Ухвала суду № 81728364, 14.05.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
14.05.2019
Номер справи
640/8252/19
Номер документу
81728364
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

У Х В А Л А

про забезпечення адміністративного позову

14 травня 2019 року м. Київ № 640/8252/19

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Скочок Т.О., розглянувши заяву про забезпечення позову

Товариства з обмеженою відповідальністю «Біогазенерго»

до

Національної комісії, що здійснює державне регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг

про

зупинення дії постанови,

В С Т А Н О В И В:

До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «Біогазенерго» із заявою про забезпечення позову до подання адміністративного позову, в якій просить зупинити дію постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг, від 11.05.2019 №695 «Про зупинення дії ліцензії на право провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії, виданої ТОВ «Біогазенерго», та здійснення заходів державного регулювання» до набрання законної сили рішенням суду у даній справі.

Розглядаючи вказану заяву про забезпечення позову, суд виходить з наступного.

Як вбачається зі змісту заяви про забезпечення позову, представник заявника в обґрунтування останньої вказує на те, що наявні очевидні ознаки протиправності оскаржуваного рішення, а також враховуючи те, що не вжиття заходів забезпечення позову шляхом зупинення дії оскаржуваної постанови унеможливить ефективний захист і поновлення порушених прав та інтересів Товариства з обмеженою відповідальністю «Біогазенерго». Щодо очевидної протиправності постанови Комісії від 11.05.2019 №695 заявником вказано, що у силу п. 8.2 Порядку контролю за дотриманням ліцензіатами, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.06.2018 №428, за порушення законодавства та ліцензійних умов у сферах енергетики та комунальних послуг НКРЕКП може застосовувати до ліцензіатів санкції, зокрема, у вигляді зупинення дії ліцензії (застосовується для суб'єктів господарювання у сфері енергетики та у порядку, затвердженому НКРЕКП). Проте, як наголошено заявником, такого порядку Комісією затверджено не було. Крім того, вказаною постановою звужено межі місць провадження господарської діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю «Біогазенерго», що, у силу ч. 8 ст. 15 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності», можливо лише за заявою ліцензіата, яка не подавалась останнім у межах спірних правовідносин. Аналогічне також стосується, за твердженням заявника, факту припинення оскаржуваною постановою дії «зеленого» тарифу на ІІ чергу Іванківської ТЕС, оскільки таке припинення можливе лише за заявою суб'єкта господарювання, у разі закінчення строку дії «зеленого» тариф, а також у разі анулювання ліцензії на право провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії, що передбачено положеннями п. 2.6 Порядку встановлення, перегляду та припинення дії «зеленого» тарифу на електричну енергію для суб'єктів господарської діяльності та приватних домогосподарств, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, від 02.11.2012 №1421. У той же час, вилучення прибутку, як вид адміністративно-господарської санкції, може бути застосований виключно на підставі судового рішення, про що свідчать положення ст. 19 Закону України «Про природні монополії», якого винесено у встановленому порядку також не було.

Також, у розглядуваній заяві наголошено на тому, що не зупинення дії оскаржуваної постанови Комісії на період розгляду адміністративним судом питання законності оскаржуваної постанови унеможливить ефективний захист і поновлення порушених прав та інтересів позивача, оскільки з 15.05.2019 Товариство з обмеженою відповідальністю «Біогазенерго» втратить право здійснювати основний вид своєї господарської діяльності - виробництво електричної енергії, - що, у свою чергу, зумовить невиплату заробітної плати працівникам підприємства та невиконання взятих на себе господарських зобов'язань перед третіми особами, що зумовить банкрутство підприємства. Крім того, механізму повернення вилучених з доходу Товариства з обмеженою відповідальністю «Біогазенерго» грошових коштів (встановлений оскаржуваною постановою від'ємний платіж) за період розгляду вказаної справи судом, за умови задоволення позовних вимог, не існує.

У свою чергу, зі змісту постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг, від 11.05.2019 №695 «Про зупинення дії ліцензії на право провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії, виданої ТОВ «Біогазенерго», та здійснення заходів державного регулювання» вбачається, що останньою зупинено з 15.05.2019 дію безстрокової ліцензії на право провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії, виданої ТОВ «Біогазенерго» на підставі постанови НКРЕ від 27.02.2014 №178, за порушення ліцензійних умов з виробництва електричної енергії; зобов'язано ТОВ «Біогазенерго» у строк до 01.07.2019 усунути відповідні порушення; встановлено Управлінню ліцензування підготувати та винести на засідання НКРЕКП, яке проводиться у формі відкритого слухання, проект постанови щодо коригування потужності генеруючого обладнання ТОВ «Біогазенерго» (І черга ТЕС) до 6 МВт; встановлено Управлінню енергоринку підготувати звернення до Ради Оптового ринку електричної енергії щодо прийняття рішення про встановлення від'ємного платежу для ТОВ «Біогазенерго» за відпущену електричну енергію, вироблену у лютому-березні 2019 в обсязі 2 516 960 кВТ*год, у розмірі 9 876 51,04 грн.; встановлено Департаменту із регулювання відносин у сфері енергетики підготувати та винести на засідання НКРЕКП, яке проводиться у формі відкритого слухання, проект постанови щодо вилучення з постанови НКРЕКП від 29.03.2019 №44 «Про встановлення «зелених» тарифів на електричну енергію та надбавки до «зелених» тарифів» за дотримання рівня використання обладнання українського виробництва для суб'єктів господарювання» «зеленого» тарифу для ІІ черги ТЕС ТОВ «Біогазенерго»; встановлено Департаменту ліцензійного контролю підготувати звернення до правоохоронних органів щодо порушень ліцензійних умов з виробництва електричної енергії ТОВ «Біогазенерго», виявлених актом планової перевірки від 23.04.2019 №166.

Згідно з ч. 2 ст. 150 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо: 1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або 2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.

У силу ч. 1 ст. 151 КАС України, позов може бути забезпечено: 1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; 2) забороною відповідачу вчиняти певні дії; 3) встановленням обов'язку відповідача вчинити певні дії; 4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; 5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.

Заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи (ч. 1 ст. 154 КАС України).

З приводу вказаного слід зазначити, що у силу ч. 3 ст. 5 Закон України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», рішення Регулятора не підлягають погодженню органами державної влади, крім випадків, передбачених законодавством про захист економічної конкуренції. Рішення Регулятора можуть бути оскаржені в судовому порядку. Оскарження рішень Регулятора не зупиняє їх виконання.

Разом з тим, виходячи зі змісту постанови Комісії від 11.05.2019 №695 вбачається, що остання спрямована на зупинення господарської діяльності ТОВ «Біогазенерго» на невизначений строк, з урахуванням розроблення та прийняття у подальшому рішення про встановлення від'ємного платежу для ТОВ «Біогазенерго» за відпущену електричну енергію, вироблену у лютому-березні 2019 в обсязі 2 516 960 кВТ*год, у розмірі 9 876 51,04 грн.

Отже, суд погоджується з доводами представника заявника про те, що вказане у сукупності може свідчити, що продовження дії постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг, від 11.05.2019 №695 «Про зупинення дії ліцензії на право провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії, виданої ТОВ «Біогазенерго», та здійснення заходів державного регулювання» до набрання законної сили рішенням суду у справі, предметом оскарження в якій виступить дана постанова Комісії, може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду.

З огляду на викладене, слід зазначити, що на стадії розгляду заяви про забезпечення позову судом не досліджуються дійсність порушень під час прийняття Комісією постанови 11.05.2019 №695.

Натомість, метою правового інституту забезпечення позову є превентивні заходи з метою уникнення обставин, які можуть ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів заявника.

Необхідно акцентувати увагу на тому, що заходи забезпечення адміністративного позову мають бути співмірними заявленим позовним вимогам. У даному випадку співмірність передбачає співвідношення негативних наслідків від вжиття заходів забезпечення позову з тими негативними наслідками, які можуть настати в результаті невжиття цих заходів, з урахуванням відповідності права чи законного інтересу, за захистом яких заявник звертається до суду, наслідків заборони відповідачу здійснювати певні дії.

Таким чином, враховуючи характер спірних правовідносин, суд дійшов до висновку про необхідність задоволення заяви представника заявника про забезпечення позову шляхом зупинення дії постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг, від 11.05.2019 №695 «Про зупинення дії ліцензії на право провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії, виданої ТОВ «Біогазенерго», та здійснення заходів державного регулювання».

Разом з тим, з урахуванням того, що вказану заяву про забезпечення позову подано до подання позовної заяви, суд повідомляє заявника, що у силу ч. 2 ст. 153 КАС України, у разі подання заяви про забезпечення позову до подання позовної заяви заявник повинен подати відповідну позовну заяву протягом десяти днів з дня постановлення ухвали про забезпечення позову.

Заходи забезпечення позову, вжиті судом до подання позову, скасовуються судом також у разі неподання заявником відповідної позовної заяви згідно з вимогами частини другої статті 153 цього Кодексу (п. 1 ч. 8 ст. 157 КАС України).

Керуючись положеннями ст.ст. 150, 151, 153, 154, 157, 248 КАС України, Окружний адміністративний суд м. Києва

У Х В А Л И В:

1. Заяву представника Товариства з обмеженою відповідальністю «Біогазенерго» про забезпечення позову задовольнити.

2. Зупинити дію постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг, від 11.05.2019 №695 «Про зупинення дії ліцензії на право провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії, виданої ТОВ «Біогазенерго», та здійснення заходів державного регулювання».

3. Копію ухвали направити заявнику та заінтересованій стороні - Національній комісії, що здійснює державне регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг.

4. Попередити заявника про те, що у разі не подання ним відповідної позовної заяви, згідно з вимогами ч. 2 ст. 153 Кодексу адміністративного судочинства України, заходи забезпечення позову будуть скасовані.

5. Повідомити суд про подання Товариством з обмеженою відповідальністю «Біогазенерго» відповідної позовної заяви.

Ухвала набирає чинності з моменту її підписання суддею.

Дана ухвала підлягає негайному виконанню з дня її постановлення незалежно від її оскарження.

Стягувачем у виконавчому провадженні, відкритому на підставі даної ухвали, є Товариство з обмеженою відповідальністю «Біогазенерго» (код ЄДРПОУ 33593431, адреса: 07201, Київська обл., Іванківський район, смт Іванків, вул. Розважівська, 192).

Боржником у виконавчому провадженні, відкритому на підставі даної ухвали, є Національна комісія, що здійснює державне регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг (код ЄДРПОУ 39369133, адреса: 03680, м. Київ, вул. Смоленська, 19).

Відповідно до частини 8 статті 154 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала про забезпечення адміністративного позову може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України. Оскарження ухвали про забезпечення позову не зупиняє її виконання. а також не перешкоджає подальшому розгляду справи по суті.

Суддя Т.О. Скочок