
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 квітня 2019 року № 320/5825/18
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Щавінського В.Р., при секретарі судового засідання Мілієнко О.М., за участю: позивача - ОСОБА_1 , представника відповідача -Тіхонова О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Центру забезбечення діяльності Міністерства оборони та Генерального штабу Збройних Сил України про визнання відмови протиправною та стягнення грошової компенсації,
ВСТАНОВИВ:
До Київського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (надалі - позивач) до Центру забезбечення діяльності Міністерства оборони та Генерального штабу Збройних Сил України з вимогами про:
- визнання протиправною відмову начальника Центру забезбечення діяльності Міністерства оборони та Генерального штабу Збройних Сил України у виплаті, належної грошової компенсації за неотримане речеве майно в сумі 78243 (сімдесят вісім двісті сорок три) грн. 07 коп.
- стягнення з Центру забезбечення діяльності Міністерства оборони та Генерального штабу Збройних Сил України на користь ОСОБА_1 , належну грошову компенсацію за неотримане речеве майно в сумі 78243 (сімдесят вісім двісті сорок три) грн. 07 коп.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач проходив військову службу у Військовій частині А2513. За час проходження військової служби в Збройних Силах України ОСОБА_1 не отримував належним чином необхідне йому речове майно, у зв`язку з чим змушений був купувати його за власні кошти. 31.08.2018 року наказом командира Військової частини А2513 позивача звільнено у запас Збройних Сил України, однак відповідач під час звільнення позивача з військової служби у запас та в день виключення зі списків особового складу частини грошової компенсації не виплатив. Позивач вважає, що бездіяльність відповідача щодо невиплати компенсації за неотримане під час проходження військової служби речове майно є протиправною. Крім того, вказує на те, що лише після звільнення його з військової служби відповідач надав йому довідку про вартість речового майна, що належить до виплати, відповідно до якої сума невиплаченої грошової компенсації за неотримане речове майно на день виключення зі списків особового складу військової частини складає 78 243,07 грн., яку позивач просить стягнути з відповідача.
Ухвалою від 02.11.2018 року суд відкрив провадження у справі та постановив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
Відповідач у відзиві на позовну заяву зазначив, що вимоги позивача є безпідставним та необґрунтованим у тих підстав, що порядком непередбачено виплати грошової компенсації вартості за неотримане речове майно.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав, просив суд задовольнити позов у повному обсязі. Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти позову та просив відмовити в задоволенні позовних вимог.
Розглянувши подані документи і матеріали, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 проходив військову службу у Військовій частині А2513 у військовому званні полковника.
Відповідно до наказу командира Військової частини А2513 від 31 серпня 2018 року №543, полковника ОСОБА_1 , звільненого наказом командувача Збройних Сил України від 29 серпня 2018 року №543 у запас за пунктом 2 підпунктом "к" частини 5 статті 26 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" та направлено на військовий облік до Броварського об`єднаного міського військового комісаріату Київської області.
Одночасно з виключенням із списків особового складу військової частини, з позивачем проведено остаточний розрахунок, що включає щомісячну премію, додаткову премію, оклад за військовим званням, надбавку за особливості проходження служби.
Однак під час звільнення позивача з військової служби у запас та в день виключення зі списків особового складу відповідач грошової компенсації за неотримане під час проходження військової служби речове майно не виплатив.
Разом з тим, Військова частина А2513 видала позивачу довідку №548 про вартість речового майна, що належить до видачі, відповідно до якої сума невиплаченої позивачу грошової компенсації за неотримане речове майно на день виключення зі списків особового складу військової частини складає 78423,07 грн.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 24 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» закінченням проходження військової служби вважається день виключення військовослужбовця зі списків особового складу військової частини (військового навчального закладу, установи тощо) у порядку, встановленому положеннями про проходження військової служби громадянами України.
Отже, останнім днем військової служби позивача (днем фактичного звільнення) є день виключення його із списків особового складу Військової частини А2513, тобто - 29.08.2018.
Як передбачено ст. 2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», ніхто не вправі обмежувати військовослужбовців та членів їх сімей у правах і свободах, визначених законодавством України.
Відповідно до ч. 1 ст. 9-1 Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей, речове забезпечення військовослужбовців здійснюється за нормами і в терміни, що визначаються відповідно Міністерством оборони України, Міністерством інфраструктури України - для Державної спеціальної служби транспорту, іншими центральними органами виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні військові формування, Головою Служби безпеки України, начальником Управління державної охорони України, Головою Служби зовнішньої розвідки України, Головою Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, а порядок грошової компенсації вартості за неотримане речове майно визначається Кабінетом Міністрів України.
Так, п. 3-5 Порядку виплати військовослужбовцям Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації і Управління державної охорони грошової компенсації вартості за неотримане речове майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №178 від 16.03.2016 року, встановлено, що Грошова компенсація виплачується військовослужбовцям з моменту виникнення права на отримання предметів речового майна відповідно до норм забезпечення у разі: звільнення з військової служби; загибелі (смерті) військовослужбовця. Грошова компенсація виплачується військовослужбовцям за місцем військової служби за їх заявою (рапортом) на підставі наказу командира (начальника) військової частини, територіального органу, територіального підрозділу, закладу, установи, організації (далі - військова частина), а командирам (начальникам) військової частини - наказу старшого командира (начальника), у якому зазначається розмір грошової компенсації на підставі довідки про вартість речового майна, що належить до видачі, оригінал якої додається до відомості щодо виплати грошової компенсації. Довідка про вартість речового майна, що належить до видачі, видається речовою службою військової частини виходячи із закупівельної вартості такого майна, розрахованої Міноборони, МВС, Головним управлінням Національної гвардії, СБУ, Службою зовнішньої розвідки, Адміністрацією Держприкордонслужби, Адміністрацією Держспецтрансслужби, Адміністрацією Держспецзв`язку, Головним управлінням розвідки Міноборони та Управлінням державної охорони станом на 1 січня поточного року, та оформляється згідно з додатком.
Таким чином, грошова компенсація виплачується військовослужбовцям з моменту виникнення права на отримання предметів речового майна відповідно до норм забезпечення у разі звільнення з військової служби (пункт 3), за місцем військової служби за їх заявою (рапортом) на підставі наказу командира (начальника) військової частини (пункт 4) та довідки про вартість речового майна (пункт 5).
Матеріали справи містять наказ про звільнення з військової служби у запас позивача, та довідку про вартість речового майна.
Отже, на час підписання наказу №543 від 29.08.2018 про звільнення ОСОБА_1 , останній мав право на грошову компенсацію вартості речового майна, яку він не отримав в період проходження військової служби.
Відповідач не надав до суду доказів виплати грошової компенсації.
Враховуючи вище зазначене, суд вважає, що позивачем доведено право на отримання грошової компенсації вартості за не отримане речове майно, а відповідач допустив протиправну бездіяльність, яка полягає у невиплаті позивачу грошової компенсації вартості за неотримане речове майно.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відтак, враховуючи вищенаведене, суд вважає за необхідне позов задовольнити повністю шляхом визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо невиплати позивачу в день виключення із списків особового складу військової частини грошової компенсації вартості за неотримане під час проходження військової служби речове майно та стягнення з відповідача на користь позивача грошової компенсації за неотримане під час проходження військової служби речове майно в сумі 78243, 07 грн.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Визнати протиправною відмову начальника Центру забезбечення діяльності Міністерства оборони та Генерального штабу Збройних Сил України у виплаті ОСОБА_1 , належної грошової компенсації за неотримане речеве майно в сумі 78243 (сімдесят вісім двісті сорок три) грн. 07 коп.
3. Стягнути з Центру забезбечення діяльності Міністерства оборони та Генерального штабу Збройних Сил України на користь ОСОБА_1 , належну грошову компенсацію за неотримане речеве майно в сумі 78243 (сімдесят вісім двісті сорок три) грн. 07 коп.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення .
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Щавінський В.Р.
Дата виготовлення і підписання повного тексту рішення - 26 квітня 2019 р.