
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 травня 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/677/19
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Бойка С.С., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Оболонської сільської ради Семенівського району Полтавської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
22 лютого 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Оболонської сільської ради Семенівського району Полтавської області про визнання протиправним та скасування рішення від 03.08.2018 №59 яким ОСОБА_1 відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою та зобов`язання надати дозвіл на розробку землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,0 га із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності для ведення особистого селянського господарства на території Оболонської сільської ради об`єднаної територіальної громади Семенівського району Полтавської області.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався, на те що спірне рішення прийнято з порушенням вимог статей 116, 118 Земельного кодексу України та пункту 18 частини першої статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 25 лютого 2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
25 березня 2019 року відповідач надав пояснення на позов, у яких вказував, що 03 серпня 2018 року на пленарному засіданні сьомої позачергової сесії сьомого скликання Облонівської сільської ради розглянуто заяву позивача щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою, однак рішення за результатами її розгляду не прийнято, а тому в задоволенні позовних вимог слід відмовити.
25 березня 2019 року відповідачем до суду подано клопотання про залишення позовної заяви без руху у зв`язку з пропуском позивачем строку звернення до суду.
Суд вважає за необхідне вказати, що вказане питання було предметом розгляду під час вирішення питання про відкриття провадження по справі. Під час вирішення питання про відкриття провадження по справі, суд розглянуто клопотання позивача про поновлення строку звернення до суду та встановлено, що про існування спірного рішення позивач дізнався у вересні 2018 року, а до суду звернувся у лютому 2019 року, тобто в межах шестимісячного строку встановленого статтею 122 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідачем доказів обізнаності ОСОБА_1 про існування спірного в період до вересня 2018 року суду не надано, а тому підстави для задоволення заявленого клопотання відсутні.
Відповідно до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу розглянуто у порядку письмового провадження, у зв`язку з чим на підставі частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання технічними засобами не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі факти та відповідні до них правовідносини.
Судом встановлено, що 26 червня 2018 року позивачем до Оболонської сільської ради об`єднаної територіальної громади подано заяву про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 2 га, що розташована на території Оболонської сільської об`єднаної територіальної громади Семенівського району Полтавської області для ведення особистого селянського господарства.
Вказану заяву розглянуто на засіданні сьомої позачергової сесії сьомого скликання Облонівської сільської ради, яке відбулось 03 серпня 2018 року. За результатами її розгляду прийнято рішення №59 згідно якого відповідач не прийняв жодного рішення за результатами розгляду заяви позивача.
Не погоджуючись з вказаним рішенням позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи оцінку спірним позовним вимогам, суд виходить з наступного.
Згідно зі статтею 55 Конституції України, права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Відповідно до приписів статті 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб.
Згідно із пунктом тридцять четвертим статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", питання регулювання земельних відносин вирішуються виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.
Відповідно до статті 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Згідно із статтею 121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.
Особливості безоплатної передачі земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність врегульовані статтею 118 Земельного кодексу України.
Так, частиною шостої статті 118 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни, які зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Згідно з частиною сьомою статті 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Системно аналізуючи наведені норми, суд приходить до виноску, що сільська рада має місячний строк після подання заяви про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для прийняття рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або відмову у його наданні.
Судом встановлено, що відповідачем рішення за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою не прийнято.
Відсутність рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або відмову у його наданні після спливу встановленого законом строку розгляду клопотання особи, не зважаючи на наявність рішення про неприйняття рішення, свідчить про те, що компетентний орган не прийняв жодного рішення з числа тих, які він повинен ухвалити за законом. Отже, у спірних відносинах має місце протиправна бездіяльність.
Суд, з огляду на вищезазначене, вважає, що рішення від 03 серпня 2018 року про неприйняття рішення за результатами розгляду заяви про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у відповідь на вказану заяву позивача за змістом не може вважатися "рішенням про відмову" у розумінні частини дев`ятої статті 118 Земельного кодексу України.
Оскільки відповідачем заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою у порядку та у спосіб, визначені частиною дев`ятою статті 118 Земельного кодексу України не розглянуто, рішення передбачене частиною сьомою статті 118 Земельного кодексу України не прийнято, вимоги позивача про скасування рішення від 03 серпня 2018 року про відмову у наданні дозволу та зобов`язання Оболонську сільську раду Семенівського району Полтавської області надати дозвіл на розробку землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,0 га із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності для ведення особистого селянського господарства на території Оболонської сільської ради об`єднаної територіальної громади Семенівського району Полтавської області є передчасними.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини другої цієї статті, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Оскільки протиправна бездіяльність відповідача полягає у неприйнятті ним жодного з тих рішень, які передбачені Земельним кодексом України, у визначений законом строк, належним способом захисту прав позивача є визнання протиправною бездіяльність Оболонської сільської ради Семенівського району Полтавської області у вирішенні заяви ОСОБА_1 від 26 червня 2018 року (зареєстрована за №79) про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 2 га та зобов`язання Оболонську сільську раду Семенівського району Полтавської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 26 червня 2018 року вх. №79 та прийняти відповідне рішення, тобто рішення про затвердження або про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.
Беручи до уваги встановлені в ході судового розгляду фактичні обставини справи та враховуючи вищенаведені норми законодавства, якими урегульовано спірні відносини, суд дійшов висновку про задоволення позову частково.
Позивач звільнений від сплати судового збору, а тому підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Оболонської сільської ради Семенівського району Полтавської області (вул. Позена, б.1/2, с. Оболонь, Семенівський район, Полтавська область, 38230, код ЄДРПОУ 22543563) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Оболонської сільської ради Семенівського району Полтавської області у вирішенні заяви ОСОБА_1 від 26 червня 2018 року (зареєстрована за №79) про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 2 га із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності для ведення особистого селянського господарства на території Оболонської сільської ради об`єднаної територіальної громади Семенівського району Полтавської області.
Зобов`язати Оболонську сільську раду Семенівського району Полтавської області на черговій сесії повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 26.06.2018 вх. №79 з урахуванням правової оцінки спірного питання, наданої судом у цьому рішенні.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя С.С. Бойко