
Копія
Справа № 560/572/19
РІШЕННЯ
іменем України
07 травня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Тарновецького І.І.
за участю:секретаря судового засідання Бачок О.В. представника позивача - Гащак Б.В., представника відповідача - Кундиловської М.М. розглянувши адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства "ГЕБЕРІТ КЕРАМІК ПРОДАКШН" до Головного управління ДФС у Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління ДФС у Хмельницькій області, в якому просить суд:
- визнати протиправною відмову Головного управління ДФС у Хмельницькій області здійснити зарахування переплати з податку на прибуток в рахунок сплати майбутніх платежів з податку на доходи фізичних осіб, викладену у листі від 04.09.2018 за № 21859/10/22-01-1203-12;
- зобов`язати Головне управління ДФС у Хмельницькій області зарахувати переплату з податку на прибуток, на підставі заяви № 1956/01-14 від 21.08.2019 в рахунок погашення грошового зобов`язання майбутніх платежів з податку на доходи фізичних осіб.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що Публічним акціонерним товариством «Славутський комбінат «Будфарфор» (ідентифікаційний код 32285199), яке в подальшому змінило тип акціонерного товариства, назву та місцезнаходження на приватне акціонерне товариство «ГЕБЕРІТ КЕРАМІК ПРОДАКШН» (ідентифікаційний код 32285199), як платником податку на прибуток були сплачені авансові внески в розмірі 6317949,00 грн. Відповідна сума переплати із податку на прибуток була підтверджена листом Славутської ОДПІ ГУ ДФС у Хмельницькій області №778/10/22-14-07-10 від 16.02.2018 року. 21 серпня 2018 року позивач, звернувся до відповідача із заявою про зарахування (залік) в рахунок сплати майбутніх платежів з податку на доходи фізичних осіб переплати по податку на прибуток в розмірі 6317949,00 грн. 11 вересня 2018 року, позивачем була отримана відповідь про відмову (лист від 04.09.2018 року за №21859/10/22-01-1203-12), мотивовану тим, що згідно до п. 43.3 ст. 43, п. 102.5 ст. 102 ПК України заява про повернення надміру сплачених грошових зобов`язань та про зарахування переплати в рахунок майбутніх платежів згідно декларації з податку на прибуток можуть бути подані не пізніше 1095 дня, що настає за днем здійснення такої переплати. Проте, позивач не погоджується із такою аргументацією відповідача, внаслідок чого звернувся до суду з адміністративним позовом.
Відповідно до ухвали суду від 15.03.2019 провадження у справі відкрито, справу призначено до розгляду у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідач у строк встановлений судом, подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначений податковим законодавством, а тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив суд задовольнити позов.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечував, просив суд в задоволенні позову відмовити.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши надані письмові докази, перевіривши матеріали справи, а також проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що на адресу Приватного акціонерного товариства "ГЕБЕРІТ КЕРАМІК ПРОДАКШН" від Славутської ОДПІ надійшов лист № 778/10/22-14-07-10 від 16.02.2018, в якому зазначено, що станом на 01.01.2018 у Приватного акціонерного товариства "ГЕБЕРІТ КЕРАМІК ПРОДАКШН" по податку на прибуток (код бюджетної класифікації 11021000) рахується переплата в сумі 6317949,00 грн., податок на прибуток (код бюджетної класифікації 11020500) рахується переплата 857,74 грн., про що додано також і копії ІКП по платежах.
21 серпня 2018 року позивач, звернувся до Головного управління ДФС у Хмельницькій області із заявою № 1956/01-14 від 21.08.2018, в якій просив податковий орган зарахувати в рахунок погашення грошового зобов`язання майбутніх платежів з податку на доходи фізичних осіб зайво сплачені кошти з податку на прибуток в розмірі 6317949,00 грн. переплати податку на прибуток.
04.09.2018 Головне управління ДФС у Хмельницькій області розглянуло заяву Приватного акціонерного товариства "ГЕБЕРІТ КЕРАМІК ПРОДАКШН" та листом №21859/10/22-01-1203-12 від 11.09.2018, повідомлено позивача про відмову у зарахуванні в рахунок сплати майбутніх платежів з податку на доходи фізичних осіб переплати по податку на прибуток в розмірі 6317949,00 грн. Відмова вмотивована тим, що згідно до п. 43.3 ст. 43, п. 102.5 ст. 102 ПК України заява про повернення надміру сплачених грошових зобов`язань та про зарахування переплати в рахунок майбутніх платежів згідно декларації з податку на прибуток може бути подана не пізніше 1095 дня, що настає за днем здійснення такої переплати.
Позивач не погодившись із такими діями відповідача звернувся до суду за захистом своїх порушених прав.
Вирішуючи заявлений спір по суті, суд виходить із наступного.
Відповідно до пп. 14.1.115 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України надміру сплачені грошові зобов`язання - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов`язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.
Згідно із пп. 17.1.10 п. 17.1 ст. 17 Податкового кодексу України, платник податку має право на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів у порядку, встановленому цим Кодексом.
Відповідно до п. 87.1 ст. 87 Податкового кодексу України, джерелами самостійної сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.
Сплату грошових зобов`язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснено також, за рахунок помилково та/або надміру сплачених сум з інших платежів (на підставі відповідної заяви платника) до відповідних бюджетів з урахуванням особливостей, визначених у пункті 43.4 1 статті 43 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 43 Податкового кодексу України, помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов`язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
Платник податків подає заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань та пені у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов`язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення у готівковій формі коштів за чеком у разі відсутності у платника податків рахунка в банку.
Контролюючий орган не пізніше ніж за п`ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п`яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань та пені платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.
Відповідно до п. 43.3 ст. 43 Податкового кодексу України, обов`язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов`язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Згідно до п. 102.5 ст. 102 Податкового кодексу України, заяви про повернення надміру сплачених грошових зобов`язань або про їх відшкодування у випадках, передбачених цим Кодексом, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, що настає за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.
Крім того, пунктом 5 Порядку взаємодії територiальних органів Державної фіскальної служби України, мiсцевих фiнансових органiв та територiальних органiв Державної казначейської служби України у процесi повернення платникам податкiв помилково та/або надмiру сплачених сум грошових зобов`язань та пені, затвердженим наказом Міністерства фінансів України 15.12.2015 №1146, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 31 грудня 2015 р. за № 1679/28124, передбачено, що повернення помилково та/або надмiру сплачених сум грошових зобов`язань та пені у випадках, передбачених законодавством, здiйснюється виключно на пiдставi заяви платника податку (за винятком повернення надмiру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фiзичних осiб, якi розраховуються органом ДФС на пiдставi поданої платником податкiв податкової декларацiї за звiтний календарний рiк шляхом проведення перерахунку за загальним рiчним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана до територіального органу ДФС за місцем адміністрування (обліку) помилково та/або надмiру сплаченої суми протягом 1095 днiв вiд дня її виникнення.
Відповідно до п. 4 глави 2 розд. ІІІ Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 07.04.2016 № 422, підрозділ, який здійснює облік платежів та інших надходжень, на підставі рішення керівника (заступника керівника) органу ДФС щоденно списує помилково та/або надміру сплачені суми платежів, що обліковуються в ІКП більше 1095 днів без руху (відсутні зменшення та нарахування зобов`язань або нарахування, які мають нульове значення, та сплата), за умови відсутності заяви платника про повернення таких сум.
Як вбачається із копії наявної в матеріалах справи інтегрованої картки платника по Приватному акціонерному товариству "ГЕБЕРІТ КЕРАМІК ПРОДАКШН" та витягу АС "Податковий блок" "облік платежів" "Інформація ДКУ" за 2014 рік, остання сплата податку на прибуток відбулася 04.02.2014.
Заяву позивачем про зарахування (залік) в рахунок погашення грошового зобов`язання майбутніх платежів з податку на доходи фізичних осіб, зайво сплачених коштів з податку на прибуток в розмірі 6317949,00 грн., як переплати податку на прибуток, подано - 21.08.2018.
Суд зауважує, що Податковий кодекс України не містить визначення терміну "залік", а лише посилання на вказаний термін містяться у ст. 97 ПК України, яка визначає погашення грошових зобов`язань або податкового боргу в разі ліквідації платника податків, не пов`язаної з банкрутством, де в п. 97.5 зазначено, що у разі якщо платник податків, що ліквідується, має суми надміру сплачених грошових зобов`язань або суми невідшкодованих податків з відповідного бюджету, такі суми підлягають заліку в рахунок його грошових зобов`язань або податкового боргу перед таким бюджетом.
Судом встановлено, що не заперечувалося сторонами в судовому засіданні, що станом на 22.03.2019 у Приватного акціонерного товариства "ГЕБЕРІТ КЕРАМІК ПРОДАКШН" обліковується переплата по податку на прибуток в сумі 6317949,00 грн., яка виникла до 2014 року включно: станом на 01.01.2013 у позивача обліковується переплата в сумі 4317949,00 грн., у 2013 році платником сплачено 1800000,00 грн., у 2014 році платником сплачено 200000,00 грн., внаслідок чого збільшилася переплата.
Позивач посилаючись виключно на ст. 87 Податкового кодексу України, вказує на можливість зарахувати переплату з податку на прибуток в рахунок погашення грошового зобов`язання майбутніх платежів з податну на доходи фізичних осіб, про що представником позивача також зазначалося в судовому засіданні.
Проте, суд зазначає, що ст. 87 Податкового кодексу України, визначає джерела сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу платника податків.
Абзацом третім п. 87.1 ст. 87 Податкового кодексу України встановлено, що сплату грошових зобов`язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснено також, за рахунок помилково та/або надміру сплачених сум з інших платежів (на підставі відповідної заяви платника) до відповідних бюджетів з урахуванням особливостей, визначених у пункті 43.4-1 статті 43 цього Кодексу.
Судом встановлено, що у Приватного акціонерного товариства "ГЕБЕРІТ КЕРАМІК ПРОДАКШН" податковий борг відсутній, що підтвердив представник відповідача в судовому засіданні.
Наведене свідчить, про те, що оскільки у позивача відсутній податковий борг, та дата виникнення переплати до податку на прибуток становить більше ніж 1095 днів, то у податкового органу відсутні законодавчі підстави для зарахування Приватному акціонерному товариству "ГЕБЕРІТ КЕРАМІК ПРОДАКШН" переплати з податку на прибуток, на підставі його заяви № 1956/01-14 від 21.08.2019, в рахунок погашення грошового зобов`язання майбутніх платежів з податку на доходи фізичних осіб.
Отже, зважаючи на встановлені судовим рішенням обставини, суд приходить до висновку про правомірність дій відповідача, які полягають у відмові Приватному акціонерному товариству "ГЕБЕРІТ КЕРАМІК ПРОДАКШН" здійснити зарахування переплати з податку на прибуток в рахунок сплати майбутніх платежів з податку на доходи фізичних осіб, викладену у листі від 04.09.2018 за № 21859/10/22-01-1203-12 та відсутність підстав для визнання їх протиправними.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 2 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На думку суду, відповідачем, як суб`єктом владних повноважень, доведено правомірність та обґрунтованість своїх дій, з урахуванням вимог частини 2 статті 19 Конституції України та частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог та системного аналізу положень законодавства України, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову.
Частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Зважаючи, що у задоволенні позову Приватного акціонерного товариства "ГЕБЕРІТ КЕРАМІК ПРОДАКШН" відмовлено, а іншими учасниками справи судові витрати не понесені, судові витрати не підлягають розподілу відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 72-77, 139, 143, 241-246, 255, 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову Приватного акціонерного товариства "ГЕБЕРІТ КЕРАМІК ПРОДАКШН" до Головного управління ДФС у Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити дії відмовити.
Судові витрати в порядку статті 139 КАС України розподілу між сторонами не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 11 травня 2019 року
Позивач:Приватне акціонерне товариство "ГЕБЕРІТ КЕРАМІК ПРОДАКШН" (вул. Козацька, буд. 136, м. Славута, Славутський район, Хмельницька область, 30002 , код ЄДРПОУ - 32285199) Відповідач:Головне управління ДФС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 39492190) Головуючий суддя /підпис/ І.І. Тарновецький "Згідно з оригіналом" Суддя І.І. Тарновецький