Рішення № 81721929, 04.04.2019, Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області

Дата ухвалення
04.04.2019
Номер справи
742/3034/18
Номер документу
81721929
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Провадження F 2/742/35/19

Єдиний унікальний F 742/3034/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 квітня 2019 року Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області в складі: головуючого судді Бездідько В.М., за участю секретаря судового засідання Карпенко В.О., представників ОСОБА_1, ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Прилуки цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до виконавчого комітету Прилуцької міської ради Чернігівської області про визнання незаконним рішення органу місцевого самоврядування,-

встановив:

Позивачка ОСОБА_3 звернулася до суду з позовом до виконавчого комітету Прилуцької міської ради в якому просить визнати незаконним та скасувати рішення виконавчого комітету Прилуцької міської ради Чернігівської області F 65 від 21.02.2017 року «Про затвердження актів» у частині, що стосується затвердження акту F 4 роботи постійно діючої комісії по визнанню та відшкодуванню збитків власникам землі та землекористувачам від 16.12.2016 року, що стосується визначення збитків (неодержаного доходу), нанесених територіальній громаді міста Прилуки в особі Прилуцької міської ради Чернігівської області у зв»язку з фактичним використанням земельної ділянки площею 6387 кв.м. по вул.. Перемоги 183 м. Прилуки без наявності документів, що посвідчують право на неї у розмірі 75277 грн. 82 коп. за період з грудня 2013 року по листопад 2016 року включно, як таке, що не відповідає вимогам діючого законодавства та порушує охоронювані Законом інтереси та судові витрати покласти на відповідача.

Позов обґрунтовує тим, що орган місцевого самоврядування не мав жодних підстав передбачених законом для прийняття рішення про затвердження акту F 4 роботи постійно діючої комісії по визнанню та відшкодуванню збитків власникам землі та землекористувачам від 16.12.2016 року, що був складений незаконно та упереджено, оскільки не вжито жодних дій по перевірці законності складення даного акту, хоча зазначена комісія допустила ряд порушень вимог діючого законодавства, що призвели до порушення цивільних прав та інтересів позивача, а саме до складу комісії не включено позивачку, як особу яка на комісії мала б відшкодувати збитки власнику землі, представника Держекоінспекції, у акті не зазначений член комісії ОСОБА_4, який обраний відповідно до рішення F 70 від 18.02.2014 року та не виключений послідуючими рішеннями F 91 від 10.03.2015 року та F 375 від 06.09.2016 року, відсутні відомості про проведене голосування між членами комісії стосовно прийнятого рішення, не зазначено жодних підстав для відшкодування збитків, що зазначені у п. 1 Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам. Крім того в акті зазначено іншу адресу по якій дійсно знаходиться майно позивача, ніяких доказів того, що ОСОБА_3 тимчасово або самовільно зайняла дану земельну ділянку саме у тих розмірах, що визначила комісія не наведено, не надано доказів, які б вказували на дії землевласника по захисту свої прав, щодо незаконного зайняття земельної ділянки. Також позивачка вказує, що було допущене процедурне порушення з боку відповідача в ході прийняття оскаржуваного рішення, а тому і звернулася до суду за захистом своїх порушених прав.

В судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені вимоги позивача в повному обсязі та просив суд їх задовольнити з підстав викладених у позовній заяві.

Представник виконавчого комітету Прилуцької міської ради Чернігівської області в судовому засіданні заявлені позовні вимоги не визнав, просив суд відмовити в їх задоволенні та при цьому зазначив, що рішення виконавчого комітету Прилуцької міської ради F 65 від 21.02.2017 року «Про затвердження актів» прийняте згідно чинного законодавства.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, повно і всебічно з'ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджені тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, дійшов до таких висновків.

Відповідно до ст. 2 ЦПК України завданнями цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтереси юридичних осіб, інтересів держави.

За нормою статті 5 ЦПК України визначено, що здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.

Відповідно до ч. 3 ст. 13 ЦПК України особа, яка бере участь у справі, розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд, у т.ч. самостійно обирати спосіб захисту свого права.

Статтею 16 ЦК України визначено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути в тому числі визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.

В судовому засіданні встановлено, що рішенням виконавчого комітету Прилуцької міської ради 18.02.2014 року F70 утворено постійно діючу комісію по визначенню та відшкодуванню збитків власникам землі та землекористувачам та затверджено Положення про постійно діючу комісію по визначенню та відшкодуванню збитків власникам землі та землекористувачам.

Відповідно до Положення про постійно діючу комісію по визначенню та відшкодуванню збитків власникам землі та землекористувачам, постійно діюча комісія по визначенню та відшкодуванню збитків власникам землі та землекористувачам (далі - комісія) утворена виконавчим комітетом міської ради відповідно до повноважень, визначених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», Постанови Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 року F284 «Про порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам», з метою здійснення контролю за додержанням земельного законодавства, використанням і охороною земель, визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам земельних ділянок у м.Прилуки. Склад комісії та Положення про комісію затверджуються рішенням виконавчого комітету міської ради. Комісія утворюється і працює на громадських засадах та на засадах колегіальності у прийнятті рішень, відсутності конфлікту інтересів між її членами та їх неупередженості. Комісія у своїй діяльності керується Конституцією України, Законами України, статтями 141, 152, 156, 157, 207, 208, 211 Земельного кодексу України, Постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 року F963 «Про затвердження Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару грунту) без спеціального дозволу», іншими законодавчими та нормативними актами. Основним завданням комісії є вирішення питань щодо відшкодування: збитків, заподіяних вилученням або тимчасовим зайняттям земельних ділянок, що належать територіальній громаді міста; збитків за погіршення якості земель або приведенням їх у непридатність для використання за цільовим призначенням у результаті негативного впливу, спричиненого діяльністю підприємств, установ, організацій та громадян; збитків, заподіяних внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття грунтового покриву (родючого шару грунту) без спеціального дозволу. Відшкодуванню полягають: неодержані доходи, що могла би отримати територіальна громада міста із земельних ділянок, що належать їй на праві власності, внаслідок їх тимчасового зайняття, обмеження прав та інше; вартість водних джерел (колодязів, водоймищ, свердловин, тощо); понесені витрати та поліпшення якості земель за період використання земельних ділянок з урахуванням кадастрової оцінки; вартість лісових та дерево чагарникових насаджень.

ОСОБА_5 F 4 роботи постійно діючої комісії по визначенню та відшкодуванню збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого рішенням виконавчого комітету F 65 від 21.02.2017 року та складеного комісією по визначенню збитків, без участі ОСОБА_3 вбачається, що визначено збитки (не одержаний дохід) нанесені територіальній громаді м.Прилуки в особі Прилуцької міської ради ОСОБА_3 у зв»язку з фактичним використанням земельної ділянки площею 6387 кв.м. по вул.Перемоги, 183 в м.Прилуки без наявності документів, що посвідчують право на неї в розмірі 75277,82 грн. згідно з розрахунком. Визначено термін добровільної сплати ОСОБА_3 завданих збитків не пізніше 1 місяця після затвердження акта роботи комісії рішенням виконавчого комітету Прилуцької міської ради

Рішенням виконавчого комітету Прилуцької міської ради від 21 лютого 2017 року F 65 затверджено ОСОБА_5 F 4 роботи постійно діючої комісії по визначенню та відшкодуванню збитків власникам землі та землекористувачам від 16 грудня 2016 року, що стосується визначення збитків (неодержаного доходу), нанесених територіальній громаді м.Прилуки в особі Прилуцької міської ради Чернігівської області ОСОБА_3 у зв»язку з фактичним використанням земельної ділянки площею 6387 кв.м. по вул.Перемоги, 183 в м.Прилуки, без наявності документів, що посвідчують право на неї, у розмірі 75277,82 грн. за період з грудня 2013 року по листопада 2016 року включно. Зобов»язано боржника відшкодувати визначені збитки (неодержаний доход) до міського бюджету не пізніше одного місяця після затвердження актів роботи комісії даним рішенням.

ОСОБА_5 зі ст. 82 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Відповідно до ст.ст. 19, 144 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Відповідно до ст.33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», до власних повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать зокрема, підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо встановлення ставки земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, вилучення (викупу), а також надання під забудову та для інших потреб земель, що перебувають у власності територіальних громад; визначення в установленому порядку розмірів відшкодувань підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності за забруднення довкілля та інші екологічні збитки; встановлення платежів за користування комунальними та санітарними мережами відповідних населених пунктів. До делегованих повноважень виконавчих органів рад належать, зокрема здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охороною земель, природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення, відтворенням лісів.

Статтею 53 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що основною формою роботи виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є його засідання. Засідання виконавчого комітету скликаються відповідно сільським, селищним, міським головою (головою районної у місті ради), а в разі його відсутності чи неможливості здійснення ним цієї функції - заступником сільського, селищного, міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради (районної у місті ради - заступником голови ради) в міру необхідності, але не рідше одного разу на місяць, і є правомочними, якщо в них бере участь більше половини від загального складу виконавчого комітету.

Відповідно до ч. 6 ст. 59 Закону "Про місцеве самоврядування в Україні" виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради в межах своїх повноважень приймає рішення. Рішення виконавчого комітету приймаються на його засіданні більшістю голосів від загального складу виконавчого комітету і підписуються сільським, селищним, міським головою, головою районної у місті ради.

ОСОБА_5 з ч. 1 ст. 206 ЗК України, використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка.

Відповідно до ст.ст. 12, 152, 157 ЗК України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема і здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом, зокрема і відшкодування заподіяних збитків. Відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів або погіршує якість земель, розташованих у зоні їх впливу, в тому числі внаслідок хімічного і радіоактивного забруднення території, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами і стічними водами. Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.п. 1, 2, 3 Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 1993 року F 284 (далі F Порядок) власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні вилученням (викупом) та тимчасовим зайняттям земельних ділянок, встановленням обмежень щодо їх використання, погіршенням якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей земельних ділянок або приведенням їх у непридатний для використання стан та неодержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок. Розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад. До складу комісій включаються представники Київської, Севастопольської міських, районних державних адміністрацій, виконавчих комітетів міських (міст обласного значення) рад (голови комісій), власники землі або землекористувачі (орендарі), яким заподіяні збитки, представники підприємств, установ, організацій та громадяни, які будуть їх відшкодовувати, представники територіальних органів Держгеокадастру, Держекоінспекції, фінансових органів, органів у справах містобудування і архітектури та виконавчих комітетів сільських, селищних, міських (міст районного значення) рад, на території яких знаходяться земельні ділянки. Відшкодуванню підлягають, зокрема інші збитки власників землі і землекористувачів, у тому числі орендарів, включаючи і неодержані доходи, якщо вони обгрунтовані. Неодержаний доход - це доход, який міг би одержати власник землі, землекористувач, у тому числі орендар, із земельної ділянки і який він не одержав внаслідок її вилучення (викупу) або тимчасового зайняття, обмеження прав, погіршення якості землі або приведення її у непридатність для використання за цільовим призначенням у результаті негативного впливу, спричиненого діяльністю підприємств, установ, організацій та громадян.

Як вбачається із акту F 4 роботи постійно діючої комісії по визначенню та відшкодуванню збитків власникам землі та землекористувачам ОСОБА_3 до складу комісії включена не була.

Крім того, законодавством регламентовано чіткий порядок прийняття рішень виконавчим комітетом ради F виключно на його засіданнях.

Проте оскаржуване рішення Прилуцької міської ради Чернігівської області від 21.02.2017 року F 65 «Про затвердження актів» в частині затвердження акту F 4 було прийнято без дотримання зазначеного порядку, а саме без прийняття на засіданні виконавчого комітету ради. У протоколі засідання виконавчого комітету Прилуцької міської ради від 21.02.2017 року взагалі не зафіксовано, що питання про затвердження акту від 16.12.2016 року F 4 розглядалося виконкомом ради, а також з вказаного протоколу не вбачається, що виконавчим комітетом здійснювалось обговорення безпосередньо питання щодо ОСОБА_3 (акту F 4) та проекту оскаржуваного рішення саме в цій частині і доказів на підтвердження зазначених обставин представником відповідача не надано.

Таким чином, суд першої інстанції вважає встановленим, що рішення виконавчого комітету Прилуцької міської ради Чернігівської області F 65 від 21.02.2017 року в частині затвердження акту F 4 є необ»єктивним та прийнятим за неповно встановлених обставин, що призводить до порушення прав та законних інтересів позивача на розгляд її питання у відповідності до вимог законодавства та відповідно наявності правових підстав для задоволення позову.

Відповідно до ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Отже, з урахуванням зазначених вище вимог процесуального закону та задоволення позовних вимог необхідно стягнути з відповідача на користь позивача документально підтверджені позивачем судові витрати, а саме судовий збір в розмірі 704 грн.

Керуючись вищевикладеним, на підставі ст. ст.12, 13, 81, 258-259, 263, 264, 265, 352, 354, 355, п.п.15.5 п.15 розділу ХІІІ «Перехідні положення» ЦПК України, суд, F

постановив:

Позов ОСОБА_3 до виконавчого комітету Прилуцької міської ради Чернігівської області про визнання незаконним рішення органу місцевого самоврядування F задовольнити.

Визнати незаконним та скасувати рішення виконавчого комітету Прилуцької міської ради Чернігівської області F 65 від 21.02.2017 року «Про затвердження актів» у частині, що стосується затвердження акту F 4 роботи постійно діючої комісії по визнанню та відшкодуванню збитків власникам землі та землекористувачам від 16.12.2016 року, що стосується визначення збитків (неодержаного доходу), нанесених територіальній громаді міста Прилуки в особі Прилуцької міської ради Чернігівської області ОСОБА_3 у зв»язку з фактичним використанням земельної ділянки площею 6387 кв.м. по вул.. Перемоги 183 м. Прилуки без наявності документів, що посвідчують право на неї у розмірі 75277 грн. 82 коп. за період з грудня 2013 року по листопад 2016 року включно, як таке, що не відповідає вимогам діючого законодавства та порушує охоронювані Законом інтереси ОСОБА_3.

Стягнути з виконавчого комітету Прилуцької міської ради Чернігівської області на користь ОСОБА_3 понесені судові витрати в розмірі 704 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Чернігівського апеляційного суду через Прилуцький міськрайонний суд.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Головуючий суддя В.М.Бездідько