Рішення № 81725263, 14.05.2019, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.05.2019
Номер справи
120/628/19-а
Номер документу
81725263
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

14 травня 2019 р. Справа № 120/628/19-а

Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Альчук Максим Петрович, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Жмеринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Жмеринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про зобов'язання вчинити дії.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що відповідач нараховує і виплачує йому пенсію як інваліду 2 групи, внаслідок захворювання пов'язаного з виконанням обов'язків по ліквідації аварії на ЧАЕС, але в меншому розмірі ніж це передбачено законодавством. На звернення щодо перерахунку пенсії, позивач отримував відмови. Не погоджуючись з діями органу пенсійного фонду, позивач просить зобов'язати Жмеринське об'єднане УПФУ у Вінницькій області перерахувати йому пенсію відповідно до розмірів отриманої заробітної плати за період по ліквідації наслідків на ЧАЕС з 30.09.1986 року по 30.10.1986 року, яка складає 2345,71 карб., з урахуванням Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи".

Відповідачем до суду подано відзив на позовну заяву, в якому повністю заперечує проти задоволення адміністративного позову та вказує на те, що в матеріалах пенсійної справи міститься довідки видані Барською ЦРЛ відповідно до якої обчислена пенсія позивача. 16.01.2018 року позивач повторно звернувся до управління із заявою про проведення перерахунку пенсії, в якій просить врахувати заробітну плату зазначену у довідці від 11.01.2018 року № 25, виданої Барською ЦРЛ. В ході зустрічної перевірки зазначеної довідки, проведеної управлінням, складено акти, яким встановлено про неможливість підтвердження даних довідки за відсутності первинних документів.

Також відповідачем зазначено, що відповідно до ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду позивачем пропущено шестимісячний строк для звернення до суду.

Відповідно до ч. 1 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Згідно ч. 2 цієї статті, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ч. 1 ст. 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

Як свідчать матеріали справи, позивач просив визнати пропущений строк звернення до суду таким, що відбувся з поважних причин, та посилається на те, що протягом тривалого часу до подачі позовної заяви звертався до різних рівнів Пенсійного фонду України, в зв'язку наведеним пропустив строки звернення до суду.

Розглянувши вказане клопотання та надані докази, які підтверджуються матеріалами пенсійної справи, поданими відповідачем разом з відзивом на позовну заяву, судом встановлено, що позивач неодноразово протягом 2013-2018 років звертався із листами про перерахунок пенсії у відповідності до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи", на що отримував відмови.

В зв'язку з даними обставинами суд дійшов висновку про поважність причин пропуску строку на звернення до адміністративного суду з даним позовом та наявність підстав для його поновлення.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 30.09.1986 по 30.10.1986 року приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС відповідно до наказу № 100 параграф 8 від 26.09.1986 року, що підтверджується відповідними довідками підприємства про відрядження, посаду, тарифну ставку, кількість відпрацьованого часу та нараховану заробітну плату. З 16.05.2002 року він отримував пенсію, як інвалід III групи. З 01.04.2007 року отримує пенсію по інвалідності II групи (віднесеної до I категорії) по захворюванню, пов'язаному з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 26.02.2018 року.

Позивач 16.01.2018 року звернувся до УПФ із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки від 11.01.2018 року за вих. № 25, виданої КУ "Барська центральна районна лікарня" Вінницької області.

Листом від 26.02.2018 року № 328/09-31/02 у перерахунку пенсії ОСОБА_1 відмовлено, мотивуючи тим, що згідно зустрічної перевірки, проведеної відповідачем щодо достовірності даних про заробітну плату, зазначених в наданих позивачем довідок, встановлено, що підтвердити зазначені довідки не можливо, оскільки відсутні первинні документи. Тому пенсію по інвалідності управлінням нараховано із заробітної плати 1115,76 крб., за жовтень 1986 року, на підставі підтверджених первинних документів.

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ст. 10 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно зі ст. 15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами. Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.

Статтею 54 Закону встановлено, що пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.

Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.

Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011 року "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Порядок № 1210).

Пунктом 1 Порядку № 1210 визначено, що він визначає механізм обчислення пенсій відповідно до ст. 54 і 57 Закону "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", тобто поширюється на випадок позивача.

Пунктом 2 цього Порядку передбачено, що у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження:

1) з дня аварії не менш як 12 місяців підряд, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати за будь-який повний календарний місяць роботи в зазначеній зоні;

2) на промисловому майданчику Чорнобильської АЕС не менш як 12 місяців у період з 26 квітня 1986 р. до 1 серпня 1987 р., за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати за будь-який повний календарний місяць роботи в зоні відчуження. Якщо така особа виводилася із зони Чорнобильської АЕС за медичними показниками у зв’язку з переопроміненням, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати за будь-який повний календарний місяць роботи на промисловому майданчику Чорнобильської АЕС;

3) менш як 12 місяців підряд, пенсія обчислюється виходячи із заробітної плати за повні календарні місяці підряд у зоні відчуження;

4) менше календарного місяця у 1986-1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати;

5) менше місяця та захворіла на променеву хворобу, пенсія обчислюється згідно із статтею 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Згідно із п. 10 Порядку № 1210 призначення пенсії із заробітної плати, одержаної за роботу за межами зони відчуження, провадиться на загальних підставах відповідно до Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до пп. 3 п. 2.1. Розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, що визначає перелік документів, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 3, 4 до Положення).

За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Згідно п. 2.10 цього Порядку довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.

Установлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається. Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об’єднань не є документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії.

Згідно із п. 4.1. та п. 42 Порядку орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).

Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

При прийманні документів орган, що призначає пенсію, зокрема: перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів.

Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Як свідчать матеріали пенсійної справи, за неодноразовими зверненнями позивача про перерахунок пенсії, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області 03.01.2018 року проведено зустрічну перевірку достовірності даних про заробітну плату ОСОБА_1, зазначених в довідках КУ "Барська центральна районна лікарня" за період з 30.09.1986 року по 30.10.1986 року, про що складені додані до справи акти. Перевірено особові рахунки по заробітній платі за жовтень 1986 року, табель обліку робочого часу за вересень-жовтень 1986 року, довідки про роботу та проживання в зоні ЧАЕС. Встановлено, що ОСОБА_1 проживав у 30 кілометровій зоні ЧАЕС у першій зоні небезпеки з 30.09.1986 року по 30.10.1986 року. З 10.05.1986 року по 17.05.1986 року ОСОБА_1 знаходився в зоні відчуження ЧАЕС у відрядженні. Додаткових документів про нарахування заробітної плати не встановлено.

У зв'язку з викладеним та не підтвердженням достовірності даних про заробітну плату позивача, суд вважає необґрунтованими його доводи у даній справі.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до положень ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ст. 90 КАС України).

Виходячи з заявлених позовних вимог, аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, надав суду докази, які спростували доводи позивача, а відтак довів правомірності своїх дій, а тому заявлені позивачем вимоги є такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Відмовити в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 ідент. номер НОМЕР_1) до Жмеринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (23100, вул. Асмолова, 1, м. Жмеринка, Вінницька область, ЄДРПОУ 37755147) про зобов'язання вчинити дії.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя Альчук Максим Петрович