Рішення № 81725829, 15.05.2019, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.05.2019
Номер справи
300/575/19
Номер документу
81725829
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"15" травня 2019 р. справа № 300/575/19

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Лучко О.О., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу без повідомлення сторін за позовом ОСОБА_1 до Коломийської міської ради Івано-Франківської області про визнання протиправним та скасування рішення Коломийської міської ради,-

В С Т А Н О В И В:

18.03.2019 ОСОБА_1 (далі ОСОБА_1 , позивач) звернувся до суду з позовом до Коломийської міської ради Івано-Франківської області (далі міська рада, відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення Коломийської міської ради Івано-Франківської області №3030-37/2018 від 17.09.2019.

Позовні вимоги мотивовані тим, що рішенням тридцять сьомої сесії сьомого демократичного скликання Коломийської міської ради № 3030-37/2018 від 17.09.2018 «Про внесеним змін до рішення міської ради від 10.11.2015р. №5-1/2015 «Про утворення виконавчого комітету міської ради та затвердження його складу» внесено зміни до рішення міської ради, а саме у пункті 1 слова «чисельністю 21 особа» замінено на слова «чисельністю 25 осіб». Пунктом 2 зазначеного рішення затверджено особовий склад виконавчого комітету, зі складу якого виведено позивача. Дане рішення Коломийської міської ради позивач вважає протиправним, оскільки фактично без розпуску виконавчого комітету, утвореного рішенням міської ради від 10.11.2015, створено новий виконавчий комітет. Крім того, на думку позивача, підставою виведення його зі складу виконавчого комітету було критичне інтерв'ю в газеті «Дзеркало Коломиї» на адресу влади, про що свідчить обгрунтування голови міста Слюзара І.Б. на засіданні сесії. Вважаючи рішення відповідача протиправним, позивач звернувся з позовом до суду за захистом свого порушеного права.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20.03.2019 відкрито провадження у адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Відповідач надіслав відзив на позовну заяву, що надійшов на адресу суду 28.03.2019 (а.с.50-52), в якому просив у задоволенні позову відмовити. У відзиві відповідач зазначив, що пунктом 1 оскаржуваного рішення Коломийської міської ради було внесено зміни у рішення міської ради № 5-1/2015 від 10.11.2015 «Про утворення виконавчого комітету міської ради та затвердження його складу», а саме слова і цифри «чисельністю 21 особа» замінено на слова і цифри «чисельністю 25 осіб»; пунктом 2 оскаржуваного рішення затверджено склад виконавчою комітету; пунктом 3 спірного рішення міської ради визнано такими, що втратили чинність пункт 2 рішення міської ради № 5-1/2015 від 10.11.2015 «Про утворення виконавчого комітету міської ради та затвердження його складу», рішення міської ради № 569-10/2016 від 13.07.2016 «Про внесення змін до рішення міської ради від 10.11.2015р. № 5-1/2015», рішення міської ради № 1713- 23/2017 від 20.07.2017 «Про внесення змін до рішення міської ради від 10.11.2015р. № 5-1/2015» та рішення міської ради № 2886-36/2018 від 06.09.2018 «Про внесення змін до рішення міської ради від 10.11.2015р. № 5-1/2015». Відповідач зазначив, що відповідно до пункту 3 рішення Коломийської міської ради №3235-39/2018 від 13.12.2018 «Про внесення змін до рішення міської ради від 10.11.2015р. № 5-1/2015 «Про утворення виконавчою комітету міської ради та затвердження його складу» визнано таким, що втратили чинність пункт 1 та пункт 2 рішення міської ради № 3030-37/2018 від 17.09.2018 «Про внесення змін до рішення міської ради від 10.11.2015р. № 5-1/2015 «Про утворення виконавчого комітету міської ради та затвердження його складу», тобто оскаржуваного рішення. На даний час, в оскаржуваному рішенні міської ради залишився чинним лише третій пункт, яким було визнано такими, що втратили чинність попередні рішення міської ради, якими вносилися зміни до складу виконавчою комітету Коломийської міської ради. Вважає твердження позивача, викладені в позовній заяві щодо незаконності оскаржуваною рішення та порушення порядку його прийняття, неактуальними, оскільки на сьогоднішній день пункти 1 і 2 оскаржуваного рішення скасовані, а чинним є інше рішення міської ради, яке регулює спірні правовідносини. На підставі наведеного просив у задоволені позову відмовити.

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження, дослідивши та оцінивши подані докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги, встановив наступне.

Рішенням першої сесії сьомого демократичного скликання Коломийської міської ради № 5-1/2015 від 10.11.2015 було утворено виконавчий комітет міської ради чисельністю 21 особа. Пунктом 2 зазначеного рішення затверджено персональний склад виконавчого комітету, до складу якого увійшов ОСОБА_1 (а.с.10).

Рішенням Коломийської міської ради №1713-23/2017 від 20.07.2017 про внесення змін до рішення міської ради було внесено зміни у пункт 2 рішення міської ради № 5-1/2015 від 10.11.2015, згідно з якими ОСОБА_1 виведено зі складу виконавчого комітету міської ради та натомість затверджено членом виконавчого комітету ОСОБА_3 . Вважаючи вказане рішення протиправним ОСОБА_1 оскаржив його в судовому порядку. Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 26 березня 2018 року в задоволенні позову відмовлено. Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 25 вересня 2018 року рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 26 березня 2018 року у справі №809/81/18 скасоване та ухвалено нове рішення, яким позов задоволено частково, визнано протиправним та скасовано рішення Коломийської міської ради Івано-Франківської області від 20 липня 2017 року за №1713-23/2017 «Про внесення змін до рішення міської ради від 10.11.2015 № 5-1/2015».

Рішенням тридцять сьомої сесії сьомого демократичного скликання Коломийської міської ради № 3030-37/2018 від 17.09.2018 «Про внесення змін до рішення міської ради від 10.11.2015 р. №5-1/2015 «Про утворення виконавчого комітету міської ради та затвердження його складу» внесено зміни до рішення міської ради, а саме: у пункті 1 слова і цифри «чисельністю 21 особа» замінено на слова і цифри «чисельністю 25 осіб»; пунктом 2 зазначеного рішення затверджено особовий склад виконавчого комітету; пунктом 3 даного рішення пункт 2 рішення міської ради №5-1/2015 від 10.11.2015 визнаний таким, що втратив чинність (а.с.11-12).

З урахуванням вказаного рішення ОСОБА_1 не увійшов до складу виконавчого комітету міської ради.

Вважаючи рішення тридцять сьомої сесії сьомого демократичного скликання Коломийської міської ради № 3030-37/2018 від 17.09.2018 «Про внесення змін до рішення міської ради від 10.11.2015р. №5-1/2015 «Про утворення виконавчого комітету міської ради та затвердження його складу» протиправним, позивач звернувся з вказаним позовом до суду.

Окрім того, судом встановлено, що рішенням Коломийської міської ради № 3235-39/2018 від 13.12.2018 «Про внесення змін до рішення міської ради від 10.11.2015р. № 5-1/2015 «Про утворення виконавчою комітету міської ради та затвердження його складу» визнано таким, що втратили чинність пункт 1 та пункт 2 рішення міської ради № 3030-37/2018 від 17.09.2018 «Про внесення змін до рішення міської ради від 10.11.2015р. № 5-1/2015 «Про утворення виконавчого комітету міської ради та затвердження його складу» (а.с.53).

При вирішенні вказаного спору суд виходив з наступного нормативно-правового регулювання спірних правовідносин.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За змістом частини 3 статті 24 Закону України ,,Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України.

Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 26 Закону України ,,Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються, зокрема, питання утворення виконавчого комітету ради, визначення його чисельності, затвердження персонального складу; внесення змін до складу виконавчого комітету та його розпуск.

Згідно з пунктом 5 частини 4 статті 42 Закону України ,,Про місцеве самоврядування в Україні" міський голова вносить на розгляд ради пропозиції про кількісний та персональний склад виконавчого комітету відповідної ради.

Статтею 46 Закону України ,,Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради (частина 1). Не пізніш як на другій сесії затверджується регламент роботи відповідної ради, а також положення про постійні комісії ради (частина 14).

Статтею 59 Закону України ,,Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Відповідно до статті 1.1 Регламенту Коломийської міської ради сьомого демократичного скликання, затвердженого рішенням другої сесії сьомого демократичного скликання Коломийської міської ради №6-2/2015 від 24.11.2015 (далі - Регламент Коломийської міської ради сьомого демократичного скликання), порядок діяльності міської ради, її органів та посадових осіб визначається Конституцією України, законами України, постановами Верховної Ради України, іншими нормативними актами, а також цим Регламентом.

Згідно із пунктом 1 стаття 2.1 Регламенту Коломийської міської ради сьомого демократичного скликання рада проводить свою роботу сесійно. Сесія міської ради складається з пленарних засідань і засідань постійних комісій.

На першому пленарному засіданні першої сесії нового скликання міський голова вносить до порядку денного такі питання: а) Про обрання секретаря міської ради б) Про затвердження заступників міського голови в) Про утворення виконавчого комітету міської ради Голосування із зазначених питань проводяться в порядку, встановленому законодавством України з урахуванням особливостей, визначеним цим Регламентом (пунктом 5 статті 2.1 Регламенту Коломийської міської ради сьомого демократичного скликання).

Проекти рішень з питань, які вносяться на розгляд ради, за 20 робочих днів до дати їх розгляду оприлюднюються на офіційному веб-сайті міської ради та за п'ять днів до відкриття сесії роздаються депутатам. У випадку скликання позачергової сесії проекти рішень оприлюднюються на веб-сайті негайно та доводяться до депутатів перед її початком у друкованому вигляді (пункт 9 статті 2.1 Регламенту Коломийської міської ради сьомого демократичного скликання).

Виходячи з системного аналізу наведених нормативно-правових актів, суд дійшов висновку, що питання утворення виконавчого комітету ради, визначення його чисельності, затвердження персонального складу; внесення змін до складу виконавчого комітету та його розпуск вирішується на пленарному засіданні сесії міської ради. Пропозиції щодо кількісного та персонального складу виконавчого комітету вносить міський голова.

Розгляд питань на пленарних засіданнях сесії міської ради проводиться у відповідності до вимог Конституції і законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України та Регламенту відповідної ради, який встановлює порядок скликання та проведення сесій ради.

Судом встановлено, що рішенням першої сесії сьомого демократичного скликання Коломийської міської ради № 5-1/2015 від 10.11.2015 утворено виконавчий комітет міської ради чисельністю 21 особа. Пунктом 2 зазначеного рішення затверджено персональний склад виконавчого комітету, до складу якого увійшов ОСОБА_1 (а.с.10).

Рішенням тридцять сьомої сесії сьомого демократичного скликання Коломийської міської ради № 3030-37/2018 від 17.09.2018 «Про внесення змін до рішення міської ради від 10.11.2015 р. №5-1/2015 «Про утворення виконавчого комітету міської ради та затвердження його складу» внесено зміни до рішення міської ради, а саме: у пункті 1 слова і цифри «чисельністю 21 особа» замінено на слова і цифри «чисельністю 25 осіб»; пунктом 2 зазначеного рішення затверджено особовий склад виконавчого комітету; пунктом 3 даного рішення пункт 2 рішення міської ради №5-1/2015 від 10.11.2015 визнано таким, що втратив чинність (а.с.11-12). До особового складу виконавчого комітету, затвердженого оскаржуваним рішенням, не включено ОСОБА_1

Як зазначено позивачем у позовній заяві та не заперечується відповідачем, проект оскаржуваного рішення не був оприлюднений за 20 робочих днів до дати його розгляду на офіційному веб-сайті Коломийської міської ради та за 5 днів до відкриття сесії не був розданий депутатам. Крім того, проект рішення був внесений на розгляд сесії як додаткове питання і не розглядався депутатською комісією з питань депутатської діяльності, етики, регламенту, захисту прав людини, законності та правопорядку.

Відповідно до Регламенту Коломийської міської ради сьомого демократичного скликання до порядку денного сесії включаються лише ті питання, документи щодо яких підготовлені згідно з вимогами затвердженого радою Порядку підготовки та оформлення рішень міської ради і цього Регламенту (пункт 1 статті 2.3).

Кожне питання, яке пропонується включити до порядку денного, супроводжується поданням відповідного проекту рішення, розглянутого посадовими особами, на яких покладено такий обов'язок, з доданням документів, що обґрунтовують необхідність розгляду даного питання (пункт 4 статті 2.3 Регламенту Коломийської міської ради сьомого демократичного скликання).

Проекти рішень та матеріали до них подаються у організаційний відділ міської ради не пізніш як за 10 днів до пленарного засідання ради. Внесення додаткових питань, як правило не допускається, крім випадків необхідності прийняття міською радою рішень з питань надзвичайних ситуацій, реагування на політичні події, уточнення міського бюджету (пункт 6 статті 2.4 Регламенту Коломийської міської ради сьомого демократичного скликання).

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку щодо порушення приписів Регламенту Коломийської міської ради під час прийняття рішення №3030-37/2018 від 17.09.2018 ,,Про внесення змін до рішення міської ради від 10.11.2015р. №5-1/2015 «Про утворення виконавчого комітету міської ради та затвердження його складу», оскільки проект рішення не був оприлюднений за 20 робочих днів до дати його розгляду на офіційному веб-сайті міської ради та за п'ять днів до відкриття сесії не був розданий депутатам.

Питання зміни персонального складу виконавчого комітету не підпадає під виключення, визначенні пунктом 6 статті 2.4 Регламенту, а тому не могло розглядатись як додаткове.

Крім того, згідно з рішенням Конституційного Суду України від 16 квітня 2009 року № 7-рп/2009 (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, або вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення.

Оскільки рішення міської ради від 10.11.2015 №5-1/2015 ,,Про утворення виконавчого комітету міської ради та затвердження його складу" вичерпало свою дію з утворенням виконавчого комітету, міська рада не мала права вносити до нього зміни.

У випадках, визначених Законом, міська рада за пропозицією міського голови може внести зміни до персонального складу виконавчого комітету шляхом прийняття відповідного рішення, а не шляхом внесення змін до раніше прийнятого рішення.

Оскільки оскаржуване рішення прийняте з порушенням Регламенту, наведене свідчить про протиправність його прийняття.

Водночас, як встановлено судом, пункти 1 та 2 оскаржуваного рішення втратили чинність на підставі прийнятого 13.12.2018 рішення Коломийської міської ради №3235-39/2018 «Про внесення змін до рішення міської ради від 10.11.2015р. № 5-1/2015 «Про утворення виконавчою комітету міської ради та затвердження його складу», яким по-новому сформовано склад виконавчого комітету ради.

Враховуючи те, що суд розглядає адміністративну справу не інакше як за позовною заявою в межах поданих позовних вимог відповідно до статті 9 КАС України, суд дійшов висновку про протиправність оскаржуваного рішення. Однак, враховуючи те, що пункти 1 і 2 даного рішення втратили чинність, відсутні підстави для їх скасування в судовому порядку.

Водночас, пункт 3 оскаржуваного рішення є чинним, а тому з урахуванням наведених вище правових норм та їх обгрунтування, суд дійшов висновку про протиправність пункту 3 оскаржуваного рішення та його скасування. А тому, позов слід задовольнити частково.

Щодо розподілу судових витрат, то відповідно до частини 3 статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. У зв'язку із частковим задоволенням позову, підлягає до стягнення з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань сплачений судовий збір у розмірі 384,20 грн.

Стосовно стягнення судових витрат, пов'язаних з розглядом справи, які складаються з витрат на правничу допомогу, на представництво в суді та витрат, пов'язаних з прибуттям до суду, позивачем додано докази оплати послуг зі складання позовної заяви у розмірі 730 грн (а.с.46), а тому підлягає до стягнення з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань витрати на правничу допомогу у розмірі 365 грн.

На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями, 2, 72, 76, 139, 241-246, 250, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправним пункт 3 рішення тридцять сьомої сесії сьомого демократичного скликання Коломийської міської ради Івано-Франківської області №3030-37/2018 від 17.09.2018 «Про внесеним змін до рішення міської ради від 10.11.2015р. №5-1/2015 «Про утворення виконавчого комітету міської ради та затвердження його складу».

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з Коломийської міської ради Івано-Франківської області за рахунок бюджетних асигнувань даного суб'єкта владних повноважень на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в розмірі 384 (триста вісімдесят чотири) гривні 20 копійок та понесені витрати на правничу допомогу адвоката у розмірі 365 (триста шістдесят п'ять) гривень.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Строк на апеляційне оскарження може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Учасники справи:

ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 );

Коломийська міська рада Івано-Франківської області (код ЄДРПОУ 04054334, пр.Грушевського, буд 1, м.Коломия, Івано-Франківська область, 78200).

Суддя Лучко О.О.