
Справа № 500/7468/18
Провадження № 2/500/1032/19
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 травня 2019 року Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області у складі:
головуючий – суддя Швець В.М.,
при секретарі Кузьменко О.М.,
за участю представника позивача: Колесника А.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Ізмаїл цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Ізмаїльської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення суми, -
В С Т А Н О В И В:
Управління праці та соціального захисту населення Ізмаїльської міської Ради (далі: УПтаСЗН) звернулося до суду із позовом до ОСОБА_2 про стягнення безпідставно отриманої державної допомоги дітям в сумі 89 739 грн. 37 коп. У судовому засіданні представник позивача вимоги підтримав, та пояснив, що на обліку в УПтаСЗН Ізмаїльської міської ради, як одержувач державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям перебувала ОСОБА_2, яка є одинокою матір’ю трьох дітей: ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_4. ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_3. Зазначає, що відповідно до Порядку надання державної соціальної допомоги особам з інвалідністю та дітям з інвалідністю з дитинства, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України за № 226/293/169 від 30.04.2002 року та на підставі заяви від 11.09.2008 року ОСОБА_2 було призначено державну соціальну допомогу та надбавку на догляд на дитину з інвалідністю - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1. ОСОБА_2 скоїла злочин передбачений ст. ст. 185 ч.1, 186 ч. 2 КК України та вироком Ізмаїльського міськрайонного суду від 13.10.2010 року вона була засуджена та до неї було обрано запобіжний захід у вигляді 4 років позбавлення волі. Вказує на те, що розпорядженнями Ізмаїльської районної державної адміністрації за №336/А-2011 від 19.04.2011 року та за № 369/А-2011 від 04.05.2011 дітям: ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2 було надано статус дитини, позбавленої батьківського піклування та призначено опікуна - ОСОБА_6. Відповідно до особової справи за № 17545 УПтаСЗН Ізмаїльської РДА ОСОБА_6 з 01.05.2011 року було призначено допомогу на дітей, які знаходяться під опікою та піклуванням. У зв’язку зі зміною місця проживання (АДРЕСА_1) та за заявою ОСОБА_6 від 21.11.2016 вказаний вид допомоги виплачується УПтаСЗН Ізмаїльської міської ради за особовим рахунком № НОМЕР_2. Відповідно до листа від 24.02.2017 року за №05/01-25/269/283 вищезазначені розпорядження Ізмаїльської РДА є чинними, оскільки мати дітей ОСОБА_2 перебуває на обліку в протитуберкульозно-поліклінічному відділенні КУ «Ізмаїльська міська центральна лікарня» та за станом здоров’я не може виконувати батьківські обов’язки. Інформацію про перебування в місцях позбавлення волі ОСОБА_2 до УПтаСЗН своєчасно не надходила, в результаті чого, ОСОБА_2 продовжувала отримувати вищезазначений вид соціальної допомоги. Також, під час оформлення інших видів соціальних допомог у 2016 році заявниця-приховала вказані обставини. З огляду на те, що дитині з інвалідністю надано статус дитини позбавленої батьківського піклування та був встановлений опікун - ОСОБА_6, , вона і є законним представником дитини. Таким чином, право на соціальну допомогу на дітей з інвалідністю до 18 років та надбавку на догляд на дитину з інвалідністю - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 не мала. Тому позивач просить стягнути з відповідача до державного бюджету України безпідставно отриману державну допомогу дітям в сумі 89 739,37 грн., а також стягнути з відповідача судовий збір.
Відповідач у судове засідання викликалася належним чином, але не з’явилася, про причини неявки суд не повідомила, заяви про розгляд справи за її відсутності не надходило. Враховуючи думку представника позивача, у відповідності до ст.280 ЦПК України, суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи на підставі наявних у справі доказів.
У відповідності зі ст.13 ЦПК України суд розглядає справу в межах заявлених вимог на підставі представлених доказів.
Вивчивши матеріали справи, вислухавши позивача, суд приходить до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21.11.1992 року передбачено, що право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини. Право на допомогу на дітей одиноким матерям (батькам) має мати (батько) дітей у разі смерті одного з батьків, які не одержують на них пенсію в разі втрати годувальника або соціальну пенсію.
Згідно ст. 18-2 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога на дітей одиноким матерям призначається за наявності витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану, або довідки про народження, виданої виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) ради, із зазначенням підстави внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до абзацу першого частини першої статті 135 Сімейного кодексу України, або документа про народження, виданого компетентним органом іноземної держави, в якому відсутні відомості про батька, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку. Допомога на дітей одиноким матерям призначається незалежно від одержання на дітей інших видів допомоги, передбачених цим Законом.
Відповідно до п. 33 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року за № 1751 та ст. 18-1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини) відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини. Право на допомогу на дітей одиноким матерям (батькам) має мати (батько) дітей у разі смерті одного з батьків, які не одержують на них пенсію в разі втрати годувальника або соціальну пенсію.
Так, встановлено, що ОСОБА_2, є матір’ю трьох дітей: ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_4. ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_3.
Відповідно до Порядку надання державної соціальної допомоги особам з інвалідністю та дітям з інвалідністю з дитинства, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України за № 226/293/169 від 30.04.2002 року та на підставі заяви від 11.09.2008 року ОСОБА_2 було призначено державну соціальну допомогу та надбавку на догляд на дитину з інвалідністю - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1.
ОСОБА_2 скоїла злочин передбачений ст.ст.185 ч.1, 186 ч.2 КК
України, та вироком Ізмаїльського міськрайонного суду від 13.10.2010 року вона була засуджена та до неї було обрано запобіжний захід у вигляді 4 років позбавлення волі.
Розпорядженнями Ізмаїльської районної державної адміністрації за №336/А-2011 від 19.04.2011 року та за № 369/А-2011 від 04.05.2011 дітям: ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2 було надано статус дитини, позбавленої батьківського піклування та призначено опікуна - ОСОБА_6.
Відповідно до особової справи за № 17545 УПтаСЗН Ізмаїльської РДА ОСОБА_6 з 01.05.2011 було призначено допомогу на дітей, які знаходяться під опікою та піклуванням. У зв’язку зі зміною місця проживання (АДРЕСА_1) та за заявою ОСОБА_6 від 21.11.2016 вказаний вид допомоги виплачується УПтаСЗН Ізмаїльської міської ради за особовим рахунком № НОМЕР_2.
Відповідно до листа від 24.02.2017 за № 05/01-25/269/283 вищезазначені розпорядження Ізмаїльської РДА є чинними, оскільки мати дітей ОСОБА_2 перебуває на обліку в протитуберкульозно-поліклінічному відділенні КУ «Ізмаїльська міська центральна лікарня» та за станом здоров’я не може виконувати батьківські обов’язки.
Інформацію про перебування в місцях позбавлення волі ОСОБА_2 до УПтаСЗН своєчасно не надходила, в результаті чого, ОСОБА_2 продовжувала отримувати вищезазначений вид соціальної допомоги.
Відповідно до Порядку надання державної соціальної допомоги особам з інвалідністю та дітям з інвалідністю з дитинства на дітей-інвалідів державна соціальна допомога призначається законному представнику, незалежно від того, чиї дані вказані в третій графі (прізвище, ім'я, по батькові матері, батька, опікуна, піклувальника) медичного висновку про дитину-інваліда, виданого лікарсько-консультативною комісією лікувально- профілактичного закладу.
Таким чином, право на соціальну допомогу на дітей з інвалідністю до 18 років та надбавку на догляд на дитину з інвалідністю - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_2 не мала.
Отже за вищевказаний період утворилась переплата в сумі 89 739,37 грн.
Відповідно до п. 46 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року №1751, особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, у разі виникнення обставин, які призводять до припинення виплати допомоги, зобов'язані у десятиденний термін повідомити про це органи праці та соціального захисту населення.
Відповідно до п. 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року №1751, особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо). Суми державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.
Відповідно до п 5.4 Інструкції щодо порядку оформлення і введення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги, затвердженої Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.09.2006 року № 345, передбачено, що повідомлення про припинення (або поновлення) надання соціальної допомоги надсилається отримувачу не пізніше 5 днів після прийняття такого рішення. У разі виявлення факту подання отримувачами документів з явно неправильними відомостями в повідомленні одночасно зазначаються термін, до якого мають бути відшкодовані надміру перераховані кошти, їх сума та реквізити рахунку, на який вони повинні бути перераховані.
Відповідно до ч.1 ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» - одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги.
Частиною 2 ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено, що суми державної допомоги, надміру виплачені внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї та, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.
Враховуючи викладене суд доходить висновку, що позовні вимоги УПтаСЗН обґрунтовані на нормах закону та підлягають задоволенню в повному обсязі
Вирішуючи питання про судові витрати, суд керується правилами ст.141 ЦПК України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.11-13,76-81,141,259,263-265,268,280-284 ЦПК України,
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення Ізмаїльської міської ради (68600, м.Ізмаїл, вул.Івана Франка, 10, код ЄДРПОУ 03194772) до ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_4, ідентифікаційний номер: НОМЕР_1) про стягнення суми – задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_4, ідентифікаційний номер: НОМЕР_1) до Державного бюджету України безпідставно отриману допомогу в сумі 89 739 (вісімдесят дев’ять тисяч сімсот тридцять дев’ять) грн. 37 коп.
Стягнути з ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_4, ідентифікаційний номер: НОМЕР_1) на користь Управління праці та соціального захисту населення Ізмаїльської міської ради (68600, м.Ізмаїл, вул.Івана Франка, 10, код ЄДРПОУ 03194772) судовий збір в сумі 1762 (тисяча сімсот шістдесят дві) грн.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд – якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Повне судове рішення складено 15.05.2019 року.
Суддя: В.М.Швець