ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 травня 2019 року м. Житомир справа № 240/3745/19
категорія 108060200
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Єфіменко О.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Бердичівської міської ради Житомирської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
встановив:
22.03.2019 до Житомирського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1, у якій він просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Управління праці та соціального захисту населення Бердичівської міської ради Житомирської області від 18.12.2018 згідно з протоколом №21 про відмову в призначенні житлової субсидії з 01.10.2018;
- зобов’язати Управління праці та соціального захисту населення Бердичівської районної державної адміністрації Житомирської області призначити житлову субсидію з 01.10.2018.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що має право на призначення житлової субсидії, у зв'язку із чим звернувся до відповідача з заявою, однак отримав відмову у призначенні субсидії з посиланням на необхідність легалізувати дохід сина ОСОБА_2 в законний спосіб. Вважає вказану відмову протиправною, посилається на той факт, що його обидва сини, хоча і зареєстровані у АДРЕСА_1, однак із ним не проживають та не користуються житлово-комунальними послугами, а працюють і проживають: ОСОБА_3 - у м. Києві; ОСОБА_2 - у м. Варшава, Республіка Польща. Вважає відмову у призначенні житлової субсидії неправомірною, а тому за захистом своїх прав звернувся до суду.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 28.03.2019 відкрите провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.
18.04.2019 на адресу суду від відповідача надійшов відзив на адміністративний позов від 15.04.2019 вх. №9187/19 (а.с. 30-33). В обґрунтування заперечень останній зазначив, що житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані у житловому приміщенні (будинку). У будинку разом із позивачем зареєстровані його дружина та двоє синів. Один з яких перебуває за кордоном більше 60 днів періоду, за який мають вираховуватись доходи для призначення житлової субсидії та не надав легалізованих в Україні документів набуття страхового стажу у Республіці Польща, що виключає можливість призначення позивачу житлової субсидії.
Згідно з ч.4 ст.243 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Відповідно до ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Згідно з положеннями ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку про те, що позов не підлягає задоволенню із таких підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Бердичівської міської ради Житомирської області із заявою щодо призначення житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг за адресою домогосподарства: АДРЕСА_1. Разом із заявою позивачем були подано декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 11.09.2018, в якій, окрім себе, позивач також повідомив про зареєстрованих у житловому приміщенні: дружину — ОСОБА_5; синів — ОСОБА_3; ОСОБА_6 (а.с. 19-20).
Як видно з матеріалів справи син позивача - ОСОБА_3 з 25.05.2018 проживає та працює у місті Києві, що підтверджується довідкою ТОВ «Адама Україна» (а.с. 24).
Інший син - ОСОБА_6, відповідно до свідоцтв про зайнятість від 11.10.2018 та 30.01.2019, проживає у АДРЕСА_2, працює в АТ Сubе Grоup від 19.09.2012 на підставі трудового договору, укладеного на невизначений термін. Як вказано у наведених документах: "роботодавець зголосив працівника до ZUS і оплачує обов’язкові місячні внески пенсійного забезпечення, страхування на випадок інвалідності, хвороби та нещасного випадку, а також страхові внески на медичне страхування" (а.с. 22-23).
Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Бердичівської міської ради Житомирської області 18.12.2018 на засіданні комісії з питань надання соціальних допомог прийняло рішення про відмову у призначенні житлової субсидії відповідно до п.7 абзацу одинадцятого Постанови КМУ №848 від 21.10.1995, про що позивача було повідомлено листами від 01.03.2019 №1410-С-1410/104 ГЛ та від 14.02.2019 №С-337 та 01.02.2019 №202 (а.с. 13-14).
На переконання позивача, таке рішення відповідача щодо відмови у призначенні субсидії є протиправним, у зв'язку з чим, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав та законних інтересів.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам та перевіряючи дії відповідача на відповідність ч.2 ст.2 КАС України та наявність права у позивача на призначення житлової субсидії, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Порядок призначення та надання населенню житлових субсидій визначений Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, яке затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі — Положення №848).
Відповідно до пункту 1 Положення №848 це положення визначає умови призначення та порядок надання громадянам таких житлових субсидій:
щомісячної житлової субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, а саме:
- житлової послуги - послуги з управління багатоквартирним будинком;
- комунальних послуг - послуг з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами;
щомісячної житлової субсидії на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком, в якому створено об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельний (житловий) кооператив (далі - об'єднання), а саме:
- витрат на утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт; обслуговування внутрішньо-будинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, відповідно до яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів;
- витрат на оплату комунальних послуг стосовно спільного майна багатоквартирного будинку;
- поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку;
житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива один раз на рік.
Житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою громадянам мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком.
Згідно з пунктом 2 Положення №848, право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).
Призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).
Керуючись пунктом 2 Положення №848 у територіальних громадах (в тому числі об'єднаних), у виконавчих органах яких відсутні структурні підрозділи з питань соціального захисту населення, прийняття заяв громадян з необхідними документами для призначення житлових субсидій та передачу їх відповідним структурним підрозділам з питань соціального захисту населення безпосередньо або через центри надання адміністративних послуг чи їх фронт-офіси здійснюють уповноважені особи, які визначаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад.
Відповідно до пункту 4 Положення №848 житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо, внеску/платежу об'єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, витрат на управління багатоквартирним будинком (далі соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування) і розміром обов'язкового відсотка платежу, визначеного в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з декларацією про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, яка міститься у матеріалах справи, суд встановив, що до складу домогосподарства входять чоловік - ОСОБА_7, дружина -ОСОБА_5, син - ОСОБА_3, син - ОСОБА_6.
Як видно з матеріалів справи, підставою для відмови позивачу у призначенні субсидії слугувало відсутність легалізованих в Україні доходів сина позивача — ОСОБА_6 у законний спосіб.
Листами від 01.02.2019 №202 та 14.02.2019 №С-337 відповідач направив заявнику повідомлення про відмову у призначенні субсидії.
Згідно з п.9 Положення №848 житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку) (для орендарів, внутрішньо переміщених осіб - особи, які фактично проживають). На таких осіб розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і їх доходи враховуються під час призначення житлової субсидії.
Під час призначення житлової субсидії соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування розраховуються на членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично в ньому не проживають у зв’язку з призовом на строкову військову службу. При цьому фактичні доходи таких осіб не враховуються в сукупний дохід домогосподарства.
Кількість членів домогосподарства визначається на початок місяця, з якого призначається житлова субсидія.
У разі коли у складі домогосподарства кількість фактично проживаючих зареєстрованих членів домогосподарства є меншою за кількість членів домогосподарства, зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку), за рішенням комісії соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування розраховуються на фактично проживаючих зареєстрованих за даною адресою членів домогосподарства. Рішення комісії в такому випадку приймається з урахуванням норм, зазначених в абзаці одинадцятому пункту 7 цього Положення.
В абзаці другому - четвертому підпункту 3 пункту 6 цього Положення визначено, що житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо: у складі домогосподарства або у складі сім’ї члена домогосподарства є особи, що досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (далі - особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії), і в цьому періоді: за інформацією ДФС, Пенсійного фонду України, у них взагалі відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії; або нарахований середньомісячний сукупний дохід менший, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, та/або ними або за них не сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (крім випадків, коли наявна заборгованість роботодавця із виплати заробітної плати та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за цих осіб).
Так, згідно з абзацом одинадцятим пункту 7 Положення №848 (із змінами, внесеними згідно з Постановою КМУ №841 від 17.10.2018 - застосовується з 1 жовтня 2018 року) житлову субсидію за рішенням комісії не може бути призначено у разі, коли у члена домогосподарства або у члена сім’ї особи із складу домогосподарства доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії, були такими, що зазначеній абзацах другому - четвертому підпункту 3 пункту 6 цього Положення, такі особи перебували за кордоном сукупно більше 60 днів протягом періоду, за який враховуються доходи для призначеним житлової субсидії (крім випадку, зазначеного в абзаці четвертому пункту 7 цього Положення, а також якщо працездатні особи в період, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, документально підтвердили шляхом надання легалізованих в Україні документів набуття страхового стажу в інших країнах, з якими укладено договори про соціальне забезпечення, перелік яких розміщується на офіційному веб-сайті Мінсоцполітики). До 60-денного періоду перебування за кордоном не включаються дні службового відрядження, лікування або навчання за кордоном, що підтверджується відповідними документами.
Суд звертає увагу на те, що факт перебування сина позивача за кордоном підтвердив сам заявник у поданій до заяви на призначення субсидії Декларації про доходи та витрати осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії від 11.09.2018 та свідоцтвах про зайнятість від 11.10.2018 та від 30.01.2019 (а.с. 22-23).
Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідач правомірно відмовив ОСОБА_1 у призначенні житлової субсидії, оскільки відповідно до вказаних вище норм Положення №848 житлову субсидію за рішенням комісії не може бути призначено в даному випадку, так як син позивача ОСОБА_6 перебуває за кордоном більше 60 днів та згідно з абзацом другим - четвертим підпункту 3 пункту 6 цього Положення відомостей про його доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії відповідачу не надано.
Частиною 1 та 2 статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Відповідачем на виконання ч.2 ст.77 КАС України доведено, а позивачем та наявною у матеріалах справи сукупністю належних, допустимих, достовірних та достатніх доказів не спростовано правомірність рішення Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Бердичівської міської ради Житомирської області від 18.12.2018, оформленого протоколом №21 «Про відмову у призначенні житлової субсидії з 1 жовтня 2018 року, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 не підлягають задоволенню.
Зважаючи на відмову у задоволенні позовних вимог, питання про розподіл судових витрат та витрат на правничу допомогу судом не вирішується.
Керуючись статтями 77, 90, 139, 242-246, 250-251, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Бердичівської міської ради Житомирської області (вул. Європейська, 83, м. Бердичів, Житомирська область, 13306, код ЄДРПОУ 03192810) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення виготовлено: 15 травня 2019 року.
Суддя О.В. Єфіменко