паспорта стало: 1) на схемі ескізних намірів відсутні відстані від будівель та споруд розташованих на суміжній земельній ділянці АДРЕСА_3 . Позивач у позовних вимогах зазначає про відсутність будівлі на суміжній земельній ділянці. Проте його твердження спростовується наданими до позову «Ескізними намірами забудови земельної ділянки по вул.Прогресивній АДРЕСА_5 69 в м.Запоріжжя», а саме: експлікація містить позначення «1» - проектуємий житловий будинок та позначення «2» - існуючий житловий будинок. Тобто не визначена відстань між ними, як цього вимагає п.2.1, що є порушенням «Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки», затвердженого 05.07.2011 наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №103, в редакції від 02.04.2013 (надалі за текстом відзиву - Порядок); 2) Згідно з п.3.22 ДБН 360-92** «Планування і забудова міських і сільських поселень» житлові будинки повинні забезпечуватись проїздами шириною 3,5м. В наданих матеріалах проїзд до будинку влаштованій на сусідній земельній ділянці, яка відведена під будівництво та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, що не відповідає її цільовому використанню. Пунктом 3.22 ДБН 360-92** «Планування і забудова міських і сільських поселень» містить вимогу, що у районах садибної забудови, крім вуличної мережі, слід формувати мережу внутрішньоквартальних проїздів. Ширина їхньої проїжджої частини з однією смугою руху приймається 3,5м, з двома - 5,5м. До житлових і громадських будинків слід передбачати проїзди завширшки 3,5м. на відстані не ближче 5м. від стін, придатні для проїзду пожежних машин. Тобто, зазначена вимога про формування мережі внутрішньоквартальних проїздів є обов`язковою і не визначається на розсуд замовника будівельного паспорта. Щодо твердження позивача, що проїзд передбачається влаштувати на сусідній земельній ділянці, то вона повинна використовуватися під своє цільове призначення - будівництво та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд. Запропонований позивачем варіант її використання не відповідає її цільовому використанню. Відповідно до п.«г» ст.211 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за порушення, крім іншого - невиконання вимог щодо використання земель за цільовим призначенням. 3) Відповідно до п.1.3 Порядку параметри забудови визначаються з урахуванням державних будівельних норм, ДБН 360-92** «Планування і забудова міських і сільських поселень», ДБН В 2.2-1502005 «Житлові будинки. Основні положення». Згідно з додатком 3.2 ДБН 360-92** «Планування і забудова міських і сільських поселень» площа земельної ділянки до 400 квадратних метрів передбачає розташування блокованої забудови (будинок квартирного типу, що складається з двох або більше квартир, кожна з яких має безпосередній вихід на приквартирну ділянку або вулицю). Параметри забудови земельної ділянки не відповідають приведеним у додатку показникам. Відповідно до п.3.20 ДБН 360-92** «Планування і забудова міських і сільських поселень» розрахункову щільність населення територій районів садибної забудови слід приймати відповідно до розміру присадибної ділянки (додаток 3.2). Для досягнення максимального рівня щільності доцільно застосовувати блоковану двоповерхову атріумну або килимову забудову площею ділянки 150-350м. Так як додаток 3.2 є рекомендованим, нормативно дозволено застосовувати інші планувальні прийоми - різні планувальні прийоми компоновки садибної забудови (одно-, дворядна, гніздова та ін.). Виходячи з наведеного наміри забудови не відповідають вимогам чинного на момент виникнення спірних відносин законодавства. 4) Згідно з п.3.37 ДБН 360-92 ** «Планування і забудова міських і сільських поселень» відстані між торцями житлових будинків, які мають вікна із житлових кімнат слід приймати відповідно до поверхні будинку, що затіняє і не менше величин наведених в таблиці 3.3. Відображене в екскізних намірах забудови розташування існуючого житлового будинку, який має вікна та запроектовано не відповідають вказаним вимогам. Відповідно параметрів, визначених у таблиці 3 величина розриву між торцями будинків, які мають вікна із житлових кімнат має бути не менше 15 метрів. На листі «Ескізні наміри забудови земельної ділянки по АДРЕСА_2 » величина розриву складає 2,10м. Як вже згадувалося вище будівельні норми є обов`язковими для виконання. Запропонований розрив є порушенням будівельних норм. 5) Відповідно до п.19.29 ДБН ОСОБА_4 .2.5-64:2012 «Внутрішній водопровід та каналізація» частина 1. Проектування. Частина 2 Будівництво» довжина випуску від стояка до осі оглядового колодязя може бути не більше 20м при умові використання труб 100мм і вище. В ескізних намірах забудови відстань до точки підключення каналізації не відповідає встановленій нормативній відстані. На листі «Ескізні наміри забудови земельної ділянки по вул.Прогресивній, 69 в м.Запоріжжя» точка підключення до мереж водопостачання визначена літерою «В». Відстань між проектуємим житлового будинку цифра «1» та точкою підключення до мереж водопостачання складає значно більше, ніж 20 метрів, а саме: ескізні наміри забудови земельної ділянки виконанні у співвідношенні М 1:500. Виходячи з наведеного за основу необхідно брати такі показники: 1 см=5 м. Довжина випуску від стояка до осі оглядового колодязя складає 8см. 8см х 5м=40м. Виходячи з наведеного, нормативно дозволеним є збільшення довжини випуску від стояка до осі оглядового колодязя до 20м, а в розглядаємому будівельному паспорті зазначений показник перевищений вдвічі, що є грубим порушенням державних будівельних норм. 6) Забудова земельної ділянки здійснюється за окремим будівельним паспортом. Надання одного будівельного паспорта на декілька земельних ділянок, які розглядаються в ескізних матеріалах забудови земельної ділянки Наказом Мінрегіону №103 не передбачено. Відповідно до п.1.2 Паспорту будівельний паспорт забудови земельної ділянки (надалі - будівельний паспорт) визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного) з площею до 300 квадратних метрів, господарських будівель, споруд, гаражів, елементів інженерного захисту, благоустрою та озеленення на земельній ділянці. У п.2.1 вказаного Порядку також мова йде про земельну ділянку, тобто в однині, а не земельні ділянки. Виходячи з наведеного та намірів забудови, на кожну окрему земельну ділянку (площею 0,0276га з кадастровим номером НОМЕР_2 та площею 0,0276га з кадастровим номер НОМЕР_2 ) необхідно отримати окремий будівельний паспорт забудови земельної ділянки. Пакет документів для видачі будівельного паспорта або внесення змін до нього повертається уповноваженим органом містобудування та архітектури замовнику з таких підстав: неподання повного пакета документів, визначених п.2.1 або п.2.2 Порядку; невідповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, детальним планам територій, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам.
Представник відповідача проти позову заперечував.
Ухвалою судді від 13.02.2019 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено підготовче судове засідання на 11.03.2019 об 16 год. 00 хвил. за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 11.03.2019 відкладено підготовче судове засідання на 25.03.2019 об 14 год. 00 хвил.
Ухвалою суду від 25.03.2019 зупинено провадження у справі до 22.04.2019 об 09 год. 15 хвил.
Ухвалою суду від 22.04.2019 закрито підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду по суті на 13.05.2019 об 09 год. 30 хвил.
Вислухавши учасників справи, розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з`ясував наступне.
01.08.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою на видачу будівельного паспорта. У даній заяві позивача зазначено наступне: «… Прошу видати будівельний паспорт забудови земельної ділянки загальною площею 0.0393га, яка складається з двох ділянок: земельна ділянка площею 0.0276га (кадастровий номер НОМЕР_2 ) посвідченої інформацією № НОМЕР_3 від 26.02.2018 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна; Витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-2303923682018 від 24.01.2018; 2) земельна ділянка площею 0.0117га (кадастровий номер НОМЕР_2 ) посвідченої інформацією № НОМЕР_4 від 26.02.2018 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна; Витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-2303107442017 від 05.05.2017, - яка розташована по АДРЕСА_2 (місцезнаходження земельної ділянки). До заяви додається: ескізні наміри забудови (місце розташування будівель та споруд на земельній ділянці); «Схема забудови земельної ділянки М 1:500»; «Схема ІНФОРМАЦІЯ_1 відсіку М 1:2000»; «Схема напрямку траси мережі каналізації М 1:2000»; фасади та плани поверхів житлового будинку із зазначенням габаритних розмірів; Витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-2303923682018 від 24.01.2018; Витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-2303923682018 від 24.01.2018; копія листа ГУ ДСНС у Запорізькій області від 10.01.2018 за №04/2-19/161 «Щодо погодження будівництва протипожежної стіни»; копія Дозволу КП «Водоканал» на підключення житлового будинку до мереж централізованого каналізування від 02.01.2018 за №1/2018 (2537); «Розрахунок Коефіцієнта Природнього Освітлення при односторонньому боковому освітленні житлових кімнат, двоповерхової частини житлового будинку літ.А' по АДРЕСА_2 м.Запоріжжя», виконаний ПП «Опал»; інформація №115348558 від 26.02.2018 та №115350714 від 26.02.2018 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна; копія паспорта громадянина та копія довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, посвідчені в установленому порядку. …» (а.с.19-20).
За результатом розгляду вказаної заяви позивача на видачу будівельного паспорта відповідачем надана відповідь від 13.08.2018 за №3-1833 «Про відмову у наданні будівельного паспорта. Вид об`єкту містобудування: будівництво індивідуального житлового будинку. Адреса ділянки: АДРЕСА_2 . Замовник: гр. ОСОБА_1 », в якій зазначено наступне: «… Розглянувши надані матеріали щодо реєстрації та видачі будівельного паспорту на будівництво індивідуального житлового будинку на земельній ділянці (кад. НОМЕР_5 ) по АДРЕСА_2 , департамент архітектури та містобудування Запорізької міської ради (далі - Департамент) повідомляє наступне. Згідно з п.1.2 Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки (далі - Порядок) затвердженого Наказом Мінрегіону України №103 від 05.07.2011 із змінами, внесеними Наказом Мінрегіону України №66 від 25.02.2013 будівельний паспорт забудови земельної ділянки визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог щодо розміщення та будівництва індивідуальних житлових, садових, дачних будинків, господарських будівель та споруд. Згідно з п.2.1 цього Порядку видача будівельного паспорту здійснюється на підставі наданого замовником пакету документів, до якого входять: - заява на видачу будівельного паспорта; - засвідчена в установленому порядку копія документа, що засвідчує право власності або користування земельною ділянкою, або договір суперфіцію; - ескізні наміри забудови (місце розташування будівель та споруд на земельній ділянці; відстані до меж сусідніх земельних ділянок та розташованих на них об`єктів, інженерних мереж і споруд, фасади та плани поверхів об`єктів із зазначенням габаритних розмірів, тощо). Згідно з п.2.3 вказаного Порядку підставою для відмови у наданні будівельного паспорту є невідповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, будівельним нормам, державним стандартам і правилам. При розгляді ескізних намірів забудови земельної ділянки встановлено наявність підстав у відмові, а саме: - на схемі ескізних намірів відсутні відстані від будівель та споруд розташованих на суміжній земельній ділянці АДРЕСА_3 ; - згідно з п.3.22 ДБН 360-92** «Планування і забудова міських і сільських поселень» житлові будинки повинні забезпечуватись проїздами шириною 3.5м. В представлених матеріалах організація проїзду до будинку здійснюється за рахунок сусідньої земельної ділянки, яка відведена під будівництво та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, шо не відповідає її цільовому використанню; - відповідно до п.1.3 Порядку параметри забудови визначаються з урахуванням державних будівельних норм, ДБН 360-92** «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень», ДБН В.2.2-15-2005 «Житлові будинки. Основні положення». Згідно з додатком 3.2 ДБН 360-92** «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень», площа земельної ділянки до 400кв.м. передбачає розташування блокованої забудови (будинок квартирного типу, що складається з двох і більше квартир, кожна з яких має безпосередній вихід на приквартирну ділянку або вулицю), площа 500 АДРЕСА_6 . і більше - індивідуальний садибний будинок (житловий будинок з присадибною ділянкою та господарськими спорудами, призначеними для одного домогосподарства). Параметри забудови даної земельної ділянки, не відповідають приведеним у додатку, показникам; - згідно з п.3.37 ДБН 360-92** «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень» відстані між торцями житлових будинків, які мають вікна із житлових кімнат слід приймати відповідно до поверхні будинку, що затіняє і не менше величин наведених в таблиці 3.3. Відображене в ескізних намірах забудови розташування існуючого житлового будинку, який має вікна та запроектованого не відповідають вказаним вимогам. Відповідно до п.19.29 ОСОБА_5 .2.5-64:2012 «Внутрішній водопровід та каналізація. Частина 1. Проектування. Частина 2. Будівництво» довжина випуску від стояка до осі оглядового колодязя може бути не більше 20м при умові використання труб діаметром 100мм. і вище. В ескізних намірах забудови відстань до точки підключення каналізації не відповідає, встановленій нормативній відстані. Повідомляємо також, що забудова земельної ділянки здійснюється за окремим будівельним паспортом. Надання одного будівельного паспорту на декілька земельних ділянок, які розглядаються в ескізних матеріалах забудови земельної ділянки, Наказом Мінрегіону №103 не передбачене. Водночас зауважуємо, що наданий замовником пакет документів містить документи, повноваження на виготовлення яких, належать департаменту архітектури та містобудування, міської ради. У зв`язку з цим, оцінку даних документів Департамент не надає. Враховуючи вищезазначене, вважаємо наданий пакет документів таким, що виконаний з відхиленням від державних будівельних норм, стандартів та правил, що є підставою визнання його недійсним. Керуючись п.2.3 та п.2.4 Порядку видачі будівельного паспорту забудови земельної ділянки, затвердженим Наказом Мінрегіону України №103 від 05.07.2011 із змінами, внесеними Наказом Мінрегіону України №66 від 25.02.2013 Департамент відмовляє у наданні будівельного паспорту та повертає наданий пакет документів. …» (а.с.90-91).
Судом досліджено: Ескізні наміри забудови земельної ділянки по АДРЕСА_2 (а.с.33); Схему забудови земельної ділянки по АДРЕСА_2 м.Запоріжжі (а.с.34); Витяги з містобудівного кадастру (а.с.130-132); інші документи.
Вирішуючи спір по суті суд, враховуючи викладене вище, виходить з наступного.
1. Згідно з п.1.2 «Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки», затвердженого 05.07.2011 наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №103 (у редакції наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 25.02.2013 за №66), зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 22.07.2011 за №902/19640 (надалі – «Порядок видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки»), будівельний паспорт забудови земельної ділянки (далі - будівельний паспорт) визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного) з площею до 300 квадратних метрів, господарських будівель, споруд, гаражів, елементів інженерного захисту, благоустрою та озеленення на земельній ділянці.
Відповідно до п.2.1 «Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки» видача будівельного паспорта здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури безпосередньо, через центри надання адміністративних послуг та/або через Єдиний державний портал адміністративних послуг. Будівельний паспорт надається уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження пакета документів, до якого входять: заява на видачу будівельного паспорта зі згодою замовника на обробку персональних даних за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку; засвідчена в установленому порядку копія документа, що засвідчує право власності або користування земельною ділянкою, або договір суперфіцію; ескізні наміри забудови (місце розташування будівель та споруд на земельній ділянці, відстані до меж сусідніх земельних ділянок та розташованих на них об`єктів, інженерних мереж і споруд, фасади та плани поверхів об`єктів із зазначенням габаритних розмірів, перелік систем інженерного забезпечення, у тому числі автономного, що плануються до застосування, тощо); проект будівництва (за наявності); засвідчена в установленому порядку згода співвласників земельної ділянки (житлового будинку) на забудову.
Суд не погоджується з позицією відповідача, що в Ескізних намірах забудови земельної ділянки по АДРЕСА_2 Запоріжжі не зазначено «відстані від будівель та споруд розташованих на суміжній земельній ділянці АДРЕСА_3 ».
Так, в Ескізних намірах забудови земельної ділянки по АДРЕСА_2 зазначено відстань від проектуємого житлового будинку позивача до межі сусідньої земельної ділянки АДРЕСА_7 м. та 7,68м. (а.с.33).
На Схемі протипожежного відсіку зазначено відстані від кам`яних житлових будинків, розташованих на земельній ділянці по АДРЕСА_2 , до кам`яних житлових будинків, розташованих на суміжній земельній ділянці АДРЕСА_3 в АДРЕСА_8 .Запоріжжі – 8,4м. та 12,4м. (а.с.25).
При цьому, за Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна за адресою: АДРЕСА_3 лише зареєстрований на праві приватної власності житловий будинок літ.Ф-2 загальною площею 198кв.м. (а.с.128-129).
Таким чином, відповідачем не доведено не дотримання в Ескізних намірах забудови земельної ділянки по вул.Прогресівній, 69 в м.Запоріжжі п.2.1 «Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки».
2. У п.2.3 «Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки» зазначено, що уповноважений орган містобудування та архітектури на підставі отриманих документів визначає відповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам чинної містобудівної документації на місцевому рівні, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам.
Згідно з ст.1 Закону України «Про будівельні норми» будівельні норми – це затверджений суб`єктом нормування підзаконний нормативний акт технічного характеру, що містить обов`язкові вимоги у сфері будівництва, містобудування та архітектури;
Відповідно до ч.1 ст.11 Закону України «Про будівельні норми» застосування будівельних норм або їх окремих положень є обов`язковим для всіх суб`єктів господарювання незалежно від форми власності, які провадять будівельну, містобудівну, архітектурну діяльність та забезпечують виготовлення продукції будівельного призначення.
У п.3.22 ДБН 360-92** «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень», затверджених 17.04.1992 наказом Держкоммістобудування №44 (надалі – ДБН 360-92** «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень»), зазначено, що у районах садибної забудови при потребі, крім вуличної мережі (розділ 7), слід формувати мережу внутрішньоквартальних проїздів. Ширина їхньої проїжджої частини з однією смугою руху приймається 3,5 м, з двома - 5,5 м. На односмугових проїздах передбачаються роз`їзди (п. 3.11). Довжина тупикових проїздів повинна бути не більше 150 м. Проїжджа частина тупикових проїздів повинна закінчуватися кільцевими об`їздами радіусом по осі проїзду не менше 10 м або майданчиками для розвороту розмірами 12 м х 12 м кожна. До житлових і громадських будинків слід передбачати проїзди завширшки 3,5 м на відстані не ближче 5 м від стін, придатні для проїзду пожежних машин.
Відповідно до Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна: 1) земельна ділянка за адресою: АДРЕСА_2 , площею 0,0276га з кадастровим номером НОМЕР_2 має цільове призначення – «для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка)»; 2) земельна ділянка за адресою: АДРЕСА_2 , площею 0,0117га з кадастровим номером НОМЕР_2 має цільове призначення – «для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка)» (а.с.84-87).
Згідно з п.2.1 «Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України», затверджених 10.04.2006 наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України №105, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 27.07.2006 за №880/12754, присадибна ділянка - це ділянка землі, що передається у власність громадян для обслуговування житлового будинку.
Проектуємий житловий будинок розташований на земельній ділянці з кадастровим номером НОМЕР_2 до якої примикає земельна ділянка з кадастровим номером НОМЕР_2 . Дані земельні ділянки належать позивачу на праві приватної власності.
Земельна ділянка з кадастровим номером НОМЕР_2 має доступ до загальної проїжджої частини – вулиці Прогресивна.
Влаштування проїзду на земельній ділянці з кадастровим номером НОМЕР_2 не суперечить цільовому призначенню даної земельної ділянки, оскільки земельна ділянка та проїзд по ній будуть використані позивачем для обслуговування житлового будинку.
Таким чином, суд не вбачає недотримання позивачем в Ескізних намірах забудови земельної ділянки по АДРЕСА_2 Запоріжжі приписів п.3.22 ДБН 360-92** «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень».
3. У п.1.3 «Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки» (у редакції на час виникнення сірних правовідносин) зазначено, що параметри забудови визначаються з урахуванням державних будівельних норм ДБН В.2.2-15-2005 "Житлові будинки. Основні положення", ДБН 360-92** "Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень".
Згідно з п.3.20 ДБН 360-92** "Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень" розрахункову щільність населення територій районів садибної забудови слід приймати відповідно до розміру присадибної ділянки (додаток 3.2). Для досягнення максимального рівня щільності доцільно застосовувати блоковану двоповерхову атріумну або килимову забудову площею ділянки 150 - 350 м. В інших випадках можливі різні планувальні прийоми компоновки садибної забудови (одно-, дворядна, гніздова та ін.).
Додаток 3.2* «Показники розрахункової щільності населення (брутто) для районів садибної забудови» до ДБН 360-92** «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень» має позначку – «рекомендований», а, отже, зазначене у ньому не є обов`язковим.
Звідси, суд не погоджується з викладеним відповідачем у відповіді від 13.08.2018 за №3-1833 щодо недотримання позивачем в Ескізних намірах забудови земельної ділянки по вул.Прогресівній, 69 в м.Запоріжжі приписів п.1.3 «Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки», Додатку 3.2* до ДБН 360-92** «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень».
4. Відповідно до п.3.37 ДБН 360-92** «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень» відстані між житловими, громадськими, житловими і громадськими будинками слід приймати відповідно до поверхні будинку, що затіняє, і не менше величин, наведених у таблиці 3.3.
Судом з`ясовано, що п.3.37 ДБН 360-92** «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень» відноситься до розділу «Сельбищна територія сільських поселень», а, отже, не може бути застосований до спірної ситуації.
Звідси, суд не погоджується з викладеним відповідачем у відповіді від 13.08.2018 за №3-1833 щодо недотримання позивачем в Ескізних намірах забудови земельної ділянки по АДРЕСА_2 (а.с.33) приписів п.3.37 ДБН 360-92** «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень».
5. Згідно з п.19.29 ОСОБА_5 .2.5-64:2012 "Внутрішній водопровід та каналізація. Частина I. Проектування. Частина II. Будівництво", затверджених 31.10.2012 наказом Міністерства регіонального розвитку будівництва та житлово-комунального господарства України №553 (надалі – ДБН В.2.5-64:2012 "Внутрішній водопровід та каналізація. Частина I. Проектування. Частина II. Будівництво"), довжина випуску від стояка або прочистки до осі оглядового колодязя повинна бути не більше вказаної в таблиці 9. (…) При довжині випуску більше довжини, вказаної в таблиці, необхідно передбачити влаштування додаткового оглядового колодязя. Довжину випуску незабруднених стічних вод і водостоків при діаметрі труб 100 мм і більше допускається збільшувати до 20 м.
Відповідно до п.3.25б* ДБН 360-92** «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень» за відсутності інженерних мереж міської (селищної) каналізації слід передбачати каналізування садиб з використанням місцевих очисних споруд, проект яких погоджений з органами санепідслужби. Обладнання внутрішньодомової каналізації з відведенням побутових стоків у вигріб забороняється.
Як зазначено у п.3.26 ДБН 360-92** «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень», відповідно до санітарних вимог майданчики для компосту, дворові вбиральні та очисні споруди каналізації повинні знаходитись у глибині двору не ближче 15 м від вікон житлових будинків, в тому числі і сусідніх садиб, сараї для утримання худоби і птиці - не ближче 12 м. Господарські будівлі й гаражі допускається об`єднувати на суміжних ділянках. Садибна забудова площею ділянок менше 600 м2 повинна забезпечуватися централізованим водопроводом, а малоповерхова забудова площею приквартирних ділянок менше 300 м2 - водопроводом і каналізацією.
У Дозволі Комунального підприємства «Водоканал» від 02.01.2018 за №1/2018(2537) зазначено наступне: «Видано гр.: ОСОБА_1 … Об`єкт розташований за адресою: АДРЕСА_2 , кадастровий номер НОМЕР_2 . Дозволяється: - Виготовлення проекту випуску каналізації від житлового будинку зі скиданням стоків у каналізацію: Ду = 400мм в існуючий колодязь, який знаходиться на перехресті вул.Прогресивна та вул.Котляревського спільно з земельною ділянкою кадастровий номер НОМЕР_2 . Особливі умови: 1. До початку будівництва проект узгодити з власником мереж і надати до КП «Водоканал» на предмет відповідності вимог даного дозволу, у частині приєднання до мереж водопроводу та каналізації та облаштування комерційного вузла обліку питної води. …» (а.с.36).
У ч.1 ст.27 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» зазначено, що забудова присадибних, дачних і садових земельних ділянок може здійснюватися на підставі будівельного паспорта забудови земельної ділянки (далі - будівельний паспорт). Будівельний паспорт визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового будинку, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного поверху) з площею до 500 квадратних метрів, господарських будівель і споруд, гаражів, елементів благоустрою та озеленення земельної ділянки. (…).
Відповідно до п.2.16 «Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки» після направлення замовником відповідно до статті 34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" повідомлення про початок виконання будівельних робіт до відповідних органів Держархбудінспекції будівельний паспорт є підставою для виконання будівельних робіт.
Відповідачем не доведено з посиланням на норми права необхідність відображення у будівельному паспорті забудови земельної ділянки діаметру трубопроводу каналізації та розташування оглядових колодязів.
Враховуючи наведене, відповідачем не обґрунтовано не дотримання позивачем п.19.29 ОСОБА_6 2.5-64:2012 "Внутрішній водопровід та каналізація. Частина I. Проектування. Частина II. Будівництво".
6. Згідно з п.4 ч.1 ст.1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» замовник – це фізична або юридична особа, яка має намір щодо забудови території (однієї чи декількох земельних ділянок) і подала в установленому законодавством порядку відповідну заяву.
Чинні норми права не містять застережень про неможливість отримання замовнику одного будівельного паспорта на декілька суміжних земельних ділянок, які розглядаються в ескізних намірах забудови.
Таким чином, суд вважає не обґрунтованим твердження відповідача, що на кожну окрему земельну ділянку (площею 0,0276га з кадастровим номером НОМЕР_2 та площею 0,0117га з кадастровим номером НОМЕР_2 ) необхідно отримати окремий будівельний паспорт забудови земельної ділянки.
Згідно з п.2.4 «Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки» пакет документів для видачі будівельного паспорта або внесення змін до нього повертається уповноваженим органом містобудування та архітектури замовнику з таких підстав: неподання повного пакета документів, визначених пунктом 2.1 або 2.2 цього розділу; невідповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, детальним планам територій, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам.
Повернення пакета документів для видачі будівельного паспорта або внесення змін до нього здійснюється з відповідним обґрунтуванням уповноваженим органом містобудування та архітектури у строк, який не перевищує строк його надання (п.2.5 «Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки»).
Як свідчать матеріали справи, за результатами розгляду заяви позивача від 01.08.2018 на видачу будівельного паспорту відповідачем відповідно до приписів «Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки» здійснено не обґрунтоване повернення позивачу пакета документів для видачі будівельного паспорта.
Суд не може перебирати на себе дискреційні повноваження суб`єкта владних повноважень.
Таким чином, суд вважає, що права та інтереси позивача будуть захищені якщо будуть визнані протиправними дії відповідача щодо відмови у наданні будівельного паспорта позивачу на будівництво індивідуального житлового будинку за адресою: АДРЕСА_2 та буде зобов`язано відповідача повторно розглянути пакет документів наданих позивачем на будівництво індивідуального житлового будинку за адресою: АДРЕСА_2 , кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_2 , кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_2 на підставі пакета документів, що надано 01.08.2018 адміністратору ЦНАП м.Запоріжжя, для отримання адміністративної послуги "Видача будівельного паспорту забудови земельної ділянки (внесення змін до будівельного паспорту) та реєстрація в містобудівному кадастрі", суб`єкт надання адміністративних послуг Департамент архітектури та містобудування Запорізької міської ради, та знаходяться в матеріалах справи, та вирішити питання з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні.
У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладене вище, позовні вимоги позивача є частково обґрунтованими і підлягають частковому задоволенню. Доводи позивача та відповідача частково не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд –
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Департаменту архітектури та містобудування Запорізької міської ради (69037, м.Запоріжжя, вул.Зелінського, буд.3; код ЄДРПОУ 37612054) щодо відмови у наданні будівельного паспорта ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ІПН НОМЕР_1 ) на будівництво індивідуального житлового будинку за адресою: АДРЕСА_2 .
Зобов`язати Департамент архітектури та містобудування Запорізької міської ради (69037, м.Запоріжжя, вул.Зелінського, буд.3; код ЄДРПОУ 37612054) повторно розглянути пакет документів наданих ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ІПН НОМЕР_1 ) на будівництво індивідуального житлового будинку за адресою: АДРЕСА_2 , кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_2 , кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_2 на підставі пакета документів, що надано 01.08.2018 адміністратору ЦНАП м.Запоріжжя, для отримання адміністративної послуги "Видача будівельного паспорту забудови земельної ділянки (внесення змін до будівельного паспорту) та реєстрація в містобудівному кадастрі", суб`єкт надання адміністративних послуг Департамент архітектури та містобудування Запорізької міської ради, та знаходяться в матеріалах справи, та вирішити питання з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні.
В іншій частині позову - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ІПН НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту архітектури та містобудування Запорізької міської ради (69037, м.Запоріжжя, вул.Зелінського, буд.3; код ЄДРПОУ 37612054) судові витрати в сумі 768 грн. 40 коп.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.255 КАС України.
Рішення суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.292, 295, 297 КАС України.
Повний текст судового рішення складено 14.05.2019.
Суддя О.О. Прасов