Рішення № 81719570, 13.05.2019, Лозівський міськрайонний суд Харківської області

Дата ухвалення
13.05.2019
Номер справи
2025/4145/2012
Номер документу
81719570
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 2025/4145/2012

Номер провадження 2-а/629/12/19

РIШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13.05.2019 року Лозівський міськрайонний суд Харківської області в складі: головуючого - судді Каращука Т.О., за участю секретаря судового засідання Котяй А.Ю., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження в місті Лозова Харківської області адміністративну справу за уточненим позовом ОСОБА_1 до Лозівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про зобов'язання вчинити певні дії, -

в с т а н о в и в :

Позивач звернувся до суду з позовом до Лозівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про зобов'язання вчинити певні дії, в якому вказав, що він є учасником ліквідації аварії на ЧАЕС та визнаний інвалідом ІІ-ї групи внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням робіт із ліквідації наслідків аварії. В січні - лютому 2012 року з листа УПФУ в Лозівському районі Харківської області, йому стало відомо про порушення його прав стосовно нарахування пенсії. Так, відповідно до довідки, розмір його пенсії станом на 01.02.2012 року складає 2096 гривень 10 копійок, а повинен складати в першому кварталі 2012 року 6916 гривень 42 копійки, а в другому кварталі 6929 гривень 86 копійок. Він звернувся до Пенсійного фонду з заявою про перерахунок пенсії, але йому в цьому було відмовлено.

Зважаючи на вище викладене ОСОБА_1 просить визнати протиправними рішення Лозівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про відмову в перерахунку пенсії із застосуванням п. 7 Постанови КМУ № 1210 від 23.11.2011 року, зобов'язавши відповідача по справі здійснити перерахунок його пенсії у відповідності до п. 7 Постанови КМУ № 1210 від 23.11.2011 року за період з 01.01.2012 року по 30.06.2012 року.

28.08.2012 року представник відповідача надала заперечення, в яких зазначила, що механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначено Постановою КМУ від 23.11.2011 року №1210 « Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Згідно даної постанови, підставою для обчислення пенсії у розмірі фактичних збитків є довідка про заробітну плату. Відповідно до довідки Центрального архіву Міністерства оборони України від 26.01.1993 року №51/4510 ОСОБА_1 приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при військовій частині №68555 у період з 23.04.1987 року по 06.06.1987 року , з дня виїзду до зони №3 в квітні 1987 року - 7 днів, в травні 1987 року - 18 днів, до зони №1 в травні 1987 року - 8 днів. У вказаній довідці зазначено, що ОСОБА_1 було нараховано заробітну плату, зокрема за квітень 1987 року - 190, 00, за травень - 257, 72, за червень - 180, 00 та 833, 36, однак дана довідка не містить будь-якої інформації, крім нарахованих сум, у зв'язку з чим Пенсійним фондом було проведено перевірку. Перевіркою встановлено, що в архівних документах не відображено, за які місяці було проведено нарахування суми 833, 36, та яким чином здійснено її нарахування. Враховуючи вище вказане, представник відповідача вказала, що при обчисленні пенсії не може бути врахована сума 833, 36, а тому вимоги позивача щодо визнання дій Пенсійного фонду щодо невиконання рішення суду неправомірними є безпідставними.

02 жовтня 2012 року позивач по справі надав суду свої письмові пояснення на заперечення відповідача, в яких просив визнати протиправними рішення Лозівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про відмову в перерахунку пенсії із застосуванням п. 7 Постанови КМУ № 1210 від 23.11.2011 року, зобов'язавши відповідача по справі здійснити

перерахунок його пенсії у відповідності до п. 7 Постанови КМУ № 1210 від 23.11.2011 року за період з 01.01.2012 року, допустивши рішення до негайного виконання.

22 листопада 2012 року позивач подав до суду заяву в якій уточнив свої позовні вимоги та просив визнати протиправними рішення Лозівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про відмову в перерахунку пенсії із застосуванням п. 7 Постанови КМУ № 1210 від 23.11.2011 року, зобов'язавши відповідача по справі здійснити перерахунок його пенсії у відповідності до п. 7 Постанови КМУ № 1210 від 23.11.2011 року за період з 01.01.2012 року, допустивши рішення до негайного виконання.

13.07.2015 року позивач надав заяву про зміну та доповнення позовних вимог, в якій уточнив вимоги та просив зобов'язати Лозівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області здійснити перерахунок пенсії та встановити розмір основної пенсії, яку він отримує відповідно до ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у відповідності п. 7 Постанови КМУ № 1210 від 23.11.2011 року, починаючи з 01.01.2012 року, що складає 6 208, 83 грн. щомісяця, допустивши рішення до негайного виконання.

28.07.2015 року представник відповідача надала суду письмові пояснення, в яких зазначила викладене в запереченні, та додала, що в фіксованому вигляді призначення пенсії є незаконним, так як воно не ґрунтується на нормах матеріального права. Крім того, ні позивач, ні Пенсійний фонд не є фахівцями в області економіки та бухгалтерського обліку стосовно визначення розміру заробітної плати для обчислення пенсії, висновок аудиторської компанії не може бути взятий до уваги Пенсійним фондом, у зв'язку з тим, що постановою КМУ №886 від 26.09.2012 року визначено, що дані повноваження належать спеціальній комісії щодо видачі довідок в разі ліквідації підприємства або припинення свого існування з інших причин. Враховуючи вказане, представник вказала на безпідставність вимог позивача.

05.03.2019 року було відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін, сторонам надано строк для подання заяв по суті.

12.04.2019 року представник Пенсійного фонду надала заяву, в якій просила відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позову, при винесенні рішення врахувати раніше подані заперечення та пояснення відповідача.

Згідно з вимогами пункту 2 частини першої статті 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи, зокрема, щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

При вирішенні спору суд виходить з того, що згідно ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.

Згідно з частиною першою статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок

Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.

Так, позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням робіт із ліквідації наслідків аварії, його визнано інвалідом ІІ групи безстроково. Положеннями статті 14 Закону № 796-ХІІ його віднесено до першої категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (а.с.8).

Статтею 49 закону № 796-ХІІ передбачено, що пенсії особам віднесено до категорії 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після визнання права на державну пенсію.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Виходячи з наявних у справі правовідносин, суд приходить до висновку, що при перерахунку розміру пенсії позивачеві підлягає застосуванню Постанова КМУ № 1210 від 23.11.2011 року, яка набрала чинності 01 січня 2012 року та якою затверджено порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Так, постановою КМУ № 1210 від 23.11.2011 року передбачено, що якщо людина проробила в зоні відчуження Чорнобильської АЕС менш ніж 12 місяців підряд, пенсія нараховується виходячи з заробітної плати за повні календарні місяці, проведені в зоні відчуження.

Як вбачається з матеріалів справи позивач в період з 23 квітня 1987 року по 06 червня 1987 року був військовозобов'язаним та був покликаний на військові збори, у відповідності з поданими для нарахування пенсії документами, тобто на нього розповсюджується особливості нарахування заробітної плати, що визначені в п. 7 Постанови КМУ № 1210 від 23.11.2011 року.

Відповідно до довідки Центрального архіву Міністерства оборони України від 26.01.1993 року №51/4510 ОСОБА_1 приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при військовій частині №68555 у період з 23.04.1987 року по 06.06.1987 року , з дня виїзду до зони №3 в квітні 1987 року - 7 днів, в травні 1987 року - 18 днів, до зони №1 в травні 1987 року - 8 днів. У вказаній довідці зазначено, що ОСОБА_1 було нараховано заробітну плату, зокрема за квітень 1987 року - 190, 00, за травень - 257, 72, за червень - 180, 00 та 833, 36, однак дана довідка не містить будь-якої інформації, крім нарахованих сум. В архівних документах не відображено, за які місяці було проведено нарахування суми 833, 36, та яким чином здійснено її нарахування, у зв'язку з чим при перерахунку відповідачем не була врахована сума 833, 36.

Згідно з частиною четвертою статті 15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами).

За загальним правилом, встановленим пунктом 17 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. № 22-1 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами. У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.

Зі змісту наведених правових норм вбачається, що органи Пенсійного фонду призначають і здійснюють перерахунок пенсії на підставі довідок про заробітну плату, виданих підприємствами,

установами, організаціями, де працювала особа, або архівними установами, маючи лише повноваження щодо перевірки обґрунтованості їх видачі. Враховуючи вказане, Пенсійний фонд не може самостійно визначати заробіток позивача для обчислення пенсії, так як це суперечить чинному законодавству України.

Пунктом 7 Порядку № 1210 встановлено, що пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, I - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.

Матеріали справи свідчать, що позивач у травні 1987 року перебував в зоні № 3 - 18 робочих днів, а в зоні № 1 - 8 днів, що підтверджується довідкою центрального архіву Міністерства оборони України № 51/4510 від 26 січня 1993 року (а.с.15).

Судом досліджувалась пенсійна справа № 145792 ОСОБА_1 (копії матеріалів якої долучені до адміністративної справи). Наявна в цій справі довідка № 01-19/Т-2067 від 24.01.2012 року, видана державним архівом Харківської області, свідчить про те, що в травні 1987 року ОСОБА_1 була нарахована заробітна плата в розмірі 257,72, назва грошової одиниці не вказана. Акт перевірки довідки про заробітну плату для призначення пенсії ОСОБА_1 від 27.02.2012 року свідчить про те, що в травні 1987 року його заробітна плата складала 257 рублів 72 копійки. Ці ж матеріали свідчать про те, що 25.01.2012 року ОСОБА_1 звертався з проханням провести перерахунок пенсії, врахувавши при цьому архівну довідку про заробітну плату за 1987 рік.

Пенсійним фондом було здійснено перерахунок з 01.01.2012 року з урахуванням постанови КМУ №1210 від 23.11.2011 року, про що свідчить викладене позивачем в позові та відповідь Пенсійного фонду №46/є-6 від 13.02.2012 року(а.с.51-53).

ОСОБА_1 та Пенсійний фонд не є фахівцями в області економіки та бухгалтерського обліку стосовно визначення розміру заробітної плати для обчислення пенсії, а тому відповідно й вимога позивача щодо встановлення йому основної пенсії у розмірі 6 208, 83 грн. є такою, що не відповідає чинному законодавству, так як пенсія обчислюється відповідно до довідок про заробітну плату.

Висновок аудиторської фірми (а.с.20-22), на який посилається позивач, не може бути взятий до уваги Пенсійним фондом, у зв'язку з тим, що постановою КМУ №886 від 26.09.2012 року визначено, що дані повноваження належать спеціальній комісії щодо видачі довідок в разі ліквідації підприємства або припинення свого існування з інших причин.

Положеннями ст. 2 КАС України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу, а також ч.2 ст.74 КАС України, за якою обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Враховуючи вище вказане, дослідивши матеріали справи, суд знаходить вимоги позивача щодо здійснення перерахунку та встановлення розміру основної заробітної плати у сумі 6 208, 83 грн. такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 КАС України, на підставі Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне

страхування», п. 7 постановиКабінету Міністрів України № 1210 від 23 листопада 2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні уточненого адміністративного позову ОСОБА_1 до Лозівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Судові витрати віднести за рахунок держави.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається учасниками справи до Харківського апеляційного суду через Лозівський міськрайонний суд Харківської області.

Суддя Т.О.Каращук