Рішення № 81710514, 06.05.2019, Чорноморський міський суд Одеської області (до 25.04.2025 - Іллічівський міський суд Одеської області)

Дата ухвалення
06.05.2019
Номер справи
501/1062/19
Номер документу
81710514
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Дата документу 06.05.2019

Справа № 501/1062/19

2/501/954/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 травня 2019 року Іллічівський міський суд Одеської області у складі

головуючого судді Петрюченко М.І.,

за участю секретаря судового засідання - Тейбаш Н.Д.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Чорноморську Одеської області в порядку загального позовного провадження цивільну справу за

позовом ОСОБА_1

до

відповідачів:

1 ОСОБА_2

2 Чорноморської міської ради Одеської області

предмет та підстави позову: про зобов'язання вчинити певні дії

учасники справи не з'явились

негайно після закінчення судового розгляду, перебуваючи в нарадчій кімнаті, ухвалив рішення про наступне та

ВСТАНОВИВ:

І. Виклад позиції позивача та відповідача.

1. ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2 , Чорноморської міської ради Одеської області про зобов'язання вчинити певні дії та просить суд:

- визнати протиправними відмови управління архітектури та містобудування Чорноморської міської ради Одеської області у видачі ОСОБА_1 будівельних паспортів забудови земельної ділянки площею 0,0300 га (кадастровий номер НОМЕР_1 ), яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , та земельної ділянки площею 0,0301 га (кадастровий номер НОМЕР_1 ), яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 .

- зобов'язати управління архітектури та містобудування Чорноморської міської ради Одеської області видати ОСОБА_1 будівельний паспорт забудови земельної ділянки площею 0,0300 га (кадастровий номер НОМЕР_1 ), яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 ;

- зобов'язати управління архітектури та містобудування Чорноморської міської ради Одеської області видати ОСОБА_1 будівельний паспорт забудови земельної ділянки площею 0,0301 га (кадастровий номер НОМЕР_1 ), яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 .

2. Позов мотивований тим, що вона (позивачка) є власником земельної ділянки площею 0,0300 га (кадастровий номер НОМЕР_1 ), яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , та земельної ділянки площею 0,0301 га (кадастровий номер НОМЕР_1 ), яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 ; цільове призначення вказаних земельних ділянок - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка). На зазначених земельних ділянках нею побудовано нерухоме майно, а саме, садибний житловий будинок, загальною площею 101,5 кв. м., за адресою: АДРЕСА_1 , та садибний житловий будинок площею 101,3 кв. м., за адресою: АДРЕСА_2 .

З метою реконструкції вищевказаних житлових будинків з надбудовою других поверхів позивачка звернулась до управління архітектури та містобудування Чорноморської міської ради Одеської області із заявою про видачу будівельних паспортів забудови земельної ділянки площею 0,0300 га за адресою: АДРЕСА_1 , та земельної ділянки площею 0,0301 га за адресою: АДРЕСА_2 .

Однак, згідно листів управління архітектури та містобудування Чорноморської міської ради Одеської області від 25.09.2017р. № 2367-Л (№012-779) та №3268-Л (№012-778) їй було відмовлено у видачі будівельних паспортів з тих підстав, що вищевказана реконструкція, нібито, призведе до порушення будівельних норм та правил.

Підставою для цих відмов стало звернення до управління архітектури та містобудування Чорноморської міської ради Одеської області її доньки - ОСОБА_2 , яка також проживає разом з нею (позивачем)у житловому будинку за адресою: АДРЕСА_3 , та заперечує проти вищевказаної реконструкції.

Позивачка вказує, що будь-яке право інших осіб вказаним будівництвом не порушено та проведено з дотриманням норм будівельного законодавства, оскільки згідно висновку експертного дослідження №61-18 від 31.08.2018р., проведеного ОСОБА_3 , який має вищу будівельно-технічну освіту та кваліфікацію судового експерта, в результаті проведеного дослідження встановлено, що при проведенні реконструкції з надбудовою другого поверху житлових будинків за адресою: АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 не будуть змінені геометричні розміри фундаменту житлових будинків, а існуючі протипожежні розриви між суміжними будинками також не зміняться.

У зв'язку з цим позивачка звернулась до суду з даним позовом.

3. Представник відповідача Чорноморської міської ради Одеської області 25.04.2018 року надав до суду відзив на позов, просить суд відмовити у задоволенні позову (а.с.43-45), посилаючись на те, що надбудовою порушено будівельні норми.

4. Відповідач ОСОБА_2 відзиву на позов до суду не надала.

ІІ. Заяви (клопотання) учасників справи.

5. Позивачка 15.04.2019 року надала до суду заяву про розгляд справи без її участі (а.с.41).

6. Відповідачка ОСОБА_2 15.04.2019 року надала до суду заяву про розгляд справи без її участі, проти задоволення позову не заперечила (а.с.42).

7. Представник відповідача Чорноморської міської ради Одеської області у відзиві на позов просив суд розглянути справу без його участі (а.с.43-45).

ІІІ. Інші процесуальні дії у справі.

8. Ухвалою Іллічівського міського суду Одеської області від 11 квітня 2019 року відкрито провадження у справі (а.с.37-38).

9. Ухвалою Іллічівського міського суду Одеської області від 25 квітня 2019 року закрито підготовче провадження у справі, призначено справу до судового розгляду по суті (а.с.47).

ІV. Фактичні обставини, встановлені Судом та зміст спірних правовідносин.

10. Судом встановлено, що ОСОБА_1 є власником земельної ділянки площею 0,0300 га (кадастровий номер НОМЕР_1 ), яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , та земельної ділянки площею 0,0301 га (кадастровий номер НОМЕР_1 ), яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 ; цільове призначення вказаних земельних ділянок - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), що підтверджується витягами з Державного земельного кадастру про земельні ділянки (а.с.9-16).

11. З метою реконструкції вищевказаних житлових будинків з надбудовою других поверхів позивачка звернулась до управління архітектури та містобудування Чорноморської міської ради Одеської області із заявою про видачу будівельних паспортів забудови земельної ділянки площею 0,0300 га за адресою: АДРЕСА_1 , та земельної ділянки площею 0,0301 га за адресою:

АДРЕСА_4 . Однак, згідно листів управління архітектури та містобудування Чорноморської міської ради Одеської області від 25.09.2017р. № 2367-Л (№ 012-779) та № 3268-Л (№ 012-778) їй було відмовлено у видачі будівельних паспортів з тих підстав, що вищевказана реконструкція, нібито, призведе до порушення будівельних норм та правил (а.с.17-18).

13. Згідно висновку експертного дослідження №61-18 від 31.08.2018р., проведеного ОСОБА_3 , який має вищу будівельно-технічну освіту та кваліфікацію судового експерта, в результаті проведеного дослідження встановлено, що при проведенні реконструкції з надбудовою другого поверху житлових будинків за адресою: АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 не будуть змінені геометричні розміри фундаменту житлових будинків, а існуючі протипожежні розриви між суміжними будинками також не зміняться (а.с.19-29).

V. Оцінка Суду.

14. Згідно ч.1 ст.90 ЗК України власники земельних ділянок, зокрема, мають право самостійно господарювати на землі та споруджувати жилі будинки, виробничі та інші будівлі і споруди.

15. Відповідно до ст.27 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» забудова присадибних, дачних і садових земельних ділянок може здійснюватися на підставі будівельного паспорта забудови земельної ділянки (далі - будівельний паспорт). Будівельний паспорт визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового будинку, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного поверху) з площею до 300 квадратних метрів, господарських будівель і споруд, гаражів, елементів благоустрою та озеленення земельної ділянки. Будівельний паспорт складається з текстових та графічних матеріалів. За наявності плану зонування території розроблення будівельного паспорта здійснюється на його підставі.

Проектування на підставі будівельного паспорта здійснюється без отримання містобудівних умов та обмежень. Для об'єктів, зазначених у частині першій цієї статті, розроблення проекту будівництва здійснюється виключно за бажанням замовника.

Надання будівельного паспорта здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження відповідної заяви та пакета документів, перелік яких визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування. Порядок видачі та форма будівельного паспорта визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

16. Згідно ст.375 ЦК України власник земельної ділянки має право зводити на ній будівлі та споруди, здійснювати перебудову. Право власника на забудову здійснюється ним за умови додержання архітектурних, будівельних, санітарних, екологічних та інших норм і правил, а також за умови використання земельної ділянки за її цільовим призначенням.

17. Статтею 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» визначено, що фізична або юридична особа, яка подала до виконавчого органу міської ради заяву про намір щодо забудови земельної ділянки, що перебуває у власності або користуванні такої особи, повинна одержати вихідні дані на проектування об'єкта будівництва. Основними складовими вихідних даних є: містобудівні умови та обмеження (будівельний паспорт) та завдання на проектування, що визначають обґрунтовані вимоги замовника до планувальних, архітектурних, інженерних і технологічних рішень та властивостей об'єкта містобудування.

18. Згідно Наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства № 107 від 05.07.2011р. «Про затвердження Порядку видачі будівельного паспорту забудови земельної ділянки» забудовник, для отримання будівельного паспорту, звертається до відповідного спеціального уповноваженого органу містобудування і архітектури з письмовою заявою щодо намірів забудови земельної ділянки. Органи містобудування та архітектури визначають відповідність намірів забудови земельної ділянки чинній містобудівній документації у частині функціонального, цільового, будівельного та ландшафтного використання земельної ділянки. Єдиною підставою для відмови у наданні будівельного паспорту є невідповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, будівельним нормам, державним стандартам і правилам.

19. Суд бере до уваги, що згідно висновку експертного дослідження №61-18 від 31.08.2018р., проведеного ОСОБА_3 , який має вищу будівельно-технічну освіту та кваліфікацію судового експерта, в результаті проведеного дослідження встановлено, що при проведенні реконструкції з надбудовою другого поверху житлових будинків за адресою: АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 не будуть змінені геометричні розміри фундаменту житлових будинків, а існуючі протипожежні розриви між суміжними будинками також не зміняться. Таким чином експерт дійшов висновку щодо технічної можливості проведення зазначеної реконструкції.

20. Згідно ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

21. Таким чином, суд доходить до висновку, що управління архітектури та містобудування Чорноморської міської ради Одеської області протиправно відмовило позивачці у видачі будівельних паспортів забудови земельної ділянки площею 0,0300 га за адресою: АДРЕСА_1 та земельної ділянки площею 0,0301 га за адресою: АДРЕСА_2

22. Відповідно до ч.6 ст.81 ЦПК України, доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

23. Згідно з ч.1 ст.76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

24. Відповідно до п.6 постанови Пленуму Верховного Суду України від 18.12.2009 №14 «Про судове рішення у цивільній справі», враховуючи принцип безпосередності судового розгляду, рішення може бути обґрунтоване лише доказами, одержаними у визначеному законом порядку та дослідженими в судовому засіданні.

25. Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини в справі «Ващенко проти України» (Заява № 26864/03) від 26 червня 2008 року зазначено, що принцип змагальності полягає в тому, що суд уважно досліджує зауваження заявника, виходячи з сукупності наявних матеріалів в тій мірі, в якій він є повноважним вивчати заявлені скарги. Отже, у суду відсутні повноваження на вихід за межі принципу диспозитивності і змагальності та збирання доказів на користь однієї із зацікавлених сторін.

Згідно зі ст.263 ЦПК України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню цивільного судочинства, визначеному цим Кодексом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Європейський суд справ людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (Серявін та інші проти України, № 4909/04, § 58, ЄСПЛ, від 10 лютого 2010 року).

26. З врахуванням вищенаведеного, оцінюючи належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок у їх сукупності, суд доходить до висновку, що позовні вимоги слід задовольнити.

З цих підстав, керуючись ст.ст.2, 5, 10-13, 18, 258-259, 263 Цивільного процесуального кодексу України, Суд, -

УХВАЛИВ:

1. Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Чорноморської міської ради Одеської області про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними відмови управління архітектури та містобудування Чорноморської міської ради Одеської області у видачі ОСОБА_1 будівельних паспортів забудови земельної ділянки площею 0,0300 га (кадастровий номер НОМЕР_1 ), яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , та земельної ділянки площею 0,0301 га (кадастровий номер НОМЕР_1 ), яка розташована за адресою: АДРЕСА_2

3. Зобов'язати управління архітектури та містобудування Чорноморської міської ради Одеської області видати ОСОБА_1 будівельний паспорт забудови земельної ділянки площею 0,0300 га (кадастровий номер НОМЕР_1 ), яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 .

4. Зобов'язати управління архітектури та містобудування Чорноморської міської ради Одеської області видати ОСОБА_1 будівельний паспорт забудови земельної ділянки площею 0,0301 га (кадастровий номер НОМЕР_1 ), яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 .

5. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

6. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до апеляційного суду.

7. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

8. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

9. Повний текст рішення виготовлено 06 травня 2019 року.

Суддя Іллічівського міського суду

Одеської області М.І.Петрюченко