
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"13" травня 2019 р. справа № 300/764/19
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Чуприни О.В., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними щодо зменшення при перерахунку пенсії до 50-ти відсотків розміру доплат, передбачених законодавством для учасників бойових дій, та зобов`язання здійснити перерахунок і виплату пенсії, виходячи із 100 відсотків таких доплат, а саме: підвищення пенсії в розмірі 25-ти відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, та цільової грошової допомоги на прожиття учаснику бойових дій у розмірі 40,00 гривень, починаючи з 01.01.2018,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (надалі по тексту також - позивач, ОСОБА_1 ) 08.04.2019 звернувся в суд з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (надалі по тексту також - відповідач, Головне управління ПФУ в області) про визнання дій протиправними щодо зменшення при перерахунку пенсії до 50-ти відсотків розміру доплат, передбачених законодавством для учасників бойових дій, та зобов`язання здійснити перерахунок і виплату пенсії, виходячи із 100 відсотків таких доплат, а саме: підвищення пенсії в розмірі 25-ти відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, та цільової грошової допомоги на прожиття учаснику бойових дій у розмірі 40,00 гривень, починаючи з 01.01.2018.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено про те, що відповідачем протиправно, після проведення перерахунку з 01.01.2018 його пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", зменшено до 50-ти відсотків розміру доплат до пенсії позивача, передбачених законодавством для учасників бойових дій. На переконання позивача такі дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області є неправомірними, вчиненими всупереч нормам чинного законодавства, які грубо порушують його право на пенсійне забезпечення в належному розмірі. ОСОБА_1 вважає, що розмір його пенсії повинен становити 100 відсотків відповідної суми таких доплат, враховуючи підвищення пенсії в розмірі 25-ти відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, та цільової грошової допомоги на прожиття учаснику бойових дій у розмірі 40,00 гривень, і як наслідок виплачуватися у такому розмірі, починаючи з 01.01.2018. Так як вказані два види підвищень і доплати до пенсії визначені саме законом, то дія пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 щодо часткової виплати перерахунку пенсії в період з 2018 по 2020 роки в розмірах від 50 до 100 %, не розповсюджується на останні. Просив позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12.04.2019 відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі по тексту також - КАС України) відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження (а.с.1-3).
Відповідач скористався правом подання відзиву на позовну заяву, що надійшов на адресу суду 30.04.2019 із відповідними письмовими доказами (а.с.16-24, 25-90). У відзиві представник Головного управління ПФУ в області заперечив проти позовних вимог позивача та зазначив, що відповідно до положень статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" ОСОБА_1 , як учаснику бойових дій, виплачується підвищення до пенсії в розмірі 25 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Виходячи із розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік" і Законом України "Про Державний бюджет України на 2018 рік", із урахуванням приписів Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" №2148-VІІІ від 03.10.2017, позивачу виплачувалась така надбавка у 2018 році в розмірі 363,00 гривень та у 2019 році - 374,25 гривень. Водночас відповідач вказав, що позивачу, як учаснику бойових дій, виплачується щомісячна цільова грошової допомоги на прожиття в розмірі 40 гривень, відповідно до норм статті 1 Закону України "Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та інвалідів війни". Відзначив, що розмір такої надбавки є фіксований, та не може змінюватися органом пенсійного фонду. Таким чином, після проведення перерахунку згідно постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", розміри надбавок не зменшені, оскільки такий перерахунок стосувався лише грошового забезпечення для перерахунку основного розміру пенсії. Окрім іншого, відповідач вказує на пропущення позивачем шестимісячного строку звернення до суду з даним позовом, так як перерахунок пенсії позивачу проведений ще у березні 2018 року, а отже в даний період позивачу було відомо про порушення, на його думку, прав на виплату доплат і підвищень в повному обсязі. Відповідач просив відмовити в задоволенні позовних вимог.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), вивчивши відзив на позов, дослідивши і оцінивши зібрані по справі докази, в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.
ОСОБА_1 , як колишньому військовослужбовцю Збройних Сил України, з 25.11.2002 призначена та виплачується пенсія за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" за №2262-XII від 09.04.1992, згідно протоколу за пенсійною справою №ХД-17270 (Міноборони) від 01.12.2017 і 01.01.2018 (а.с.9-11).
Так, згідно виписки з наказу Головнокомандувача військово-повітряних сил Збройних Сил України №0303 від 12.10.2002 підполковника ОСОБА_1 , офіцера (по культурно-виховній роботі, організації дозвілля та технічних засобах виховання) відділення виховної роботи шостої гвардійської винищувальної авіаційної дивізії звільнено з військової служби у запас (за станом здоров`я) за підпунктом "б" пункту 67 Положення про проходження військової служби особами офіцерського складу, прапорщиками (мічманами) Збройних Сил України, затвердженого Указом Президента України №1053/2001 від 07.11.2001 (а.с.57).
Відповідно до Витягу із наказу командира військової частини А1349 (по стройовій частині) від 20.11.2002 за №80, ОСОБА_1 з 25.11.2002 виключено зі списків особового складу частини з усіх видів забезпечення (а.с.58).
Зміст розрахунку на пенсію за вислугу років від 29.12.2002 свідчить, що вислуга років позивача в пільговому обчисленні становить 31 рік, загальна вислуга - 28 років (а.с.43).
На підставі поданих до Головного управління ПФУ в області документів, в тому числі заяви від 24.11.2002 про призначення пенсії, позивачу згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" за №2262-XII від 09.04.1992, призначена пенсія за вислугу років (а.с.43-66).
Як свідчить протокол за пенсійною справою ОСОБА_1 . №ХД-17270 (Міноборони) від 01.12.2017 грошове забезпечення для обчислення пенсії становило: посадовий оклад - 1 060,00 гривень, оклад за військове звання - 130,00 гривень, процентна надбавка за вислугу років 40% - 476,00 гривень, надбавка за умови режимних обмежень (10%) - 106,00 гривень, надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) - 833,00 гривень, премія (10%) - 106,00 гривень. Крім того, серед видів підвищення або надбавок до пенсії позивача зазначено, зокрема, надбавка, як учаснику бойових дій відповідно до статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" - 363,00 гривень та щомісячна цільова грошової допомоги на прожиття учаснику бойових дій - 40,00 гривень. Загальний розмір пенсії ОСОБА_1 - 3 303,81 гривень (а.с.9).
Відповідно до протоколу за пенсійною справою ОСОБА_1 . №ХД-17270 (Міноборони) від 01.01.2018, загальний розмір пенсії позивача складає 5 034,91 гривень, в тому числі надбавка учаснику бойових дій в розмірі 363,00 гривень та щомісячна цільова грошової допомоги на прожиття учаснику бойових дій - 40,00 гривень (а.с.11).
Кабінетом Міністрів України 21.02.2018 прийнято постанову за №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (надалі по тексту також - Постанова №103).
Керуючись Постановою №103, Івано-Франківським обласним військовим комісаріатом 20.03.2018 видано довідку за №ХД-17270 про розмір грошового забезпечення позивача, що враховується при перерахунку пенсій, за змістом якої посадовий оклад позивача становить - 4 650,00 гривень, оклад за військовим званням (підполковник поліції) - 1 410,00 гривень, надбавка за вислугу років (50%) - 3 030,00 гривень (а.с.85).
Головним управлінням ПФУ в області на підставі вказаної нової довідки про розмір грошового забезпечення, з 01.04.2018 проведено ОСОБА_1 . відповідний перерахунок пенсії (а.с.86).
Позивач, вважаючи протиправним зменшення відповідачем при перерахунку пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" і постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" до 50-ти відсотків розміру доплат до пенсії позивача, передбачених законодавством для учасників бойових дій, звернувся до суду з метою захисту свого порушеного права.
Надаючи правову оцінку публічно-правовим відносинам, суд виходить із наступного.
У відповідності до вимог пункту 3 частини 1 статті 244 КАС України, визначаючи яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин суд зазначає, що при вирішенні даної справи керується нормами Законів та підзаконних нормативно-правових актів в тій редакції, яка чинна на момент виникнення чи дії конкретної події, обставини і врегулювання відповідних відносин.
Відповідно до частини 1 статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, який включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до частини 1 статті 15 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 за №2011-ХІІ (надалі по тексту також - Закон №2011-XII) пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, визначено Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 за №2262-ХІІ (надалі по тексту також - Закон №2262-ХІІ).
Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Досліджуючи доводи позивача про протиправність дій відповідача за наслідками проведення перерахунку пенсії, суд виходить із наступного.
Відповідно до частини 4 статті 63 Закону №2262-XII (в редакції чинній на момент перерахунку пенсії) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на отримання пенсії відповідно до Закону №2262-XII, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Як уже зазначалось вище судом, Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", згідно з пунктом 1 якої передбачено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
За змістом пункту 2 Постанови №103 виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року за №393" (надалі по тексту також - Порядок №45), яка набрала чинності 20.02.2008.
Відповідно до пунктів 1, 2 та 3 Порядку №45, пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-XII, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (надалі по тексту також - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (надалі по тексту також - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (надалі по тексту також - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (надалі по тексту також - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (надалі по тексту також - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Таким чином, згідно з даними нормами, підставою для перерахунку раніше призначених пенсій відповідно до зазначеного Закону в першу чергу є прийняття Кабінетом Міністрів України відповідного рішення відповідно до пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та подання органами, передбаченими цим Порядком, відповідних повідомлень до територіальних органів Пенсійного фонду України.
Як встановлено судом та слідує з матеріалів адміністративної справи, відповідачем на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується при перерахунку пенсій, виданої Івано-Франківським обласним військовим комісаріатом 20.03.2018 за №ХД-17270, та на підставі Постанови №103 проведено позивачу перерахунок пенсії з 01.04.2018 (а.с.86).
ОСОБА_1 стверджує, що орган пенсійного фонду без наявності на те правових підстав, здійснював у 2018 році виплату підвищення до пенсії як учаснику бойових дій в розмірі 25-ти відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, та цільової грошової допомоги на прожиття учаснику бойових дій у розмірі 40,00 гривень, виходячи 50-ти відсотків розміру таких доплат.
Суд не погоджується з такими доводами позивача, вважає їх безпідставними виходячи з наступного.
Статтею 4 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" №3551-XII від 22.10.1993 (надалі по тексту також - Закон №3551-XII) учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з`єднань, об`єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.
За змістом пункту 2 частини 1 статті 6 Закону №3551-XII учасниками бойових дій визнаються учасники бойових дій на території інших країн - військовослужбовці Радянської Армії, Військово-Морського Флоту, Комітету державної безпеки, особи рядового, начальницького складу і військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ колишнього Союзу РСР (включаючи військових та технічних спеціалістів і радників), працівники відповідних категорій, які за рішенням Уряду колишнього Союзу РСР проходили службу, працювали чи перебували у відрядженні в державах, де в цей період велися бойові дії, і брали участь у бойових діях чи забезпеченні бойової діяльності військ (флотів).
Статтею 12 вказаного Закону передбачено пільги учасникам бойових дій та особам, прирівняним до них, зокрема: учасникам бойових дій пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються в розмірі 25 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (частина 4 статті 12 Закону №3551-XII).
Відповідно до абзацу 3 статті 1 Закону України "Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни" від 16.03.2004 за №1603-IV (надалі по тексту також - Закон №1603-IV) передбачено виплату особам з інвалідністю внаслідок війни II та III груп у розмірі 50 гривень, учасникам бойових дій у розмірі 40 гривень, незалежно від розміру пенсій та надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги та пенсії за особливі заслуги перед Україною.
Наявне в матеріалах справи посвідчення серії НОМЕР_1 від 16.04.1997 свідчить про те, що ОСОБА_1 у відповідності до вищевказаних норм, має право на пільги, передбачені частиною 4 статі 12 Закону №3551-XII, в тому числі на отримання цільової грошової допомоги в розмірі 40,00 гривень, визначеної абзацом 3 статті 1 Закону №1603-IV.
Згідно протоколів за пенсійною справою ОСОБА_1 . №ХД-17270 (Міноборони) від 01.12.2017 і 01.01.2018, наданих суду позивачем і відповідачем, підвищення до пенсії позивача в розмірі 25-ти відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність складає 363,00 гривень, цільова грошова допомога на прожиття учаснику бойових дій 40,00 гривень (а.с.9, 11, 31).
Такі ж підвищення і надбавки містяться і в протоколі від 01.04.2018, прийнятого відповідачем на виконання постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 (а.с.86).
Відповідно до протоколу за пенсійною справою позивача №ХД-17270 (Міноборони) від 23.04.2019, підвищення до пенсії ОСОБА_1 в розмірі 25-ти відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність складає 374,25 гривень, цільова грошова допомога на прожиття учаснику бойових дій 40,00 гривень (а.с.25).
Жодних із вказаних вище протоколів від 01.01.2018, 01.04.2018 і 23.04.2019 немає відомостей про часткову їх виплату, в тому числі в розмірі 50 відсотків.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" №2148-VІІІ від 03.10.2017 встановлено, що з 1 жовтня 2017 року до встановлення розміру прожиткового мінімуму, який буде більшим за розмір, встановлений на 1 грудня 2017 року та збільшений на 79 гривень, при призначенні та перерахунку пенсій, надбавок, підвищень, інших пенсійних виплат, встановлених законодавством, використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень.
Відповідно до пункту 4 абзацу 1 статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2017 рік" від 21.12.2016 за №1801-VIII, встановлено прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня 2017 року - 1247 гривень, з 1 травня - 1312 гривень, з 1 грудня - 1373 гривні.
Згідно пункту 4 абзацу 1 статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" від 07.12.2017 за №2246-VIII встановлено прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня 2018 року - 1373 гривні, з 1 липня - 1435 гривень, з 1 грудня - 1497 гривень.
Таким чином, суд зазначає, що розмір надбавки, передбачений частиною 4 статі 12 Закону №3551-XII, визначений та виплачується відповідачем в належному розмірі 363,00 гривні та 374,25 гривень (1 373,00 х 25% = 363,00; 1497,00 х 25% = 374,25).
Також суд відзначає, що цільова грошова допомога на прожиття учаснику бойових дій в розмірі 40,00 гривень є фіксованою та виплачується відповідачем, про що свідчать наявні в матеріалах справи протоколи за пенсійною справою позивача №ХД-17270 від 01.12.2017, 01.01.2018, 01.04.2018 і 23.04.2019.
Проаналізувавши наведені норми матеріального права та встановлені обставини, суд дійшов висновку про необґрунтованість та безпідставність позовних вимог ОСОБА_1 про визнання дій відповідача протиправними щодо зменшення при перерахунку пенсії до 50-ти відсотків розміру доплат, передбачених законодавством для учасників бойових дій, оскільки такі виплати здійснюються органом пенсійного фонду у 100 відсотковому розмірі.
Відтак, адміністративний позов не підлягає задоволенню.
Стосовно доводів відповідача, наведених у відзиві на позовну заяву, щодо пропущення позивачем строку звернення до адміністративного суду, слід зазначити наступне.
Відповідно до приписів частин 1, 2 статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідач, стверджує, що ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії у березні 2018 року, а отже в даний часу позивачу було відомо про порушення його прав.
Проте, на підтвердження доводів про обізнаність позивача щодо розміру своєї пенсії саме з березня 2018 року, після проведення перерахунку, відповідач не навів будь яких обґрунтувань та не надав жодних доказів на підтвердження даної обставини і власних аргументів.
Відтак, у суду відсутні достатні і досвідні дані, в тому числі докази на підтвердження обставини про не дотримання ОСОБА_1 строків звернення до адміністративного суду за позовом, вимоги якого вирішуються у даній справі.
Щодо розподілу судових витрат суд відзначає, що позивач на підставі пункту 13 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір" звільнений від сплати судового збору під час розгляду справи.
Згідно вимог абзацу 2 частини 5 статті 139 КАС України, якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з іншої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, що їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Аналіз вказаної правової норми свідчить, що основною умовою для стягнення судових витрат з іншої сторони на користь особи, є понесення таких витрат особою.
Суд не стягує з відповідачів витрати по сплаті судового збору так як останні позивачем фактично не понесені.
Окрім того, зважаючи на висновок суду про необґрунтованість адміністративного позову в силу вимог статті 139 КАС України не підлягає стягненню із відповідача суб`єкта владних повноважень судового збору.
Сторонами не подано до суду будь-яких доказів про понесені ними судові витрати при розгляду даної справи, відтак у суду відсутні підстави для вирішення питання щодо розподілу таких витрат.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
В задоволенні позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Відповідно до статей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ), АДРЕСА_1 .
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (ідентифікаційний код юридичної особи 20551088), вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018.
Суддя /підпис/ Чуприна О.В.