Рішення № 81723788, 13.05.2019, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
13.05.2019
Номер справи
904/598/19
Номер документу
81723788
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49600

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13.05.2019

м. Дніпро

Справа № 904/598/19

Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Мілєвої І.В. за участю секретаря судового засідання Михайлевій К.С.

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Гінза", м. Дніпро

до Комунального підприємства "Дніпроводоканал" Дніпровської міської ради, м. Дніпро

про визнання договору укладеним та внесення змін до договору

Представники:

від позивача: Гейко В.І. ордер серії ДП № 506/004 від 01.02.2018 адвокат;

від позивача: Довгаль О.С. протокол від 14.09.2006 директор;

від відповідача: Шиян В.В. довіреність № 101/11-14 від 28.12.2018 представник;

вільний слухач: ОСОБА_1 . посв. водія НОМЕР_1 від 13.07.2010;

СУТЬ СПОРУ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Гінза" звернулося до господарського суду з позовною заявою до Комунального підприємства "Дніпроводоканал" Дніпровської міської ради в якій просить суд:

- визнати укладеним з 29.09.2018 між Товариством з обмеженою відповідальністю «Гінза» та Комунальним підприємством «Дніпроводоканал» Дніпровської міської ради Договір № 0284 про надання послуг з централізованого питного водопостачання та водовідведення в редакції, в якій договір надано Товариством з обмеженою відповідальністю «Гінза» Комунальному підприємству «Дніпроводоканал» Дніпровської міської ради листом № 38 від 04.09.2018 та зареєстровано Комунальним підприємством «Дніпроводоканал» Дніпровської міської ради за вх.№ 13891 від 17.09.2018;

- змінити договір № 0284 про надання послуг з централізованого питного водопостачання та водовідведення, укладений між Товариством з обмеженою відповідальністю «Гінза» та Комунальним підприємством «Дніпроводоканал» Дніпровської міської ради, виклавши його преамбулу та пункти 3.15; 3.19; 4.10; 6.1.6; 7.2.2; 8.3; 9.1; 9.2 в редакції додаткової угоди № 3 до Договору про надання послуг з централізованого питного водопостачання та водовідведення від 23.01.2019.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 20.02.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи здійснюється за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 18.03.2019.

13.03.2019 відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, просив в задоволенні позову відмовити, посилаючись на чинність Правил №129.

18.03.2019 у підготовче засідання з'явилися представники позивача та відповідача.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 18.03.2019 відкладено підготовче засідання на 12.04.2019.

26.03.2019 позивач подав до суду відповідь на відзив, вказавши, що попри чинність Правил №129 загалом, у деяких випадках деякі норми не підлягають застосуванню через те, що суперечать нормам, що мають вищу юридичну силу.

Ухвалою суду від 12.04.2019 закрито підготовче провадження та призначено справу для судового розгляду по суті у судове засідання на 13.05.2019.

У судове засідання з'явились представники позивача та відповідача.

В порядку ст. 240 ГПК України у судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

28.09.2015 між Товариством з обмеженою відповідальністю «Гінза» (абонент) та Комунальним підприємством «Дніпроводоканал» Дніпровської міської ради (водоканал) було укладено договір про надання послуг з централізованого питного водопостачання та водовідведення № 0284 (далі - договір).

Водоканал зобов'язується надавати абоненту послуги з централізованого питного водопостачання та водовідведення (далі - послуги), а абонент зобов'язується оплачувати послуги в порядку і умовах, визначених договором та діючим законодавством (п. 2.1. договору).

Місцем надання послуг водоканалом абоненту є точка розподілу, визначена сторонами в Акті визначення точки розподілу та розмежування балансової приналежності водопровідних та каналізаційних мереж (додаток №1 до договору) (п. 2.2. договору).

Об'єкти абонента, на які надаються послуги за договором, та їх адреси визначені в додатку №2 до договору (п. 2.3. договору).

Режим надання послуг абоненту - безперебійно, за винятком випадків, визначених в пп.6.1.4, 6.1.5 та 6.1.6 договору (п. 2.4. договору).

Якість послуг повинна відповідати чинному законодавству та Державним стандартам України (п. 2.5. договору).

Надання послуг здійснюється водоканалом в межах добових, місячних та річних норм централізованого питного водопостачання та водовідведення, які визначені відповідно до Розрахунку об'ємів послуг (додаток №8 договору) (п. 3.1. договору).

Оплата послуг здійснюється абонентом відповідно до тарифів, діючих на момент отримання послуг, затверджених органом, уповноваженим на це Законом України. У випадку зміни тарифів, оплата послуг здійснюється абонентом по новим тарифам без зміни інших умов договору. Зміна тарифів відбувається з моменту набуття чинності відповідного рішення такого уповноваженого органу (п. 4.1. договору).

Не пізніше 15 числа розрахункового місяця абонент зобов'язаний здійснити оплату послуг за розрахунковий місяць в сумі рівної 50 (п'ятдесят) % розміру оплати послуг, виходячи із об'єму спожитих абонентом послуг в місяці, що передує розрахунковому (п. 4.2. договору).

Остаточний розрахунок по оплаті послуг за розрахунковий місяць повинен бути проведений абонентом шляхом перерахування грошей на банківський рахунок водоканалу не пізніше 15 числа місяця, наступного за розрахунковим місяцем, відповідно до акту-рахунку приймання наданих послуг з урахуванням здійснених оплат протягом розрахункового місяця та нарахувань згідно умов договору (п. 4.8. договору).

Договір набирає чинності з моменту підписання сторонами та скріплення печатками, і в частині надання послуг діє до року, а в частині їх оплати - до повного виконання. З моменту набуття чинності договору будь-які діючи до цього моменту договори, угоди, що укладені сторонами з правовідносин, що регулюються договором, втрачають чинність, крім зобов'язань абонента з оплати (п. 9.1. договору).

Усі правовідносини, що виникають з договору та не врегульовані ним, регламентуються відповідними, нормами законодавства України, зокрема Правилами № 190, Інструкцією № 37, Правилами № 37, тощо, а також застосовуваними до таких правовідносин звичаями ділового обороту на підставі принципів добросовісності, розумності та справедливості (п. 9.2. договору).

Суперечки (розбіжності), що виникають при виконанні умов договору, вирішуються шляхом переговорів, а у випадках неможливості їх вирішення - спір передається на розгляд суду відповідно до законодавства України (п. 9.3. договору).

Відповідач звернувся до позивача з листом № 7975/2614 від 06.08.2018 (а.с. 29), в якому повідомив, що термін дії договору від 28.09.2015 № 0284 на надання послуг з централізованого питного водопостачання та водовідведення закінчується 28.09.2018, у зв'язку із чим запропонував переукласти вищезазначений договір на новий термін, для чого позивачу необхідно звернутись до договірного відділу Управління «Водозбут» КП «Дніпроводоканал», а також необхідно надати на узгодження в КП «Дніпроводоканал» паспорт водокористувача.

Листом № 38 від 04.09.2018 (а.с. 30) позивач направив відповідачу на підписання договір та додаткові угоди.

Позивач звернувся до відповідача з листом № 40 від 20.09.2018 (а.с. 32), в якому зазначив, що з метою переукладення договору ТОВ «Гінза» подано до КП «Дніпроводоканал» в двох екземплярах, підписані директором та скріплені печаткою підприємства, договір про надання послуг з централізованого питного водопостачання та водовідведення з додатками. Щодо вимоги стосовно подання на узгодження в КП «Дніпроводоканал» паспорту водокористувача зазначив, що відповідно до зразку паспорта водокористувача, розміщеного на сайті КП «Дніпроводоканал» вбачається, що: «Паспорт водокористувача розробляється відповідно до вимог «Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні й відомчі, системи каналізації населених пунктів України» (наказ Держбуду України від 19.02.202, № 37 - Правила № 37) і «Правил приймання та скиду (водовідведення) стічних вод підприємств у систему каналізації м. Дніпропетровська». Разом з тим, Розпорядженням КМУ № 166-р від 10.03.2017, яке набрало чинності 21.05.2017, Наказ Держбуду України 19.02.2002 № 37 скасовано, як такий, що втратив актуальність та встановлює регуляторні бар'єри. Відповідно, зазначені Правила №37 втратили чинність. Чинними на сьогодні правилами приймання та скиду (водовідведення) стічних вод підприємств у систему каналізації м. Дніпропетровська, затвердженими Рішенням виконкому Дніпровської міської ради від 19.02.2015 № 129, не передбачено обов'язку Товариства при переукладенні Договору про надання послуг з централізованого питного водопостачання та водовідведення складання та надання для узгодження КП «Дніпроводоканал» паспорту водокористувача. Таким чином, вимоги щодо паспорту водокористувача не ґрунтуються на законодавстві. У зв'язку із чим повідомив про неможливість здійснення незаконних вимог відповідача щодо подання на узгодження паспорта водокористувача.

Листом № 10382/2614 від 24.09.2018 (а.с. 33) відповідач повідомив, що для переукладання договору позивачу необхідно надати на узгодження в КП «Дніпроводоканал» паспорт водокористувача, копію документа щодо погашення заборгованості по ПДК у сумі 509 122,36 грн., після чого буде розглянута можливість укладання договору на надання послуг з централізованого питного водопостачання.

Також, відповідач листом № 10687/2614 від 01.10.2018 (а.с. 34) повідомив позивача, що згідно з п.2.4.2 Правил приймання та скиду стічних вод підприємства у систему каналізації м. Дніпра, затверджених рішенням виконкому Дніпропетровської міської ради від 19.02.2015, підприємства зобов'язані виконувати в повному обсязі вимоги зазначених правил приймання. Відповідно до п.6.5 Правил приймання та скиду стічних вод підприємств у систему каналізації м. Дніпра, затверджених рішенням виконкому Дніпропетровської міської ради від 19.02.2015 № 129, підприємства для укладання договору подають у водоканал паспорт водокористувача. Отже, твердження про незаконність вимог КП «Дніпроводоканал» щодо витребування паспорту водокористувача є безпідставним.

Позивач звернувся до відповідача з листом № 3 від 23.01.2019 (а.с. 35), відповідно до якого, з метою приведення до вимог чинного законодавства вже переданих раніше договору з додатками та додаткових угод до нього направив для підписання два екземпляри Додаткової угоди № 3 від 23.01.2019 до договору про надання послуг з централізованого питного водопостачання та водовідведення, підписані керівником та скріплені печаткою ТОВ «Гінза». Просив підписати один екземпляр додаткової угоди № 3 від 23.01.2019 та повернути його разом з раніш наданим екземпляром договору про надання послуг з централізованого питного водопостачання та водовідведення.

Позивач зазначає, що до вказаного листа була додана Додаткова угода № 3 від 23.01.2019 (а.с. 36) з наступним змістом:

- викласти друге речення п. 3.15. договору в наступній редакції:

«Допустимі концентрації шкідливих речовин у стічних водах встановлені Правилами приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення, затвердженими Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01.12.2017 № 316»;

- викласти друге речення п. 3.19. договору в наступній редакції:

«Плата за скид споживачем стічних вод із перевищенням ДК забруднюючих речовин встановлено аналізом контрольної проби та підтверджено актом, стягується за період від попереднього відбору контрольної проби, проведеного виробником, до дати зафіксованого порушення, але не більше дев'яноста днів. Підвищена плата стягується за весь обсяг стічних вод, скинутих споживачем за цей період з певного об'єкта»;

- викласти п. 4.10. договору в наступній редакції:

«Величина плати за скид стічних вод у систему водовідведення водоканалу з понаднормативними забрудненнями розраховується згідно з Порядком № 316. Така оплата здійснюється абонентом не пізніше 30 днів з дати отримання листа-повідомлення та рахунку»;

- викласти п. 6.1.6. договору в наступній редакції:

«у разі внесення абонентом не в повному обсязі плати за використану питну воду обмежити його питне водопостачання до рівня екологічної броні питного водопостачання»;

- викласти п. 7.2.2. договору в наступній редакції:

«виконувати належним чином вимоги Правил № 190; Правил № 316; Порядку № 316; Правил № 129 в частині, що не суперечать чинним нормам законодавства; інших нормативно-правових актів України, що регулюють правовідносини щодо надання послуг»;

- викласти п. 8.3. договору в наступній редакції:

«За несвоєчасну (згідно пунктів 4.2, 4.8 й 4.10 договору) оплату послуг абонент зобов'язаний сплатити водоканалу, крім суми заборгованості, пеню в розмірі 0,01 відсотка від суми простроченого платежу за кожний день прострочення, але не більше 100 відсотків загальної суми боргу, відповідно до Закону України «Про відповідальність суб'єктів підприємницької діяльності за несвоєчасне внесення плати за спожиті комунальні послуги та утримання прибудинкових територій» від 20.05.1999 № 686-ХІV»;

- викласти перше речення п. 9.1. договору в наступній редакції:

«договір набирає чинності з моменту підписання сторонами та скріплення печатками, і в частині надання послуг діє п'ять років до «___»__20__року, а в частині їх оплати - до повного виконання. Договір вважається продовженим на той самий строк, якщо за три місяці до закінчення строку його дії однією із сторін не буде письмово заявлено про його розірвання або необхідність перегляду»;

- викласти п. 9.2. договору в наступній редакції:

«Усі правовідносини, що виникають з договору та не врегульовані ним, регламентуються відповідними нормами законодавства України, зокрема Правилами № 630, Правилами № 190, Порядком № 316, Правилами № 316, тощо, а також застосовуваними до таких правовідносин звичаями ділового обороту на підставі принципів добросовісності, розумності та справедливості».

Позивач зазначає, що з 21.05.2017 припинили свою дію «Правила приймання стічних вод підприємств у комунальні й відомчі системи каналізації населених пунктів України», які були затверджені наказом Держбуду України від 19.02.2002 № 37 (далі - Правила № 37), на підставі та на виконання яких були розроблені Правила № 129. А з 02.02.2018 в Україні набрали чинності та діють нові «Правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення», затверджені наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01.12.2018 № 316 (далі - Правила № 316). З огляду на те, що зазначені Правила № 316 затверджені центральним органом виконавчої влади, вони мають більшу юридичну силу по відношенню до Правил № 129, які затверджені виконавчим комітетом Дніпровської міської ради. Таким чином, позивач вважає, що обґрунтування бездіяльності відповідача щодо не укладення та не підписання договору є безпідставними та необґрунтованими. Разом з тим, станом на дату звернення позивача до суду з цим позовом відповідач про результати розгляду пропозицій ТОВ «Гінза» щодо зміни договору не повідомив, екземплярів договору про надання послуг з централізованого питного водопостачання та водовідведення з додатками та додатковими угодами, додаткової угоди № 3 підписанні повноважною особою та скріпленої печаткою водоканалу позивачу так і не повернув. За таких умов позивач вимушений звертатись за захистом порушених прав та інтересів до суду з цим позовом про визнання договору про надання послуг з централізованого питного водопостачання та водовідведення укладеним та про внесення змін до договору додатковою угодою № 3.

13.03.2019 відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, просив в задоволенні позову відмовити, посилаючись на чинність Правил №129.

Послуги з централізованого питного водопостачання надаються споживачам підприємством питного водопостачання з урахуванням вимог Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" на підставі договору з: підприємствами, установами, організаціями, що безпосередньо користуються централізованим питним водопостачанням та/або централізованим водовідведенням; підприємствами, установами або організаціями, у повному господарському віданні або оперативному управлінні яких перебуває житловий фонд і до обов'язків яких належить надання споживачам послуг з питного водопостачання та/або централізованого водовідведення; об'єднаннями співвласників багатоквартирних будинків, житлово-будівельними кооперативами та іншими об'єднаннями власників житла, яким передано право управління багатоквартирними будинками та забезпечення надання послуг з водопостачання та/або централізованого водовідведення водовідведення на підставі укладених ними договорів; власниками будинків, що перебувають у приватній власності; індивідуальними і колективними споживачами житлово-комунальних послуг, визначеними Законом України "Про житлово-комунальні послуги". Договір про надання послуг з питного водопостачання та/або водовідведення укладається безпосередньо між підприємством питного водопостачання або уповноваженою ним юридичною чи фізичною особою і споживачем, визначеним у частині першій цієї статті (ст. 19 Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення").

Відповідно до п.2 ч.1 ст.5 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" до житлово-комунальних послуг належать послуги централізованого водопостачання, централізованого водовідведення.

Надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах (ч. 1 ст. 12 Закону України "Про житлово-комунальні послуги").

Договори про надання житлово-комунальних послуг укладаються відповідно до типових або примірних договорів, затверджених Кабінетом Міністрів України або іншими уповноваженими законом державними органами відповідно до закону. Такі договори можуть затверджуватися окремо для різних моделей організації договірних відносин (індивідуальний договір та колективний договір про надання комунальних послуг) та для різних категорій споживачів (індивідуальний споживач, колективний споживач) (ч. 2 ст. 12 Закону України "Про житлово-комунальні послуги").

Істотними умовами договору про надання житлово-комунальної послуги є: перелік послуг; вимоги до якості послуг; права і обов'язки сторін; відповідальність сторін за порушення договору; ціна послуги; порядок оплати послуги; порядок і умови внесення змін до договору, в тому числі щодо ціни послуги; строк дії договору, порядок і умови продовження його дії та розірвання (ч. 3 ст. 12 Закону України "Про житлово-комунальні послуги").

Порядок та особливості укладання, зміни і припинення договорів про надання житлово-комунальних послуг визначаються статтями 13-15 цього Закону (ч. 4 ст. 12 Закону України "Про житлово-комунальні послуги").

Договір про надання комунальної послуги укладається між виконавцем відповідної послуги та споживачем або особою, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача, або з управителем багатоквартирного будинку з метою постачання електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку (ч. 1 ст. 13 Закону України "Про житлово-комунальні послуги").

З пропозицією про укладання договору про надання комунальних послуг або внесення змін до нього може звернутися будь-яка сторона, надавши письмово другій стороні проект відповідного договору (змін до нього), складений згідно з типовим договором. Якщо протягом 30 днів після отримання проекту договору (змін до нього) виконавець комунальної послуги, який одержав проект договору (змін до договору) від споживача (іншої особи, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача), не повідомив про свою відмову від укладання договору (внесення змін) та не надав своїх заперечень або протоколу розбіжностей до нього і при цьому не припинив надання комунальної послуги цьому споживачу (або в інший спосіб засвідчив свою волю до надання відповідної комунальної послуги споживачу), договір (зміни до нього) вважається укладеним у редакції, запропонованій споживачем (іншою особою, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача), якщо інше не передбачено цим Законом. Відмова будь-якої із сторін від укладання запропонованого другою стороною договору не позбавляє її права звернутися з повторною пропозицією про укладання договору в порядку, визначеному цією частиною (ч. 4 ст. 13 Закону України "Про житлово-комунальні послуги").

Дія цього Закону поширюється на всіх суб'єктів господарювання, що виробляють питну воду, забезпечують міста, інші населені пункти, окремо розташовані об'єкти питною водою шляхом централізованого питного водопостачання або за допомогою пунктів розливу води (в тому числі пересувних), застосування установок (пристроїв), інших засобів нецентралізованого водопостачання, надають послуги з водовідведення, а також на органи державної влади та органи місцевого самоврядування, що здійснюють регулювання, нагляд і контроль за якістю питної води та/або послуг з водовідведення, станом джерел, систем питного водопостачання та водовідведення, а також споживачів питної води та/або послуг з водовідведення (ст. 2 Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення").

До повноважень центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, належить затвердження правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення та порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення (п. 3 ч. 1 ст. 11 Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення").

До повноважень органів місцевого самоврядування у сфері питної води, питного водопостачання та водовідведення належать затвердження місцевих правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення відповідних населених пунктів (п. 4 ч. 1 ст. 13 Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення").

Місцеві правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення населеного пункту встановлюють вимоги щодо приймання стічних вод населеного пункту. Місцеві правила розробляються на підставі та з урахуванням вимог правил приймання стічних вод та порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, затверджених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, і затверджуються відповідними органами місцевого самоврядування. У разі якщо відповідний орган місцевого самоврядування не прийняв рішення про затвердження місцевих правил, застосовуються правила приймання стічних вод, затверджені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства (ч. 4-6 ст. 13-1 Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення").

Відповідно до п. 1.5. Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України (затверджених наказом Держбуду України 19.02.2002 № 37, який діяв на момент прийняття Правил №129) (далі - Правила № 37) на підставі цих Правил та Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових стічних вод у системи каналізації населених пунктів водоканали розробляють місцеві правила приймання стічних вод підприємств у систему каналізації населеного пункту (далі - місцеві Правила приймання), у яких установлюються допустимі концентрації (далі - ДК) для кожної забруднюючої речовини, що може скидатися Підприємствами в систему каналізації, а також відображаються місцеві особливості приймання стічних вод Підприємств у міську каналізацію.

Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 316 від 01.12.2017 затверджено Правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення (далі - Правила № 316).

Ці Правила поширюються на суб'єктів господарювання, які надають послуги з централізованого водовідведення (відведення та/або очищення стічних вод) (далі - виробники), на юридичних осіб незалежно від форм власності та відомчої належності, фізичних осіб - підприємців, фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність і взяті на облік як самозайняті особи у контролюючих органах згідно з Податковим кодексом України, які скидають стічні води до систем централізованого водовідведення або безпосередньо у каналізаційні очисні споруди (далі - споживачі) (п. 2 Правил № 316).

На підставі цих Правил виробник розробляє місцеві Правила приймання, в яких враховують місцеві особливості приймання та очищення стічних вод, а також визначають ДК забруднюючих речовин, що можуть скидати до системи централізованого водовідведення. Місцеві правила приймання затверджуються органами місцевого самоврядування та є обов'язковими для виробників та споживачів (п. 4 Правил № 316).

Виробники встановлюють кожному конкретному споживачу вимоги до скиду стічних вод до системи централізованого водовідведення на підставі вимог цих Правил, а також місцевих правил приймання (п. 5 Правил № 316).

Рішенням виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради від 19.02.2015 № 129 затверджено Правила приймання та скиду (водовідведення) стічних вод підприємств у систему каналізації м. Дніпропетровська (далі - Правила №129).

Правила поширюються на комунальне підприємство ''Дніпроводоканал" та підприємства, установи, організації усіх форм власності, фізичних осіб-підприємців, що скидають усі види стічних вод у комунальну систему каналізації міста (крім балансоутримувачів житлового фонду" та об'єктів соціально-культурного призначення, які не скидають стічні води технологічного та/або не побутового походження) (п.1.2 Правил № 129).

Підприємства для укладання договору подають у водоканал: письмовий запит (лист - заявку); генплан об'єкту в масштабі 1:500 з нанесенням внутрішньо майданчикових мереж водопроводу і каналізації із зазначенням контрольних колодязів, узгоджений з службами водоканалу; акт розподілу балансової належності водопровідних та каналізаційних мереж підприємства і водоканалу, узгоджений службами водоканалу; індивідуальні норми водоспоживання та водовідведення на одиницю продукції або послуг баланс водоспоживання та водовідведення; паспорт водокористувача (підприємства) та субабонентів (у разі їх наявності); схему локальних очисних споруд (ЛОС); дані про утилізацію осадів ЛОС, їх зберігання та термінах їх вивозу; перелік субабонентів, дані про характер їх виробництва; інші документи, що пов'язані зі скиданням стічних вод, включаючи юридичного напрямку згідно чинного законодавства (п. 6.5. Правил № 129).

На момент прийняття Правил №129 загальнодержавні «Правила прийняття стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України»№37 та «Інструкція про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів» (скасовані на підставі розпорядження Кабінету Міністрів України № 166-р від 10.03.2017) були чинними, а отже вказані місцеві правила прийняті відповідно до вимог законодавства.

Правила № 37 встановлювали загальні вимоги, які повинні були враховуватися при розробці місцевих правил стічних вод та надавали можливість розробляти місцеві правила приймання стічних вод, в яких самостійно визначати допустимі концентрації для кожної забруднюючої речовини, а також відображати місцеві особливості приймання стічних вод у міську каналізацію.

Аналогічне положення міститься і у чинних, наразі, Правилах №316, а саме: в п.4 Розділу 1 («На підставі цих Правил виробник розробляє місцеві Правила приймання, в яких враховують місцеві особливості приймання та очищення стічних вод, а також визначають ДК забруднюючих речовин, що можуть скидати до системи централізованого водовідведення.»)

З аналізу вищевикладеного вбачається, що місцеві правила приймання стічних вод є самостійним керівним нормативним документом у сфері приймання стічних вод у міську каналізацію, а значить вони не пов'язанні з дією, зокрема в часі, із скасованими загальнодержавними «Правилами прийняття стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України»№37 та «Інструкцією про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів».

Отже, втрата чинності загальнодержавних правил та інструкції не має наслідком припинення дії місцевих правил приймання стічних вод.

Господарський суд зазначає, що рішення виконкому Дніпропетровської міської ради про затвердження Правил №129 не скасовувалось, а відповідно і Правила№129 є чинними та обов'язковими до виконання.

У разі якщо відповідний орган місцевого самоврядування не прийняв рішення про затвердження місцевих правил, застосовуються правила приймання стічних вод, затверджені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства (ч. 6 ст. 13-1 Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення").

Рішенням виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради від 19.02.2015 №129 затверджено Правила приймання та скиду (водовідведення) стічних вод підприємств у систему каналізації м. Дніпропетровська, тобто вказаним рішенням виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради було затверджено місцеві правила приймання стічних вод.

Відповідно до п. 6.5 Правил №129 підприємства для укладання договору подають у водоканал, серед іншого,паспорт водокористувача (підприємства).

Тобто, місцевими правилами (Правилами № 129), які не скасовані, не втратили чинність та є спеціальною нормою, що регулює відносини приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення м. Дніпра, встановлена обов'язкова вимога для укладання договору, а саме: надання паспорту водокористувача.

Листом № 10382/2614 від 24.09.2018 (а.с. 33) відповідач повідомив, що для переукладання договору позивачу необхідно надати на узгодження в КП «Дніпроводоканал» паспорт водокористувача, копію документа щодо погашення заборгованості по ПДК у сумі 509 122,36 грн., після чого буде розглянута можливість укладання договору на надання послуг з централізованого питного водопостачання.

Позивач подав до суду відповідь на відзив, вказавши, що попри чинність Правил №129 загалом, у деяких випадках деякі норми не підлягають застосуванню через те, що суперечать нормам, що мають вищу юридичну силу.

Господарський суд вважає за необхідне звернути увагу на наступне.

Паспорт водокористувача розробляється відповідно до вимог "Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні й відомчі системи каналізації населених пунктів України» (наказ Держбуду України від 19.02.2002 р. №37) і "Правил приймання та скиду (водовідведення) стічних вод підприємств у систему каналізації м. Дніпропетровська» (п.1).

Паспорт містить відомості про системи водопостачання і водовідведення підприємства з характеристикою їх технічних параметрів і фактичного стану на момент складання паспорта. (п.2).

До складу Паспорта входить:

Характеристика систем водопостачання і водовідведення Підприємства, у т.ч.:

-розрахунок потреб Підприємства у воді різних категорій на підставі затверджених відомчих норм витрат води на виробництво продукції;

- розрахунок кількості стічних вод, що утворяться на підприємстві;

- баланс водоспоживання й водовідведення підприємства.

- характеристика відомчих водопровідних і каналізаційних споруд: насосних станцій, локальних очисних споруд і т.п.;

Графічний матеріал:

- схема мереж водопостачання й водовідведення на плані підприємства (масштаб 1:500);

- схема балансу водопостачання й водовідведення підприємства;

- плани, схеми і технологічні креслення відомчих споруд водопостачання й каналізації.

Перспектива розвитку водопостачання і водовідведення підприємства та план заходів щодо збереження водних ресурсів і надійної експлуатації систем водопостачання й водовідведення підприємства. (п.3).

Вищенаведені положення цілком узгоджуються з чинними Правилами №316, відповідно до п.1 Розділу 6 яких«споживачі зобов'язані мати та своєчасно оновлювати технічну документацію, яка характеризує стан систем водопостачання та водовідведення споживача, а саме відомості про системи водопостачання та водовідведення споживача, характеристику їх технічних параметрів і фактичного стану, графічний матеріал (генеральний план (топографічний план)) з нанесеними мережами водопостачання і водовідведення та місцем розташування контрольного колодязя, нормативний розрахунок водоспоживання та водовідведення споживача,технологічні креслення насосних станцій, план та схему локальних очисних споруд і наявність приладів обліку, відомості про категорії стічних вод споживача (промислові, господарсько-побутові, поверхневі тощо), характеристику якості стічних вод, що скидаються до системи централізованого водовідведення, інші документи, визначені місцевими правилами приймання, крім тих, що мають дозвільний характер».

Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків (ч. 1 ст. 73 Господарського процесуального кодексу України).

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень (ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України).

Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи (ч. 3 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України).

Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (ст. 76 Господарського процесуального кодексу України).

Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ч. 1 ст. 77 Господарського процесуального кодексу України).

Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи (ст. 78 Господарського процесуального кодексу України).

Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (ст. 79 Господарського процесуального кодексу України).

Доказів надання позивачем відповідачу паспорту водокористувача сторонами до суду не надано, таким чином позивач правомірно відмовив відповідачу в укладанні договору.

Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги необґрунтованими, безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню. Згідно зі ст. 129 Господарського процесуального кодексу витрати по сплаті судового збору покладаються на позивача у розмірі 3 842,00 грн.

Керуючись ст. ст. 2, 73, 74, 76-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити в повному обсязі.

Витрати по сплаті судового збору покласти на позивача.

Рішення набирає законної сили після закінчення двадцятиденного строку з дня складання повного судового рішення і може бути оскаржено до Центрального апеляційного господарського суду через Господарський суд Дніпропетровської області.

Повний текст рішення складено та підписано15.05.2019

Суддя

І.В. Мілєва