ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
14 травня 2019 року № 640/3135/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Скочок Т.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовом
ОСОБА_1
до
Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві
про
зобов’язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, місце реєстрації: АДРЕСА_1) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду україни в м. Києві, в якому просив суд:
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити з 01.01.2018 перерахунок пенсії ОСОБА_1, РНОКПП НОМЕР_1, на підставі довідки від 23.11.2018 №1-26.7-5692 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, станом на 01.03.2018, що видана Державним підприємством обслуговування повітряного руху України, без обмеження її максимальним розміром;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві виплатити ОСОБА_1, РНОКПП НОМЕР_1, різницю між розміром пенсії, визначеної внаслідок перерахунку з 01.01.2018, та розміром пенсії, що ним фактично отримувалась, за увесь минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
В якості підстав для позову зазначено, що відповідач проходив військову службу у складі Збройних Сил України та на час такої служби був відряджений, як військовослужбовець до Украероруху. Після звільнення з військової служби у запас та, як наслідок, - звільнення з посади заступника директора Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, ОСОБА_1 на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» була призначена пенсія. Як стверджує позивач, йому пенсія за вислугу років була обчислена виходячи з розміру грошового забезпечення (18 734,75 грн.), зазначеного у довідці Украерорух від 25.03.2010 №10.1-384. В подальшому перерахунок пенсії позивачу не зважаючи на наявність таких підстав (а саме: наказом Украерорух №42/о від 15.01.2018 «Про підвищення окладів за займаними посадами військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху» з 1 січня 2018 року збільшено розміри посадового окладу за посадою, з якої звільнився позивач. Також Украерорухом на виконання рішення суду у справі №826/10534/18 була складена довідка про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 від 23.11.2018 №1-26.7-5693, що разом із супровідним листом надіслана на адресу Київського міського військомату для перенаправлення Головному управлінню Пенсійного фонду України в м. Києві для проведення перерахунку пенсії) органом Пенсійного фонду України протиправно не здійснено.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 26.02.2019 відкрито провадження у справі №640/3135/19 за вказаним позовом ОСОБА_1 та дану справу призначено до судового розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
На виконання вимог ухвали суду від 26.02.2019 відповідачем до канцелярії суду поданий відзив на позовну заяву. Свої заперечення проти позову відповідач мотивував тим, що пенсії за вислугу років підлягають перерахунку у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 на підставі довідки Київського міського військового комісаріату №ФА148922 від 13.04.2018 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. При цьому, оскільки після проведення такого перерахунку обчислений розмір пенсії у порівняні з розміром такої пенсії до перерахунку зменшився, то відповідно був залишений попередній розмір пенсії. На переконання відповідача пенсія позивача не підлягає перерахунку на підставі довідки, виданої Украерорух, так як останнє згідно п. 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 не включено до переліку суб’єктів, які здійснюють оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
З урахуванням викладеного та виходячи з положень п. 2 ч. 1 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов до висновку про можливість розгляду даної адміністративної справи у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.
Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
Полковник ОСОБА_1 відповідно до наказу Міністра оборони України від 29.11.2002 був відряджений в розпорядження Державного підприємства обслуговування повітряного руху України «Украерорух» із залишенням на військовій службі. За місцем свого відрядження позивач отримував грошове забезпечення.
Наказом Міністра оборони України від 15.03.2010 №209 полковник ОСОБА_1, заступник генерального директора Державного підприємства обслуговування повітряного руху України був звільнений з військової служби у запас за п. «в» ч. 6 ст. 26 Закону України «Про військовий обов’язок та військову службу» (за віком).
Відповідно, у зв’язку з цим наказом Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 24.03.2010 №167/о «З особового складу» позивача було звільнено з посади. Після того позивачу відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» призначена пенсія за вислугу років.
Як вбачається з текстів листів Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 18.05.2018 №6445/02 і від 23.05.2018 №17620/02-23, адресованих уповноваженому представнику позивача (адвокату), та інших наявних у справі матеріалів, Головне управління відповідно до листа Пенсійного фонду України від 26.02.2018 №6194/02-23 у зв’язку з прийняттям Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» та на виконання п. 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, направило до Київського міського військового комісаріату разом з листом від 02.03.2018 №7917/03 списки осіб, які перебувають на обліку в управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян та отримують пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», для надання довідок про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними з 01.03.2018. Зокрема, ОСОБА_1 був включений до списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку з 01.01.2018.
13.04.2018 Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві отримало від Київського міського військового комісаріату довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України вих. №ФА148922 від 13.04.2018, видану ОСОБА_1 для перерахунку пенсії за посадою «СНС НД ВІД-ЛУ НД УПР.(ВІДРЯДЖ)ЗАСТ.ГЕН. ДИРЕКТОРА УКРАЕРОРУХУ. Згідно цієї довідки розмір грошового забезпечення позивача склав 7 380 грн.
На підставі цієї довідки Київського міського військового комісаріату №ФА148922 від 13.04.2018 відповідачем проведено перерахунок пенсії позивачу в порядку, визначеному Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103. Оскільки внаслідок проведення такого перерахунку розмір пенсії ОСОБА_1 зменшився, то її виплата з урахуванням вимог ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» здійснювалась у попередньому розмірі.
Тобто, наведені обставини свідчать про те, що перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2018 проведено відповідачем з урахуванням розміру грошового забезпечення за посадою, визначеного самостійно Київським міським військовим комісаріатом, а не органом, до якого було відряджено позивача як військовослужбовця.
Не погоджуючись з такими діями Київського міського військового комісаріату, ОСОБА_1 подав до Окружного адміністративного суду міста Києва позовну заяву з вимогами до Київського міського військового комісаріату та Державного підприємства обслуговування повітряного руху України.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 23.10.2018 у справі №826/10534/18, що залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 17.01.2019, позовні вимоги були задоволені. Зокрема, визнано протиправними дії Київського міського військового комісаріату щодо складання, видачі та направлення до органів Пенсійного фонду України довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 від 13.04.2018 №ФА148922. Визнано протиправною бездіяльність Київського міського військового комісаріату, яка полягає у неотриманні в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, від Державного підприємства обслуговування повітряного руху України (Украерорух) довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, на ім'я ОСОБА_1, та не направленні такої довідки до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві. Зобов'язано Київський міський військовий комісаріат у встановленому законодавством порядку отримати довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, станом на 01.03.2018 на ОСОБА_1 та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1. Зобов'язано Державне підприємство обслуговування повітряного руху України скласти та видати довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, станом на 01.03.2018 на ОСОБА_1 за формою, затвердженою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, та надіслати її до Київського міського військового комісаріату.
23.11.2018 Державне підприємство обслуговування повітряного руху України оформило довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 вих. №1.26-7-5692 від 23.11.2018. В цій довідці від 23.11.2018 зазначено, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, наказу Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 07.05.2018 №227 «Про затвердження переліку посад, з яких були безпосередньо звільнені військовослужбовці та переліку окладів за займаними посадами за порівняними посадами» розмір посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за порівняними посадою «заступник генерального директора персоналу» за нормами чинними станом на 01.03.2018 становить: посадовий оклад – 28 310 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням «полковник» - 1 480 грн., надбавка за вислугу роеків 50 відсотків – 14 895 грн.
28.11.2018 Державне підприємство обслуговування повітряного руху України на виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 23.10.2018 у справі №826/10534/18 надіслало на поштову адресу Київського міського військового комісаріату дану довідку разом із супровідним листом від 23.11.2018 №1-26.7-5693.
Згідно листа від 31.01.2019 №661, наданого у відповідь на адвокатський запит, Київський міський військовий комісаріат підтвердив факти отримання довідки вих. №1.26-7-5692 від 23.11.2018, а також перенаправлення такої довідки разом із супровідним листом від 07.12.2018 №ВСЗ/3022 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві.
У своєму листі від 13.02.2019 №29733/02 Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві зазначило про отримання довідки №1.26-7-5692 від 23.11.2018 разом з супровідним листом від 07.12.2018 №ВСЗ/3022, та одночасно повідомило позивача про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі вказаної довідки Украероруху про оновлене грошове забезпечення, оскільки перерахунок пенсії вже було проведено на підставі довідки Київського міського військового комісаріату №ФА148922 від 13.04.2018, яку орган Пенсійного фонду України вважає належною.
Розглядаючи справу по суті, суд виходить з наступного.
Нормою ч. 9 ст. 6 Закону України «Про військовий обов’язок та військову служб» від 25.03.1992 №2232-XII (у редакцій чинній станом на день звільнення позивача з військової служби та посади в Украерорух) передбачалось, що військовослужбовці Збройних Сил України та інших військових формувань можуть бути відряджені до державних органів, установ, організацій, а також Державного підприємства обслуговування повітряного руху України для виконання завдань в інтересах оборони держави та її безпеки із залишенням на військовій службі. Перелік посад, які можуть бути заміщені військовослужбовцями в цих державних органах, установах, організаціях, а також Державному підприємстві обслуговування повітряного руху України, затверджується Президентом України.
Відповідно до п. 80 Положення про проходження військової служби відповідними категоріями військовослужбовців, затвердженого Указом Президента України від 07.11.2001 №1053/2001, пенсійне забезпечення звільнених у запас або у відставку відряджених військовослужбовців здійснюється на загальних підставах, передбачених законодавством для військовослужбовців.
Згідно з п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 19.07.1999 №1281 «Про створення об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного України» грошове та матеріальне забезпечення військовослужбовців, відряджених до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, здійснювати у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2001 року №104 «Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і установ виконання покарань, відряджених до органів виконавчої влади та інших цивільних установ».
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 07.02.2001 №104 «Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної кримінально-виконавчої служби, відряджених до державних органів, установ та організацій» (в останній чинній редакції) визначено, що військовослужбовцям, особам начальницького складу органів внутрішніх справ та Державної кримінально-виконавчої служби, відрядженим до державних органів, установ та організацій, виплачується грошове та здійснюється матеріальне забезпечення, передбачене законодавством для військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, особового складу органів внутрішніх справ та Державної кримінально-виконавчої служби.
При цьому, грошове забезпечення виплачується виходячи з окладів за посадами, займаними зазначеними особами в державних органах, установах та організаціях, до яких вони відряджені, інших виплат, установлених для відповідних працівників цих органів, установ та організацій, а також окладів за військовими (спеціальними) званнями і надбавки за вислугу років у розмірах і порядку, визначених законодавством для військовослужбовців, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної кримінально-виконавчої служби.
Перелік посад Державного підприємства обслуговування повітряного руху України встановлено Указом Президента України № 126/2017 від 03.05.2017 «Про Перелік посад, що заміщуються військовослужбовцями Збройних Сил України, інших військових формувань, правоохоронних органів спеціального призначення у державних органах, на підприємствах, в установах, організаціях, а також державних та комунальних навчальних закладах, та граничних військових звань за цими посадами».
Крім того, перелік посад штатних працівників Державного підприємства обслуговування повітряного руху України у період до 15.04.2016 був затверджений Постановою Кабінету Міністрів України №105 від 07.02.2001 «Про затвердження переліку посад, що можуть бути заміщені військовослужбовцями Збройних Сил, Служби безпеки, інших військових формувань в органах виконавчої влади, інших цивільних установах, та граничних військових звань за цими посадами».
Отже, позивач, будучи відрядженим до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України для виконання службових обов’язків з залишенням на військовій службі, отримував грошове забезпечення, виходячи з окладу за посадою, займаною ним в Державному підприємстві обслуговування повітряного руху, окладу за військовим званням та інших видів грошового забезпечення у розмірах і порядку, визначених законодавством для відповідних категорій військовослужбовців.
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (в редакції чинній станом на 01.03.2018), далі – Закон №2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
З наведеної норми Закону можна дійти висновку, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення у бік підвищення такого забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення Кабінету Міністрів України про підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.
Згідно з п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяких іншим категоріям осіб», що набрала чинності з 24.02.2018, Урядом вирішено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. N 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
За змістом норм ст. 14 і 15 Закону України «Про оплату праці» та відповідно до Положення про Об'єднану цивільно-військову системи організації повітряного руху України затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 19.07.1999 №1281, керівник Державного підприємства Украерорух самостійно встановлює оклади за посадами штатних працівників.
Пунктом 5 Постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 №704 визначено, що керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової-військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією Постановою.
Аналогічні положення були закріплені у п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», що втратила чинність у зв’язку з прийняттям Постанови КМУ від 30.08.2017 №704.
Таким чином, можна стверджувати, що Кабінет Міністрів України делегував керівникам державних органів, в тому числі й керівнику Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, своє право визначати розміри посадових окладів військовослужбовцям, відрядженим до підприємства, які обіймають передбаченні законодавством посади у підприємстві.
Отже, враховуючи вищенаведене суд вважає, що пенсія позивача, як військовослужбовця, відрядженого до Украероруху, підлягає перерахунку відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ у зв'язку зі зміною розміру грошового забезпечення на підставі наказу державного органу (в даному випадку наказу від 07.05.2018 №227), якому Кабінет Міністрів України делегував своє право визначати розміри посадових окладів.
Аналогічна правова позиція наведена у постановах Верховного Суду від 19.02.2019 у справі №522/20251/16-а, від 27.11.2018 у справі №638/20601/16-а, від 17.10.2018 у справі №461/1151/17, від 03.05.2018 у справі №638/13960/17, від 10.07.2018 у справі №461/6479/16-а, від 24.04.2018 у справі №461/939/17.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
При розгляді даної справи суд також враховує положення п. 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2018 №45, в силу яких особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих зазначеними органами, установами, організаціями і підприємствами.
У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками, а у разі їх відсутності або перейменування (відсутності) посад - у порядку, встановленому Мінсоцполітики.
Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п'ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.
Як вбачається з матеріалів справи, довідка вих. №1.26-7-5692 від 23.11.2018 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, була надіслана до Київського міського військового комісаріату, а Київським міським військовим комісаріатом у свою чергу таку довідку було направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, що свідчить про дотримання вищезазначеного порядку.
Отже, Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві мало зробити перерахунок пенсії позивача відповідно до вимог діючого законодавства, а саме ч. 4 ст. 63 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», п. 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та на підставі довідки вих. №1.26-7-5692 від 23.11.2018 про розмір грошового забезпечення позивача, складеної Державним підприємством обслуговування повітряного руху України станом на 01.03.2018. Проте вказані дії відповідачем всупереч чинного законодавства здійснені не були.
За таких обставин, суд вважає, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві допущено протиправну бездіяльність щодо нездійснення ОСОБА_1 перерахунку пенсії на підставі довідки №1.26-7-5692 від 23.11.2018, складеної Державним підприємством обслуговування повітряного руху України.
В силу норм ч. 1 і 2 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково. У разі задоволення позову суд може прийняти рішення, зокрема, про: визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1 - 4 цієї частини, та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Відповідно до ч. 1 і 2 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
При цьому, суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку про необхідність захисту права позивача на перерахунок та виплату пенсії за вислугу років в належному розмірі, шляхом визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, що полягає у не здійсненні ОСОБА_1 перерахунку пенсії на підставі довідки вих. №1.26-7-5692 від 23.11.2018 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, складеної Державним підприємством обслуговування повітряного руху України станом на 01.03.2018, та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві зробити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки довідки вих. №1.26-7-5692 від 23.11.2018, складеної Державним підприємством обслуговування повітряного руху України, з урахуванням вже виплачених сум.
Щодо позовних вимог в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві зробити перерахунок та виплату пенсії без обмеження максимального розміру пенсії, суд зазначає наступне.
Обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду.
Судом встановлено, що відповідачем ще не було здійснено перерахунок позивачу пенсії на підставі довідки вих. №1.26-7-5692 від 23.11.2018, а тому на даний час ще не мало місце обставин обмеження виплати перерахованої пенсії максимальним розміром.
В матеріалах справи відсутні докази того, що розмір пенсії позивача після проведеного перерахунку буде обмежений та внаслідок таких протиправних дій відповідача буде порушено права позивача на належний розмір вказаних виплат.
Отже, позовні вимоги в частині виплати пенсії без обмеження її максимальним розміром звернені на майбутнє.
Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку про відмову в задоволенні позовних вимог в частині зобов'язання відповідача зробити перерахунок та виплату пенсії без обмеження максимального розміру пенсії.
Щодо позовних вимог позивача в частині зобов’язання відповідача здійснити виплату перерахованої пенсії з нарахуванням компенсації втрати частини доходів, то суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Компенсація втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.
За змістом норм ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але своєчасно не отримав з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більш як за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. У цьому разі частина суми недоотриманої пенсії, але не більш як за 12 місяців, виплачується одночасно, а решта суми виплачується щомісяця рівними частинами, що не перевищують місячного розміру пенсії.
Нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Питання, пов'язані зі здійсненням компенсації громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, врегульовані Законом України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» від 19.10.2000 №2050-ІІІ (далі - Закон №2050-ІІІ) та Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №159 (далі - Порядок №159).
Згідно зі ст.ст. 1, 2 Закону №2050-ІІІ підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), така компенсація провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії, соціальні виплати, стипендії, заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.
Згідно з п. 2 Порядку № 159 компенсації підлягають такі грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру: пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, щомісячної державної грошової допомоги та компенсаційних виплат).
Наведене свідчить, що основною умовою для виплати громадянину передбаченої ст. 2 Закону №2050-ІІІ та Порядком, компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії). Кошти, які підлягають нарахуванню в порядку компенсації громадянину частини доходу, в тому числі пенсії, у зв'язку з порушенням строків її виплати, мають компенсаторний характер.
Також, дія зазначених нормативних актів поширюється на підприємства, установи та організації всіх форм власності і господарювання та застосовується у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), та стосується усіх доходів, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру (зокрема, пенсії).
Виплата компенсації втрати частини доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його (доходу) нарахування: самим підприємством, установою чи організацією добровільно чи на виконання судового рішення.
Аналогічний підхід до застосування вказаних норм права викладено Верховним Судом у постановах від 20.02.2018 (справа №336/4675/17), від 21.06.2018 (№523/1124/17) та від 03.07.2018 (справа № 521/940/17).
В ході розгляду даної справи суд встановив, що відповідач вчинив по віднощенню до позивача протиправну бездіяльність, а саме: не здійснив починаючи з 01.03.2018 перерахунок пенсії позивачу на підставі довідки №1.26-7-5692 від 23.11.2018.
Таким чином, оскільки відповідачем перерахунок пенсії позивача з 1 березня 2018 року на підставі довідки №1.26-7-5692 від 23.11.2018 проведено не було, то обставини нарахування додаткових сум пенсії відсутні. Як наслідок суд наразі не вбачає правових підстав для зобов’язання відповідача виплатити позивачу компенсацію втрати частини доходів (недоотриманої пенсії) до моменту нарахування такої суми коштів в результаті проведеного перерахунку пенсії з 01.03.2018.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, перевіривши та проаналізувавши матеріали справи і надані сторонами докази за правилами, встановленими ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову.
Згідно з ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Наявною в матеріалах справи квитанцією від 21.02.2019 №1390 підтверджено, що ОСОБА_1 під час звернення до суду з вказаними позовом сплатив судовий збір у розмірі 1 536 грн. Відтак, враховуючи розмір задоволених позовних вимог, суд вказує про присудження на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судових витрат у сумі 1 536 грн.
Керуючись ст.ст. 2, 5-11, 19, 72-77, 90, 241-246, 250, 255, 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, місце реєстрації: АДРЕСА_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (ідентифікаційний код 42098368; адреса: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16) про зобов’язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, що полягає у не здійсненні ОСОБА_1 перерахунку пенсії на підставі довідки вих. №1.26-7-5692 від 23.11.2018 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, складеної Державним підприємством обслуговування повітряного руху України.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві зробити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.03.2018 на підставі довідки вих. №1.26-7-5692 від 23.11.2018 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, складеної Державним підприємством обслуговування повітряного руху України, з урахуванням вже виплачених сум.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Присудити здійснені ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, місце реєстрації: АДРЕСА_1) документально підтверджені судові витрати у розмірі 1 536 грн. (одна тисяча п’ятисот тридцять шість гривень) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (ідентифікаційний код 42098368; адреса: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16).
Рішення набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Т.О. Скочок