
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
24 квітня 2019 р. Справа № 120/758/19-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Альчука М.П.,
за участю секретаря судового засідання: Краєвської І.В.
позивача та його представника: ОСОБА_1 , ОСОБА_2
представника відповідача: Дмитрук Ю.Д.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1
до: Головного управління Національної поліції у Вінницькій області
про: визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції у Вінницькій області (далі - ГУ НП у Вінницькій області), згідно якого, з урахуванням уточнень до позовної заяви, просить:
визнати протиправними дії щодо не включення до наказу про його звільнення вислугу років в пільговому обчисленні за час служби у підрозділах боротьби з організованою злочинністю, дільничного інспектора та карного розшуку ОВС з розрахунку 1 місяць служби за 1,5 місяці, та безпосередню участь в антитерористичній операції з розрахунку 1 місяць служби за 3 місяці;
зобов`язати відповідача внести зміни до наказу про його звільнення та включити вислугу років в пільговому обчисленні;
зобов`язати відповідача направити наказ із змінами до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.
Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги позивач посилається на те, що при звільненні йому безпідставно не включено до вислуги років в пільговому обчисленні час служби у підрозділах боротьби з організованою злочинністю, дільничного інспектора та карного розшуку ОВС з розрахунку 1 місяць служби за 1,5 місяці, та безпосередню участь в антитерористичній операції з розрахунку 1 місяць служби за 3 місяці.
Відповідачем поданий відзив на позовну заяву, відповідно до якого заперечує щодо задоволення позову, посилаючись на те, що вислуга років позивача станом на день звільнення склала: у календарному обчисленні - 20 років 00 місяців 14 днів, у пільговому обчисленні (без урахування календарної вислуги) 06 років 09 місяців 05 днів. Дана вислуга включена в довідку М-074402, яка надана пенсійному органу для призначення позивачу пенсії по інвалідності.
Також відповідачем вказано, що у позивача відсутнє право на пенсію за віком, а тому відсутні правові підстави для обрахунку вислуги років на пільгових умовах, в зв`язку із чим відсутні підстави для задоволення адміністративного позову.
Представником позивача подано відповідь на відзив з посиланням на те, що позивач не порушував питання з приводу права на пенсійне забезпечення і позовних вимог до пенсійного органу щодо зарахування йому вказаних періодів до вислуги років для призначення пенсії не заявляв.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, суд дійшов до висновку про часткове задоволення позову, в зв`язку з наступним.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ з 10.12.1999 року по 06.11.2015 року.
06.11.2015 року ОСОБА_1 був прийнятий на службу до Національної поліції України.
Відповідно до наказу ГУ НП у Вінницькій області № 114-о/с від 09.07.2018 року позивача було звільнено зі служби в поліції відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 77 Закону України "Про національну поліцію". Даним рішенням стаж служби в поліції ОСОБА_1 для виплати надбавки за вислугу років та для виплати одноразової допомоги при звільненні зі служби в поліції визначено 20 років 00 місяців 14 днів.
В подальшому позивач звернувся до відповідача із листами про надання відомостей щодо терміну фактичної вислуги років окремо в календарному та пільговому обчисленні, а також просив підготувати та подати до пенсійного органу необхідні документи для призначення пенсії за вислугою років.
Листом ГУ НП у Вінницькій області від 01.08.2018 року № І-424/05/12-2018 ОСОБА_1 повідомлено, що станом на 10.07.2018 року термін вислуги в календарному обчисленні становить 20 роки 00 місяців 14 день. Пільговому обрахуванню періоди служби на посадах в підрозділах дільничних інспекторів міліції, карного розшуку та боротьби з організованою злочинністю могли підлягати лише при досягнення права призначення пенсії за вислугу років, тобто, виходячи з положень ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", коли вислуга на день звільнення (за умови звільнення до 01 жовтня 2018 року) мала становити 23 календарних роки та 06 місяців і більше. Також зазначено, що в разі набуття позивачем права на пенсію за умов, визначених ст. ст. 12 або 18 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", вказані періоди служби підлягають обрахуванню в пільговому обчисленні і додатково до вислуги років в календарному обчисленні може бути додано 05 років 09 місяців 00 днів.
Листом від 06.09.2018 року № І-469/04/12-2018, відповідач також із вказаних підстав відмовив ОСОБА_1 в підготовці та подання до пенсійного органу документів для призначення пенсії за вислугою років.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію визначено Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262).
Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до ст. 1 Закону особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Згідно із п. а ст. 12 Закону № 2262 особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" ст. 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби: з 1 жовтня 2017 року по 30 вересня 2018 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки та 6 місяців і більше.
Статтею 17-1Закону № 2262 визначено, що порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Порядком обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393 (в редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 22.06.2005 року № 497) було визначено ряд осіб, яким до вислуги років зараховується на пільгових умовах один місяць служби за півтора.
Підпунктами "а" та "в" пункту 3 Постанови № 393 передбачено, що до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абз. 1 п. 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах: один місяць служби за три місяці - час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції; один місяць служби за півтора місяця - час проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах карного розшуку за переліком посад і умовами, що визначаються Міністерством внутрішніх справ; час проходження служби особами начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах боротьби з економічною злочинністю за переліком посад і на умовах, що визначаються Міністерством внутрішніх справ.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 432 від 14.11.2007 року "Про затвердження Переліку посад працівників спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ, стаж роботи яких обчислюється з розрахунку 1,5 роки за кожен рік служби" визначено, що підлягає зарахуванню до стажу служби, що дає право на пенсію, у пільговому обчисленні з розрахунку один місяць служби за 1,5 місяці.
Так, згідно відомостей (довідки) ОСОБА_1 щодо проходження служби за час служби в ОВС в період з 10.12.1999 року по 26.02.2002 року проходив службу на посаді дільничного інспектора ВДІМ Бердичівського МРВ УМВС України в Житомирській області.
З 26.02.2002 року по 25 12.2006 року оперуповноважений відділення Управління МВС України в Житомирській області.
З 25.12.2006 року по 01.10.2007 року оперуповноважений Козятинського відділу по боротьбі з організованою злочинністю УБОЗ УМВС України у Вінницькій області.
З 01.10.2007 року по 21.07.2008 року оперуповноважений Могилів-Подільського відділу по боротьбі з організованою злочинністю УБОЗ УМВС України у Вінницькій області.
21.07.2008 року по 21.06.2009 року оперуповноважений в особливо важливих справах Могилів-Подільського відділу по боротьбі з організованою злочинністю, управління МВС України у Вінницькій області.
12.06.2009 року по 21.07.2010 року оперуповноважений в особливо важливих справах Могилів-Подільського відділу по боротьбі з організованою злочинністю УБОЗ УМВС України у Вінницькій області.
21.07.2010 року по 02.09.2011 року проходив службу на посаді заступника начальника Могилів-Подільського відділу по боротьбі з організованою злочинністю УБОЗ УМВС України у Вінницькій області.
02.09.2011 року по 23.10.2012 року старший оперуповноважений в ОВС УБОЗ УМВС України у Вінницькій області.
З 23.10.2012 року по 24.09.2013 року старший оперуповноважений в ОВС УБОЗ УМВС України в Житомирській області.
З 24. 09.2013 року по 12.12 2013 року оперуповноважений в особливо важливих справах УБОЗ України в Житомирській області.
З 12.12.2013 року по 15.04. 2014 року старший оперуповноважений в ОВС по боротьбі з організованою злочинністю УМВС України в Житомирській області.
З 04.06.2015 року по 03.07.2015 року відповідно до Наказу АТЦ СБУ № 184 від 03.06.2015 року приймав безпосередню участь в АТО.
Відтак проходження позивачем служби на вказаних посадах та в зоні АТО відповідачем не заперечується. Проте представник відповідача вказує на відсутність підстав для включення до вислуги років у пільговому обчисленні в зв`язку із внесенням змін до Постанови КМУ № 393 та з огляду на надану відповідь ОСОБА_1 .
Суд відхиляє вказані доводи відповідача, з огляду на наступне.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 20.07.2011 року №780 "Про внесення змін до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 № 393 та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України" внесено зміни до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей", згідно яких абз. 24, 26, 28 і 29 п.п. "в" виключено.
Відповідно до ч.1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.
Конституційний Суд України у своїх рішеннях від 13.05.1997 р. № 1-зп, від 09.02.1999 р. № 1-рп/99, від 05.04.2001 р. № 3-рп/2001 та від 13.03.2012 р. № 6-рп/2012 висловив позицію щодо незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів: закони та інші нормативно-правові акти поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності; дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється із втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце; дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом.
З викладеного випливає, що зміст правовідносин, зокрема прав та обов`язків особи, не може змінюватися разом із зміною законодавчих норм. Відповідно зміст суб`єктивного права особи, у тому числі права на зарахування при обчисленні вислуги років для призначення пенсії на пільгових умовах особам рядового та начальницького складу ОВС часу проходження служби в підрозділах боротьби з економічною злочинністю, слід визначати із застосуванням законодавства, яке діяло на момент виникнення відповідного права.
Водночас неприпустимість зворотної дії нормативно-правового акта полягає в тому, що запроваджені ним нові норми не можуть застосовуватися до правовідносин, які існували до набрання ним чинності. Отже, приписи нового нормативно-правового акта не можуть змінити обсяг прав, який було встановлено попередніми нормативно-правовими актами.
З огляду на викладене, право особи на зарахування при обчисленні вислуги років для призначення пенсії на пільгових умовах часу проходження служби на відповідних посадах у відповідних підрозділах визначаються за тими правилами, які були чинними на момент виникнення відповідного права.
Таким чином, право особи на зарахування при обчисленні вислуги років для призначення пенсії на пільгових умовах часу проходження служби в підрозділах дільничних інспекторів міліції, карного розшуку та боротьби з організованою злочинністю не змінюється в разі подальших змін законодавства, яке регулює відповідні відносини.
З урахуванням наведеного, суд вважає, що реалізація права працівникам на обчислення пільгової вислуги років, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" здійснюється з моменту їх вступу на службу до моменту скасування такої пільги постановою Кабінету Міністрів України від 20.07.2011 року № 780 "Про внесення змін до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 № 393 та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України" (постанова набрала чинності 27.07.2011 року).
Аналогічного висновку прийшов ВАСУ в ухвалі від 03.03.2015 у справі № К/800/10030/13 зазначивши, що реалізація права працівниками на обчислення пільгової вислуги років, передбаченої постановою КМУ від 17.07.1992 року № 393, здійснюється з моменту їх вступу на службу до моменту скасування такої пільги.
В даному випадку, позивач проходив службу з грудня 1999 року в органах внутрішніх справ на посадах дільничного інспектора, оперуповноваженого карного розшуку, на оперативних та керівних посадах в підрозділі по боротьбі з організованою злочинністю, а також приймав безпосередню участь в АТО, відтак, суд вважає, що він має право на зарахування при обчисленні вислуги років на пільгових умовах час проходження служби в органах внутрішніх справ та час приймання безпосередньої участі в АТО.
При цьому, пунктом 10 Наказу МВС України від 23.11.2016 року № 1235, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.12.2016 року за № 1668/29798, визначено, що у випадку видання наказу про звільнення працівника зі служби в поліції в наказі органу поліції зазначаються стаж служби в поліції, вислуга років для призначення пенсії (у тому числі на пільгових умовах), необхідність виплати одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції та стаж служби в поліції для її виплати.
Матеріали справи свідчать про обчислення вислуги років на пільгових умовах ОСОБА_1 , що знайшло відображення в розрахунку вислуги років на пенсію по інвалідності ОСОБА_1 , однак в наказі про його звільнення вислуга років у пільговому обчисленні не зазначена. У зв`язку з чим, суд вважає доводи позивача в цій частині обґрунтованими.
Щодо позовної вимоги про зобов`язання ГУ НП у Вінницькій області направити наказ із змінами до органу пенсійного фонду.
Суд зазначає про те, що позивач з 11.07.2018 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
В управлінні пенсійного фонду знаходяться усі необхідні для призначення документи та у відповідності до п. п. 4 та 6 постанови Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1 "Про затвердження порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється за заявою заявника з долученням усіх необхідних для вирішення цього питання документами.
Враховуючи відсутність законодавчо закріпленої участі роботодавця позивача у вирішенні питання про зміну виду пенсії, відсутні підстави для задоволення позову в цій частині.
Стаття 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Відповідно до положень, закріплених ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Як зазначено ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідент. номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції у Вінницькій області (вул. Театральна, 10 м. Вінниця, ЄДРПОУ 40108672) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції у Вінницькій області щодо не включення до наказу № 114 від 09.07.2018 року вислуги років в пільговому обчисленні час служби ОСОБА_1 у підрозділах боротьби з організованою злочинністю, дільничного інспектора та карного розшуку ОВС з розрахунку 1 місяць служби за 1,5 місяця, та безпосередню участь ОСОБА_1 в антитерористичній операції з розрахунку 1 місяць служби за 3 місяця.
Зобов`язати Головне управління Національної поліції у Вінницькій області внести зміни до наказу № 114 від 09.07.2018 року та включити вислугу років в пільговому обчисленні час служби ОСОБА_1 у підрозділах боротьби з організованою злочинністю, дільничного інспектора та карного розшуку ОВС з розрахунку 1 місяць служби за 1,5 місяця, та безпосередню участь ОСОБА_1 в антитерористичній операції з розрахунку 1 місяць служби за 3 місяця, з зазначенням загальної вислуги років.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути з Головного управління Національної поліції у Вінницькій області на користь ОСОБА_1 768,40 грн. судових витрат пов`язаних із сплатою судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Альчук Максим Петрович