Рішення № 81694013, 25.04.2019, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.04.2019
Номер справи
200/14716/18-а
Номер документу
81694013
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 квітня 2019 р. Справа№200/14716/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Грищенка Є.І., при секретарі судового засідання Воліковій О.О., за участю представника відповідача Пономарьова А.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом приватного підприємства «Сільськогосподарська агрофірма «Єлізавета» до Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування податкового повідомлення-рішення від 21.06.2018 р. № 0032024303,

ВСТАНОВИВ:

Приватне підприємство «Сільськогосподарська агрофірма «Єлізавета» (далі - позивач) звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДФС у Донецькій області (далі - відповідач) про скасування податкового повідомлення-рішення від 21 червня 2018 року № 0032024303 про накладення штрафу у розмірі 80 315, 49 грн. за порушення термінів реєстрації податкових накладних та (або) розрахунків коригування ЄРНП.

В обґрунтування позову зазначено, що на підставі акту перевірки дотримання граничних термінів реєстрації податкових накладних за березень 2016 року, Головним управлінням ДФС у Донецькій області було прийнято податкове повідомлення-рішення № 0032024303 яким за порушення п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України застосовано до позивача штраф у розмірі 80 315,49 грн.

Позивач вважає, що вказане податкове повідомлення-рішення прийняте з грубим порушенням законодавства та підлягає скасуванню з огляду на те, що позивачем після виявлення помилок при складанні податкових накладних за 2018 рік, у строки передбачені ст. 201 п. 201.10 Податкового кодексу України, були зареєстровані податкові накладні, які відповідають операціям між підприємствами.

Ухвалою суду від 26 грудня 2018 року відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судових засідань та повідомлення (виклику) учасників справи.

09 січня 2019 року на електрону адресу суду надійшов відзив на позовну заяву в кому представник відповідача позовні вимоги не визнав, зазначив, що ГУ ДФС у Донецькій області проведена камеральна перевірка дотримання граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування з податку на додану вартість в ЄРПН з податку на додану вартість приватного підприємства «Сільськогосподарська агрофірма «Єлізавета», якою встановлено порушення п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України . Позивачем порушено терміни реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких податкових накладних на загальну суму ПДВ 160 630,97 грн.

Ухвалами суду від 22 лютого 2019 року призначено розгляд справи за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання у справі та продовжено строк підготовчого провадження на тридцять днів.

Ухвалою суду від 26 березня 2019 року закрито підготовче провадження та призначено справу до суду розгляду по суті.

25 квітня 2019 року на адресу суду надійшла заява представника позивача про розгляд справи без його участі.

У судовому засіданні, яке призначене на 25 квітня 2019 року представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог, надав пояснення аналогічні тим, що викладені у відзиві на позовну заяву.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, судом встановлено наступне.

Позивач, приватне підприємство «Сільськогосподарська агрофірма «Єлізавета» є юридичною особою, що зареєстрована у ЄДРПОУ за № 30835241 (запис про реєстрацію від 31 жовтня 2006 року за № 1 242 120 0000 000207).

Податковим органом було проведено камеральну перевірку своєчасності реєстрації податкових накладних з датою складання березень 2016 року приватним підприємством «Сільськогосподарська агрофірма «Єлізавета» за результатами якої складено акт від 18 травня 2018 року № 229/05-99-43-03 яким встановлено порушення пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України в частині порушення термінів реєстрації податкових накладних та (або) розрахунків коригування у ЄРНП, а саме: реєстрація податкової накладної, складеної у березні 2016 року на суму податку на додану вартість 58 494, 38 грн., із затримкою 719 календарних днів; реєстрація податкової накладної, складеної у березні 2016 року на суму податку на додану вартість 102 136, 59 грн. із затримкою 722 календарних днів.

Відповідно до вищевказаного акту камерної перевірки податковим органом було сформовано податкове повідомлення-рішення № 0032024303 від 21 червня 2018 року яким до позивача застосовано штраф у розмірі 50 % на суму 80 315, 49 грн.

Позивач вважає таке податкове повідомлення-рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню, з огляду на те, що у березні 2018 року ним було помилково складено за зареєстровано у єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні № 94 та № 95 від 16 березня 2016 року замість 16 березня 2018 року. Після виявлення помилок, підприємство зареєструвало податкові накладні, які відповідали операціям між підприємствами. На підтвердження цього факту позивачем було надано зареєстровані податкові накладні № 94 та № 95 від 16 березня 2018 року, які відповідно до квитанцій № 2 було прийнято податковим органом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства визначає Податковий кодекс України від 02.12.2010 року № 2755-VI ( далі - Податковий кодекс України).

Згідно з пп. 14.1.60 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України (далі - ПК України) Єдиний реєстр податкових накладних - це реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Відповідно до п. 201.1 ст. 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Разом з тим, згідно з п. 201.10 ст. 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції. Якщо надіслані податкові накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених відповідно пунктом 201.1 статті 201 та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин. Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється не пізніше п`ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.

Відповідно до п. 11 підрозділу 2 роз. ХХ «Перехідні положення» ПК України, з 1 лютого 2015 року реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних підлягають всі податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних (у тому числі які не надаються покупцю, виписані за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування) незалежно від розміру податку на додану вартість в одній податковій накладній/розрахунку коригування.

Аналізуючи зазначені норми, суд зазначає, що на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний реєструвати податкові накладі та/або розрахунки коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних не пізніше п`ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.

Відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів; 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Відповідальність платника податку, передбачена пунктом 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України.

Відповідно до п. 21 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого Наказом Мінфіна № 1307 від 31.12.2015р., у разі здійснення коригування сум податкових зобов`язань, а також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, не пов`язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг, відповідно до статті 192 розділу V Податкового кодексу України постачальник (продавець) товарів/послуг складає розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної (далі - розрахунок коригування) за формою згідно з додатком 2 до податкової накладної. Розрахунок коригування складається особами, визначеними відповідно до пункту 1 цього Порядку. Порядок складання розрахунку коригування та його реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних аналогічний порядку, передбаченому для податкових накладних, крім випадків, передбачених цим Порядком. У розрахунку коригування вказуються дата та номер податкової накладної, до якої вносяться зміни. У клітинках номера податкової накладної, що не заповнюються, нулі, прочерки та інші знаки чи символи не проставляються. У разі складання розрахунку коригування з метою виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, не пов`язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг, у розрахунку коригування зазначаються виправлені дані. Не допускається виправлення даних щодо дати складання податкової накладної та її порядкового номера.

Отже, помилка, допущена в номері чи даті податкової накладної, не може бути виправлена шляхом складання розрахунку коригування.

Судом встановлено, що відповідно до квитанцій про реєстрацію податкових накладних № 9126774022 та № 9122867313 було зареєстровано податкові накладні № 94 та № 95 від 16 березня 2016 року.

На виконання ухвали суду про витребування доказів Костянтинівсько-Дружківським управлінням ДФС у Донецькій області було надано заяву представника позивача від 06 квітня 2018 року щодо коригування перерахованого ПДВ згідно податкових накладних № 94 та № 95 від 16 березня 2016 року у зв`язку з невірно вказаним роком.

В подальшому приватне підприємство «Сільськогосподарська агрофірма «Єлізавета» до Головного управління ДФС у Донецькій згідно квитанцій № 9059121241 та № 9059128205 зареєструвало правильні податкові накладні, які відрізняються від помилкових лише роком, а саме: № 94 від 16.03.2018 р. 292 471, 89 грн. та № 95 від 16.03.2018 р. на суму 510 682,94 грн.

Разом з тим, матеріалів справи вбачається, що у березні 2016 року жодних господарських операцій, які були б підставою для складання податкової накладної, між позивачем та товариством з обмеженою відповідальністю «Віртус Коммодітіз», приватним акціонерним товариством «Апк-інвест» не здійснювалось.

Таким чином, оскільки у позивача 16 березня 2016 року був відсутній обов`язок складати та реєструвати податкові накладні, їх помилкове виписування не тягне за собою жодних наслідків які передбачені п. 120-1.1 ст. 120-1 ПК України.

При вирішенні спору судом враховується правова позиція Верховного Суду, викладена у постанові від 26 червня 2018 року по справі №813/4556/16, де вказано зокрема, що помилкове виписування податкової накладної не тягне за собою жодних наслідків, які передбачені пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України.

Згідно з частиною 2статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України(далі -КАС України) встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на викладене, суд доходить висновку, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 21 червня 2018 року № 0032024303 є протиправними, а тому підлягає скасуванню.

Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

При зверненні до суду з адміністративним позовом позивачем сплачений судовий збір у розмірі 1762 грн.

Згідно з положеннями частини першої статті 139 КАС при задоволені позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрат, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

За таких обставин судовий збір у розмірі 1762 грн. підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 32, 139, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов приватного підприємства «Сільськогосподарська агрофірма «Єлізавета» до Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування податкового повідомлення-рішення від 21.06.2018 р. № 0032024303 - задовольнити повністю.

Скасувати податкове повідомлення-рішення від 21 червня 2018 року № 0032024303 про накладення штрафу у розмірі 80 315, 49 грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Донецькій області(код ЄДРПОУ 39406028) на користь приватного підприємства «Сільськогосподарська агрофірма «Єлізавета» (код ЄДРПОУ 30835241) судовий збір у розмірі 1762 грн.

Вступну та резолютивну частини рішення прийнято, складено та підписано в нарадчій кімнаті 25 квітня 2019 року.

Повний текст рішення складено 03 травня 2019 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: 1) на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Апеляційна скарга згідно положень статті 297 КАС України подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Донецький окружний адміністративний суд.

Суддя Грищенко Є.І.