
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 травня 2019 року
Луцьк
Справа № 140/670/19
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Денисюка Р.С.,
розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до сільського голови Раково-Ліської сільської ради Камінь-Каширського району Волинської області Ніщика Володимира Васильовича про визнання протиправним розпорядження,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до сільського голови Раково-Ліської сільської ради Камінь-Каширського району Волинської області Ніщика Володимира Васильовича (далі - сільський голова Ніщик В.В., відповідач) про визнання протиправним розпорядження від 11.03.2019 № 6 "Про скликання позачергової тридцять першої сесії сільської ради сьомого скликання".
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 19.03.2019 відкрито провадження у даній справі та відповідно до приписів статей 12, 257, 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (а.с. 1-1а).
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржуваним розпорядженням вирішено скликати позачергову тридцять першу сесію сільської ради 15.03.2019 о 15:00 год., на розгляд якої винести питання - розгляд заяви настоятеля церкви Благовіщення Пресвятої Богородиці с. Раків Ліс.
Позивач вказує на те, що оскаржуване розпорядження є протиправним та не відповідає вимогам статті 4 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», прийнято з порушенням процедури скликання позачергової сесії та регламенту роботи сільської ради.
Станом на момент прийняття оскаржуваного розпорядження релігійна громада Благовіщення Пресвятої Богородиці Православної церкви України с. Раків Ліс Камінь-Каширського району Волинської області не зареєстрована та не внесена у відповідний реєстр.
Враховуючи наведене просить позов задовольнити.
Відповідач у відзиві на позов (а.с. 16) зазначив, що у зв'язку з наявністю правовстановлюючих документів Православної Церкви України, а саме: витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, враховуючи думку жителів села та з метою приведення у відповідність власних рішень, 11.03.2019 сільським головою Ніщиком В.В. видано розпорядження № 6 "Про скликання позачергової тридцять першої сесії сільської ради сьомого скликання", що не суперечить вимогам статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та регламенту роботи Раково-Ліської сільської ради Камінь-Каширського району Волинської області, затвердженого рішенням сесії сільської ради № 1/3 від 09.01.2015. Вважає, що підстави для розгляд даної позовної заяви відсутні.
Дослідивши матеріали справи, а також пояснення, викладені учасниками справи у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що адміністративний позов не підлягає до задоволення з таких підстав.
Судом встановлено, що указом керуючого Волинською єпархією від 18.02.2019 № 73 настоятелем Свято-Благовіщенської релігійної громади Української Православної церкви с. Раків Ліс Камінь-Каширського району Волинської області призначено ОСОБА_1 (а.с. 6).
07.03.2019 розпорядження голови Волинської обласної державної адміністрації №123 зареєстровано статуту "Свято-Благовіщенської релігійної громади Української православної церкви с.Раків Ліс Камінь-Каширського району Волинської області" в новій редакції за новою назвою Релігійна організація "Релігійна громада Благовіщення Пресвятої Богородиці Православної церкви України с. Раків Ліс Камінь-Каширського району Волинської області".
Таким чином, юридичну особу "Свято-Благовіщенська релігійна громада Української православної церкви с.Раків Ліс Камінь-Каширського району Волинської області" перейменовано на "Релігійна громада Благовіщення Пресвятої Богородиці Православної церкви України с.Раків Ліс Камінь-Каширського району Волинської області", керівником якої є ОСОБА_3 , що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 07.03.2019 № 24348906.
11.03.2019 настоятель церкви Благовіщення Пресвятої Богородиці Православної церкви України с. Раків Ліс ОСОБА_3 звернувся до Раково-Ліської сільської ради із заявою про надання дозволу на відкриття храму та території Благовіщення Пресвятої Богородиці Православної церкви України с. Раків Ліс Камінь-Каширського району Волинської області у зв'язку з виготовленням правовстановлюючих документів релігійної організації. До заяви додав витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та Статут релігійної організації (а.с. 17-27).
11.03.2019 Раково-Ліська сільська рада Камінь-Каширського району Волинської області відповідно до статей 42, 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», враховуючи звернення настоятеля церкви Благовіщення Пресвятої Богородиці Православної церкви України с. Раків Ліс видала розпорядження № 6, яким скликано позачергову тридцять першу сесію сільської ради 15.03.2019 о 15:00 год., на розгляд якої винесено таке питання: Розгляд заяви настоятеля церкви Благовіщення Пресвятої Богородиці Православної церкви України с. Раків Ліс (а.с. 28).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Згідно із частинами першою-другою статті 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Статтею 4 вказаного Закону встановлено, що місцеве самоврядування в Україні здійснюється на принципах: народовладдя; законності; гласності; колегіальності; поєднання місцевих і державних інтересів; виборності; правової, організаційної та матеріально-фінансової самостійності в межах повноважень, визначених цим та іншими законами; підзвітності та відповідальності перед територіальними громадами їх органів та посадових осіб; державної підтримки та гарантії місцевого самоврядування; судового захисту прав місцевого самоврядування (статті 4 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Відповідно статті 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Відповідно до пункту 8 частини четвертої статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільський, селищний, міський голова скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ради і головує на пленарних засіданнях ради.
Як встановлено пунктом 20 частини четвертої статті 42 Закону сільський голова видає розпорядження у межах своїх повноважень.
Частиною восьмою статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що сільський, селищний, міський голова, голова районної у місті, районної, обласної ради в межах своїх повноважень видає розпорядження.
Згідно з частиною першою статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.
Сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць (частина п'ята статті 46 вказаного Закону).
Частиною четвертою статті 46 даного Закону визначено, що наступні сесії ради скликаються: сільської, селищної, міської - відповідно сільським, селищним, міським головою; районної у місті, районної, обласної - головою відповідної ради.
Відповідно до частин десятої, одинадцятої статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рішення про скликання сесії ради відповідно до частин четвертої, шостої та восьмої цієї статті доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.
Сесію сільської, селищної, міської ради відкриває і веде відповідно сільський, селищний, міський голова, а у випадках, передбачених частиною шостою цієї статті, - секретар ради; сесію районної у місті, районної, обласної ради - голова ради або відповідно заступник голови районної у місті, районної ради чи перший заступник, заступник голови обласної ради. У випадку, передбаченому частиною восьмою цієї статті, сесію відкриває за дорученням групи депутатів, з ініціативи якої скликана сесія, один з депутатів, що входить до її складу, а веде за рішенням ради - один з депутатів цієї ради.
Відповідно до частини чотирнадцятої статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» не пізніш як на другій сесії затверджується регламент роботи відповідної ради, а також положення про постійні комісії ради.
Рішенням сільської ради № 1/3 від 09.11.2015 затверджено регламент роботи Раково-Ліської сільської ради.
Відповідно до Розділу 3 регламенту роботи Раково-Ліської сільської ради визначено порядок скликання сесій сільської ради.
Зокрема, визначено, що сільська рада проводить свою роботу сесійно. Сесії складаються з пленарних засідань, а також засідань постійних комісій. Рада правомочна розглядати і вирішувати питання, віднесені законодавством України до її відання.
Сесії скликаються сільським головою в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал.
Рішення сільського голови про скликання сесії доводиться до відома депутатів і населення не пізніше як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках- не пізніше як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.
Суд зазначає, що предметом спірних правовідносин, в даному випадку, є законність винесення відповідачем оскаржуваного розпорядження.
Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено компетенцію сільських рад та форми їх діяльності.
Однією із форм діяльності сільської ради є вирішення питань, віднесених до її повноважень сесією сільської ради. Крім питань, які законом віднесені до виключної компетенції сесій сільських рад, на думку суду, сесією сільської ради можуть вирішуватися і інші питання пов'язанні із діяльністю територіальної громади та її жителів.
Відповідно до статей 42,46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Регламенту роботи сільської ради, крім пленарних засідань сесії (чергових), у виняткових випадках та у випадках встановлених законом, сільським головою може скликатися позачергова сесія, із доведенням про її скликання за одну добу до її скликання.
Як встановлено судом на ім'я сільського голови було подано заяву про можливість забезпечити доступ новоствореної громади до храму, який було опечатано. Враховуючи це питання таким, що має виняткове значення для громади Раково-Ліської сільської ради, сільським головою винесено розпорядження № 6 від 11.03.2019 року про скликання позачергової сесії, де мали розглянути зазначене питання.
Суд вважає, що за наявності підстав, сільський голова наділений правом на скликання позачергової сесії. Випадки, коли обов'язково повинна бути скликана позачергова сесія, визначені Законом. Однак, такий перелік не є вичерпний і з врахуванням обставин, які необхідно вирішити, сільський голова вправі скликати позачергову сесію для розгляду на ній інших вважливих питань, що стосуються діяльності територіальної громади.
Розпорядження було видано за декілька днів до запланованої позачергової сесії.
Враховуючи вищевикладене суд вважає, що оскаржуване розпорядження видано із дотриманням вимог статей 2, 4, 25, 42, 46, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Регламенту роботи Раково-Ліської сільської ради та є законним.
Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах про оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На думку суду, відповідачем належними та допустимими доказами доведено правомірність винесення оскаржуваного розпорядження, а тому позовні вимоги позивача є необґрунтованими та безпідставними, в зв'язку з чим у задоволенні позову необхідно відмовити повністю.
Згідно з частиною першою статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Аналізуючи вищевикладене, суд зазначає, що підставою для звернення до адміністративного суду є наявність у позивача порушених прав, свобод або інтересів зі сторони суб'єкта владних повноважень. В такому випадку порушені права підлягають захисту судом у спосіб, що дозволить відновити таке порушене право.
У даному випадку ОСОБА_1 жодним доказом не підтверджено того, яким чином оскаржуваним розпорядженням порушено його права, свободи або законні інтереси, враховуючи ту обставину, що розпорядженням вирішено лише питання скликання позачергової сесії сільської ради (процедурне питання).
Як вбачається з матеріалів справи, сільським головою будь-яких рішень, дій чи бездіяльності, які б порушували права, свободи чи його інтереси, не приймалося та не вчинялося.
В даному випадку, позивач звернувся за захистом прав, які жодним чином відповідачем не порушені.
Отже, суд зазначає, що в разі якщо фактично спору між сторонами не існує, то спірні правовідносини не виникають, а відтак, і право на звернення до суду не може бути реалізоване.
Суд не приймає до уваги твердження позивача про порушення відповідачем при винесенні оспорюваного розпорядження статті 4 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», оскільки вказаний Закон визначає правові та організаційні засади реалізації державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності та не регламентує питання скликання сесій, позачергових сесій сільських рад, а відтак не може бути застосований до спірних правовідносин.
Що стосується тверджень позивача про порушення порядку та процедури скликання позачергової сесії, то суд зазначає, що вказані твердження не підтверджені жодним доказом, крім того, судом надано оцінку розпорядженню сільського голови в частині дотримання Регламенту роботи сільської ради.
Керуючись ст.ст. 241, 242, 243, 245, 246, 262, 295, 297, підпункту 15.5 пункту І розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до сільського голови Раково-Ліської сільської ради Камінь-Каширського району Волинської області Ніщика Володимира Васильовича про визнання протиправним розпорядження відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення
Суддя Р.С. Денисюк