Рішення № 81695205, 14.05.2019, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.05.2019
Номер справи
420/6712/18
Номер документу
81695205
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/6712/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 травня 2019 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд в складі:

Головуючого судді Бойко О.Я.,

за участі:

секретаря судового засідання Белінського Г.В.,

представника позивача Крайнюкова М.М. за ордером,

представника відповідача Бутрик А.О. за довіреністю,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "СЕРВОСАН" до Головного управління ДФС в Одеській області про скасування податкового повідомлення-рішення № 0040081207 від 12.12.2018 р.,-

І. Суть спору:

Товариство з обмеженою відповідальністю " СЕРВОСАН" звернулося до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДФС в Одеській області в якому просило:

1. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Одеській області від 12 грудня 2018 року за № 0040081207, яким Товариство з обмеженою відповідальністю «СЕРВОСАН» накладено штраф в розмірі 304 312 (триста чотири тисячі триста дванадцять),33грн.

ІІ. Аргументи сторін

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив наступне.

Головне управління ДФС в Одеській області провело перевірку згідно з п. 54.3 ст.54 ПК України на підставі акта перевірки №39925/15-32-12-07/38225329 від 19.11.2018 р. за даними Єдиного реєстру податкових накладних за звітний період з лютого 2017 р. по травень 2017 р., з липня 2017 р. по грудень 2017 р., з січня 2018 р. по вересень 2018 р.

За результатами перевірки відповідач встановив порушення позивачем граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених п.201.10 ст.201, та згідно з п.120/1.1 ст.120 ПК України - за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму 3 042 997,33 грн. та застосовано штраф в розмірі 10% у сумі 304 312,33 грн.

Позивач зазначив, що у разі порушення платником податку термінів реєстрації/відсутності реєстрації в ЄРПН податкових накладних, складених при визначенні податкових зобов`язань з ПДВ відповідно до п.198.5 ст.198 ПК України, до такого платника податку застосовуються штрафні санкції, визначені відповідно пунктами 120-1.1 або 120-1.2 ст.120-1 Кодексу у визначених розмірах.

Однак, ТОВ «СЕРВОСАН» проводило реєстрацію в ЄРПН податкових накладних, складених при визначенні податкових зобов`язань у відповідності до чинного податкового законодавства.

Таким чином, позивач вважає, що штрафні санкції визначені п.п. 120/1.1 та 120/1.2 ст. 201 ПК України не застосовуються за порушення граничного строку (терміну) реєстрації/відсутності реєстрації в ЄРПН, податкових накладних: що не надаються отримувачу (покупцю), складених на операції з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, та/або; що не дають отримувачу (покупцю), складених на операції з постачання товарів/послуг, які оподатковуються за нульовою ставкою.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просила до п задовольнити з підстав викладених у адміністративному позові.

Представник відповідача у судовому засіданні у задоволенні позову просила відмовити з підстав викладених у відзиві на адміністративний позов.

В обґрунтування відзиву представник відповідача зазначила наступне.

Перевіркою встановлено порушення позивачем граничних термінів реєстрації податкових накладних, що належать наданню покупцям-платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Позивач виписав податкові накладні періодом з лютого 2017 р. по травень 2017 р., з липня 2017 р. по грудень 2017 р., з січня 2018 р. по вересень 2018 р., про що складено акт від 19.11.2018 р. №39925/15-32-53-12-07/38225329.

Представник відповідача зазначила, що даною перевіркою було встановлено затримку в реєстрації податкових накладних на 15 і менше календарних днів в сумі 3042997,63 грн., чим порушено п.201.10 ст.201 ПК України, у зв`язку з чим до позивача застосовано штраф в розмірі 10% у сумі 304312,033 грн.

Представник позивача надала відповідь на відзив в якому зазначила, що до позивача визначені п.п.120/1.1 та 120/1.2 ст. 201 ПК України штрафні санкції не застосовуються.

Заслухавши вступне слово представників учасників справи, з`ясувавши обставини на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, та дослідивши письмові докази, якими вони обґрунтовуються. Суд дійшов висновку, що адміністративний позов належить до часткового задоволення з наступних мотивів.

ІІІ. Обставини, встановлені судом

Так, суд встановив, що відповідач провів перевірку позивача згідно з п. 54.3 ст.54 ПК України на підставі акта перевірки №39925/15-32-12-07/38225329 від 19.11.2018 р. за даними Єдиного реєстру податкових накладних за звітний період з лютого 2017 р. по травень 2017 р., з липня 2017 р. по грудень 2017 р., з січня 2018 р. по вересень 2018 р.

За результатами перевірки відповідач встановив порушення позивачем граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених п.201.10 ст.201, та згідно з п.120/1.1 ст.120 ПК України - за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму 3 042 997,33 грн.

12.12.2018 р. відповідач виніс податкове повідомлення-рішення № 0040081207, яким застосував до позивача штраф в розмірі 10% у сумі 304 312,33 грн.(т.1 а.с.73).

Надаючи належну правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами суд виходить з наступного.

ІV Джерела права та висновки суду.

Згідно з ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.1 ПК України визначено, що відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулює ПКУ.

Згідно з ст.16 ПК України, платник податків зобов`язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків і зборів.

Відповідно до п.201.1 ст. 201 ПК України, на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Пунктом 201.10. статті 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Підтвердження продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Пунктом 116.1 ст.116 ПК України передбачено, що у разі застосування контролюючими органами до платника податків штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи такому платнику податків надсилаються (вручаються) податкові повідомлення-рішення.

Згідно з п. 1201.1. ст. 1201. ПК України Порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів;

20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

30 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

40 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів.

Положеннями п.44.2 ст.44 ПК України (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) закріплено, що для обрахунку об`єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування.

Статтею 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» №996-ХІV від 16.07.1999 р. (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначено загальне поняття та характеристика документу, на підставі якого виникає право та обов`язок в платника податків на формування показників податкової, бухгалтерської та фінансової звітності. Таким документом є первинний документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Вимоги до первинного документу встановлені ст.9 цього Закону та повинні мати такі обов`язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис, або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Відповідно до ч.2 ст.3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», на даних бухгалтерського обліку базуються фінансова, податкова, статистична та інші види звітності.

Згідно з п. 201.10 ст. 201 ПК України, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

- для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

- для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

Згідно з п. 1201.2. ст. 1201. ПК України передбачено, що відсутність реєстрації протягом граничного строку, передбаченого статтею 201 Кодексу податкової накладної в ЄРПН (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій, які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою, що зазначена у податковому повідомленні-рішенні, складеному за результатами перевірки контролюючого органу, - тягне за собою накладення на платника податку штрафу в розмірі 50 відсотків суми податкових зобов`язань з податку на додану вартість, зазначеної у такій податковій накладній, або від суми податку на додану вартість, нарахованого за операцією з постачання товарів/послуг, якщо податкову накладну та таку операцію не складено. У разі зупинення реєстрації податкової накладної в ЄРПН згідно з пунктом 201.16 ст.201 Кодексу штрафні санкції передбачені вказаним пунктом, не застосовуються на період зупинення такої реєстрації до прийняття відповідного рішення щодо відновлення реєстрації таких податкових накладних згідно з підпунктом 201.16.4 пункту 201.16 ст.201 Кодексу.

Суд зазначає, що за порушення термінів реєстрації податкових накладних в ЄРПН або відсутність реєстрації податкової накладної в ЄРПН штрафні санкції, визначені Кодексом, не застосовуються виключно до податкових накладних, що не надаються отримувачу (покупцю) та складені на постачання товарів/послуг для операцій, які:

-звільнені від оподаткування;

-оподатковуються за нульовою ставкою.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні , складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в ЄРПН (пункт 201.10 ст.201 ПК України).

Враховуючи зазначене, штрафні санкції визначені пунктами 1201.1 та 1201.2 ст. 1201 ПК України, не застосовуються до платників податку за порушення ними граничного строку реєстрації/відсутності реєстрації в ЄРПН податкових накладних:

- що не надаються отримувачу (покупцю), складених на операції з постачання товарів/ послуг, які звільнені від оподаткування та/або;

- що не надаються отримувачу (покупцю), складених на операції з постачання товарів/послуг

які оподатковуються за нульовою ставкою.

Пунктом 198.5 ст.198 ПК України зазначено, що вказаною нормою встановлено обов`язок платника податку нарахувати податкові зобов`язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до п.189.1 ст.189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в ЄРПНН в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі, якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися в неоподаткованих операціях.

Суд встановив, що позивач проводив реєстрацію в ЄРПН податкових накладних, складених при визначенні податкових зобов`язань у відповідності до чинного податкового законодавства, до позивача штрафні санкції визначені пунктами 1201.1 та 1201.2 ст. 1201 ПК України не застосовуються за порушення граничного строку (терміну) реєстрації/відсутності реєстрації в ЄРПН податкових накладних:

- що не надаються отримувачу (покупцю), складених на операції з постачання товарів/ послуг, які звільнені від оподаткування та/або;

- що не надаються отримувачу (покупцю), складених на операції з постачання товарів/послуг

які оподатковуються за нульовою ставкою.

Так, на підтвердження тієї обставини, що контрагенти позивача (покупці) по взаємовідносинах з якими були зареєстровані податкові накладні в ЄРПН, є неплатниками податку на додану вартість свідчать наявні в матеріалах справи податкові накладні (т.1 а.с.104-230, т.2 а.с.1-197).

Відповідач впродовж судового розгляду справи не довів того, що під час проведення перевірки він з`ясував той факт чи були покупці платниками податку. Таким, чином, суд робить висновок про необгрунтованість прийнятого податкового повідомлення рішення.

Таким чином, суд робить висновок, що відповідач протиправно прийняв податкове повідомлення рішення, яким застосував до позивача штраф у розмірі 10% у сумі 304 312,33 грн. за порушення позивачем граничних термінів реєстрації податкових накладних.

Відповідно до п.3 ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Згідно з ч.2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача».

Враховуючи викладене вище, суд робить висновок, що позовні вимоги позивача належать до задоволення.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

На підставі викладеного, керуючись, ст.ст. 2, 139, 244-246 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Одеській області від 12 грудня 2018 року за № 0040081207, яким Товариство з обмеженою відповідальністю «СЕРВОСАН» накладено штраф в розмірі 304 312 (триста чотири тисячі триста дванадцять),33грн.

3.Стягнути з Головного управління ДФС в Одеській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «СЕРВОСАН» судовий збір у розмірі 4564 (чотири тисячі п`ятсот шістдесят чотири),68 грн.

4. Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до П`ятого апеляційного адміністративного суду.

5. Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «СЕРВОСАН», адреса: вул. Нова, буд.27, с. Троїцьке, Біляївський район, Одеська область, 67641, код ЄДРПОУ 38225329.

Відповідач - Головне управління ДФС в Одеській області адреса: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська,5 код ЄДРПОУ 39398646.

З урахуванням знаходження судді у відпустці повний текст рішення виготовлений та підписаний суддею 14 травня 2019 року.

Суддя О.Я. Бойко

.