Рішення № 81725428, 10.05.2019, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.05.2019
Номер справи
200/1469/19-а
Номер документу
81725428
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 травня 2019 р. Справа№200/1469/19-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі Головуючого судді Галатіної О.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії щодо призначення субсидії, суд -

В С Т А Н О В И В:

29 січня 2019 року на адресу Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії щодо призначення субсидії.

Позовні вимоги мотивовані тим, що рішенням Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради від 27 листопада 2018 року № 45 відмовлено ОСОБА_1 у призначені субсидії з 01 жовтня 2018 року у зв'язку з перебуванням осіб, які зареєстровані за адресою позивача більш 60 днів за кордоном, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії та у позивача відсутні легалізовані в Україні документи набуття страхового стажу в інших країнах, з якими укладено договори про соціальне забезпечення.

На переконання позивача, такі дії відповідача щодо відмови у призначенні субсидії є протиправними, у зв'язку з чим, остання звернулася до суду за захистом свої прав та законних інтересів.

Позивач у судове засідання не прибула, надала заяву про розгляд справи без її участі.

Представник відповідача у судове засідання не прибув, скористався правом на подання відзиву, відповідно до якого Департамент соціального захисту населення Маріупольської міської ради щодо заявлених позовних вимог заперечує. В обґрунтування своєї правової позиції представник відповідача зазначив, що 04 жовтня 2018 року ОСОБА_1 звернулася із заявою щодо переоформлення житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з жовтня 2018 року за адресою домогосподарства: АДРЕСА_1 , у якій, окрім себе, також повідомила про зареєстровану в житловому приміщенні доньки ОСОБА_2 та онуки ОСОБА_3 , зазначає, що на підставі наданих документів та акту обстеження матеріально-побутових умов сім'ї було встановлено факт перебування особи у складі домогосподарства за кордоном сукупно більше ніж 60 днів, а тому при прийнятті оскаржуваного рішення Департамент соціального захисту населення Маріупольської міської ради діяло правомірно.

11 квітня 2019 року позивачем подано відповідь на відзив, в якій позивач зазначила про хибність тверджень відповідача, викладених у відзиві на позов, тому просила його відхилити, а позовні вимоги задовольнити.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянка України, паспорт серії НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , адреса реєстрації згідно паспортних даних: АДРЕСА_1 .

Згідно свідоцтва про право власності на житло від 04 вересня 2006 року позивач є власником квартири загальною площею 67,8 кв.м., яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .

З паспорта ОСОБА_2 (донька позивача) вбачається, що вона та її дочка ОСОБА_3 (онука позивача) зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .

04 жовтня 2018 року позивач звернулася до територіального відділу по роботі з громадянами Центрального району департаменту із заявою № 2111 про призначення житлової субсидії.

Як вбачається із заяви № 2111, позивач просила призначити субсидію на фактично проживаючих осіб.

27 листопада 2018 року рішенням відповідача № 45 позивачу відмовлено у призначенні субсидії відповідно до абз. 11 п. 7 постанови КМУ № 848 від 21 жовтня 1995 року, у зв'язку з перебуванням осіб, які зареєстровані за адресою позивача більш 60 днів за кордоном, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії та у позивача відсутні легалізовані в Україні документи набуття страхового стажу в інших країнах, з якими укладено договори про соціальне забезпечення.

На переконання позивача, такі дії відповідача щодо відмови у призначенні субсидії є протиправними, у зв'язку з чим, остання звернулася до суду за захистом свої прав та законних інтересів.

Вирішуючи даний спір, суд виходить з такого.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Порядок призначення та надання населенню житлових субсидій визначений Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2018 року №329) (далі - Положення).

У відповідності до пункту 1 Положення, це положення визначає умови призначення та порядок надання громадянам таких житлових субсидій:

щомісячної житлової субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, а саме:

- житлової послуги - послуги з управління багатоквартирним будинком;

- комунальних послуг - послуг з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами;

щомісячної житлової субсидії на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком, в якому створено об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельний (житловий) кооператив (далі - об'єднання), а саме:

- витрат на утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт; обслуговування внутрішньо-будинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, відповідно до яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів;

- витрат на оплату комунальних послуг стосовно спільного майна багатоквартирного будинку;

- поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку;

житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива один раз на рік.

Житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою громадянам мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком.

Згідно з пунктом 2 Положення, право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).

Призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).

Керуючись пунктом 2 Положення у територіальних громадах (в тому числі об'єднаних), у виконавчих органах яких відсутні структурні підрозділи з питань соціального захисту населення, прийняття заяв громадян з необхідними документами для призначення житлових субсидій та передачу їх відповідним структурним підрозділам з питань соціального захисту населення безпосередньо або через центри надання адміністративних послуг чи їх фронт-офіси здійснюють уповноважені особи, які визначаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад.

Відповідно пункту 4 Положення житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо, внеску/платежу об'єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, витрат на управління багатоквартирним будинком (далі соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування) і розміром обов'язкового відсотка платежу, визначеного в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, яка міститься у матеріалах справи, суд встановив, що до складу домогосподарства входять ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , паспорт серії НОМЕР_3 , РНОКПП НОМЕР_4 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , свідоцтво про народження НОМЕР_5 , РНОКПП НОМЕР_6 .

Департаментом соціального захисту населення Маріупольської міської ради 27 листопада 2018 року прийнято рішення № 45 про відмову у призначені субсидії, у зв'язку з перебуванням осіб, які зареєстровані за адресою позивача більш 60 днів за кордоном, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії та у позивача відсутні легалізовані в Україні документи набуття страхового стажу в інших країнах, з якими укладено договори про соціальне забезпечення.

Як вбачається з матеріалів справи, а саме згідно листа міграційної служби, ОСОБА_2 отримала дозвіл на тимчасове проживання на території Російської Федерації.

Згідно міграційної карти серії НОМЕР_7 вбачається, що ОСОБА_3 перебуває з 29 грудня 2016 року на території Російської Федерації.

Протоколом міської комісії з питань призначення та надання населенню житлових субсидій, соціальних допомог, пільг та розгляду інших соціальних питань Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради № 45 ОСОБА_1 відмовлено в призначенні житлової субсидії відповідно до абз. 11 п. 7 постанови КМУ № 848 від 21 жовтня 1995 року. Так, даною нормою передбачено, що не може бути призначено субсидію у разі, коли член домогосподарства перебував за кордоном сукупно більше 60 днів протягом періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, та у нього за цей період: взагалі відсутні доходи; або нарахований середньомісячний дохід менший, ніж розмір заробітної плати; або ним або за нього не сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі, меншому від мінімального.

Відповідно до пункту 13 Положення, для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання): заяву про призначення житлової субсидії за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - заява); декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація); довідки про доходи - у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру; договір найму (оренди) житла (у разі наявності).

Заява та декларація можуть бути надіслані структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання заявника (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання) поштою або в електронній формі через офіційний веб-портал Мінсоцполітики або інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування з накладенням електронного цифрового або електронного підпису, створеного шляхом додавання до заяви в електронній формі ідентифікаційних даних декларанта, підтверджених у процесі автентифікації з використанням електронної системи ідентифікації, що використовує базу клієнтських даних банків.

Керуючись підпунктом 3 пункту 6 Положення, житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо: у складі домогосподарства або у складі сім'ї члена домогосподарства є особи, що досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (далі особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії), і в цьому періоді: за інформацією ДФС, Пенсійного фонду України, у них взагалі відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії; або вони отримували середньомісячний сукупний дохід менший, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії; та/або вони не сплатили єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому ніж мінімальний, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії.

Згідно із пунктом 9 Положення, житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються особи, що зареєстровані і фактично проживають в житловому приміщенні (будинку), на яких розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії.

Абзацом десятим пункту 7 встановлено, що житлову субсидію за рішенням комісії не може бути призначено у разі, коли у члена домогосподарства або у члена сім'ї особи із складу домогосподарства доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії, були такими, що зазначені в абзацах другому четвертому підпункту 3 пункту 6 цього Положення, і такі особи перебували за кордоном сукупно більше 60 днів протягом періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (крім випадку, зазначеного в абзаці четвертому пункту 7 цього Положення).

До 60-денного періоду перебування за кордоном не включаються дні службового відрядження, лікування або навчання за кордоном, що підтверджується відповідними документами.

Відтак, як встановлено судом ОСОБА_2 та ОСОБА_3 перебувають на території Російської Федерації більш 60-ти днів.

А отже, суд дійшов висновку, що відповідачем правомірно відмовлено у наданні субсидії на житлового-комунальні послуги позивачу, оскільки ОСОБА_2 , яка зареєстрована за адресою проживання позивача, знаходиться за межами України більше 60-ти днів і, відповідно, єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування не сплачує.

Абзацом дев'ятим пункту 9 передбачено, що якщо в житловому приміщенні (будинку) є кілька розділених особових рахунків, за рішенням комісії житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг може бути призначена кожному із таких домогосподарств на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства. Склад кожного із домогосподарств визначається на підставі відомостей, внесених до декларації. При цьому до складу різних домогосподарств у межах одного житлового приміщення (будинку) не можуть входити члени однієї сім'ї.

Згідно частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (стаття 90 КАС України).

Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а викладені в позовній заяві вимоги позивача є необґрунтованими, недоведеними та такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії щодо призначення субсидії - відмовити.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до п. 15.5 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системиапеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя Галатіна О.О.