Ухвала суду № 81704271, 13.05.2019, Залізничний районний суд м. Львова

Дата ухвалення
13.05.2019
Номер справи
462/2992/19
Номер документу
81704271
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 462/2992/19

УХВАЛА

13 травня 2019 року м.Львів

Суддя Залізничного районного суду м.Львова Колодяжний С.Ю., вивчивши матеріали позовної заяви Залізничної районної адміністрації Львівської міської ради до ОСОБА_1, третя особа F Львівська міська рада, про демонтаж самочинно здійсненої прибудови до квартири,

встановив:

Залізнична районна адміністрація Львівської міської ради 08 травня 2019 року звернулася в суд із позовною заявою, в якій просить зобовFязати ОСОБА_1 демонтувати за власні кошти самочинно здійснену прибудову розміром 2,70 Х 6,00 м на фундаменті до квартири F 3 в житловому будинку на вул.Сигнівка, 7 у м.Львові.

Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, крім іншого, суддя перевіряє додержання усіх передумов відкриття провадження.

Зі змісту позовної заяви та доданих до неї документів вбачається, що позов подано з підстав невиконання вимог позивача щодо демонтажу прибудови до квартири відповідачем, який є спадкоємцем ОСОБА_2, котру розпорядженням голови Залізничної районної адміністрації від 23 січня 2012 року F 85 зобовFязано було демонтувати самочинно здійснену прибудову і в подальшому рішенням Залізничного районного суду м.Львова від 31 жовтня 2012 року за позовом Залізничної районної адміністрації Львівської міської ради - зобовFязано демонтувати вказане самочинне будівництво, та до якого після смерті 05 червня 2014 року ОСОБА_2 перейшов обовFязок з демонтажу самочинної прибудови, яка за життя спадкодавця демонтована не була.

Згідно зі ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі - Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Критеріями розмежування судової юрисдикції є суб'єктний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, в якому розглядається визначена категорія справ.

Відповідно до частини першої статті 4 ЦПК України Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. А в частині другій цієї статті вказано, що У випадках, встановлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб або державних чи суспільних інтересах.

За змістом статті 19 ЦПК України як цивільну юрисдикцію розуміють компетенцію загальних судів вирішувати з додержанням процесуальної форми цивільні справи у видах проваджень, передбачених цим Кодексом.

Суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства (частина перша статті 19 ЦПК України).

Адміністративною справою у розумінні пунктів 1, 2 частини першої статті 4 КАС України є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, тобто спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у звFязку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.

За правилами п.1 ч.1 ст.19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності.

За змістом п.5 ч.4 ст.46 КАС України громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, громадські об'єднання, юридичні особи, які не є суб'єктами владних повноважень, можуть бути відповідачами лише за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень, зокрема, в інших випадках, коли право звернення до суду надано субFєкту владних повноважень законом.

Характерною ознакою публічно-правових спорів є сфера їх виникнення - публічно-правові відносини, тобто передбачені нормами публічного права суспільні відносини, що виражаються у взаємних правах та обов'язках їх учасників у різних сферах діяльності суспільства, зокрема пов'язаних з реалізацією публічної влади.

Публічно-правовим вважається також спір, який виник з позовних вимог, що ґрунтуються на нормах публічного права, де держава в особі відповідних органів виступає щодо громадянина не як рівноправна сторона у правовідносинах, а як носій суверенної влади, який може вказувати або забороняти особі певну поведінку, давати дозвіл на передбачену законом діяльність тощо.

Як орган місцевого самоврядування Залізнична районна адміністрація Львівської міської ради відповідно до ст.25 Закону України від 21 травня 1997 року F280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» правомочна розглядати та вирішувати питання,віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до її відання.

Відповідно до підпункту 3 п.«б» ч.1 ст.31 цього Закону до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані повноваження, зокрема, здійснення в установленому порядку державного контролю за дотриманням законодавства, затвердженої містобудівної документації при плануванні та забудові відповідних територій; зупинення у випадках, передбачених законом, будівництва, яке проводиться з порушенням містобудівної документації і проектів окремих об'єктів, а також може заподіяти шкоди навколишньому природному середовищу.

Аналогічну норму закріплено у статті 14 Закону України від 16 листопада 1992 року F 2780-XII «Про основи містобудування».

Згідно зі ст.7 вказаного Закону F 2780-ХІІ державне регулювання у сфері містобудування здійснюється, зокрема, органами місцевого самоврядування, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері містобудування, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю, іншими органами в порядку, встановленому законодавством.

За положеннями ч.1 ст.376 ЦК України житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.

Якщо власник (користувач) земельної ділянки заперечує проти визнання права власності на нерухоме майно за особою, яка здійснила (здійснює) самочинне будівництво на його земельній ділянці, або якщо це порушує права інших осіб, майно підлягає знесенню особою, яка здійснила (здійснює) самочинне будівництво, або за її рахунок (частина четверта статті 376 ЦК України).

Уданій справі Залізнична районна адміністрація Львівської міської ради звернулася з позовом про зобовFязання відповідача демонтувати самочинно влаштовану прибудову розміром 2,70 Х 6,00 м на фундаменті до квартири F 3 в житловому будинку на вул.Сигнівка, 7 у м.Львові, у звFязку з невиконанням ним, як спадкоємцем після смерті матері ОСОБА_2, до якого перейшли обовFязки щодо вказаного самочинного будівництва, у добровільному порядку розпорядження позивача від 23.01.2012 F 85 «Про демонтаж самочинного будівництва, здійсненого гр.ОСОБА_2І.», тобто з підстав, передбачених ч.7 ст.376 ЦК України.

Отже, спірні правовідносини в цій справі обумовлені реалізацією позивачем передбачених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» делегованих повноважень щодо здійснення державного контролю за дотриманням законодавства у сфері містобудівної діяльності. Здійснення такого державного контролю означає обов'язковість прийнятих за його результатами рішень для підконтрольного суб'єкта, що свідчить про владно-управлінський характер, а отже і публічно-правову природу таких правовідносин.

Аналогічний висновок щодо застосування норм процесуального права у подібних відносинах викладено в постановах ОСОБА_3 Верховного Суду від 10 квітня 2018 року у справі F 14-48цс18, від 11 квітня 2018 року у справі F 11-96апп18 та від 15 травня 2018 року у справі F 11-346апп18, від 30 травня 2018 року у справі F 14-92цс18.

Враховуючи наведене, вважаю, що спір у даній справі є публічно-правовим, оскільки виник за участю суб'єкта владних повноважень, який реалізовує у спірних правовідносинах надані йому чинним законодавством владні управлінські функції стосовно виявлення та усунення порушень у сфері містобудівної діяльності шляхом знесення самочинно збудованого об'єкта містобудування. Справа за позовом такого суб'єкта владних повноважень, який звернувся до суду з позовом про демонтаж самочинно збудованого об'єкта, відповідно до наведеного вище припису закону, належить до юрисдикції адміністративних судів.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.186 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства. Згідно правил ч.2 цієї статті про відмову у відкритті провадження у справі постановляється ухвала не пізніше пяти днів з дня надходження заяви.

З огляду на викладене, даний спір підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, тому у відкритті провадження у справі слід відмовити.

Керуючись ст.186 ЦПК України, F

постановив:

Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом Залізничної районної адміністрації Львівської міської ради до ОСОБА_1, третя особа F Львівська міська рада, про демонтаж самочинно здійсненої прибудови до квартири.

Ухвалу не пізніше наступного дня після її постановлення надіслати заявнику.

РозFяснити Залізничній районній адміністрації Львівської міської ради її право на звернення з позовом в порядку адміністративного судочинства.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного суду протягом пятнадцяти днів з дня її складення.

Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на ухвалу суду - якщо апеляційна скарга подана протягом пFятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Суддя: (підпис)

З оригіналом згідно.

Суддя: С.Ю. Колодяжний