ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
14 травня 2019 року № 826/16951/16
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Григоровича П.О., розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом
ОСОБА_1
до за участю третіх осіб
Центральної виборчої комісії Приморської міської ради Приморського району Запорізької області Преславської сільська ради Приморського району Запорізької області
про
визнання протиправним та скасування рішення
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 (далі також - Позивач або ОСОБА_1 ) з позовною заявою до Центральної виборчої комісії (далі також - Відповідач або ЦВК), в якій просить суд скасувати та визнати протиправним пункт 4 Додатку 7 до постанови Центральної виборчої комісії від 07.10.2016 щодо проведення 18.12.2016 перших місцевих виборів у Приморському районі.
В ході судового розгляду справи, до її участі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спорту на стороні Відповідача (з урахуванням заміни назви третьої особи), судом залучено - Приморську міську раду Приморського району Запорізької області (далі також - Третя особа 1 або Приморська міськрада), Преславську сільську раду Приморського району Запорізької області (далі також - Третя особа 2 або Преславська сільрада),
Позовні вимоги мотивовано тим, що оскільки Відповідачем всупереч принципу законності прийнято протиправну постанову (в частині), чим порушено права Позивача як представника територіальної громади міста Приморськ, мешканцем якого він є, то така постанова підлягає скасуванню (у відповідній протиправній частині). На думку Позивача, порушення, що вчинила ЦВК при прийнятті спірної постанови полягає у тому, що ці дії було вчинено щодо нечинного рішення Приморської міськради від 06.08.2016 № 1, а саме зупиненого судовим рішенням у справі № 326/1062/16-а. Окрім того, на думку Позивача, ЦВК не врахувала те, що порядок добровільного об'єднання територіальних громад було порушено та не відповідає Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад», що унеможливлювало прийняття Відповідачем об'єктивного рішення щодо Приморського району в цілому.
Представник Відповідача, у письмових запереченнях проти позову, просив суд відмовити в його задоволенні у повному обсязі, вважаючи спірну постанову такою, що прийнята Відповідачем виключно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, що не спростовується доводами, викладеними Позивачем в позовній заяві.
Треті особи заперечень чи пояснень по суті спору суду не подали, явку уповноважених представників у судові засідання не забезпечили.
Керуючись частиною третьою статті 194 Кодексу адміністративного судочинства України, розглянувши у порядку письмового провадження подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
Як вбачається з матеріалів справи, постановою ЦВК від 07.10.2016 № 437 «Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 18 грудня 2016 року» на 18 грудня 2016 року, зокрема, у Приморському районі призначено перші місцеві вибори.
Вважаючи таку постанову Відповідача протиправною, Позивач звернувся до суду з даною позовною заявою про її скасування.
Дослідивши та надавши оцінку наявним у матеріалах справи письмовим доказам за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на безпосередньому, всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про наступне.
Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини другої статті 6 та частини другої статті 19 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спірні правовідносини, на момент їх виникнення, регулювалися, зокрема, Конституцією України від 28.06.1996, Законами України «Про Центральну виборчу комісію» від 30.06.2004 № 1932-IV (далі також - Закон № 1932-IV), «Про місцеві вибори» від 14.07.2015 № 595-VIII (далі також - Закон № 595-VIII) та Порядком призначення перших виборів депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад та відповідних сільських, селищних, міських голів, затвердженим постановою Центральної виборчої комісії від 12.02.2016 № 32 (далі також - Порядок), у відповідних редакціях, які діяли на момент прийняття Відповідачем спірної постанови, яка підлягає оцінці на відповідність критеріям, закріпленим частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост визначає Закон № 595-VIII.
Відповідно до статті 2 Закону № 595-VIII місцеві вибори є вільними та відбуваються на основі гарантованого Конституцією України та цим Законом загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.
Вибори депутатів сільських, селищних рад проводяться за мажоритарною системою відносної більшості в одномандатних виборчих округах, на які поділяється територія відповідно села (кількох сіл, жителі яких добровільно об'єдналися у сільську громаду), селища, територія утвореної відповідно до Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» об'єднаної сільської, селищної територіальної громади (далі - територія об'єднаної сільської, селищної територіальної громади).
Вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах рад проводяться за пропорційною виборчою системою в багатомандатному виборчому окрузі за виборчими списками місцевих організацій політичних партій (далі - виборчі списки) із закріпленням кандидатів за територіальними виборчими округами, на які поділяється багатомандатний виборчий округ, що збігається з територією відповідно Автономної Республіки Крим, області, району, району в місті, територією міста згідно з існуючим адміністративно-територіальним устроєм або територією утвореної відповідно до Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» об'єднаної міської територіальної громади (далі - територія об'єднаної територіальної міської громади).
Вибори міського (міст, кількість виборців у яких дорівнює або є більшою ніж 90 тисяч) голови проводяться за мажоритарною системою абсолютної більшості в єдиному одномандатному виборчому окрузі, що збігається відповідно з територією міста згідно з існуючим адміністративно-територіальним устроєм або територією об'єднаної міської громади (далі - територія міста).
Вибори сільського, селищного, міського (міст, кількість виборців у яких є меншою ніж 90 тисяч) голови проводяться за мажоритарною системою відносної більшості в єдиному одномандатному виборчому окрузі, до якого входить територія відповідного села (кількох сіл, жителі яких добровільно об'єдналися у сільську громаду), селища, територія об'єднаної сільської, селищної громади (далі - територія села, селища), територія міста.
За приписами частин першої та шостої статті 14, частин четвертої та сьомої статті 15 Закону № 595-VIII місцеві вибори можуть бути черговими, позачерговими, повторними, проміжними або першими.
Перші вибори депутатів, сільських, селищних, міських голів призначаються Центральною виборчою комісією у порядку, визначеному законом.
Перші місцеві вибори призначаються не пізніше ніж за 70 днів до дня виборів, а виборчий процес розпочинається за 50 днів до дня перших місцевих виборів.
Центральна виборча комісія шляхом прийняття відповідного рішення оголошує про початок виборчого процесу чергових місцевих виборів, перших виборів депутатів місцевої ради, сільського, селищного, міського голови, а територіальна виборча комісія - про початок виборчого процесу позачергових, повторних, проміжних місцевих виборів, перших виборів старости на своєму засіданні, про що зазначається у протоколі засідання комісії.
Центральна виборча комісія (далі також - Комісія) є постійно діючим колегіальним державним органом, який діє на підставі Конституції України, цього та інших законів України і наділений повноваженнями щодо організації підготовки і проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, всеукраїнського і місцевих референдумів в порядку та в межах, встановлених цим та іншими законами України (частина перша статті 1 Закону № 1932-IV).
Відповідно до статті 2 Закону № 1932-IV, Комісія відповідно до своїх повноважень забезпечує дотримання передбачених Конституцією України та законами України принципів і засад виборчого і референдумного процесів, реалізацію виборчих прав громадян України та права на участь у референдумі, однакове застосування законодавства України про вибори і референдуми на всій території України.
Комісія будує свою діяльність на принципах верховенства права, законності, незалежності, об'єктивності, компетентності, професійності, колегіальності розгляду і вирішення питань, обґрунтованості прийнятих рішень, відкритості і публічності.
Втручання будь-яких органів, посадових і службових осіб, громадян та їх об'єднань у вирішення питань, що належать до повноважень Комісії, не допускається, крім випадків, передбачених законами України (частина п'ята статті 3 Закону № 1932-IV).
Згідно з частиною першою статті 12, частиною першою статті 13 Закону № 1932-IV, за результатами розгляду та обговорення на засіданні Комісії питання порядку денного Комісія ухвалює рішення у формі постанови.
Рішення Комісії, прийняте в межах її повноважень, є обов'язковим для виконання всіма суб'єктами відповідного виборчого процесу чи процесу референдуму, в тому числі відповідними виборчими комісіями і комісіями з референдумів нижчого рівня, а також органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами, організаціями усіх форм власності та громадянами України.
Таким чином, саме ЦВК наділена виключними повноваженнями щодо призначення перших виборів депутатів, сільських, селищних, міських голів шляхом прийняття відповідного рішення у формі постанови, яка є обов'язковою для виконання.
При цьому, процедуру призначення Центральною виборчою комісією перших виборів депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад та сільських, селищних, міських голів за результатами розгляду звернень Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних державних адміністрацій щодо призначення таких виборів (далі відповідно - звернення, перші місцеві вибори) визначає Порядок № 32.
За приписами пункту 1 Порядку № 32, згідно з частиною шостою статті 14 Закону України «Про місцеві вибори» перші вибори депутатів, сільських, селищних, міських голів призначаються Центральною виборчою комісією у порядку, визначеному законом.
Відповідно до частини четвертої статті 15 Закону № 595-VIII Центральна виборча комісія призначає перші місцеві вибори не пізніше ніж за сімдесят днів до дня виборів, а виборчий процес таких виборів розпочинається за п'ятдесят днів до дня перших місцевих виборів. За змістом частини п'ятої цієї статті перші місцеві вибори призначаються на неділю.
Відтак вирішення питання щодо призначення перших місцевих виборів на певну дату належить до виключних повноважень Центральної виборчої комісії.
Згідно з пунктами 2-5 Порядку № 32, відповідно до частини восьмої статті 7 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад та відповідних сільських, селищних, міських голів призначаються Центральною виборчою комісією за відповідними зверненнями Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних державних адміністрацій щодо призначення перших місцевих виборів у порядку, визначеному законом.
Звернення вноситься до Центральної виборчої комісії за встановленою нею формою (додаток 2).
Звернення повинно містити: найменування територіальних громад, що увійшли до складу об'єднаної територіальної громади (із зазначенням району/міста обласного, республіканського в Автономній Республіці Крим значення); найменування місцевих рад територіальних громад, що увійшли до складу об'єднаної територіальної громади із зазначенням назв сіл, селищ, міст (адміністративно-територіальних одиниць) відповідних місцевих рад (із зазначенням району/міста обласного, республіканського в Автономній Республіці Крим значення); перелік рішень місцевих рад про добровільне об'єднання територіальних громад із зазначенням дат, номерів та назв відповідних рішень або перелік відповідних рішень, прийнятих на місцевих референдумах; найменування сільської, селищної, міської ради об'єднаної територіальної громади, що обиратиметься на перших виборах депутатів місцевої ради; найменування посади сільського, селищного, міського голови, що обиратиметься на перших виборах сільського, селищного, міського голови; відомості щодо належності територіальних громад, що увійшли до складу об'єднаної територіальної громади, до суміжних районів, до суміжних району (районів) та міста (міст) обласного, республіканського в Автономній Республіці Крим значення, до суміжних міст обласного, республіканського в Автономній Республіці Крим значення.
Звернення підписується головою Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідної обласної державної адміністрації або особою, яка його заміщує, із зазначенням найменування посади, дати підписання та скріпленням підпису відповідною печаткою.
Звернення вноситься до Центральної виборчої комісії (надсилається поштовим зв'язком, спецзв'язком, фельдзв'язком або передається уповноваженою особою) разом із супровідним листом щодо призначення перших місцевих виборів, який підписується тією самою особою, яка підписала звернення.
До звернення додаються оригінали (засвідчені копії) таких документів: постанови Ради міністрів Автономної Республіки Крим, розпорядження голови обласної державної адміністрації, якими затверджено висновок щодо відповідності проекту рішення про добровільне об'єднання територіальних громад Конституції та законам України, разом з відповідним висновком; звернення сільського, селищного, міського голови територіальної громади, у якій ініційовано питання про добровільне об'єднання територіальних громад, до Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласної державної адміністрації з пропозицією звернутися до Центральної виборчої комісії для прийняття нею рішення про призначення перших місцевих виборів; рішень сільських, селищних, міських рад територіальних громад, що увійшли до складу об'єднаної територіальної громади, про добровільне об'єднання у територіальну громаду або прийняте місцевим референдумом рішення про підтримку добровільного об'єднання територіальних громад (у разі підтримки добровільного об'єднання територіальних громад на місцевому референдумі).
Як вбачається з матеріалів справи, до ЦВК 12.09.2016 (вх. № 21-40-101.29) супровідним листом від 08.09.2016 № 06576/08-39 надійшло звернення Запорізької обласної державної адміністрації, підписане головою обладміністрації К. І .Бриль, про призначення перших виборів депутатів Приморської міської ради об'єднаної територіальної громади та Приморського міського голови Приморського району Запорізької області.
До вказаного звернення були додані визначені пунктом 5 Порядку № 32 документи, а саме: розпорядження голови Запорізької обласної державної адміністрації від 18.08.2016 № 510 «Про затвердження висновку щодо відповідності Конституції та законам України проектів рішень стосовно добровільного об'єднання територіальних громад Приморської міської ради та Преславської сільської ради Приморського району Запорізької області в Приморську міську територіальну громаду Приморського району Запорізької області»; звернення Приморського міського голови Приморської міської територіальної громади, в якій ініційовано питання про добровільне об'єднання територіальних громад, до обласної державної адміністрації від 23.08.2016 № 01-07/1266 з пропозицією звернутися де Центральної виборчої комісії для прийняття нею рішення про призначення перших місцевих виборів; рішення Приморської міської ради Приморського району Запорізької області від 22.08.2016 № 1 «Про добровільне об'єднання територіальних громад»; копія рішення Преславської сільської ради Приморського району Запорізької області від 22.08.2016 № 1 «Про добровільне об'єднання територіальних громад».
За результатом розгляду вищезгаданого звернення Запорізької обласної державної адміністрації та доданих до нього документів, ЦВК було прийнято відповідну постанову від 07.10.2016 № 437 «Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 18 грудня 2016 року, якою, зокрема, призначено перші місцеві вибори у Приморському районі на 18 грудня 2016 року.
Тож, суд дійшов висновку, що відповідними учасниками наведених правовідносин належним чином виконані вимоги пунктів 2-5 Порядку № 32.
При цьому, за приписами пункту 7 Порядку № 32, Центральна виборча комісія встановлює відсутність правових підстав для призначення перших місцевих виборів та у зв'язку із цим приймає рішення про повернення звернення разом з усіма документами Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласній державній адміністрації у разі: невідповідності звернення та/або доданих до нього документів, передбачених цим Порядком, вимогам Конституції, законів України та цього Порядку; неподання разом із зверненням оригіналів (засвідчених копій) документів, передбачених пунктом 5 цього Порядку; надходження до Центральної виборчої комісії рішення суду, що набуло законної сили, яким визнано незаконним рішення сільської, селищної, міської ради територіальної громади, що увійшла до складу об'єднаної територіальної громади, про добровільне об'єднання у територіальну громаду або рішення відповідної ради про скасування рішення про добровільне об'єднання в територіальну громаду; призначення та/або оголошення про початок виборчого процесу чергових, позачергових, повторних чи проміжних виборів депутатів сільської, селищної, міської ради територіальної громади, що увійшла до складу об'єднаної територіальної громади, або чергових, позачергових чи повторних виборів відповідного сільського, селищного, міського голови, або будь-яких місцевих виборів, що організовуються та проводяться хоча б на одній із виборчих дільниць, на якій організовуватимуться та проводитимуться перші місцеві вибори.
У той же час, судом не встановлено, а Позивачем не доведено наявності підстав, з закріпленого пунктом 7 Порядку № 32 переліку, для встановлення відсутності правових підстав для призначення перших місцевих виборів, тобто для встановлення відсутності підстав для прийняття Відповідачем спірної постанови від 07.10.2016 № 437 (у відповідній оскаржуваній частині).
При цьому, суд не приймає до уваги твердження Позивача про зворотне з огляду на те, що на момент прийняття Відповідачем спірної постанови (в частині) від 07.10.2016 № 437 судовим рішенням у справі № 326/1062/16-а було зупинене рішення Приморської міськради від 06.08.2016 № 1, оскільки виходячи зі змісту пункту 7 Порядку № 32, рішення суду, що є підставою для ЦВК встановити відсутність правових підстав для призначення перших місцевих виборів в об'єднаній територіальній громаді, має до моменту прийняття ЦВК рішення за результатами розгляду звернення Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласної державної адміністрації щодо призначення перших місцевих виборів, - надійти до ЦВК; встановлювати незаконність рішення сільської, селищної, міської ради територіальної громади, що увійшла до складу об'єднаної територіальної громади, про добровільне об'єднання у територіальну громаду або рішення відповідної ради про скасування рішення про добровільне об'єднання в територіальну громаду, а також набрати законної сили.
Разом з тим, учасниками справи не подано суду належних та допустимих доказів, які б у взаємозв'язку з наведеним доводили зворотне. Натомість, як вбачається з Єдиного державного реєстру судових рішень постановою Чернігівського районного суду Запорізької області від 28.11.2017 у справі № 326/1062/16-а, залишеною без змін постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 07.03.2018, відмовлено у задоволенні позову ОСОБА_1 , зокрема, до Приморської міськради про визнання протиправним та скасування рішення від 06.08.2016 № 1.
Також, з Єдиного державного реєстру судових рішень судом встановлено, що постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 22.12.2016 у справі № 808/2506/16 у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Запорізької обласної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування розпорядження голови Запорізької обласної державної адміністрації від 18.08.2016 № 510 «Про затвердження висновку щодо відповідності Конституції та законам України проектів рішень стосовно добровільного об'єднання територіальних громад Приморської міської ради та Преславської сільської ради Приморського району Запорізької області в Приморську міську територіальну громаду Приморського району Запорізької області», - відмовлено у повному обсязі (ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 07.08.2017 закрито провадження у справі у зв'язку з відмовою від позову).
Виходячи з наведеного суд дійшов висновку, що при прийнятті спірної, в частині оскарження, постанови від 07.10.2016 № 437 Центральна виборча комісія діяла виключно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Тож, беручи до уваги вищенаведене в сукупності, за правилами, встановленими статтею 90 Кодексу адміністративного судочинства України, проаналізувавши та надавши правову оцінку наданим сторонами доказам та письмовим поясненням, суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У свою чергу, Відповідач належним чином виконав обов'язок щодо доказування з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 2, 5, 6, 72-77, 90, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя П.О. Григорович