Рішення № 81693903, 13.05.2019, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.05.2019
Номер справи
240/1114/19
Номер документу
81693903
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) ВІЙСЬКОВА ЧАСТИНА А 0409
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 травня 2019 року м. Житомир справа № 240/1114/19

категорія 103030000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Лавренчук О.В.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини А 0409 про визнання протиправною бездіяльність, зобов`язання нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення та компенсацію втрати частини доходів,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Військової частини А 0409 в якому просив:

- визнати протиправною бездіяльність військової частини А0409 щодо невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення із 01.01.2016 по 14.09.2018;

- зобов`язати Військову частину А 0409 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення із 01.01.2016 по 14.09.2018 (на дату виключення зі списків особового складу частини) та компенсацію втрати частини доходів у зв`язку із порушенням строків їх виплати на суму невиплаченої індексації грошового забезпечення.

В обґрунтування позову зазначає, що звернувся до відповідача із заявою про нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за період із 01.01.2016 по 14.09.2018, однак отримав відмову з посиланням на те, що протягом 2016-2017 років видатки на виплату індексації не були передбачені. Вважає таку відмову протиправною.

Ухвалою від 18.02.2019 позовну заяву залишено без руху. На виконання вимог ухвали від 18.02.2019 до суду 05.03.2019 надійшла заява з додатками.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 11 березня 2019 року відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи

Копію ухвали відповідач отримав 19.03.2019, а позивач - 16.03.3029, що підтверджується рекомендованими повідомленнями про вручення поштових відправлень.

Відділом документального забезпечення суду 11.04.2019 зареєстровано відзив на позовну заяву в якому представник відповідача просить відмовити в задоволенні позову. Вказує, що із 01.01.2016 грошове забезпечення військовослужбовцям було значно збільшено за рахунок преміювання, а протягом 2016-2018 років за фондом грошового забезпечення військової частини, видатки на виплату індексації грошового забезпечення не було передбачено. Вказує, що Порядок №1078 не передбачає механізм виплати сум індексації у поточному році за минулі роки.

Розглянувши у межах строку, визначеного ст. 258 КАС України, позовну заяву та відзив, повно і всебічно з`ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, перевіривши їх наявними в матеріалах справи і дослідженими доказами, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, з таких підстав.

Встановлено, що Наказом командира військової частини А0409 (по стройовій частині) №239 від 14.09.2018 старшого лейтенанта ОСОБА_1 із 14 вересня 2018 року виключено зі списків особового складу, знято з усіх видів забезпечення (а.с. 10).

З матеріалів справи вбачається, що у грудні 2018 року позивач звернувся до командира в/ч А0409 із заявою про нарахування та виплату сум індексації грошового забезпечення з 01 січня 2016 року по 14.09.2018 (а.с. 20)

Як вбачається з листа №103 від 09.04.2019 за підписом тимчасово виконуючого обов`язки командира військової частини А0409 ОСОБА_1 повідомлено про те, що із 01.01.2016 грошове забезпечення військовослужбовцям Збройних сил України було значно збільшено за рахунок преміювання. Протягом 2016-2018 років за фондом грошового забезпечення військової частини, видатки на виплату індексації грошового забезпечення не було передбачено. Індексація за період із 01.01.2016 по 14.09.2018 не нараховувалась та не виплачувалась (а.с. 21).

Вважаючи таку відмову необґрунтованою, а свої права та охоронювані законом інтереси порушеними, позивач звернувся з позовом до суду.

Умови та порядок проведення індексації грошових доходів населення та порядок її проведення визначений Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" (далі -Закон) та Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України №1078 від 17.07.2003 (далі - Порядок №1078).

Відповідно до ст. 1 Закону, індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення трудових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

За приписами статті 2 Закону, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: пенсії; стипендії; оплата праці (грошове забезпечення); суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування; суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди в разі втрати годувальника. Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Статтею 4 Закону передбачено підстави для проведення індексації, зокрема, індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

Згідно із пунктом 1-1 Порядку №1078 обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України від 06.02.2003 №491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення". Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.

Пунктом 4 Порядку №1078 встановлено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. У межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, індексується, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення).

Враховуючи викладене вище, суд приходить до висновку, що індексація грошового забезпечення є однією з основних державних гарантій щодо оплати праці. За вимогами вказаних нормативно-правових актів проведення індексації у зв`язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов`язковою для всіх юридичних осіб роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи. Крім того на підприємства, установи, організації незалежно від форм власності покладається обов`язок проводити індексацію заробітної плати (грошового забезпечення) у разі перевищення величини індексу споживчих цін встановленого порогу індексації, при цьому базовим місяцем при обчисленні індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації слід вважати підвищення грошового забезпечення за рахунок зростання його складових, які не мають разового характеру.

Проте, як вже зазначалося, позивачу за період з 01.01.2016 по 14.09.2018 військовою частиною А0409 не нараховувалась та не виплачувалась індексація грошового забезпечення.

Відповідно до ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" від 23.02.2006 №3477-IV, рішення Європейського суду з прав людини підлягають застосуванню судами як джерела права.

Європейський Суд з прав людини у рішенні по справі "Кечко проти України" зауважував, що реалізація особою права, що пов`язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.

З огляду на вищевикладене, складна фінансово-економічна ситуація в державі жодним чином не впливає на наявність чи відсутність у позивача права на нарахування індексації грошового забезпечення, що є предметом спору у даній справі. Проте, як вже зазначалося, позивачу за оскаржуваний період не нараховувалась та не виплачувалась індексація грошового забезпечення, що свідчить про протиправну бездіяльність військової частини А0409, оскільки будь-які дії стосовно вказаних виплат, нею не вчинялися.

Отже, порушене право позивача підлягає судовому захисту шляхом визнання протиправною бездіяльність військової частини А0409 щодо не виплати йому індексації грошового забезпечення за період з 01 січня 2016 року по 14 вересня 2018 року (день виключення зі списків особового складу) та зобов`язання здійснити таке нарахування та виплату.

Щодо позовної вимоги про зобов`язання відповідача нарахувати та виплатити компенсацію втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати, суд зазначає наступне.

Питання, пов`язані зі здійсненням компенсації громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, врегульовані Законом України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати" №2050-ІІІ (далі - Закон №2050-ІІІ) та Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 159 (далі - Порядок № 159).

Згідно зі статями 1, 2 Закону №2050-ІІІ підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), така компенсація провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії, соціальні виплати, стипендії, заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.

Отже, основною умовою для виплати громадянину передбаченої статтею 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статтею 2 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати" та Порядком № 159 компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів.

Враховуючи те, що індексацію грошового забезпечення за період із 01.01.2016 по 14.09.2018 відповідачам не було нараховано, суд вважає, що позовна вимога про компенсацію втрати частини доходів у зв`язку із порушенням строків їх виплати на суму невиплаченої індексації грошового забезпечення в цій частині є передчасною, а тому не підлягає задоволенню.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Керуючись статтями 9, 72-77, 90, 242-246, 255, 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов задовольнити частково .

Визнати протиправною бездіяльність Військової частини А0409 щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 14.09.2018.

Зобов`язати Військову частину А0409 (вул. Леваневського, 25, м. Новоград-Волинський, Житомирська область, 11703, код ЄДРПОУ 07962707) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 14.09.2018 (день виключення зі списків особового складу).

В решті позовних вимог відмовити

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Лавренчук