
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
08 травня 2019 р. Справа № 120/1249/19-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Шаповалової Т.М.,
за участю:
секретаря судового засідання: Литвина Д.С.,
представника позивача: ОСОБА_9,
представника відповідача: Романенко Ю.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Вінницького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - ОСОБА_2 , про анулювання актового запису, внесеного з порушенням закону,
ВСТАНОВИВ:
У квітні 2019 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Вінницького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області, у якому просив суд визнати протиправними дії та зобов`язати Вінницький міський відділ Державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області анулювати зміни до актового запису № 672 від 20.02.1013 року про народження ОСОБА_3 , внесені 07.02.2019 року на підставі рішення Вінницького міського суду Вінницької області від 24.10.2018 року у справі № 127/1530/18. Стягнути з відповідача на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що відповідачем на підставі рішення Вінницького міського суду Вінницької області від 24.10.2018 року було внесено зміни до актового запису про народження ОСОБА_5 щодо батьківства позивача. Вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки Вінницький міський відділ ДРАЦС не залучався Вінницьким міським судом до участі у справі про визнання батьківства та вимога про зобов`язання внесення змін до актового запису не ставилась, тому просить визнати дії відповідача протиправними та анулювати відповідний актовий запис.
15.04.2019 року відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін в порядку ст. 262 КАС України, а також встановлено відповідачу строк на подання відзиву на позовну заяву.
Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 15.04.2019 року залучено третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - ОСОБА_2 .
06.05.2019 року представником відповідача подано відзив на адміністративний позов, у якому заперечив щодо заявлених позовних вимог. Вказав, що 07.02.2019 року на адресу Вінницького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області (далі - Вінницький міський відділ ДРАЦС ГТУЮ у Вінницькій області, відповідач) надійшло рішення Вінницького міського суду Вінницької області від 24.10.2018 року разом з супровідним листом суду № 127/1530/18/785/2019 від 01.02.2019 року. Згідно з резолютивною частиною вказаного рішення у справі № 127/1530/18, визнано ОСОБА_7 батьком ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . На виконання даного рішення суду, із додержанням вимог Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, Вінницьким міським відділом ДРАЦС ГТУЮ у Вінницькій області було внесено відповідні зміни до актового запису про народження дитини ОСОБА_5 .
У судовому засіданні представник позивача заявлені позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив адміністративний позов задовольнити, посилаючись на обставини викладені у позовній заяві. Також зазначив, що відповідач не міг внести зміни до актового запису про народження дитини на підставі рішення суду без заяви заінтересованої особи, а лише на підставі супровідного листа Вінницького міського суду, в якому зазначено, що рішення направляється «для відома».
Представник відповідача у судовому засіданні заперечувала проти позовних вимог та просила відмовити у задоволенні адміністративного позову.
У судове засідання третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Кусякова А .М. не з`явилася, про дату, час і місце судового засідання була повідомлена належним чином, що підтверджується розпискою про одержання повістки, що відповідно до ч.1 ст.205 КАС України не перешкоджає розгляду справи по суті.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, суд вважає, що у задоволенні позову слід відмовити з наступних підстав.
ІНФОРМАЦІЯ_1 у ОСОБА_2 народився син ОСОБА_5 і за її заявою, поданою до Вінницького міського відділу ДРАЦС ГТУЮ у Вінницькій області, прізвище дитини вона записала за прізвищем матері, відповідно до абз.1 п.18 пд. 1 р.ІІІ Правил Реєстрації актів громадянського стану в Україні, затверджених Наказом Міністерства юстиції від 18.10.2000 року №52/5 та ч.1 ст.135 Сімейного кодексу України.
ОСОБА_1 та ОСОБА_2 не перебували у зареєстрованому шлюбі.
Рішенням Вінницького міського суду Вінницької області від 24.10.2018 року позов ОСОБА_2 до ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця м. Вінниця, громадянина України, батьком ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Вінниця, громадянина України (а.с. 9-11) та вирішено стягувати аліменти.
01.02.2019 року за № 127/1530/18/785/2019 Вінницьким міським судом Вінницької області було направлено на адресу Вінницького міського відділу ДРАЦС ГТУЮ у Вінницькій області копію рішення від 24.10.2018 року для відома.
У судовому засіданні представник позивача ОСОБА_9 наголошував на тому, що Вінницький міський суд при розгляді справи про визнання батьківства не залучав відділ ДРАЦС як третю особу та не зобов`язував вносити зміни до актового запису, не вказував які зміни і в який актовий запис зобов`язано внести зміни. Відповідачем внесено зміни без заяви заінтересованої особи, на підставі п. 4 розділу IV Правил державної реєстрації, а не на підставі пункту 2.13, підпунктів 2.13.1, 2.16.4,2.16.7. Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, тому дії відповідача вважає протиправними.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім`я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою.
Державна реєстрація актів цивільного стану громадян в Україні здійснюється органами державної реєстрації актів цивільного стану відповідно до вимог Конституції України, Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01.07.2010 № 2398-VI (далі - Закон № 2398-VI), Сімейного кодексу України, Правил державної реєстрації актів громадянського стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 р. № 52/5 (із змінами) (далі - Правила), та інших, необхідних для здійснення відповідної діяльності нормативно-правових актів.
Крім того, наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 № 96/5 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 січня 2011 р. за № 55/18793) затверджено Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання (Правила внесення змін).
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону № 2398-VI державній реєстрації відповідно до цього Закону підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.
Статтею 6 Закону № 2398-VI встановлено, що відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Відповідно до ч.ч. 1 і 2 ст. 9 Закону № 2398-VI державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану.
П.2.13 розділу ІІ Правил внесення змін до актових записів цивільного стану передбачено підстави для внесення змін в актові записи цивільного стану.
Згідно з п.п. 2.13.1 п.п.2.13 розділу II Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану.
Відповідно до пункту 2.16.4. розділу II Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання на підставі рішення суду про визнання батьківства (материнства) в актовому записі про народження змінюються відомості про батька та вносяться пов`язані з цим інші зміни згідно із зазначеними в рішенні суду.
Крім зазначених підстав, п.2.13 передбачені також інші підстави для внесення змін в актові записи цивільного стану, серед яких є і заяви про визнання батьківства(п.п.2.13.4), заява матері, яка не перебуває у шлюбі, опікуна, піклувальника або самої повнолітньої особи щодо внесення відомостей про батька дитини, якщо вони не зазначені в актовому записі про народження відповідно до статті 135 Сімейного кодексу України (п.п.2.13.5).
Враховуючи зазначене, суд критично ставиться до аргументів представника позивача щодо того, що зміни до актового запису цивільного стан можуть вноситися лише за заявою заінтересованої особи, якої до відповідача подано не було. Відповідно до наведених норм Порядку внесення змін до актових записів цивільного стану рішення суду є окремою підставою для внесення відповідних змін, незалежно від заяви заінтересованої особи. Пункти 2.1-2.12 Правил внесення змін передбачають порядок внесення змін до актів цивільного стану на підставі заяв осіб, яким надано право звертатися з відповідними заявами.
В той же час, відповідач при внесенні змін до актового запису про народження керувався вимогами нормативно-правових актів, а також обґрунтував свої дій тим, що в рішенні Вінницького міського суду вказано прізвище, ім`я, по батькові батька, дату його народження, громадянства, прізвище, ім`я, по батькові дитини та дату народження, тобто даних для внесення відповідних змін до актового запису про народження дитини ОСОБА_5 щодо батька дитини було достатньо.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що відповідач діяв в межах та у спосіб, що передбачений законом, а тому його дії є законними.
Також, у судовому засіданні представник позивача ОСОБА_9 пояснив, що Вінницький міський відділ ДРАЦС ГТУЮ у Вінницькій області не був залучений Вінницьким міським судом Вінницької області до участі у справі № 127/1530/18 про визнання батьківства та стягнення аліментів, також при розгляді зазначеної справи не ставилася вимога про зобов`язання внести відповідні зміни. Суд критично ставиться до таких аргументів представника позивача, так як Вінницьким міським судом розглядалася справа про визнання батьківства в порядку визначеному Цивільно-процесуальним кодексом, відповідно до ст.19 якого суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства. Суди розглядають у порядку цивільного судочинства також вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав, якщо цей спір підлягає розгляду в місцевому загальному суді і переданий на його розгляд з такими вимогами.
Що стосується вимоги анулювати зміни до актового запису № 672 від 20.02.1013 року про народження ОСОБА_3 , внесених 07.02.2019 року на підставі рішення Вінницького міського суду Вінницької області від 24.10.2018 року у справі № 127/1530/18, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що рішення Вінницького міського суду Вінницької області від 18.10.2018 року набрало законної сили.
Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання не містять норм, які б регулювали чи встановлювали можливість «анулювання внесених змін».
Розділ IV Правил внесення змін регулює порядок анулювання актових записів цивільного стану, що не може застосовуватися до «внесених змін» до цих записів.
Відповідно до ст. 2 «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов`язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб`єктом цивільних прав та обов`язків. Державній реєстрації відповідно до цього Закону підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.
Натомість, пункт 2.13.1 розділу II Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання містить положення, згідно якого підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є рішення суду про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства.
Таким чином до актового запису про народження дитини ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , можуть бути внесені зміни відносно позивача, як батька дитини, виключно у разі скасування рішення Вінницького міського суду Вінницької області від 24.10.2018 року.
Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні (стаття 90 КАС України).
Перевіривши обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку про те, що Вінницький міський відділ ДРАЦС ГТУЮ у Вінницькій області діяв в межах повноважень та у спосіб, передбачений чинним законодавством, а тому у задоволенні адміністративного позову слід відмовити.
Відповідно до вимог ст. 139 КАС України, судові витрати на користь позивача не присуджуються.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 ( ідентифікаційний код НОМЕР_1 , місце проживання АДРЕСА_1 )
Відповідач: Вінницький міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області (код ЄДРПОУ 25497415, місцезнаходження: вул. Замостянська, 26, м. Вінниця, 21009)
Повний текст рішення сторони можуть отримати: 13.05.2019
Суддя Шаповалова Тетяна Михайлівна