
Справа № 560/527/19
РІШЕННЯ
іменем України
14 травня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Шевчука О.П.
розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Дунаєвецького управління Головного управління ДФС у Хмельницькій області , Головного управління ДФС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування вимоги,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до суду з позовом до Дунаєвецького управління Головного управління ДФС у Хмельницькій області, Головного управління ДФС у Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправною та скасувати вимогу про сплату недоїмки № Ф-4594-51 від 12.11.2018р. Головного управління ДФС у Хмельницькій області за підписом начальника Дунаєвецького управління Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області Баранюк Н.В. про сплату ОСОБА_1 недоїмки в сумі 15818,78 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що в лютому 2019 року з вимоги державного виконавця Віньковецького районого відділу ДВС Головного територіального управління юстиції в Хмельницькій області позивачу стало відомо про прийняту відповідачем вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 12.1 1.2018 №Ф- 4594-51.
Відповідно до змісту вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 12.11.2018 за позивачем рахується борг станом па 01.02.2019 в сумі 15818,78 грн відповідно до ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування".
Позивач вважає прийняту відносно нього вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 12.11.2018 протиправною та такою, що підлягає скасуванню.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 26.03.2019 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.
Від представника відповідача на адресу суду 10.04.2019 надійшов відзив, в якому останній зазначає, що згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань, інформація з якого є загальнодоступною, реєстраційних даних громадянин ОСОБА_1 (номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) був зареєстрований як фізична особа-підприємець з 19.12.2002 року по 08.02.2019 року.
З 01.01.2017 року в ст.7 Закону №2464 чітко встановлена вимога до вищевказаних категорій платників сплачувати єдиний внесок незалежно від отриманого доходу (прибутку) у звітному кварталі, або в окремому місяці звітного кварталу. Тобто, з 01.01.2017 Законом №2464 обов`язок визначення бази нарахування єдиного внеску покладено на платників, як тих, що отримують, так і тих, які не отримують дохід від їх діяльності.
Таким чином, станом на 31 жовтня 2018 року загальна сума нарахувань по єдиному внеску фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (за 2017 рік та три квартали 2018 року) склала 15819,54 грн. З врахуванням наявної переплати 0,76 грн сума боргу по єдиному внеску позивача станом на 31 жовтня 2018 року склала 15818,78 грн.
Станом на 31.10.2018 року сума заборгованості по єдиному внеску 15818,74 грн позивачем сплачена не була, а оскільки позивачем не спростовано законність дій ГУ ДФС у Хмельницькій області щодо законності та обґрунтованості вимоги про сплату боргу із єдиного внеску, жодних обґрунтованих доводів в позовній заяві для цього не наведено, просить відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Дослідивши позовну заяву, відзив на позовну заяву, а також оцінивши наявні належні та допустимі докази, які знаходяться в матеріалах справи, у їх взаємозв`язку та сукупності суд дійшов наступних висновків.
Суд встановив, що позивач - ОСОБА_1 згідно реєстраційних даних зазначених у Витягу Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань від зареєстрований підприємцем з 19.12.2002. Дата зняття з обліку як платника податків - 08.02.2019 за власним рішенням.
Для фізичних осіб - підприємців, у тому числі тих, які обрали спрощену систему оподаткування, крім фізичних осіб - підприємців віднесених до першої групи платників єдиного податку, та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць, у якому отримано дохід (прибуток), то мінімальна сума єдиного внеску для зазначеної категорії осіб по періодах складала: - за 2017 рік - 8448 грн; - за І квартал 2018 року - 2457,18 грн; - за ІІ квартал 2018 року - 2457,18 грн; - за ІІІ квартал 2018 року - 2457,18 грн. Загальна сума заборгованості на 31.10.2018 по єдиному соціальному внеску для фізичних осіб - підприємців, у тому числі які обрали спрощену систему оподаткування та осіб, які проводять незалежну професійну діяльність становила в сумі 15819,54 грн, а також з врахуванням переплати 0,76 грн сума боргу по єдиному внеску позивача станом на 31 жовтня 2018 року склала 15818,78 грн. Податкова вимога сформована 12.11.2018.
Позивач не погодившись із вищевказаною вимогою, оскаржив її до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначені Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" (надалі - Закон № 2464-VI).
Згідно п.4 ст.4 розділу II Закону № 2464-VI платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.
Відповідно до п.4 ч.2 ст.6 Закону № 2464-VI платник єдиного внеску зобов`язаний подавати звітність та сплачувати до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
У зв`язку з набранням чинності Законом України від 06 грудня 2016 року №1774-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України", яким внесені зміни до Закону України від 08 липня 2010 року №2464 "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" визначено, що платниками єдиного внеску є, зокрема, фізичні особи підприємці, які перебувають на загальній системі оподаткування.
Єдиний внесок для фізичних осіб - підприємців, які перебувають на загальній системі оподаткування, нараховується на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податку на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць.
У разі якщо такими платниками не отримано дохід (прибуток) у звітному році або окремому місяці звітного року, такий платник зобов`язаний визначити бузу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску (пункт 2 частини першої статті 7 Закону), норма діяла протягом 2017 року.
З 01 січня 2018 року набрав чинності Закон України від 03 жовтня 2017 року № 2148-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", який вніс зміни до Закону України 08 липня 2010 року № 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування".
Цим Законом встановлено нові строки сплати єдиного внеску для фізичних осіб- підприємців, які застосовують загальну систему оподаткування, осіб, провадять незалежну професійну діяльність та членів фермерського господарства.
З 01.01.2018 року вказані категорії зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується такий внесок.
Загальна сума заборгованості на 31.10.2018 по єдиному соціальному внеску для фізичних осіб - підприємців, у тому числі які обрали спрощену систему оподаткування та осіб, які проводять незалежну професійну діяльність з урахуванням наявної переплати становила в сумі 15818,78 грн.
Позивач стверджує, що за особистими обставинами останній припинив підприємницьку діяльність 06.02.2012 на що подав відповідну заяву про внесення відомостей щодо припинення діяльності та подав декларацію про доходи, однак з невідомих йому причин відомості про його припинення як ФОП не були внесені до ЄДРПОУ. Зазначив, що не міг займатись підприємницькою діяльністю, оскільки отримував допомоги по догляду за особою похилого віку.
Такі посилання позивача стосовно іншої дати припинення ним підприємницької діяльності, в тому числі у зв`язку з отриманням ним допомоги по догляду за особою похилого віку, на думку суду є безпідставними, оскільки останні спростовуються відомостями, які містяться у Витягу з Єдиного Державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 08.05.2019, згідно якого державна реєстрація припинення підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 здійснена 08.02.2019 за власним рішенням.
Тобто, фактично датою припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 в ЄДР датована 08.02.2019, а отже оскаржувана позивачем вимога про сплату боргу (недоїмки) №Ф-4594-51 від 12.11.2018 у сумі 15818,78 грн є такою, що винесена відповідачем відповідно до вимог чинного законодавства, за результатом виявлених порушень.
Згідно зі ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу (ч. 1 ст. 77 КАС України).
Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що тягар доказування в спорі покладається на відповідача, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про правомірність його рішень.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів позивача, оцінивши досліджені під час судового розгляду справи докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що відповідачем доведена правомірність своїх дій, відповідач діяв у спосіб визначений законом та у межах наданих законом повноважень, а тому підстави для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 - відсутні.
На підставі ст. 139 КАС України, у зв`язку з відмовою в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі, судові витрати не стягуються.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Дунаєвецького управління Головного управління ДФС у Хмельницькій області, Головного управління ДФС у Хмельницькій області про визнання протиправною та скасування вимоги Головного управління ДФС у Хмельницькій області про сплату недоїмки № Ф-4594-51 від 12.11.2018 в сумі 15818,78 грн - відмовити.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Дунаєвецьке управління Головного управління ДФС у Хмельницькій області (вул. Партизанська, 21 а,Дунаївці,Дунаєвецький район, Хмельницька область,32400 Головне управління ДФС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , ідентифікаційний код - 39492190)
Головуючий суддя О.П. Шевчук