
Олевський районний суд Житомирської області
Справа № 287/129/17-а
2-а/287/12/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 травня 2019 року м. Олевськ
Олевський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого – судді Волощука В.В.
секретаря Федорчук О.В.
з участю:
позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі судових засідань Олевського районного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Житомирській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
27 листопада 2017 року ОСОБА_1, (далі по тексту Позивач), звернувся до Олевського районного суду Житомирської області із позовом, в якому просив зобов’язати Головне управління Національної поліції в Житомирській області, (далі по тексту Відповідач), підготувати та направити до Міністерства внутрішніх справи України висновок щодо призначення і виплати одноразової грошової допомоги у відповідності до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.01.2016 року № 4, а також стягнути з відповідача сплачений судовий збір.
Дана справа розглядалася: Олевським районним судом Житомирської області, (рішення від 21.12.2017 року); Житомирським апеляційним адміністративним судом, (постанова від 18.04.2018 року); Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, (постанова від 29.10.2018 року) та 04.12.2018 року Верховним Судом направлена на новий розгляд до суду першої інстанції, яка надійшла до Олевського районного суду Житомирської області 18.12.2018 року.
Ухвалою Олевського районного суду від 20.12.2018 року адміністративну справу за даним позовом прийнято до провадження та призначено підготовче засідання у приміщенні Олевського районного суду на 21.02.2019 року.
15 лютого 2019 року, до початку підготовчого судового засідання даної адміністративної справи Позивачем, до суду було подано заяву про уточнення позовних вимог адміністративного позову про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити дії, зі змісту якої Позивач просив суд: зобов’язати Головне управління Національної поліції в Житомирській області, (Відповідача), підготувати та затвердити висновок щодо призначення і виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 у відповідності до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.01.2016 року № 4.
В обґрунтування позову позивач зазначає, що він є учасником бойових дій на території проведення антитерористичної операції (АТО) та колишнім працівником поліції. На підставі наказу ГУНП в Житомирській області від 04.11.2016 року № 252 о/с позивач був звільнений з органів внутрішніх справ через хворобу. Після звільнення зі служби в органах внутрішніх справ позивач неодноразово проходив лікування в різних закладах охорони здоров’я, що в свою чергу, відтермінувало його звернення в найкоротшій термін до медико-соціальної експертної комісії в Житомирській області. Згодом МСЕК в Житомирській області (довідка від 18.09.2017 року) позивачу було надано статус інваліда третьої групи внаслідок захворювання, яке пов’язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ. При цьому у довідці МСЕК в Житомирській області зазначено, що інвалідність за захворюванням призначено з 27.06.2017 року, а датою встановлення та настання страхового випадку є 19.10.2016 року, тобто той час, коли позивач ще перебував на службі в Національній поліції України та коли відповідною військово-лікарською комісією його визнано непридатним до військової служби.
Позивач у встановленому законом порядку в 2016 році та повторно 07.06.2017 року, а також 30.10.2017 року звертався до ГУНП в Житомирській області із письмовою заявою з відповідним пакетом документів про прийняття рішення та підготовку документів для організації здійснення виплати Позивачу одноразової грошової допомоги, у зв’язку з отриманням третьої групи інвалідності. Згодом на адресу Позивача надійшов з ГУНП в Житомирській області лист за № К-275/29/105/04-2017 від 15.11.2017 року, де було зазначено про відмову у призначенні виплати одноразової грошової допомоги, на підставі ст.ст.97-101 Закону України «Про Національну поліцію», оскільки пройшло більше шести місяців після встановлення групи інвалідності, що позивач вважає неправомірним.
Позивач у судовому засіданні заявлені, уточнені позовні вимоги підтримав із підстав, що наведено у його позовній і уточненій заявах та відповіді на відзив Відповідача, які просив задовольнити у повному обсязі.
Представник Відповідача - Головного управління Національної поліції в Житомирській області, явку свого представника у судове засідання не забезпечив, проте подав до суду 22.01.2019 року відзив на позовну заяву Позивача, у якому просив суд у задоволенні позовних вимог Позивача відмовити у повному обсязі, за підстав наведених у ньому.
Заслухавши пояснення Позивача та дослідивши матеріали адміністративної справи, у їх сукупності, суд вважає заявлені позовні вимоги ґрунтовними та такими, що підлягають задоволенню за наступних підстав:
Так, судом встановлено, що згідно з даними витягу з наказу ГУНП в Житомирській області від 04 листопада 2016 року № 252 о/с майора поліції ОСОБА_1 (М-256534) – старшого інспектора-чергового Олевського відділення поліції Коростенського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Житомирській області, з 07 листопада 2016 року звільнено зі служби в поліції, за пунктом 2 частини 1 статті 77 (через хворобу) Закону України від 02 липня 2015 року № 580-VIII «Про Національну поліцію» (далі - Закон № 580-VIII). Вислуга років на день звільнення складає: у календарному обчисленні - 09 років 08 місяців 17 днів; у пільговому обчисленні – 12 років 01 місяць 09 днів. Підстава звільнення: рапорт ОСОБА_1, від 26.09.2016 року та свідоцтво про хворобу від 19.10.2016 року № 331/189 видане ВЛК Державною установою «ТМО МВС України по Житомирській області», (а.с.16, 168).
Згідно з даними свідоцтва про хворобу військово-лікарської комісії Державної установи «Територіальне медичне об’єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області» від 19 жовтня 2016 року № 331/189 захворювання ОСОБА_1, пов’язані з проходженням служби в органах внутрішніх справ, (ОВС). Він не придатний до військової служби в мирний час та обмежено придатний у воєнний час, (а.с.9).
Відповідно до довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією (далі - МСЕК) Обласної МСЕК серії 12 ААА № 861510 від 18 вересня 2017 року, ОСОБА_1, було встановлено IIІ групу інвалідності з 27.06.2017 року, причина інвалідності - захворювання, що пов’язане з проходженням служби в ОВС, (а.с.10-11).
Відповідно до довідки Обласної МСЕК від 18 вересня 2017 року, серії 12 ААА № 015693, про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках застрахованого - ступінь втрати професійної працездатності Позивача складає 35% та датою встановлення страхового випадку з 19 жовтня 2016 року, (а.с.12).
Позивач звернувся до Головного управління Національної поліції в Житомирській області, з письмовою заявою про виплату одноразової грошової допомоги у зв’язку з отриманням IIІ-ї групи інвалідності через захворювання, пов’язане з проходженням служби в органах внутрішніх та надав відповідні довідки.
Листом від 15.11.2017 року № К-275/29/105/04-2017 року ГУНП в Житомирській області повідомили Позивача про те, що право на отримання одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) поліцейського чи втрати працездатності поліцейського передбачено ст.ст. 97-101 ЗУ «Про Національну поліцію». У порядку на умовах визначених наказом МВС України від 11.01.2016 року № 4 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України від 29.01.2016 року № 163/28293), днем виникнення права на отримання одноразової допомоги у разі встановлення поліцейському інвалідності або ступеня втрати працездатності без інвалідності дата встановлення втрати працездатності, що зазначено в довідці медико-соціальної експертної комісії. Оскільки позивача звільнено зі служби наказом Головного управління Національної поліції в Житомирській області від 04.11.2016 року № 252 о/с, отже пройшло більше шести місяців після встановлення групи інвалідності, тому позивачу відмовлено у призначенні одноразової грошової допомоги (а.с.15).
Приписами частини 2 ст.97 Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 року № 580-VIII, визначено, що порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі втрати працездатності поліцейського встановлюються Міністерством внутрішніх справ України.
На момент виникнення спірних правовідносин, з метою врегулювання питання щодо порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі /смерті/ чи втрати працездатності поліцейського, наказом МВС України № 4 від 11.01.2016 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.01.2016 року за № 163/28293, було затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі /смерті/ чи втрати працездатності поліцейського (далі Порядок № 4).
Відповідно до п.2 Порядку № 4, слідує, що діяльність органів поліції та навчальних закладів у частині оформлення документів для виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського спрямована на забезпечення гарантованого державою соціального захисту поліцейського.
Пункт 4 розділу 1 Порядку № 4 визначає, що випадки за якими призначається одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського є обставина, яка виникла внаслідок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов’язаних з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції.
Відповідно до пункту 1 розділу 2 Порядку № 4 днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги у разі встановлення поліцейському інвалідності - дата з якої встановлено інвалідність, що зазначена в довідці до акта огляду медико-соціальної експертної комісії, у разі відсутності дати з якої встановлено інвалідність - дата видачі довідки до акта огляду медико-соціальної експертної комісії.
Заява (рапорт) про виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського подається Голові Національної поліції (керівнику міжрегіонального, територіального органу поліції) за останнім місцем служби поліцейського (пункт 3 Розділу ІІІ Порядку №4).
За змістом підпункту «б» пункту 4 частини першої статті 99 Закону № 580-VIII, поліцейським, яким внаслідок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов’язаних з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції, протягом шести місяців після звільнення його з поліції встановлено IIІ групу інвалідності розмір одноразової грошової допомоги складає 70 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 01 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату.
Аналогічний правовий висновок щодо застосування норм матеріального права у спорах цієї категорії міститься, зокрема, у постанові Верховного Суду від 07 березня 2018 року у справі № 554/155/17.
Таким чином, з огляду на наведені обставини та законодавчі приписи, суд вважає, що у Позивача наявні права на отримання одноразової грошової допомоги у зв’язку з установленням йому інвалідності, по причині захворювання, яке пов’язане з проходженням служби в ОВС.
Разом із тим, аналізуючи лист Головного управління Національної поліції в Житомирській області, від 15.11.2017 року № К-275/29/105/04-2017, копія якого додана Позивачем до позову, встановлено, що відповідачем зазначається те, що відповідно до Порядку № 4, днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги у разі встановлення поліцейському інвалідності або ступеня втрати працездатності без інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена у довідці медико-соціальної комісії.
Як вбачається з матеріалів справи, мотиви відмови у виплаті одноразової грошової допомоги позивачу є те, що пройшло більше шести місяців після встановлення групи інвалідності Позивача.
Відповідно до ч.6 ст.100 Закону України «Про Національну поліцію», особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, визначеної цим Законом, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення в них такого права.
З матеріалів справи вбачається, що Позивачу встановлено інвалідність внаслідок захворювання, що пов’язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ, останнім місцем служби позивача як поліцейського є Головне управління Національної поліції в Житомирській області, а тому він має право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України «Про Національну поліцію», виплата якої здійснюється відповідно до Порядку № 4.
Відповідно до ст.102 Закону України «Про Національну поліцію», пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюється в порядку та на умовах, визначеним Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби , та деяких інших осіб».
Стаття 18 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачає, що пенсії по інвалідності особам, які мають право на пенсію за цим Законом, призначаються в разі, якщо інвалідність настала в період проходження ними служби або не пізніше трьох місяців після звільнення зі служби, або якщо інвалідність настала пізніше тримісячного терміну після звільнення зі служби, але внаслідок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва тощо), яке виникло в період проходження військової служби чи під час перебування в полоні або заручником, якщо полонення чи захоплення заручником не було добровільним і особа, яка має право на пенсію за цим Законом, перебуваючи в полоні або заручником, не вчинила злочину проти миру і людства.
Час настання права на отримання одноразової грошової допомоги передбачений також, нормою ст.19 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а саме: групи і причини інвалідності, а також час її настання встановлюються медико-соціальними експертними комісіями, які діють на підставі положення про них, що затверджується Кабінетом Міністрів України.
Аналогічна правова позиція висвітлена Вищим адміністративним судом України у постанові від 10 січня 2017 року, справа № К/800/32998/16, відповідно до якого встановлено, що право на одноразову грошову допомогу виникає і у тому числі, коли інвалідність настала після перебігу визначеного строку з дня звільнення зі служби, але внаслідок захворювання або одержаного каліцтва чи іншого ушкодження здоров’я, яке мало місце в період її проходження.
Отже, підсумовуючи вищенаведене судом встановлено, що ОСОБА_1, з 06.07.2007 року по 06.11.2015 року проходив службу в ОВС Олевського РВ УМВС України в Житомирській області, а затим з 07.11.2015 року по 07.11.2016 року в Олевському ВП Коростенського ВП Головного управління Національної поліції в Житомирській області, (а.с.158-161, 168), де під час проходження служби та внаслідок захворювання, пов’язаного з проходженням служби в ОВС, згідно до наказу ГУНП в Житомирській області від 04 листопада 2016 року № 252 о/с був з 07 листопада 2016 року звільнений зі служби в поліції, за пунктом 2 частини 1 статті 77 Закону України від 02 липня 2015 року № 580-VIII «Про Національну поліцію», внаслідок захворювання, що пов’язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ. В результаті чого він не придатний до військової служби в мирний час та обмежено придатний у воєнний час, (а.с.9), про що свідчить свідоцтво про хворобу від 19.10.2016 року № 331/189 видане ВЛК Державною установою «ТМО МВС України по Житомирській області», і внаслідок чого ОСОБА_1, відповідно до довідки до акта огляду медико-соціальної експертної комісії Обласної МСЕК серії 12 ААА № 861510 від 18 вересня 2017 року було встановлено IIІ групу інвалідності з 27.06.2017 року по захворюванню, що пов’язане з проходженням служби в ОВС, (а.с.10-11). Згідно до довідки Обласної МСЕК від 18 вересня 2017 року, серії 12 ААА № 015693, про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках застрахованого - ступінь втрати професійної працездатності Позивача складає 35% та датою встановлення страхового випадку з 19 жовтня 2016 року, (а.с.12). При цьому у довідці МСЕК в Житомирській області зазначено, що інвалідність за захворюванням призначено з 27.06.2017 року, однак датою встановлення та настання страхового випадку є саме 19.10.2016 року, тобто той час, коли позивач ще перебував на службі в Національній поліції України.
Після встановлення ОСОБА_1, 27.06.2017 року ІІІ-ї групи інвалідності, внаслідок захворювання, що пов’язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ, останній в 2016 році та повторно 07.06.2017 року, (а.с.171), а також 30.10.2017 року звертався з заявою та відповідним пакетом документів до Відповідача про виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, яка подається Голові Національної поліції (керівнику міжрегіонального, територіального органу поліції) за останнім місцем служби поліцейського (пункт 3 Розділу ІІІ Порядку №4), у даному випадку до Головного управління Національної поліції в Житомирській області, проте листом від 15.11.2017 року № К-275/29/105/04-2017 позивачу відмовлено у призначенні виплати одноразової грошової допомоги.
Відтак, оскільки Позивачу з 27.06.2017 року встановлено ІІІ групу інвалідності в результаті захворювання, пов’язаного з проходженням у період служби в органах внутрішніх справ та після його звільнення з органів Національної поліції, ОСОБА_1, має право на отримання одноразової грошової допомоги у розмірі, передбаченому статтею 99 Закону № 580-VIII, (70 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату).
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно частин 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до частини другої статті 9 КАС України, суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб’єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.
При цьому, суд зазначає, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб’єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
За таких обставин, і з урахуванням викладеного, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з огляду на мотиви викладені у цьому рішенні.
У порядку ст.139 КАС України з відповідача підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача, як суб’єкта владних повноважень судові витрати позивача на оплату судового збору в сумі 640.00 грн., проте, враховуючи те, що позивач при уточненні заявлених вимог на ставив перед судом таку вимогу, і у судовому засіданні не наполягав на стягненні понесених витрат, суд не стягує з відповідача понесені позивачем витрати.
Керуючись: ст.ст.8, 19, 21, 55, 124, 129 Конституції України, ст.ст.77, 97, 99, 100, 102 Закону України «Про Національну поліцію» та Порядком № 4, ст.ст.2, 5, 6, 8-11, 13, 19, 20, 77, 90, 139, 229, 241-246, 250, 251, 255, 293, 295 КАС України, суд –
У Х В А Л И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Житомирській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити дії - задовольнити.
Зобов’язати Головне управління Національної поліції в Житомирській області, підготувати та затвердити висновок щодо призначення і виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 у відповідності до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.01.2016 року № 4.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Апеляційна скарга подається з урахуванням Перехідних положень КАС України. За умовами ст.255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Відомості про учасників справи згідно п.4 ч.5 ст.246 КАС України:
Позивач: ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт серії НОМЕР_2, ІПН: НОМЕР_1, місце проживання: АДРЕСА_1.
Відповідач: Головне управління Національної поліції в Житомирській області, код ЄДРПОУ 40108625, місцезнаходження: 10008, м.Житомир, вул.Старий бульвар, 5/37.
Копію рішення суду в повному обсязі, можна буде отримати 13.05.2019 після 15:00 год.
Суддя:
В. В. Волощук