
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 травня 2019 р. № 1440/1797/18 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Устинова І.А., розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1
до відповідача:Управління Укртрансбезпеки у Одеській області, вул. Базарна, 61, м. Одеса, Одеська область, 65045
про:визнання протиправними дій,
ВСТАНОВИВ:
27.07.2018р. ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернулася до суду з адміністративним позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті, Управління Укртрансбезпеки у Одеській області (надалі - відповідач) з позовними вимогами про визнання протиправними дій Управління Укртрансбезпеки у Одеській області щодо оформлення результатів габаритно-вагового контролю під час перевірки 14.07.2018р. на автомобільній дорозі М-05 Київ-Одеса (450+500 км) транспортного засобу марки MAN, державний номер НОМЕР_1 з спеціалізованим напівпричепом нг/пр. марки BERGER, модель № 31, державний номер: НОМЕР_2 у відношенні позивача суми плати за проїзд, згідно розрахунку від 14.07.2018р.
Ухвалою суду 31.07.2018р. позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху.
Ухвалою суду від 20.08.2018 року позовну заяву повернено позивачу на підставі п.1 ч.4 ст.169 КАС України.
Постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 20.12.2018 року ухвалу Миколаївського окружного адміністративного суду від 20.08.2018р. скасовано, а справу направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Ухвалою Миколаївського окружного адміністратвиного суду від 14.02.2019р. провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження.
В обґрунтування своїх вимог, позивач в уточненому адміністративному позові вказала, що відповідачем по справі є Управління Укртрансбезпеки у Одеській області , а його дії є протиправними, оскільки ОСОБА_1 не є ні автомобільним перевізником, ні водієм перевіряючого транспортного засобу, а лише власником такого автомобіля, тому відносно неї не може складений відповідний розрахунок плати за проїзд великовагових транспортних засобів.
Відповідач відзиву на позов не надав, про розгляд справи повідомлений належним чином, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення ухвали суду від 14.02.2019р. (а.с. 105).
Відповідно до ч.6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
З врахуванням положень частини 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) справа вирішується на підставі наявних у ній доказів у письмовому провадженні. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).
Суд дослідив матеріали справи, оцінив надані докази в їх сукупності та встановив таке.
Позивачу на праві приватної власності належить автотранспортний засіб марки MAN, державний номер НОМЕР_1 з спеціалізованим напівпричепом нг/пр. марки BERGER, модель № 31, державний номер НОМЕР_2 .
14.07.2018р. Управлінням Укртрансбезпеки у Одеській області проведено рейдову перевірку зазначеного вище автотранспортного засобу на автодорозі М-05 Київ-Одеса (450+500 км).
Під час здійснення габаритно-вагового контролю, відповідачем зафіксовано перевищення загальної маси автомобіля, що склала 40,38т, що є перевищенням допустимих нормативів.
За результататми проведеної перевірки працівниками відповідача було складено відносно позивача довідку від 14.07.2018р. про результати габаритно-вагового контролю та Акт № 0005857 від 14.07.2018р. про пеевищення транспортним засобом нормативно вагових параметрів.
Згідно вказаного Акту, судом встановлено, що субєктом, який перевірявся в Акті від 1404.2018р. заначено ОСОБА_1 , хоча на момент проведення перевірки водієм транспортного засобу був ОСОБА_2 , який і був також перевізником вантажу. Крім того, відносно позивача також був складений Розрахунок плати за проїзд великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 14.07.2018р., яким визначено плату в розмірі 204,4євро.
Позивач не погоджуючись з такими діями відповідача, звернулась до суду з відповідним позовом.
Положенням про Державну службі України з безпеки на транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 11.02.2015 передбачено, що Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади. Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань: здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законодавства на автомобільному транспорті, здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування; здійснює нарахування плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю.
Статтею 3 Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті" N 1567, 08.11.2006 передбачено, що органами державного контролю на автомобільному транспорті (далі - органи державного контролю) є Укртрансінспекція, її територіальні органи - управління в Автономній Республіці Крим, обласні, Київське та Севастопольське міські, районні управління.
Відповідно до ст.48 Закону України "Про автомобільний транспорт" автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством.
За порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за: надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян відповідно до ст.60 Закону України "Про автомобільний транспорт".
Відповідно до Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 30 від 18.01.2001року (пп.3,4) транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху. Рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів. Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про автомобільний транспорт" автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.
Відповідальність на підставі ст.60 Закону України "Про автомобільний транспорт" за відсутність документів при перевезенні вантажу покладається на перевізника.
Позивач зазначає, що вона не є перевізником, оскільки 14.07.2018р. не здійснювала перевезення вантажу - ріпак подільний, тому правові підстави для складання розрахунку плати за проїзд відносно неї відсутні.
Крім того, транспортним засобом, який перебуває у власності позивача, перевозився подільний вантаж - ріпак. Чинним законодавством взагалі забороняється перевезення подільних вантажів з перевищенням вагових параметрів автомобільними дорогами (п.22.5 Правил дорожнього руху), тому дозвіл на рух такого вантажу не видається.
Складені відповідачем Довідка та Розрахунок від 14.07.2018р. свідчать, що водієм транспортного засобу та перевізником вантажу був ОСОБА_2 , а власником транспортного засобу є позивач. Власник транспортного засобу не є перевізником.
Крім того, як вказує позивач в позові транспорний засіб після проведення габаритно-вагового контролю працівниками Укртрансбезпеки не затримувався.
Законом України "Про автомобільний транспорт" відповідальність покладається саме на перевізника, яким позивач не є.
За таких обставин, Розрахунок плати за проїзд від 14.07.2018 року, складений відносно ОСОБА_1 необхідно скасувати, а позов задовольнити.
Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач своїм правом не скористався, відзиву на позовну заяву до суду не надав.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Судовий про збір розподіляється відповідно до ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_3 ) до Управління Укртрансбезпеки у Одеській області (вул. Базарна, 61, м. Одеса, Одеська область, 65045) задовольнити.
2. Визнати протиправними дії Управління Укртрансбезпеки у Одеській області (код ЄДРПОУ 38016923) щодо оформлення результатів габаритно-вагового контролю під час перевірки 14.07.2018р. на автомобільній дорозі М-05 Київ-Одеса (450+500 км) транспортного засобу марки MAN, державний номер НОМЕР_1 з спеціалізованим напівпричепом нг/пр. марки BERGER, модель № 31, державний номер НОМЕР_2 у відношенні ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_3 ) суми плати за проїзд, згідно Розрахунку від 14.07.2018р.
3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Укртрансбезпеки у Одеській області ( вул Базарна, 61, м.Одеса, 65045, код ЄДРПОУ 38016923) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_3 ) судовий збір в розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні 80 коп.), сплачений квитанцією від 08.08.2018р. № 0.0.1102910317.1.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя І. А. Устинов